Προς το περιεχόμενο

Συνδέσεις τουλάχιστον 100/20 Mbps θεωρεί πλέον αποδεκτές η Ομοσπονδιακή Επιτροπή Επικοινωνιών των ΗΠΑ


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Καλό είναι να ζητήσεις επίσκεψη από τεχνικό να ελέγξει την γραμμή σου και την εσωτερική σου καλωδίωση. 

Φίλε έχει παρελάσει ο μισός ΟΤΕ από εδώ. Μέσα και έξω  από το σπίτι. Η επίσημη απάντηση είναι: και στην λέω όπως μου την είπε ο υπεύθυνος από το τηλ. "Δικιά μας αδυναμία αποκατάστασης. Δεν φταίτε εσείς,  εμείς δεν μπορούμε να αποκαταστήσουμε τη βλάβη".

Και που να πας, η βονταφον με αποδέσμευσε δωρεάν γιαυτό το λόγο..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, atrigane είπε

Φίλε έχει παρελάσει ο μισός ΟΤΕ από εδώ. Μέσα και έξω  από το σπίτι. Η επίσημη απάντηση είναι: και στην λέω όπως μου την είπε ο υπεύθυνος από το τηλ. "Δικιά μας αδυναμία αποκατάστασης. Δεν φταίτε εσείς,  εμείς δεν μπορούμε να αποκαταστήσουμε τη βλάβη".

Και που να πας, η βονταφον με αποδέσμευσε δωρεάν γιαυτό το λόγο..

Οπότε έχει πρόβλημα το απερχόμενο δίκτυο και δεν έχουν ελεύθερο καλό ζευγάρι να σε αλλάξουν. 

Συνήθως αυτά τα δίνουν καλωδιακές πάντως. Δοκίμασε να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΕΤ. Άλλοι από την πολυκατοικία σου δεν έχουν πρόβλημα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Οπότε έχει πρόβλημα το απερχόμενο δίκτυο και δεν έχουν ελεύθερο καλό ζευγάρι να σε αλλάξουν. 

Συνήθως αυτά τα δίνουν καλωδιακές πάντως. Δοκίμασε να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΕΤ. Άλλοι από την πολυκατοικία σου δεν έχουν πρόβλημα;

Είμαι σε μονοκατοικία και τα 8 σπίτια που είμαστε εδώ-300 μέτρα από τον κεντρικό δρόμο και 300 μέτρα από την καμπίνα του ΟΤΕ!!-έχουμε όλοι το ίδιο πρόβλημα. Τους πούλησε ο ΟΤΕ το speed booster και σταμάτησαν να διαμαρτύρονται, οπότε δεν καταλαβαίνουν αποσυνδέσεις και χαμηλή ταχύτητα. Και επειδή τo έχουν απλά για facebook και youtube τους φτάνουν τα 100gb/μήνα. Τώρα εγώ που πχ ήθελα να δω το The Batman σε 4Κ Atmos το οποίο είναι 84gb καταλαβαίνεις δεν με εξυπηρετούν τα 100gb αλλά και με την τωρινή κατάσταση με τις συνεχείς αποσυνδέσεις και τις διακυμάνσεις στην ταχύτητα ήθελα 2.5 ημέρες να κατέβει...

Η ΕΕΤ τί να μου κάνει; Όταν ο ΟΤΕ λέει δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο, σου λέει σε αποδεσμεύω πήγαινε όπου θες. Η vodafone έχει χειρότερες ταχύτητες, λογικό αφού πατάει πάνω στο δίκτυο του ΟΤΕ...

Επεξ/σία από atrigane
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atrigane είπε

Είμαι σε μονοκατοικία και τα 8 σπίτια που είμαστε εδώ-300 μέτρα από τον κεντρικό δρόμο και 300 μέτρα από την καμπίνα του ΟΤΕ!!-έχουμε όλοι το ίδιο πρόβλημα. Τους πούλησε ο ΟΤΕ το speed booster και σταμάτησαν να διαμαρτύρονται, οπότε δεν καταλαβαίνουν αποσυνδέσεις και χαμηλή ταχύτητα. Και επειδή τo έχουν απλά για facebook και youtube τους φτάνουν τα 100gb/μήνα. Τώρα εγώ που πχ ήθελα να δω το The Batman σε 4Κ Atmos το οποίο είναι 84gb καταλαβαίνεις δεν με εξυπηρετούν τα 100gb αλλά και με την τωρινή κατάσταση με τις συνεχείς αποσυνδέσεις και τις διακυμάνσεις στην ταχύτητα ήθελα 2.5 μέρες να κατέβει...

ίσως πρέπει να κάνετε ομαδική μήνυση στον ΟΤΕ όλοι στην γειτονιά για να βλέπατε αποτέλεσμα αλλά αφού συμβιβάστηκαν οι περισσότεροι με speed booster δράμα φίλε μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ίσως πρέπει να κάνετε ομαδική μήνυση στον ΟΤΕ όλοι στην γειτονιά για να βλέπατε αποτέλεσμα αλλά αφού συμβιβάστηκαν οι περισσότεροι με speed booster δράμα φίλε μου.

Ακριβώς έτσι φίλε μου, τους είχα ξεσηκώσει κάποια περίοδο που σερνόμασταν όλοι και ήρθε ένας τεχνικός του ΟΤΕ μεγάλη νυφίτσα με το booster στο χέρι, τόβαλε επιτόπου πάνω, είδαμε όλοι ότι δεν αποσυνδέεται και πάει σφαίρα, τους έκανε και έκπτωση στα 3 ευρώ, μάζεψε 7 καινούρια συμβόλαια για το booster και όλοι πήγαν σπίτια τους ικανοποιημένοι.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cli22 είπε

τιποτα δεν ειναι δωρεαν..... ψαξε ποσα χρηματα απο τον ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ πηγαινουν στον ΟΤΕ και μετα τα λεμε..........

 

Ποιον οτε φιλε? Inalan εχω. Με 28 ευρωπουλα εχω 200Up/200Down.

Ιδιοκτητο δικτυο.

Επεξ/σία από nick_corobos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, atrigane είπε

Είμαι σε μονοκατοικία και τα 8 σπίτια που είμαστε εδώ-300 μέτρα από τον κεντρικό δρόμο και 300 μέτρα από την καμπίνα του ΟΤΕ!!-έχουμε όλοι το ίδιο πρόβλημα. Τους πούλησε ο ΟΤΕ το speed booster και σταμάτησαν να διαμαρτύρονται, οπότε δεν καταλαβαίνουν αποσυνδέσεις και χαμηλή ταχύτητα. Και επειδή τo έχουν απλά για facebook και youtube τους φτάνουν τα 100gb/μήνα. Τώρα εγώ που πχ ήθελα να δω το The Batman σε 4Κ Atmos το οποίο είναι 84gb καταλαβαίνεις δεν με εξυπηρετούν τα 100gb αλλά και με την τωρινή κατάσταση με τις συνεχείς αποσυνδέσεις και τις διακυμάνσεις στην ταχύτητα ήθελα 2.5 ημέρες να κατέβει...

Η ΕΕΤ τί να μου κάνει; Όταν ο ΟΤΕ λέει δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο, σου λέει σε αποδεσμεύω πήγαινε όπου θες. Η vodafone έχει χειρότερες ταχύτητες, λογικό αφού πατάει πάνω στο δίκτυο του ΟΤΕ...

Κατάλαβα. Ομαδική καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Μόνο έτσι θα βρεις άκρη. Εφόσον έχει πρόβλημα όλο το απερχόμενο καλώδιο οφείλουν να το διορθώσουν. 

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να τους πιέσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, atrigane είπε

Ακριβώς έτσι φίλε μου, τους είχα ξεσηκώσει κάποια περίοδο που σερνόμασταν όλοι και ήρθε ένας τεχνικός του ΟΤΕ μεγάλη νυφίτσα με το booster στο χέρι, τόβαλε επιτόπου πάνω, είδαμε όλοι ότι δεν αποσυνδέεται και πάει σφαίρα, τους έκανε και έκπτωση στα 3 ευρώ, μάζεψε 7 καινούρια συμβόλαια για το booster και όλοι πήγαν σπίτια τους ικανοποιημένοι.. 

έπεσες στην περίπτωση και συνωμότησε το σύμπαν εναντίον σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mechpanos είπε

Το είχα φίλε...πού να βρίσκεται τώρα...φοβερό μηχάνημα!!!

ε παιζει να ειναι διακοσμητικο με κανενα σεμεδάκι τώρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Choulio είπε

Έχασες το νόημα νομίζω. Εννοώ ότι οι φόροι των δημοσίων υπαλλήλων είναι αέρας. Λογιστικές εγγραφές. Αν αύριο το κράτος αύξανε το μισθό και τις κρατήσεις τους ή αντίστοιχα μείωνε τον μισθό και τις κρατήσεις τους δεν θα άλλαζε τίποτα απολύτως. Χρήματα που βγαίνουν από την μια τσέπη του κράτους και μπαίνουν από την άλλη είναι (ή το αντίθετο ανάλογα πως θα το δει κανείς). Τα έσοδα του κράτους προέρχονται από την ιδιωτική οικονομία και μόνο. Οικονομικά επιπέδου Λυκείου 

artworks-000274488359-x2zsbm-t500x500.jpg

Ναι τώρα το κατάλαβα. Και έχεις δίκο. Εν μέρη κατα τη γνώμη μου. Γιατί από αυτά τα χρήματα υποτίθεται λειτουργεί το κράτος και οι υπηρεσίες του. Αν το κράτος ήταν ολο ιδιωτικό και πληρώναμε αστυνομία να μας φυλάει, πυροσβεστική να μας σβήσει, νοσοκομείο να μας περιθάλψει, σχολεία ιδιωτικά, παιδικές χαρές, πάρκα, παρκινκγ, όλα ιδιωτικά δεν θεωρείς ότι θα πληρώναμε παραπάνω απόσο δίνουμε τώρα στο κράτος; Πχ για πλήρωσε να βρεις 5 φιάλες αίμα για μια καισαρική που απαιτείται. Το πιο απλό σου λέω. Το πιο φτηνό ιδιωτικό δημοτικό σχολείο θέλει 400ευρω το μήνα. Σίγουρα πιο καλά εξοπλισμένο απο το δημόσιο αλλά αν τα βάλεις κάτω θες 1000+ το μήνα για καθολικές καλές ιδιωτικές υπηρεσίες. Προσωπικά δεν τα έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nikosjc είπε

Συγκρίνεις την Ελλάδα με την... 70+ φορές μεγαλύτερη Αμερική; Τις ίδιες απαιτήσεις έχουν για δικτύωση; Αν το 6% δεν έχει broadband, έχει το 94% που είναι περίπου 300εκατ. κόσμος σε μια τεράααααστια έκταση!

Το πρόβλημα των ΗΠΑ δεν είναι η έκταση της αλλά το γεγονός ότι οι πάροχοι λειτουργούν χωρίς κανένα ουσιαστικό regulation. Ούτε υποχρέωση κάλυψης, ούτε local loop unbundling, ούτε τίποτα. Πήγαινε λοιπόν σε αυτό το 6% του πληθυσμού που δεν έχει καθόλου broadband και σε ορισμένες περιπτώσεις ούτε καν σταθερή γραμμή και πες τους πόσο ωραίο πράγμα είναι η απουσία regulation.

Βασικά και αυτοί που έχουν broadband, τις περισσότερες φορές είναι μέσω κάποιου cable monopoly, δηλαδή με χαμηλές πραγματικές ταχύτητες ορισμένες μέρες (λόγω cable internet) και data caps. Και την πληρώνουν και χρυσή. Πραγματικό broadband (χωρίς data caps και με οπτική ίνα ή VDSL) έχουν πολύ λιγότερες περιοχές. Και ακόμα λιγότερες με περισσότερους από έναν πάροχο που παρέχει οπτική ίνα ή VDSL.

11 ώρες πριν, nikosjc είπε

Το ότι η Ελλάδα "τουλάχιστον έχει παντού" είναι αστείο! Εργάζομαι σε εταιρία 10χιλ. έξω από τη Χαλκίδα (60χιλ από την Αθήνα) και με 24άρα γραμμή πιάνω... 6! Υπάρχει δικαιολογία;

Μια και δεν είμαστε σε κάποιο Facebook group αλλά στο insomnia, ας δούμε τις τεχνικές λεπτομέρειες: "24άρα γραμμή" σημαίνει ADSL, και άρα, ακριβώς λόγω του ADSL, τα 24Mbps θα πιάσεις μόνο αν είσαι σε απόσταση 1χλμ από το αστικό κέντρο ή μικρότερη. Οπότε πρέπει να ψάξεις μήπως υπάρχει άλλος πάροχος που παρέχει οπτική ίνα ή VDSL ή αλλιώς να περιμένεις να έρθει το VDSL στο σπίτι σου. Σημείωση: Αν ήσουν στις ΗΠΑ δεν θα έφτανε ποτέ, γιατί ο,τι είχαν οικονομικό συμφέρον να καλύψουν με πραγματικό broadband το κάλυψαν και επενδύσεις σε επέκταση δικτύων κάνουν πλέον ελάχιστες. Άλλωστε και το 6Mbps broadband είναι, οπότε θα ήσουν μέσα στο 94% :-)

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...