Προς το περιεχόμενο

Τα Windows έχουν χάσει μερίδιο 17% παγκοσμίως μέσα σε μία δεκαετία


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οτι και να λέμε τα Windows είναι σαν την πρωτεύουσα ...όλοι την βρίζουν αλλά πάλι εδώ θα γυρίσουν στα "δύσκολα". 

(Τα 11 είναι όντως αρκετά τραγικά, μιλάω για 10άρια,7αρια)

Επίσης το πιο σημαντικό στοιχείο που δεν διάβασα να αναφέρει κανείς - ίσως και κάνω λάθος - είναι η "τηλεμετρία" των Windows / MacOS.

Κινούνται αποκρουστικά και άπληστα...Στο λένε ξεκάθαρα οτι καταγράφουμε τα πάντα "για το καλο σου"

Μια ξεδιάντροπη δυστοπία οργουελικού μεγέθους.... 

Δυσνόητοι όροι που είναι έτοιμοι να καταστρατηγήσουν κάθε έννοια ιδιωτικότητας καθώς πλέον τα licences δεν αξίζουν όσο τα big data.

Πιστεύω ότι  ένας από τους λόγους που το Linux θα καταφέρνει όλο και καλύτερα στο μέλλον είναι έχει γίνει πλέον τρομερά εύχρηστο και 

δεν βασίζει την εξάπλωσή του στην παρακολούθηση των χρηστών του.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να πούμε ότι τα smartphones έχουν αντικαταστήσει τους υπολογιστές. Επίσης πλέον δεν παίζει ρόλο τι λειτουργικό θα βάλεις καθώς σχεδόν όλες εφαρμογές τρέχουν στο cloud (ιστός) άρα ότι και να έχεις είναι πρακτικά το ίδιο. Πλέον διαφορές Mac os με windows πρακτικά δεν υπάρχουν εκτός άμα κάνεις καμία ακραία δουλειά. Στις ΗΠΑ που δεν πεινάνε έχει ενδιαφέρον το windows market share Link: https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/united-states-of-america . Τέλος η Microsoft που παίζει να είναι και η καλύτερη tech εταιρεία (με εξαίρεση την google ίσως) βγάζει λεφτά απο το Azure και όχι από τα windows.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostasperv είπε

Οτι και να λέμε τα Windows είναι σαν την πρωτεύουσα ...όλοι την βρίζουν αλλά πάλι εδώ θα γυρίσουν στα "δύσκολα". 

(Τα 11 είναι όντως αρκετά τραγικά, μιλάω για 10άρια,7αρια)

Επίσης το πιο σημαντικό στοιχείο που δεν διάβασα να αναφέρει κανείς - ίσως και κάνω λάθος - είναι η "τηλεμετρία" των Windows / MacOS.

Κινούνται αποκρουστικά και άπληστα...Στο λένε ξεκάθαρα οτι καταγράφουμε τα πάντα "για το καλο σου"

Μια ξεδιάντροπη δυστοπία οργουελικού μεγέθους.... 

Δυσνόητοι όροι που είναι έτοιμοι να καταστρατηγήσουν κάθε έννοια ιδιωτικότητας καθώς πλέον τα licences δεν αξίζουν όσο τα big data.

Πιστεύω ότι  ένας από τους λόγους που το Linux θα καταφέρνει όλο και καλύτερα στο μέλλον είναι έχει γίνει πλέον τρομερά εύχρηστο και 

δεν βασίζει την εξάπλωσή του στην παρακολούθηση των χρηστών του.

 

 

 

Δεν υπάρχει κάποιο λάθος σ αυτά που αναφέρεις, το θέμα όμως είναι κατα πόσο οι χρήστες τα λαμβάνουν υπ όψιν τους. Και όταν λέω χρήστες εννοώ τον απλό χρήστη, αυτόν που δεν γνωρίζει όλες τις λειτουργίες των windows, αυτόν που γνωρίζει τα βασικά και απαραίτητα. Διότι αυτό που κάνει στην ουσία το OS είναι να διαχειρίζεται τα προγράμματα που τρέχουν μέσω αυτού. Θελω να πω ότι, όταν κάποιος ανοίξει ένα pc, εκτελεί αμέσως ένα πρόγραμμα και αυτό για τους απλούς χρήστες είναι το 99% της απαίτησης που έχουν από ένα OS. To αν το μενού βρίσκεται σήμερα αριστερά και αυριο δεξιά, δεν τον ενδιαφέρει και τόσο. Ειναι εστιασμένος στο πρόγραμμα που τρέχει και εδώ που τα λέμε το μεγαλύτερο ποσοστό το καλύπτουν οι browsers, μέσω των οποίων εκτελούνται και θα εκτελούνται στο μέλλον οι περισσότερες  εργασίες και υπηρεσίες που προσφέρει το ιντερνετ.

Για τους πιο μυημένους, τους πιο ψαγμένους και κυρίως τους επαγγελματίες που χειρίζονται καθημερινά τα pc, νομίζω ότι δίκαια φωνάζουν, αλλά δεν είναι το κατάλληλο προϊόν γι αυτούς. Όπως σε όλα τα προϊόντα, έτσι και στα windows, υπάρχουν διαφορετικά εργαλεία για διαφορετικούς χρήστες. Όμως γι αυτούς τους απαιτητικούς χρήστες δεν κάνουν τα σημερινά windows. 

Επίσης ο διαχωρισμός των windows σε Home, Pro κλπ είναι μια ουτοπία, ένα ψέμα. Η αλήθεια όμως κρύβεται στο ότι δεν κερδίζει απ αυτό το προιόν. Αν υπήρχε ανταγωνισμός, γιατί το 75% με το 15% του OS X ή το 10% του Linux δεν το λες και ανταγωνισμό... μάλλον μονοπώλιο, τότε ίσως ήταν αλλιώς τα πράγματα. 

Όσο για την οργουελική τηλεμετρία... είναι κάτι που το ξέρουν όλοι, αλλά κανένας δεν τον ενδιαφέρει αν τον παρακολουθούν, ώστε να αντιδράσει. Δεν συμφωνώ με την πρακτική της Microsoft, αλλά οι περισσότεροι δεν το θεωρούν πραγματική απειλή.

Συγνώμη αν κούρασα, αλλά και γω κουράστηκα με κάθε ανακοίνωση για windows να ακουω τα ίδια.

Καλή συνέχεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τελευταία για σερφάρισμα χρησιμοποιώ την μοντέρνα εκδοχή του ΟS/2.

Το ArcaOS.

Επεξ/σία από Black Flag
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, chrisxkar said:

καλα αυτο ειναι προσωπικη σου αποψη για το premium product επειδη εσυ θεωρεις οτι υπαρχει ενα premium product δεν σημαινει οτι ειναι και αληθεια για ολους.Και δευτερον οτι γινεται mainstream ο κανονας λεει οτι σταματαει να ειναι και premium

δεν ειναι προσωπικη αποψη

εγω εχω κανονικο λαπτοπ

απλως επισημαινω τι κανει πολυς κοσμος ειτε για ναπουλησει μουρη ειτε γιατιι απλως θελει κατι καλο

το οτι θεωρουνται τα καλυτερα αυτο φαινεται και απο την αγορα καλως η κακως

τωρα θα μου πεις γιατι δεν εχω και εγω

ισως γιατι εγω προτιμω επιδοσεις και οχι αυτα που προσφερουν τα αππλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχέτως διάφορων υποκειμενικών γνωμών, μου κάνει εντύπωση που δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα το μακράν ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ κατά τη γνώμη μου: Κινούνται ύπουλα, μεθοδικά και σκόπιμα προς την κατεύθυνση του μοντέλου Software as a service, δηλαδή σε λίγο καιρό δεν θα αρκούνται μόνο στην εφάπαξ αγορά, αλλά θα γίνουν συνδρομητική υπηρεσία ανά μήνα/έτος. Όπως ακριβώς το πάνε και με το Office365 δηλαδή. Αυτή είναι η μακράν χειρότερη εξέλιξη για εμάς ως καταναλωτές και το μεγαλύτερο επιχείρημα για να εγκαταλείψει κανείς πλέον τα Windows. Έχουν βάλει στο μάτι το ισόβιο άρμεγμα, δεν τους φτάνει το εφάπαξ.

Δεν μιλάω φυσικά καν για την υποχρέωση ήδη να ανοίξεις ετσιθελικά λογαριασμό στη Microsoft για να βάλεις τα 11, που μπορεί προσωρινά να υπάρχουν τρόποι να αποφύγεις αλλά προφανώς σε λίγο θα τους κλείσουν. Ούτε ότι "πέταξαν" στα σκουπίδια εκατομμύρια τόνους hardware με τα πρόσφατα specs των 11...Όλα αυτά πριν καν αρχίσουμε να μιλάμε για το ίδιο το λειτουργικό...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ParafronGR είπε

Λογικό μου φαίνεται. Πόσες ειδήσεις έχουν βγει με τα 10 αρια που λεγανε " νέο πρόβλημα, θα βγει νέο patch"?? Αμέτρητα.

Και όταν είσαι home user, λες , εντάξει, δεν χάθηκε ο κόσμος μια ενημερωση, αλλά όταν είσαι σε επαγγελματικό γραφείο κτλ? Στη δουλειά μου πληρώσανε αυθεντικές άδειες Windows 10 για να ναι εντάξει με την εφόρια και καθόταν ο IT και έβαζε Windows 7 SP1 σε όλους με απενεργοποιημένες τις ενημερώσεις κι όλα κομπλέ. 

πες του ΙΤ πολυ σπιρτο που βαζει 7 η 8.1 χωρις τα updates.λες και δεν υπαρχουν διαχειριστικα για να περνας μανουαλ τα security updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dieksodo είπε

δεν ειναι προσωπικη αποψη

εγω εχω κανονικο λαπτοπ

απλως επισημαινω τι κανει πολυς κοσμος ειτε για ναπουλησει μουρη ειτε γιατιι απλως θελει κατι καλο

το οτι θεωρουνται τα καλυτερα αυτο φαινεται και απο την αγορα καλως η κακως

τωρα θα μου πεις γιατι δεν εχω και εγω

ισως γιατι εγω προτιμω επιδοσεις και οχι αυτα που προσφερουν τα αππλ

απλα θα ελεγα πως δεν μπορει να μην θεωρεις premium product ενα alienware ενα rog.Το αν σε καποιον δεν αρεσει δικαιωμα του αλλα παραμενει ενα premium product

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikosgalis είπε

 

 

2. Για την "υποστήριξη εφαρμογών" είσαι εντελώς λάθος. Είναι ελάχιστες οι εφαρμογές που δεν έχουν έκδοση για Mac. Και με δεδομένο ότι πλέον γράφεις εφαρμογή σε swift και κάνεις export σε iOS, iPadOS, MacOS, δεν θα υπάρχει σοβαρή εφαρμογή μόνο για windows

 

 

το caseware που ειναι υπερpopular στον κλαδο μου,θα μπορουσε να πει κανεις πως αυτην την στιγμη μονο αυτο υπαρχει, και εσωτερικο και εξωτερικο παντως δεν υποστηριζεται

 

καθως και αλλα μικρα εργαλεια δεν υποστηριζονται ,αλλα οκ εκει θα μπορουσα απλα να βρω ενα εναλλακτικο που υποστηριζεται σε mac ισως

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα η είδηση από το παραπάνω είναι ότι μετά από τόσο χάλια επιλογές που έχει κάνει τόσα χρόνια έχει χάσει μόνο 17% ;

Είναι κι αυτό μια επιτυχία 😂

Επεξ/σία από Dx2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 11 απαίσιο λογισμικό τι περίμενε άνοδο στις πωλήσεις;εδώ τα εβαλα τσαμπα μέσω τορρεντ και τα έβγαλα με τη μια και εβαλα πάλι τα windows 7 x64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...