Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank notifications/app


scyther666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι πρόσφατα λάμβανα πάντα ειδοποιήσεις με SMS για όλες τις χρεώσεις της κάρτας μου.
Την τελευταία περίπου βδομάδα παρατήρησα πως μου έρχονται με push notification απο το app της alpha bank και έχω τις εξής απορίες, αν γνωρίζει κανείς....

a)υπάρχει τρόπος να γυρίσω και πάλι στα sms?
b)οταν μου έρχεται κάποιο τέτοιο notification, αν πατήσω πάνω, μου ανοίγει το app της alpha bank αλλα δεν υπάρχει κάτι να κάνω... working as intended?
c)υπάρχει ιστορικό με τα notifications αυτά κάπου στο app και δεν το βρισκω? Γιατί το ιστορικό των κινήσεων ανανεώνεται ανα κάποιες μέρες και όχι αμέσως...
d)έχω την εντύπωση οτι δεν μου ήρθε τέτοιο notification σε κάποια χρέωση... υπάρχει κάποιο ελάχιστο όριο στην συναλλαγή ή κάτι τέτοιο, ωστε να έρθει έστω και αυτή η ειδοποίηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, scyther666 είπε

Μέχρι πρόσφατα λάμβανα πάντα ειδοποιήσεις με SMS για όλες τις χρεώσεις της κάρτας μου.
Την τελευταία περίπου βδομάδα παρατήρησα πως μου έρχονται με push notification απο το app της alpha bank και έχω τις εξής απορίες, αν γνωρίζει κανείς....

a)υπάρχει τρόπος να γυρίσω και πάλι στα sms?
b)οταν μου έρχεται κάποιο τέτοιο notification, αν πατήσω πάνω, μου ανοίγει το app της alpha bank αλλα δεν υπάρχει κάτι να κάνω... working as intended?
c)υπάρχει ιστορικό με τα notifications αυτά κάπου στο app και δεν το βρισκω? Γιατί το ιστορικό των κινήσεων ανανεώνεται ανα κάποιες μέρες και όχι αμέσως...
d)έχω την εντύπωση οτι δεν μου ήρθε τέτοιο notification σε κάποια χρέωση... υπάρχει κάποιο ελάχιστο όριο στην συναλλαγή ή κάτι τέτοιο, ωστε να έρθει έστω και αυτή η ειδοποίηση?

1) δεν ξέρω, θέλω να το γυρίσω πάλι στο viber.

2) κάνε login, ούτε εμένα με βάζει μέσα (βασικά ούτε το αποτύπωμα να ανοίξει αμέσως, πρέπει να το κάνω manual.

3) δίπλα στο logo τηε alpha bank θα δεις ένα κουδούνι, εκεί έχει τα notification.

4)δυστυχώς το έχω παρατηρήσει και εγώ, κάποιες αγορές δεν μου τις βγάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ty για το (3), δεν το ειχα προσεξει!... κατι ειναι κ αυτο.
Για το viber που γράφεις, νομίζω πως αν απενεργοποιήσεις τα notifications μέσω του app της Alpha, σου το γυρνάει αυτόματα στο verification μέσω viber.
Τουλάχιστον χτές που απενεργοποίησα τα notification δοκιμαστικά, μήπως και μου το γύρναγε σε sms, αυτό έγινε.

Επεξ/σία από scyther666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, scyther666 said:

Ty για το (3), δεν το ειχα προσεξει!... κατι ειναι κ αυτο.
Για το viber που γράφεις, νομίζω πως αν απενεργοποιήσεις τα notifications μέσω του app της Alpha, σου το γυρνάει αυτόματα στο verification μέσω viber.
Τουλάχιστον χτές που απενεργοποίησα τα notification δοκιμαστικά, μήπως και μου το γύρναγε σε sms, αυτό έγινε.

α.δεν εχω το app αλλα δεν μου ερχονται σε viber ολα.πχ δεν μου ρχεται οταν κανω login. και πιο παλια ειχαν το ιδιο θεμα.μου ερχονται σε email ομως ολες οι συναλλαγες κανονικα και γρηγορα.δεν τις εχω με sms αλλα email

 

2 hours ago, Grim Ripper said:

1) δεν ξέρω, θέλω να το γυρίσω πάλι στο viber.

 

παροτι δεν εχω το app το login verification το στελνει με sms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου σταμάτησε ξαφνικά το viber, είμαι και ρουτ βέβαια σε 3 κινητά που έχω την εφαρμογή, ίσως για αυτό, αλλά τους πήρα τηλ και είπαν ότι σταμάτησε το viber για λόγους ασφαλείας, support από τα λιδλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/07/2022 at 00:33, naimore said:

εμένα μου σταμάτησε ξαφνικά το viber, είμαι και ρουτ βέβαια σε 3 κινητά που έχω την εφαρμογή, ίσως για αυτό, αλλά τους πήρα τηλ και είπαν ότι σταμάτησε το viber για λόγους ασφαλείας, support από τα λιδλ

δεν φταιει το app. ελαχιστα  notices μου ερχονται με viber σε alpha.την πρωτη φορα μου ειπαν οτι ηταν προβλημα γενικο.μετα εφτιαξε αλλα εδω και καιρο το ιδιο. πλεον το viber με το password για την εγκατασταση ειναι πιο safe απο sms. δεν πηρα να ξαναρωτησω γιατι δεν ερχεται σε viber. σε αλλαγη pass κτλ μου έρχεται στο viber μεχρι τελευταια φορα που το δοκιμασα.το app καλη φαση αλλα προσωπικα δεν το χρειαζομαι για να εχω push notifications που επισης ειναι ασφαλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έχει παραγίνει το κακό με αυτή την εφαρμογή και τις τραγικές επιλογές "ασφαλείας" τους. Αναφέρομαι στο myAlphaMobile.

Έχω επιλέξει να μπαίνω στην εφαρμογή με δαχτυλικό αποτύπωμα αλλά κάθε τρεις και λίγο σε ανύποπτο χρόνο αρνείται να με βάλει και ζητάει να αλλάξω κωδικό για λόγους ασφαλείας (επειδή συμπληρώθηκε τρίμηνο, και ως γνωστός κάθε τρεις μήνες οι χάκερς βρίσκουν τους κωδικούς μας).

Φανταστείτε να είμαι σε ένα μαγαζί και να θέλω να πληρώσω με το κινητό, η συναλλαγή να μην εγκρίνεται, και ενώ θέλω να μπω να δω τον λογαριασμό μου αν έχει υπόλοιπο, αν υπάρχει κάποιο μήνυμα κλπ, ενώ την προηγούμενη μέρα μπήκα κανονικά, ξαφνικά δεν με αφήνει. Επίσης φανταστείτε το σενάριο να θέλω να κλειδώσω/ξεκλειδώσω την κάρτα και πάλι να μην μπορώ ξαφνικά και να πρέπει πρώτα να γυρίσω σπίτι για να δω το τεφτέρι με τους 152 διαφορετικούς κωδικούς που μας έχουν βάλει να έχουμε.

Το παραπάνω, παρότι δημιουργεί σε εμένα πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απότι στους χάκερς, δυστυχώς δεν πρόκειται να αλλάξει. Αλλά τουλάχιστον θέλω να το ρυθμίσω ο νέος κωδικός να έχει ισχύ 6 μήνες αντί για 3.

Αλλά δεν βρίσκω την επιλογή μέσα από την εφαρμογή ενώ παλιά το έβρισκα. Ξέρει μήπως κανείς σε ποια καρτέλα είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Έχει παραγίνει το κακό με αυτή την εφαρμογή και τις τραγικές επιλογές "ασφαλείας" τους. Αναφέρομαι στο myAlphaMobile.

Έχω επιλέξει να μπαίνω στην εφαρμογή με δαχτυλικό αποτύπωμα αλλά κάθε τρεις και λίγο σε ανύποπτο χρόνο αρνείται να με βάλει και ζητάει να αλλάξω κωδικό για λόγους ασφαλείας (επειδή συμπληρώθηκε τρίμηνο, και ως γνωστός κάθε τρεις μήνες οι χάκερς βρίσκουν τους κωδικούς μας).

Φανταστείτε να είμαι σε ένα μαγαζί και να θέλω να πληρώσω με το κινητό, η συναλλαγή να μην εγκρίνεται, και ενώ θέλω να μπω να δω τον λογαριασμό μου αν έχει υπόλοιπο, αν υπάρχει κάποιο μήνυμα κλπ, ενώ την προηγούμενη μέρα μπήκα κανονικά, ξαφνικά δεν με αφήνει. Επίσης φανταστείτε το σενάριο να θέλω να κλειδώσω/ξεκλειδώσω την κάρτα και πάλι να μην μπορώ ξαφνικά και να πρέπει πρώτα να γυρίσω σπίτι για να δω το τεφτέρι με τους 152 διαφορετικούς κωδικούς που μας έχουν βάλει να έχουμε.

Το παραπάνω, παρότι δημιουργεί σε εμένα πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απότι στους χάκερς, δυστυχώς δεν πρόκειται να αλλάξει. Αλλά τουλάχιστον θέλω να το ρυθμίσω ο νέος κωδικός να έχει ισχύ 6 μήνες αντί για 3.

Αλλά δεν βρίσκω την επιλογή μέσα από την εφαρμογή ενώ παλιά το έβρισκα. Ξέρει μήπως κανείς σε ποια καρτέλα είναι?

Πήγαινε να αλλάξεις password, εκεί σου δίνει την επιλογή εαν θες ο νέος κωδικός να έχει ισχύ για 3 ή 6 μήνες.

Εγώ πάντως δεν έχω θέμα με τα login, κανονικά γίνεται και όταν περάσει η χρονική διάρκεια του κωδικού (3 ή 6 μήνες) κάνω αλλαγή.

Τι ακριβώς είναι οι "152 διαφορετικοί κωδικοί"; Ένα username και ένα password βάζουμε όλοι μας και ακόμη και το username μπορείς να το αλλάξεις σε κάτι ευκολότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το password το άλλαξα πριν λίγες ώρες αλλά δεν είδα εκεί κάποια επιλογή.

Πηγαίνοντας στην καρτέλα για αλλαγή κωδικού, δεν εμφανίζει κάτι. Εκτός αν πρέπει να ξαναγίνει η διαδικασία και θα φανεί μετά.

Οι 152 διαφορετικοί κωδικοί είναι όλοι αυτοί που έχουν μαζευτεί με τόσες συχνές αλλαγές σε αυτή την εφαρμογή, κάτι που καθιστά αδύνατον να τον ξέρεις απέξω, και καθιστά τον χρήστη ανήμπορο όταν θα του πετάξει ξαφνικό μήνυμα για αλλαγή όταν θα χρειάζεται να μπει στην εφαρμογή.

Τώρα που το σκέφτομαι μια λύση σε αυτό θα ήταν να έχω δύο μόνο κωδικούς και κάθε εξάμηνο να εναλλάσω τον έναν με τον άλλον. Έτσι μπορεί να τον θυμάμαι πιο εύκολα όταν θα χρειαστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Το password το άλλαξα πριν λίγες ώρες αλλά δεν είδα εκεί κάποια επιλογή.

Πηγαίνοντας στην καρτέλα για αλλαγή κωδικού, δεν εμφανίζει κάτι. Εκτός αν πρέπει να ξαναγίνει η διαδικασία και θα φανεί μετά.

Οι 152 διαφορετικοί κωδικοί είναι όλοι αυτοί που έχουν μαζευτεί με τόσες συχνές αλλαγές σε αυτή την εφαρμογή, κάτι που καθιστά αδύνατον να τον ξέρεις απέξω, και καθιστά τον χρήστη ανήμπορο όταν θα του πετάξει ξαφνικό μήνυμα για αλλαγή όταν θα χρειάζεται να μπει στην εφαρμογή.

Τώρα που το σκέφτομαι μια λύση σε αυτό θα ήταν να έχω δύο μόνο κωδικούς και κάθε εξάμηνο να εναλλάσω τον έναν με τον άλλον. Έτσι μπορεί να τον θυμάμαι πιο εύκολα όταν θα χρειαστεί

Πάτησε να κάνεις αλλαγή του κωδικού και βάλε τον υπάρχον κωδικό, μετά θα δεις την επιλογή για διάρκεια 3 μήνες ή 6 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/10/2022 at 17:35, cthulhucarbide said:

 

Τώρα που το σκέφτομαι μια λύση σε αυτό θα ήταν να έχω δύο μόνο κωδικούς και κάθε εξάμηνο να εναλλάσω τον έναν με τον άλλον. Έτσι μπορεί να τον θυμάμαι πιο εύκολα όταν θα χρειαστεί

ενσλλακτικα ενα κλειδωμενο αρχειο με τους κωδικους μεσα στο κινητο. ή αλλαγη της επεκτασης απο txt σε jpg σε ενα δυσκολο folder του κινητου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/10/2022 at 12:21, cthulhucarbide said:

Έχει παραγίνει το κακό με αυτή την εφαρμογή και τις τραγικές επιλογές "ασφαλείας" τους. Αναφέρομαι στο myAlphaMobile.

Έχω επιλέξει να μπαίνω στην εφαρμογή με δαχτυλικό αποτύπωμα αλλά κάθε τρεις και λίγο σε ανύποπτο χρόνο αρνείται να με βάλει και ζητάει να αλλάξω κωδικό για λόγους ασφαλείας (επειδή συμπληρώθηκε τρίμηνο, και ως γνωστός κάθε τρεις μήνες οι χάκερς βρίσκουν τους κωδικούς μας).

Φανταστείτε να είμαι σε ένα μαγαζί και να θέλω να πληρώσω με το κινητό, η συναλλαγή να μην εγκρίνεται, και ενώ θέλω να μπω να δω τον λογαριασμό μου αν έχει υπόλοιπο, αν υπάρχει κάποιο μήνυμα κλπ, ενώ την προηγούμενη μέρα μπήκα κανονικά, ξαφνικά δεν με αφήνει. Επίσης φανταστείτε το σενάριο να θέλω να κλειδώσω/ξεκλειδώσω την κάρτα και πάλι να μην μπορώ ξαφνικά και να πρέπει πρώτα να γυρίσω σπίτι για να δω το τεφτέρι με τους 152 διαφορετικούς κωδικούς που μας έχουν βάλει να έχουμε.

Το παραπάνω, παρότι δημιουργεί σε εμένα πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απότι στους χάκερς, δυστυχώς δεν πρόκειται να αλλάξει. Αλλά τουλάχιστον θέλω να το ρυθμίσω ο νέος κωδικός να έχει ισχύ 6 μήνες αντί για 3.

Αλλά δεν βρίσκω την επιλογή μέσα από την εφαρμογή ενώ παλιά το έβρισκα. Ξέρει μήπως κανείς σε ποια καρτέλα είναι?

απλα να σε διορθωσω σε κατι.δεν εχει παραγινει το κακο με τις επιλογες ασφαλειας. ειχε παραγινει το κακο με την αχρηστη λογικη των χρηστων που εβαζαν κωδικο 123456 και για αυτο οι τραπεζες αναγκαστηκαν να παρουν ολα αυτα τα μετρα.γιατι μετα απλα εβλεπες αμφισβητησεις κινησεων κτλ. και δυστυχως μαζι με αυτους την πληρωνουμε ολοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα, πρόσφατα πήγε ο μισθοδοσίας μου σε Alpha Bank, βλεπω τα AlphaAlerts τα οποία σε χρεώνει για SMS/Viber με τον μήνα κατι το οποίο δεν ψήνω, και θα ήθελα Notifications στο κινητό οταν μπαίνει η μισθοδοσία μου για παράδειγμα. Δεν έχω βρει κάτι, γνωρίζει κανείς; Πληρώθηκα προχθές και δεν ήρθε κάτι, τα Push Notifications ειναι ενεργά στην εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, ExTaCy1337 said:

Καλησπέρα, πρόσφατα πήγε ο μισθοδοσίας μου σε Alpha Bank, βλεπω τα AlphaAlerts τα οποία σε χρεώνει για SMS/Viber με τον μήνα κατι το οποίο δεν ψήνω, και θα ήθελα Notifications στο κινητό οταν μπαίνει η μισθοδοσία μου για παράδειγμα. Δεν έχω βρει κάτι, γνωρίζει κανείς; Πληρώθηκα προχθές και δεν ήρθε κάτι, τα Push Notifications ειναι ενεργά στην εφαρμογή.

Η alpha στελνει e-mail σε καθε κινηση του λογαριασμου χωρις χρεωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

Καλησπέρα, πρόσφατα πήγε ο μισθοδοσίας μου σε Alpha Bank, βλεπω τα AlphaAlerts τα οποία σε χρεώνει για SMS/Viber με τον μήνα κατι το οποίο δεν ψήνω, και θα ήθελα Notifications στο κινητό οταν μπαίνει η μισθοδοσία μου για παράδειγμα. Δεν έχω βρει κάτι, γνωρίζει κανείς; Πληρώθηκα προχθές και δεν ήρθε κάτι, τα Push Notifications ειναι ενεργά στην εφαρμογή.

Η μόνη δωρεάν επιλογή είναι η ειδοποίηση μέσω email, όπως είπε ο alfaeffe. Για sms/viber είναι 1.90€.  Δεν υπάρχει κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...