Προς το περιεχόμενο

Msc Applied Statistics vs Business Analytics


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, George_pzg21 είπε

Δύσκολο αντικείμενο και γενικά μ φαίνεται ενδιαφέρον...απλά δεν ξέρω αυτό το "κατα πόσο" μέλλον έχει...

Δλδ σαν οικονομέτρης που μπορώ να εργαστώ; Τι μπορώ να κάνω; 

δυνατό φαίνεται! Απλά νομίζω λίγο δύσκολο να δεκτούν κάποιον από το οικονομικό στο συγκεκριμένο μάστερ...δεν ξέρω κ ολας

Η αλήθεια είναι πως στο συγκεκριμένο μάστερ δύσκολα θα δέχονταν από το οικονομικό. Πιστεύω η πρώτη προτίμηση θα ταν μαθηματικό-στατιστική και μετά φυσικό/μηχανολόγων. Οικονομέτρης δεν νομίζω να υπάρχει θέση εργασίας, αλλά υπάρχουν θέσεις εργασίας(ακόμα και στην Ελλάδα σε κάποιες εταιρείες) τύπου Quantitative Analyst, Risk Quant, Credit Risk Data Scientist και Algorithmic Trader. Μάλιστα, εταιρείες που ασχολούνται με στοιχήματα(Kaizen, Novibet) έχουν τέτοιες θέσεις και υπάρχει και η Optasia που έχει θέση Credit Risk και Risk Quant, Algorithmic Trader, η οποία ασχολείται κυρίως στο prop trading. Πέρα από αυτά όμως, το ποσοτικό υπόβαθρο που αποκτάς από την οικονομετρία, άνετα σε οδηγεί και σαν Data Scientist ευρύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, Sot Wes είπε

Οικονομέτρης δεν νομίζω να υπάρχει θέση εργασίας

Στην Ελλάδα όχι-στο εξωτερικό υπάρχει σαν δουλειά το έχω τσεκάρει...

 

28 λεπτά πριν, Sot Wes είπε

Πέρα από αυτά όμως, το ποσοτικό υπόβαθρο που αποκτάς από την οικονομετρία, άνετα σε οδηγεί και σαν Data Scientist ευρύτερα.

100% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, George_pzg21 είπε

Στην Ελλάδα όχι-στο εξωτερικό υπάρχει σαν δουλειά το έχω τσεκάρει...

 

100% 

Εννοείται πως υπάρχει, αλλά το Data Science είναι αυτό που βλέπεις στις αγγελίες σε τράπεζες πχ ή σε trading firms, hedge funds κλπ(ή το quantitative analyst-researcher). Απλά το δεύτερο είναι πολύ, πολύ δύσκολο και να επιλεχθεί κανείς, αλλά και η δουλειά μετέπειτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...