Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Αν ξαναπαω ελπεντισον μέσα στον Δεκέμβρη μετά απο Ήρων δεν παίρνω το 100 ευρώ + το πιστωτικό που είχα πριν;

θεωρητικά ναι , αυτο θα κάνω πάντως ,δεν ξέρω αν βρουν ευκαιρία να πουν χάσατε τους πόντους

εγώ που έχω θέμα με το ΔΕΔΔΗΕ θα κάνω μια προσπάθεια να μου δώσουν τα 100 χωρίς να φύγω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5555

  • ekrepali

    2082

  • doomnx

    1064

  • takoulou

    645

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λέω να κάνω αύριο αίτηση ΕΛΠΕ για το smart. Ξέρετε αν έχει πιο γρήγορη ενεργοποίηση σε κατάστημα , στο site ή τηλεφωνικά;

Από 1/1/2024 πάει σε κίτρινο αυτόματα ή πράσινο γνωρίζουμε; και υπάρχουν σχετικά ψιλά γράμματα;

Θα προλάβουμε να αντιδράσουμε τότε ή θα φάμε όλον τον Γενάρη σε smart.

Με τα νέα σχέδια αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί στα κίτρινα θα ανακοινώνουν τιμές την πρώτη μέρα του μήνα και όχι στις 20 του προηγούμενου όπως τώρα για να προλαβαίνει ο κόσμος να δει τι θα κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, knight666 είπε

Άγνωστο όντως γιατί παλιά θυμάμαι ότι μόνο η ΔΕΗ τα κράτησε.

μετά την ανακοίνωση της ΡΑΕ τα κράτησαν αρκετοί (Ηρών,Προτέργια, Volterra κτλ) , αλλά πριν τα σπάγανε στο 6μηνο

Μάλιστα σε κάποιους στέλνανε μεν ειδοποίηση πριν το σπάσουν , αλλά πάνω στο πρώτο-δεύτερο μήνα  λέγαν έχετε 2 μήνες να φύγετε χωρίς πέναλτι , έτσι ώστε να φύγει ο κόσμος πριν το εξάμηνο αζημίως . Γινόταν πάρτι τότε ...

2 λεπτά πριν, archimidis είπε

Από 1/1/2024 πάει σε κίτρινο αυτόματα ή πράσινο γνωρίζουμε; και υπάρχουν σχετικά ψιλά γράμματα;

δεν έχει βγάλει κάτι

2 λεπτά πριν, archimidis είπε

Με τα νέα σχέδια αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί στα κίτρινα θα ανακοινώνουν τιμές την πρώτη μέρα του μήνα και όχι στις 20 του προηγούμενου όπως τώρα για να προλαβαίνει ο κόσμος να δει τι θα κάνει. 

στα πράσινα, 1η του μηνός γιατί την προηγούμενη κλείνει η ΤΕΑ του μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

θεωρητικά ναι , αυτο θα κάνω πάντως ,δεν ξέρω αν βρουν ευκαιρία να πουν χάσατε τους πόντους

Δεν νομίζω. Έστειλα εμαιλ στην εθνική και αυτό μου απάντησαν.

Spoiler

σας ενημερώνουμε ότι η απόδοση πόντων των νέων συνδέσεων θα πραγματοποιηθεί μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών νέας σύνδεσης ρεύματος ή/και φυσικού αερίου, όπως προβλέπεται από τους όρους της σχετικής σύμβασης. Πιο συγκεκριμένα, η καταληκτική ημερομηνία για την πίστωση του Δώρου είναι εκατό πενήντα (150) ημέρες από την ημερομηνία ολοκλήρωσης της εκπροσώπησης της παροχής του Πελάτη από την ELPEDISON.

Από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω οτι αφού έχει γίνει η εκπροσώπηση δικαίουμαστε τους πόντους. Τώρα αν θα κρατήσουν τον λόγο τους άγνωστο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Δεν νομίζω. Έστειλα εμαιλ στην εθνική και αυτό μου απάντησαν.

  Απόκρυψη περιεχομένων

σας ενημερώνουμε ότι η απόδοση πόντων των νέων συνδέσεων θα πραγματοποιηθεί μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών νέας σύνδεσης ρεύματος ή/και φυσικού αερίου, όπως προβλέπεται από τους όρους της σχετικής σύμβασης. Πιο συγκεκριμένα, η καταληκτική ημερομηνία για την πίστωση του Δώρου είναι εκατό πενήντα (150) ημέρες από την ημερομηνία ολοκλήρωσης της εκπροσώπησης της παροχής του Πελάτη από την ELPEDISON.

Από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω οτι αφού έχει γίνει η εκπροσώπηση δικαίουμαστε τους πόντους. Τώρα αν θα κρατήσουν τον λόγο τους άγνωστο.

 

Θα μπουν θεωρώ κι εγώ οι πόντοι...απλά κοντά στις 150 ημέρες θα φτάσουμε 😂😂😂 οι όροι του προγράμματος είναι ξεκάθαροι,από τη στιγμή που υπάρχει εκπροσώπηση θα τους λάβουμε.. αργά ή γρήγορα .

Λέτε αν στείλουμε βεβαίωση εκπροσώπησης και το promo του δώρου στην Εθνική να το επισπεύσουμε?

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, archimidis είπε

Λέω να κάνω αύριο αίτηση ΕΛΠΕ για το smart. Ξέρετε αν έχει πιο γρήγορη ενεργοποίηση σε κατάστημα , στο site ή τηλεφωνικά;

Από 1/1/2024 πάει σε κίτρινο αυτόματα ή πράσινο γνωρίζουμε; και υπάρχουν σχετικά ψιλά γράμματα;

Θα προλάβουμε να αντιδράσουμε τότε ή θα φάμε όλον τον Γενάρη σε smart.

Με τα νέα σχέδια αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί στα κίτρινα θα ανακοινώνουν τιμές την πρώτη μέρα του μήνα και όχι στις 20 του προηγούμενου όπως τώρα για να προλαβαίνει ο κόσμος να δει τι θα κάνει. 

Εγώ το έκανα μέσω chat. Μέσα σε 10 λεπτά μου έστειλαν το συμβόλαιο στο email κ το ενεργοποίησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

άλλο το basic , και άλλο η αλλαγή απο 0,17 σε 0,22 ,το 0,18 δεν ξέρω τι είναι , ξαναπόσταρε αν μπορείς με καλύτερη διατύπωση μιας και έγινε μιξάζ χρεώσεων/προγραμμάτων

Αυτά έλαβα.

 

 

Επεξ/σία από doom26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, doom26 είπε

Αυτά έλαβα.

Screenshot_2023-11-28-22-58-50-60_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2023-11-28-22-58-17-67_e307a3f9df9f380ebaf106e1dc980bb6.jpg

οκ, αυτό πάντως καμία σχέση δεν έχει με το :

4 ώρες πριν, doom26 είπε

 είμαι GENEROUS GUARANTEE HOME BONUS και μου ήρθε το email για να με ενημερώσει πως από 17 λεπτά που ήταν η ασφάλεια των 8 ευρώ θα πάει 18 λεπτα?

στα 0,22 πάει και κάνεις μια απο τα ίδια με τους υπόλοιπους (διάβασε τελευταίες σελίδες)

επίσης αν μπορείς βάλε τη φωτό σε spoiler

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εβδομάδα μετά αφότου έκανα ηλεκτρικά την δήλωση για Ήρων και πέταξε το κλασικό σφάλμα που πετάει σε αρκετούς, ενώ τους έχω ενοχλήσει 2 φορές, η απάντηση τότε είναι : θα σας κάλεσε η συνάδελφος που έχει αναλάβει την αίτηση σας για να ολοκληρωθεί.

Πότε? Το Πάσχα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, doom26 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Αυτά έλαβα.

 

 

Καλησπέρα.. Και εγώ έλαβα σήμερα ακριβώς το ίδιο μειλ. Έχω το πρόγραμμα Ηρων generous Guarantee Home. Όχι το bonus το σκέτο αν και δεν ξέρω ποια είναι η διάφορα... Και μου έστειλαν το μειλ να διαλεξω αν θέλω να μείνω στο ίδιο η να παω στο basic home.. 

Δεν ξέρω τι να κάνω... Λέω να περιμένω προς το παρόν μπας και βγάλουν τπτ τιμές τον Δεκέμβριο και γίνουν λίγο πιο κατανοητά όλα.. 

Ερώτηση: αν πάμε στο πράσινο πχ θα μπορέσουμε στο μέλλον μετά από 3-4 μήνες ας πούμε να πάμε σε κίτρινο διαλέγοντας κάποιο πρόγραμμα που θα τρέχει τότε όπως αυτό που είμαστε τώρα; η και το ανάποδο; αν διαλέξουμε το κίτρινο να πάμε σε πράσινο; 

Ξέρω στο μπλε είναι φιξ για όσο κρατάει η σύμβαση δεν πας πουθενά. Στα άλλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tolis1186 είπε

Ερώτηση: αν πάμε στο πράσινο πχ θα μπορέσουμε στο μέλλον μετά από 3-4 μήνες ας πούμε να πάμε σε κίτρινο διαλέγοντας κάποιο πρόγραμμα που θα τρέχει τότε όπως αυτό που είμαστε τώρα;

μπορέσουμε

2 λεπτά πριν, tolis1186 είπε

η και το ανάποδο; αν διαλέξουμε το κίτρινο να πάμε σε πράσινο; 

και το ανάποδο

2 λεπτά πριν, tolis1186 είπε

Ξέρω στο μπλε είναι φιξ για όσο κρατάει η σύμβαση δεν πας πουθενά. Στα άλλα; 

πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα σε όλους.  Προκαταβολικά συμπαθάτε με που ζητάω ιδιαίτερα μαθήματα επι του θέματος. 

Μετακομίζω αρχές Δεκέμβρη και το σπιτάκι που μένω τώρα (τελευταία 3 χρόνια) δεν είχε δικό του ρολόι αλλά μετρητή στον πίνακα.Με άλλα λόγια δεν έχω ρολόι/ρεύμα στο όνομά μου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μη χρειαστεί να ασχοληθώ με το θέμα "ρεύμα - τιμή - πάροχο". Αυτά τα έκανε η σπιτονοικοκυρά από όπου έπαιρνα το ρεύμα. 

Θέλω να κάνω αίτηση για ρεύμα και όταν ξεκίνησα την έρευνα έχασα την μπάλα ...

πρασινο-κιτρινο-μπλε
Σταθερό- κυμαινόμενο
Με δέσμευση - Χωρίς Δέσμευση 
Πάγια εντολή -η- Όχι
Με συνέπεια

Μπορεί κάποιος περιληπτικά να κάνει μια γρήγορη εισαγωγή για αυτές τις ορολογίες η έστω κάποιο σύνδεσμο που να σε μαθαίνει τα παραπάνω γιατί από ότι διαβάζω εδώ στο θέμα, πάει να γίνει επιστήμη αυτό το πράγμα. 

Η κατανάλωση μου είναι από 900 - 1200Kw το τετράμηνο. Συνήθως τα τετραψήφια τα πιάνω το καλοκαίρι με το κλιματιστικό. Μένω μόνος μου. 

Γενικά, για κάποιον ο οποίος δεν είναι διατεθειμένος να αλλάζει κάθε μήνα πάροχο, ποια είναι η καλύτερη λύση; Από ότι είδα στο εξέλ, οι διαφορές για σταθερές τιμές είναι αρκετά μεγάλες. 

Αν πάω σε μεταβαλλόμενο, υπάρχει περίπτωση ο πάροχος να μπουμπουνίσει την τιμή 50% πάνω; Αν μεταβάλλονται οι τιμές με μικρή απόκλιση, π.χ από 0.15 σε 0.17 ή 0.18,   εμένα δε με απασχολεί (ή θα έπρεπε ;) . Αλλά παρατήρησα σε κάποιες απαντήσεις ότι έγιναν αναπροσαρμογές από 0.9 σε 0.18 και κάτι τέτοια. 

Ευχαριστώ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tripialosgr είπε

Μπορεί κάποιος περιληπτικά να κάνει μια γρήγορη εισαγωγή για αυτές τις ορολογίες η έστω κάποιο σύνδεσμο που να σε μαθαίνει τα παραπάνω γιατί από ότι διαβάζω εδώ στο θέμα, πάει να γίνει επιστήμη αυτό το πράγμα. 

στο google και στις ειδήσεις είναι στανταράκι θα πετύχεις άρθρα και πολλά μάλιστα , αλλά αν απο τώρα δεν έχεις καταλάβει βασικά πράγματα (απο Ιούνιο συζητιέται) τότε καλύτερα μην ασχοληθείς

2 λεπτά πριν, tripialosgr είπε

Γενικά, για κάποιον ο οποίος δεν είναι διατεθειμένος να αλλάζει κάθε μήνα πάροχο, ποια είναι η καλύτερη λύση; Από ότι είδα στο εξέλ, οι διαφορές για σταθερές τιμές είναι αρκετά μεγάλες. 

τράβα σταθερό , ή κλείσε Ηρών ή περίμενε μήπως βγουν φθηνότερα αλλά με ρίσκο να ακριβύνει του Ηρών

2 λεπτά πριν, tripialosgr είπε

Αν πάω σε μεταβαλλόμενο, υπάρχει περίπτωση ο πάροχος να μπουμπουνίσει την τιμή 50% πάνω;

ναι, ανάλογα τη χοντρική

2 λεπτά πριν, tripialosgr είπε

Αλλά παρατήρησα σε κάποιες απαντήσεις ότι έγιναν αναπροσαρμογές από 0.9 σε 0.18 και κάτι τέτοια. 

για άλλες περιπτώσεις ειπώθηκε , πως απο τώρα είναι φθηνό το ρεύμα και ξαφνικά θα ακριβύνει , απαντήθηκε λόγω του Χρημαστηρίου Ενέργειας και επαναφοράς τρόπου χρέωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραίο είναι ότι μέχρι τώρα είχαμε και την κρατική επιδότηση λόγω ενεργειακής κρίσης ( μιλάμε εδώ και μήνες το ρεύμα είναι πολύ φτηνό) και από Γενάρη που αλλάζουν όλα τιμές πάνε στο διπλάσιο στην καλύτερη αλλά το πιθανότερο τριπλάσια και το κράτος θεωρεί ότι ενεργειακή κρίση τελείωσε και κόβει την επιδότηση. Τι φάση τελικά? Θα εξαρτωμαστε από τα χρηματιστήρια κάθε μήνα η θα πληρώνουμε μισό ευρώ την κιλοβατώρα σε σταθερό. Που πήγαν οι τιμές προ κρίσης που ήταν τόσα χρόνια σταθερές?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...