Προς το περιεχόμενο

System requirements για Linux mint


Tyrrannos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα λάπτοπ με τα παρακάτω χαρακτηριστικά. Θα μπορέσει να σηκωθεί το Linux mint 20 ή να κοιτάξω άλλες διανομές;

Είναι λάπτοπ hp, έχει επεξεργαστή Intel Core  i3-2310M CPU @ 2.10GHz 2.10 GHz, ram στα 3gb και είναι σύστημα στα 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Google is your friend....

Αναφορά σε κείμενο

Μάλλον για ποιο light εκδοση του mint σε βλεπω (λογω RAM). Εγω εχω το 20.3 σε i7 16GB ram. Θελει μνημη ειδικα αν κανεις tweaks οπως εχω κανει εγω 😛

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Έχω ένα HP 620 με επεξεργαστή Intel Dual Core T4500 (2.3 GHz) με 1MB L2 cache, 3gb ram, Windows 10 και καινούργιο ssd .
Ποια έκδοση πιστεύετε ότι θα κάνει το μηχάνημα να λειτουργεί φυσιολογικά και γρήγορα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, teo010 είπε

Έχω ένα HP 620 με επεξεργαστή Intel Dual Core T4500 (2.3 GHz) με 1MB L2 cache, 3gb ram, Windows 10 και καινούργιο ssd .
Ποια έκδοση πιστεύετε ότι θα κάνει το μηχάνημα να λειτουργεί φυσιολογικά και γρήγορα ;

Με λίγο παραπάνω RAM θα είσαι ΟΚ με τα δεκάρια.
Με λίγο παραπάνω RAM θα είσαι ΟΚ και με κάποια έκδοση mint XFCE που είναι ποιό «ελαφριά» σε σχέση με την π.χ. cinamon.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, λόγο αδύναμου επεξεργαστή και κάρτας γραφικών μην περιμένεις να πετάει το μηχάνημα όταν θες π.χ. να βλέπεις  youtube.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εμπειρια λεει οτι κατασταση σε λαπτοπ παλευεται καπως απο Core 2 Duo P8400 και πανω, 4 giga ram και SSD.

Δηλαδη επεξεργαστη 15 χρονια παλιο απ τις αρχες του 2008.

Αν δεν εισαι τελειως αρχαριος με το αθλημα δοκιμασε Debian XFCE αλλα εκει πρεπει να λερωσεις λιγο τα χερια επειδη δεν ειναι ετοιματζιδικο και παλι μην περιμενεις θαυματα με βιντεακια, φατσοβιβλια κλπ κλπ.

ο πεθαμενος δυσκολα να αναστηθει, ισως με οσο το δυνατον περισσοτερη Ram...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για το θέμα της θερμοκρασίας μπορώ να το βοηθήσω κάπως; τον έβαλα σε λειτουργία χθες και ενώ πήγαινε η θερμοκρασία 50 - 60 βαθμούς, μετά από μία ώρα δεν άντεξα και το έκλεισα γιατί ερχόταν καυτός αέρας στο πρόσωπο(yummi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ενώ είχα απογοητεύθει έτσι όπως λειτουργούσε το λαπτοπ, δοκίμασα ένα wifi στικακι dual band και το έβαλα στο 5g το λαπτοπ πηγαίνει ικανοποιητικα.
Και youtube παίζει και γενικά ανοίγει τις σελίδες πιο γρήγορα πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...