Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση σε Software Developer


Thisisjustatest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Έχεις σκεφτεί να εργαστείς στην ανάπτυξη τεχνικού λογισμικού;
Έχεις ψάξει καθόλου τι ζητάνε οι εταιρείες (ΒΕΤΑ κ.α.) που παράγουν τέτοια προγράμματα ;

Είσαι μηχανολόγος, επίδοξος software developer, και αντί να ασχοληθείς ξέρω 'γώ με τοπολογική βελτιστοποίηση σε FEM,
ή προχωρημένες τεχνικές επίλυσης συστημάτων (π.χ. παραλληλία), ή να μάθεις κάποιο πακέτο υπολογιστικής γεωμετρίας ή γραφικών,  
κάθεσαι και μαθαίνεις HTML και CSS ;  αντί να ασχολείσαι με opengl, ασχολείσαι με javascript ;
Απλώς χαμογελώ ειρωνικά (άνευ παρεξηγήσεως)....

-

Η αλήθεια είναι πως τέτοιες ιδέες θέλω να ακούσω, καθώς κάνω μία μετάβαση ίσως και λίγο επιπόλαια, χωρίς να σκεφτώ τις πλήρεις δυνατότητες . Έκανα application στην ansys είναι η αλήθεια που φτιάχνει λογισμικό αντίστοιχο με αυτό που λες σε θέση R&D αλλά περιμένω ακόμα. Έχεις μήπως κάποια άλλη πληροφορία που θα με βοηθήσει να ψαχτώ όπως πχ άλλες εταιρίες που έχεις στο μυαλό σου ή οτιδήποτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να το δεις πιο σφαιρικά, πριν αποφασίσεις να ακολουθήσεις ένα πιο εξειδικευμένο/σπάνιο μονοπάτι προσπάθησε να σκεφτείς και τι θα γίνει στο μέλλον αν ή όποια Beta ή Ansys δεν πάνε καλά. Θα βρεθείς με μια φανταστική πείρα και γνώσεις στα χέρια σου αλλά κανέναν ή ελάχιστους που να τη ζητάνε; Ενώ με μια πιο mainstream επιλογή αντικειμένου μπορείς να έχεις πιο πολλές επιλογές στα χέρια σου. 

Αυτό που θέλω να πω είναι να σκεφτείς σφαιρικά το θέμα, και όχι μόνο με βάση το τώρα  - όσο αυτό είναι εφικτό/λογικό εννοείται, γιατί υπάρχει και το paralysis by over-analysis!

Επεξ/σία από ghostaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ghostaki είπε

Για να το δεις πιο σφαιρικά, πριν αποφασίσεις να ακολουθήσεις ένα πιο εξειδικευμένο/σπάνιο μονοπάτι προσπάθησε να σκεφτείς και τι θα γίνει στο μέλλον αν ή όποια Beta ή Ansys δεν πάνε καλά. Θα βρεθείς με μια φανταστική πείρα και γνώσεις στα χέρια σου αλλά κανέναν ή ελάχιστους που να τη ζητάνε; Ενώ με μια πιο mainstream επιλογή αντικειμένου μπορείς να έχεις πιο πολλές επιλογές στα χέρια σου. 

Αυτό που θέλω να πω είναι να σκεφτείς σφαιρικά το θέμα, και όχι μόνο με βάση το τώρα  - όσο αυτό είναι εφικτό/λογικό εννοείται, γιατί υπάρχει και το paralysis by over-analysis!

Εεεεε εξού και η javascript... Τι να πω είναι πάντα η ίδια απορία να πας για τα πολλά ρισκάροντας η να πας safe...  Δεν ξέρω ποια είναι η σωστή επιλογή ίσως δουλειά στο dev για αρχή και εκμάθηση πιο εξεζητημένων πραγμάτων και συνεχώς ψάξιμο για κάτι παραπάνω; Απλά προσωπικά δεν έχω και την πολυτέλεια να πω πως θα μείνω χωρίς δουλειά για κάποιο καιρό και είμαι ήδη στο notice. Δεν ξέρω... Πάντως δεν είμαι στο μουντ του βρίσκω κάτι και στασιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή το πιο σημαντικό είναι ίσως να βρεις ένα καλό περιβάλλον εργασίας που θα σε μάθει/καθοδηγήσει να γίνεις καλός επαγγελματίας dev, ασχέτως τεχνολογίας. Κυρίως δηλαδή να αποκτήσεις τα soft skills που απαιτούνται στο επάγγελμα, και να αρχίζει να γράφει το κοντέρ της εμπειρίας. Μόνο εσύ ξέρεις τις ακριβείς σου περιστάσεις και πώς πρέπει να τα ζυγίσεις όλα, οπότε καλή τύχη!  Exciting times ahead!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ghostaki είπε

Για αρχή το πιο σημαντικό είναι ίσως να βρεις ένα καλό περιβάλλον εργασίας που θα σε μάθει/καθοδηγήσει να γίνεις καλός επαγγελματίας dev, ασχέτως τεχνολογίας. Κυρίως δηλαδή να αποκτήσεις τα soft skills που απαιτούνται στο επάγγελμα, και να αρχίζει να γράφει το κοντέρ της εμπειρίας. Μόνο εσύ ξέρεις τις ακριβείς σου περιστάσεις και πώς πρέπει να τα ζυγίσεις όλα, οπότε καλή τύχη!  Exciting times ahead!

Νομίζω ναι το πιο βασικό είναι η πρώτη δουλειά. Από εκεί και πέρα αποκτάς soft skills και επιλέγεις κι εσύ προς τα που περισσότερο θες να γείρεις... Τι να πω θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όποιον αφορά (back end languages) 😉

Programming languages endorsed for server-side use at Meta

Αναφορά σε κείμενο

 

Meta’s primary supported server-side languages are Hack, C++, Rust, and Python. 

For performance-sensitive back-end services, we encourage C++ and Rust. Rust is a new addition to this list. There’s a rapidly increasing Rust footprint in our products and services, and we’re committing to Rust long-term and welcome early adopters.  
For CLI tools, we recommend Rust. This is a new recommendation for this year.  
For business logic and relatively stateless applications, the Hack ecosystem has the highest level of automation and support at Meta and is the recommended language. 
Finally, Meta continues to heavily support our Python developers. For data science, ML applications, and Instagram, Python continues to be the language of choice, and we continue to invest in the experience with this ecosystem.  
For specific use cases, we support other languages, including Java, Erlang, Haskell, and Go. These languages are currently not widely supported outside of specific use cases.  

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...