Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με pollfish


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά,

σε ένα android app έχω ενσωματωμένο το pollfish sdk που ουσιαστικά είναι ένα ad network που αντί για τις κλασικές διαφημίσεις εμφανίζει ερωτηματολόγια. Γενικότερα λειτουργεί απροβλημάτιστα εδώ και χρόνια, αλλά λόγω πολλών αλλαγών όσον αφορά ζητήματα ασφαλείας από το google play, χρειάζεται να αναβαθμίσω στην τελευταία έκδοση του pollfish (έχω την 5.6.0 και θα πάω στην 6.2.4). Όπως είναι φυσιολογικό παρέχουν κανονικά documentation το οποίο τα λέει όλα αναλυτικά. 

Όλα ωραία μέχρι εδώ. 

Με σκοπό να περάσω το καινούριο sdk διαγράφω το παλιό αρχικά μέσα από το android studio από τα module settings, εν συνεχεία σβήνω το implementation που βρίσκεται μέσα στο build.gradle και όταν τελειώσει ο συγχρονισμός σβήνω και τον υπάρχων φάκελο μέσα από τον φάκελο του project. Όταν ολοκληρωθεί η διαγραφή κάνω import το νέο sdk και το προσθέτω στο build.gradle και πάω να κάνω τις αλλαγές που χρειάζεται ο κώδικας. Για αρχή πρέπει να αλλαχτούν οι βιβλιοθήκες που γίνονται import. Εκεί είναι και το πρόβλημά μου. Από τις 3ις βιβλιοθήκες που πρέπει να εισάγω, οι δύο εισάγονται κανονικά και η τρίτη (import com.pollfish.Pollfish;) μου επιστρέφει cannot resolve symbol 'Pollfish'

Χρησιμοποιεί κανείς το pollfish στις εφαρμογές του; Αν ναι αντιμετώπισε κάποιος παρόμοιο ζήτημα; 

 

*Να σημειωθεί ότι έχω κάνει clear cache και clean project. 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιο λογο εφοσον θελεις απλα να κανεις αναβαθμιση σε νεοτερη version πρεπει να κανεις manual δουλεια? Δλδ να μπαινεις και να διαγραφεις φακελους κλπ κλπ και να τα ξαναπερνας μετα...?

Εφοσον υπαρχει ηδη στο gradle σου το implementation του sdk το οποιο τοσο καιρο δουλευε κομπλε (π φανταζομαι θα ηταν κατι σαν -> implementation 'com.pollfish:5.6.0') το μονο π εχεις να κανεις ειναι να αλλαξει τον αριθμο του version εκει και τελος (δλδ implementation 'com.pollfish:6.2.4').

Και στην συνεχεια εννοειται sync gradle ωστε να κατεβει οτι νεο χρειαζεται το sdk.

Εκτος και αν στο documentation τους γραφουν οτι το update σε νεοτερη version θελει τοση μανουρα το οποιο μ φαινεται περιεργο...

Επεξ/σία από Steftson
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2022 στις 12:56 ΜΜ, rafinos είπε

Γεια σας παιδιά,

σε ένα android app έχω ενσωματωμένο το pollfish sdk που ουσιαστικά είναι ένα ad network που αντί για τις κλασικές διαφημίσεις εμφανίζει ερωτηματολόγια. Γενικότερα λειτουργεί απροβλημάτιστα εδώ και χρόνια, αλλά λόγω πολλών αλλαγών όσον αφορά ζητήματα ασφαλείας από το google play, χρειάζεται να αναβαθμίσω στην τελευταία έκδοση του pollfish (έχω την 5.6.0 και θα πάω στην 6.2.4). Όπως είναι φυσιολογικό παρέχουν κανονικά documentation το οποίο τα λέει όλα αναλυτικά. 

Όλα ωραία μέχρι εδώ. 

Με σκοπό να περάσω το καινούριο sdk διαγράφω το παλιό αρχικά μέσα από το android studio από τα module settings, εν συνεχεία σβήνω το implementation που βρίσκεται μέσα στο build.gradle και όταν τελειώσει ο συγχρονισμός σβήνω και τον υπάρχων φάκελο μέσα από τον φάκελο του project. Όταν ολοκληρωθεί η διαγραφή κάνω import το νέο sdk και το προσθέτω στο build.gradle και πάω να κάνω τις αλλαγές που χρειάζεται ο κώδικας. Για αρχή πρέπει να αλλαχτούν οι βιβλιοθήκες που γίνονται import. Εκεί είναι και το πρόβλημά μου. Από τις 3ις βιβλιοθήκες που πρέπει να εισάγω, οι δύο εισάγονται κανονικά και η τρίτη (import com.pollfish.Pollfish;) μου επιστρέφει cannot resolve symbol 'Pollfish'

Χρησιμοποιεί κανείς το pollfish στις εφαρμογές του; Αν ναι αντιμετώπισε κάποιος παρόμοιο ζήτημα; 

 

*Να σημειωθεί ότι έχω κάνει clear cache και clean project. 

Καλησπέρα

Θα χρειαστεί αρχικά να ελέγξετε αν υπάρχει η βιβλιοθήκη στα External Libraries; Στο παράθυρο που βρίσκονται τα αρχεία του project επιλέξτε το Project view και προσπαθήστε να  εντοπίσετε τo Gradle: com.pollfish:pollfish-googleplay:6.2.4"
Αν δεν υπάρχει βεβαιωθείτε
1. ότι έχετε προσθέσει το mavenCentral() repository στα repositories του gradle. Αυτα βρίσκονται είτε στο settings.gradle είτε στο root level build.gradle αρχείο.
2. ότι το gradle dependency ειναι σωστό. Απο την 5.6.0 στη 6.x.x έκδοση έχει αλλάξει το artifact id οπότε πρέπει να έχει την παρακάτω μορφή implementation 'com.pollfish:pollfish-googleplay:6.2.5'
3. Υπαρχει το παρακατω config στο app level build.gradle αρχειο σου
 

android {

	...

	compileOptions {
		sourceCompatibility JavaVersion.VERSION_1_8
		targetCompatibility JavaVersion.VERSION_1_8
	}
}

Αν συνεχίζει το πρόβλημα μπορείτε να στείλετε μήνυμα στο Support ή να ανοίξετε ένα issue στο GitHub repository του Pollfish Android SDK
https://github.com/pollfish/android-sdk-pollfish/issues

Φώτης Μητρόπουλος
Mobile Engineer @ Pollfish

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά και δεν λέω καμιά χαζομάρα, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να σβήσεις το import της class που δεν δουλευει πλέον, και να κάνεις auto import.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Pollfish αλλά εάν είναι αυτό το πρόβλημα τότε μπορεί να τύχει σε οποιαδήποτε βιβλιοθήκη.

Πχ μπορεί στην προηγούμενη version η class Pollfish να ήταν στο πακέτο com.pollfish.Pollfish
ενώ στη νέα version να είναι πχ στο com.pollfish.newPackage.Pollfish


Παράδειγμα με Toast
import android.widget.Toast;
///
Toast.makeText(context, "text", Toast.LENGTH_SHORT).show();

Αν σβήσεις το import , τότε στη γραμμή που έχεις το Toast σου βγάζει error.
Σε android studio πχ πατάς alt+enter -> import class

Αν και πάλι δε βγάζεις άκρη, μάλλον πρέπει να δεις πιο προσεκτικά το documentation.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fotaras_ είπε

Καλησπέρα

Θα χρειαστεί αρχικά να ελέγξετε αν υπάρχει η βιβλιοθήκη στα External Libraries; Στο παράθυρο που βρίσκονται τα αρχεία του project επιλέξτε το Project view και προσπαθήστε να  εντοπίσετε τo Gradle: com.pollfish:pollfish-googleplay:6.2.4"
Αν δεν υπάρχει βεβαιωθείτε
1. ότι έχετε προσθέσει το mavenCentral() repository στα repositories του gradle. Αυτα βρίσκονται είτε στο settings.gradle είτε στο root level build.gradle αρχείο.
2. ότι το gradle dependency ειναι σωστό. Απο την 5.6.0 στη 6.x.x έκδοση έχει αλλάξει το artifact id οπότε πρέπει να έχει την παρακάτω μορφή implementation 'com.pollfish:pollfish-googleplay:6.2.5'
3. Υπαρχει το παρακατω config στο app level build.gradle αρχειο σου
 

android {

	...

	compileOptions {
		sourceCompatibility JavaVersion.VERSION_1_8
		targetCompatibility JavaVersion.VERSION_1_8
	}
}

Αν συνεχίζει το πρόβλημα μπορείτε να στείλετε μήνυμα στο Support ή να ανοίξετε ένα issue στο GitHub repository του Pollfish Android SDK
https://github.com/pollfish/android-sdk-pollfish/issues

Φώτης Μητρόπουλος
Mobile Engineer @ Pollfish

Έκανα update το Android Studio και τελικά δούλεψε. Από ότι είδα στα external libraries η kotlin ήταν παλιότερη έκδοση και δεν μπορούσε να γίνει το compile. 

Να επισημάνω ότι είχα επικοινωνήσει με το support και μου είπαν ότι αυτή τη στιγμή δεν παρέχουν support για integration και ότι αν ακολουθήσω βήμα προς βήμα το documentation θα είναι όλα οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...