Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά δεν υπάρχει αυτό το χάος....

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα....

 

Δείτε εδώ διάφορες:

https://invoices.rae.gr/OIKIAKO/

https://allazorevma.gr/januari/

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι πιο αξιόπιστο από τα 2....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5662

  • ekrepali

    2098

  • doomnx

    1147

  • takoulou

    655

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ, μπερδεύτηκα , αν πας για τα 500kw άρα και θα φύγεις σύντομα ,οπότε μάλλον ένας τελικός θα βγει , πάντως και εγγύηση να μπει αν δε βγάλουν άμεσα τελικό , θα επιστραφεί στον τελικό

Μόλις βγει τελικός και έχω κωδικό ανάθεσης  τότε μπορώ να προσθέσω την πάγια στην τράπεζα, το θέμα είναι στη λήξη του αφού πληρωθεί με πάγια θα επιστρέψουν την εγγύηση , αφού θα έχω φύγει κιόλας;

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Seofirosu είπε

Πραγματικά δεν υπάρχει αυτό το χάος....

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα....

 

Δείτε εδώ διάφορες:

https://invoices.rae.gr/OIKIAKO/

https://allazorevma.gr/januari/

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι πιο αξιόπιστο από τα 2....

κοιτάς καρφιτσωμένη ανάρτηση

το allazorevma έχει και προγράμματα που η τιμή τους δεν έχει ολοκληρωθεί , απλά υποθέτει μια τιμή που θα κλείσει ο Ιανουάριος

προς το παρών συμφέρει ο τουρισμός για τα δώρα

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς ενεργοποιήσει την πάγια εντολή στην Elpedison από το e-banking της τράπεζας του;
Ξέρει κανείς που βρίσκει τον κωδικό ανάθεσης;

Aν κάποιος την έχει ενεργοποιήσει από το site τους και το λινκ που έχει (δεν μου φαίνεται σοι και δεν θέλω να βάλω την κάρτα), βλέπει πάγια εντολή στο e-banking του και του έχει αφαιρεθεί η εγγύση στον επόμενο λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Μόλις βγει τελικός και έχω κωδικό πληρωμής τότε μπορώ να προσθέσω την πάγια στην τράπεζα, το θέμα είναι στη λήξη του αφού πληρωθεί με πάγια θα επιστρέψουν την εγγύηση , αφού θα έχω φύγει κιόλας;

αν βγει τελικός δε θα έχεις χρέωση εγγύησης

3 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Aν κάποιος την έχει ενεργοποιήσει από το site τους και το λινκ που έχει (δεν μου φαίνεται σοι και δεν θέλω να βάλω την κάρτα), βλέπει πάγια εντολή στο e-banking του και του έχει αφαιρεθεί η εγγύση στον επόμενο λογαριασμό;

απο το site βάζω , δε φαίνεται κάτι στην τράπεζα , βγαίνει έκτακτος σε 5 εργάσιμες περίπου και αφαιρείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, doomnx είπε

Τι βλακείες λένε θεέ μου. Αφού έχουμε παράδειγμα που άλλαξε πάροχο και συνέχιζε να λαμβάνει ΚΟΤ χωρίς νέα αίτηση.

παραδείγμαΤΑ (πχ και εγώ το '22 από Βολτέρα->ΔΕΗ,  2 παροχές) (στο τηλ. προς ΗΔΙΚΑ μου είπαν κι όλα "εχμ...το σάιτ είναι καιρός που δεν έχει αλλαχθεί - δεν ισχύει πλόν το να κάνετε νέα αίτηση με αλλαγή παρόχου")

24 λεπτά πριν, Seofirosu είπε

Πραγματικά δεν υπάρχει αυτό το χάος....

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα....

 

Δείτε εδώ διάφορες:

https://invoices.rae.gr/OIKIAKO/

https://allazorevma.gr/januari/

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι πιο αξιόπιστο από τα 2....

Κανένα. Και γενικά πλην των 2 εξέλ εδώ μέσα από Κοράκιο (μεγάλη η χάρη του) και doomnx, δεν υπήρξε/δεν υπάρχει (και δεν το κόβω ούτε μελλοντικά να υπάρξει) σάιτ που να "συγκρίνει παρόχους" και που να τα λέει σωστά/αντικειμενικά. Ή που θα πουσάρουν προγράμματα/παρόχους στοχευμένα, ή λόγω "μισοδουλειάς" δεν λαμβάνουν ΟΛΑ τα δεδομένα υπ' όψη.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Demetroula είπε

Μόλις μίλησα τηλεφωνικά με εκπρόσωπο Volton για να πάω εκεί από ΕΛΠΕ.
Ισχύει, είναι μόνο για έναν μήνα η διάρκεια, άρα οι 500 κιλοβατώρες δώρο δεν επεκτείνονται χρονικά.
Επίσης μου είπε -δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω εδώ ή σε νήμα για εμάς τους Κοτ-ικούς- ότι εφόσον είμαι δικαιούχος ΚΟΤ θα πρέπει λέει να απεγραφώ, να κάνω την αίτηση εκπροσώπησής μου σε αυτούς και αφού εγκριθεί να ξανακάνω αίτηση για ΚΟΤ.
''Αφού η παροχή είναι δικαιούχος ΚΟΤ στην Ηδικα'' της λέω, ''κάθε φορά που αλλάζετε πάροχο θα πρέπει να ξανακάνετε αίτηση'' μου λέει.
Α! Και θέλουν οπωσδήποτε λογαριασμό του τρέχοντα παρόχου (εμένα δεν μου έχει εκδόσει ακόμα η ΕΛΠΕ) χωρίς να υπάρχουν οφειλές -λέει- και διακανονισμοί.
 

Μια ερώτηση. Το παραπάνω είναι  διασταυρωμένο ότι οντως χρειάζεται νεα αιτηση για το κοινωνικό? Εμένα όταν με ρώτησαν αν είμαι στο κοινωνικό τιμολόγιο όταν έκανα την αιτηση elpe δεν μου ανάφεραν κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Μια ερώτηση. Το παραπάνω είναι  διασταυρωμένο ότι οντως χρειάζεται νεα αιτηση για το κοινωνικό? Εμένα όταν με ρώτησαν αν είμαι στο κοινωνικό τιμολόγιο όταν έκανα την αιτηση elpe δεν μου ανάφεραν κάτι τέτοιο.

κάτω απο το ποστ που έκανες παράθεση ειναι και τα λινκ που θα πατήσεις και για οποιαδήποτε απορία συνέχεια εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NIKELPE είπε

Καλησπέρα...Εάν έχεις την καλοσύνη μπορείς να εξηγήσεις γιατί θα πάρει δωρεάν μόνο τις 300kwh και όχι τις 500kwh  που αναφέρουν στην εταιρεία ως δώρο γτ πιστεύω ότι πολλοί που μετακινήθηκαν προς volton δεν το γνωρίζουν

 

εχουμε χαθει στην μεταφραση,αν δινει κιλοβατώρες μονος του και δηλωσει 500 τον πρωτο μηνα,θα τιμολογηθει για 500,αν το επομενο δωσει 120 θα τιμολογηθει για τις 120 αρκει να μην πεσει σε τετραμηνιαία απο δεδδυε,γιατι εκει θα εχει θεμα,γιατι ο παροχος θα λαβει του δεδδηε,χαζος δεν ειναι να μοιραζει κιλοβατωρες δωρο

 

7 ώρες πριν, crazyhorse1 είπε

Την αποψη σας λιγο παιδια. Υπάρχει η προσφορά της volton για 500kw τον 1ο μήνα. 

στεκει αρκει να ελέγξεις ποτε ειναι η επομενη μετρηση απο δεδδηε,μην δώσεις εσυ 500 για ενα μηνα,και η μετρηση του δεδδηε ειναι στον 1 και δεκα μερες και δωσει 250,γιατι εκει μεγαλε θα εχεις θεμα..

ελπιζω να κατανοεις αυτο που γραφω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, doomnx είπε

Τρομερό το energybot.gr 😂

4X2JyFK.png

gjCPlXQ.png

 

Για να μη χάνετε τον καιρό σας με τέτοιες τραγικές σελίδες που το μόνο που θέλουν είναι να αρπάξουν λεφτά από την επισκεψιμότητα και τις διαφημίσεις, ο @korakios κι εγώ αφιερώνουμε πραγματικές εργατοώρες για να σας παρέχουμε τα πλήρως ενημερωμένα εξελάκια μας που σας πληροφορούν και για τις προσφορές αλλά και για τις παγίδες των προμηθευτών.

Στο δικό μου σήμερα πρόσθεσα ένα επιπλέον φύλλο που το ονόμασα «Εξατομίκευση» στο οποίο μπορείτε να βάζετε τις παραμέτρους που αντιστοιχούν στον δικό σας λογαριασμό, έτσι ώστε να γίνεται ένας ακριβής υπολογισμός του τελικού ποσού πληρωμής σε κάθε πρόγραμμα. Τα βάζετε μια φορά σε αυτό το φύλλο και μεταφέρονται αυτόματα και στους τρεις πίνακες.

Σε περίπτωση που δεν είναι ξεκάθαρο, στο κελί «Χρέωση δήμου (ΔΤ + ΔΦ + ΤΑΠ)» βάζετε το συνολικό ποσό πληρωμής για το δήμο που σας δείχνει σε έναν πρόσφατο λογαριασμό σας. Το συντελεστή ημερών θα τον δείτε στους υπολογισμούς για ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ ξεχωριστά, συνήθως στο τέλος της πράξης. Θα είναι της μορφής xx/365. Στην ουσία μας νοιάζουν οι μέρες στις οποίες αντιστοιχεί το ποσό για να μπορέσει να γίνει αναγωγή στο μήνα.

Τα ειδικά τιμολόγια δεν τα έχω ενσωματώσει ακόμα στους υπολογισμούς 🤫

i7rCZ1D.jpg

 

Κατά τ'άλλα, έφτιαξα λίγο τον υπολογισμό στο Guarantee Home ώστε να μην λαμβάνει υπόψιν μόνο τον τελευταίο μήνα στην έκπτωση συνέπειας. Πριν είχα όλο το τετράμηνο, αλλά όπως μας πληροφόρησαν σε αυτό εδώ το thread, αποδίδουν κανονικά την έκπτωση στους έναντι και την κρατάνε μόνο στον τελικό λογαριασμό. Πάλι παίρνω το worst case scenario, ότι θα έχετε μείνει ολόκληρο μήνα χωρίς λογαριασμό πριν κάνετε την αίτηση για αλλαγή παρόχου.

Επίσης έβγαλα και τη γραμμή με το ετήσιο σύνολο χωρίς δώρα, δεν είχε και πολύ νόημα σε κυμαινόμενα, καθώς τα αποτελέσματα είναι ίδια με αυτά του μήνα.

Και έβαλα και τη δωροεπιταγή του Σκλαβενίτη στα δώρα της Elpedison για να έρχεστε να ρωτάτε 😜

 

gs3Z4ld.jpg

 

Όπως πάντα τα links στην υπογραφή μου:
Οικιακά Τιμολόγια Ρεύματος 2024: Ανάγνωση Λήψη

Η solar energy που πηγα ενα μετρητή πρόσφατα στο s1 & s1n μου ειπαν ότι δεν εχουν πάγιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση για οσους γνωριζουν σχετικα με τον τελικο λογαριασμο ΗΡΩΝ:

- 13/12 βγαινει λογαριασμος ΗΡΩΝ  εκκαθαριστικος (με περιοδο καταναλωσης 06/07 - 07/11) τον οποιον και χρησιμοποιησα ως δικαιολογητικο οταν εκανα αιτηση στην Protergia (εναρξη εκπροσωπησης 06/01)
- 12/01 βγαινει λογαριασμος ΗΡΩΝ  εναντι με μετρηση πελατη (με περιοδο καταναλωσης 08/11 - 30/11)

Αυτον τον λογαριασμο τι τον κανω τωρα? Τον πληρωνω για να μην χασω την εκπτωση συνεπειας στον τελικο (οοοταν βγει) ή τον αφηνω έτσι και τους πρηζω στα τηλεφωνα για να μου εκδώσουν τελικο τελικο λογαριασμο με ο,τι χρωσταω μεσα?

Επισης, οσον αφορα την εγγυηση, αυτη θα συμψηφιστει στον τελικο λογαριασμο ή οχι και θα πρεπει εγω μετα να επικοινωνησω μαζι τους για να δωσω IBAN για επιστροφη?

Επεξ/σία από billyherr_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Η solar energy που πηγα ενα μετρητή πρόσφατα στο s1 & s1n μου ειπαν ότι δεν εχουν πάγιο 

To S1 δεν έχει. Το S1+ έχει (και βγαίνει φθηνότερο).

45 λεπτά πριν, billyherr_ είπε

Ερωτηση για οσους γνωριζουν σχετικα με τον τελικο λογαριασμο ΗΡΩΝ:

- 13/12 βγαινει λογαριασμος ΗΡΩΝ  εκκαθαριστικος (με περιοδο καταναλωσης 06/07 - 07/11) τον οποιον και χρησιμοποιησα ως δικαιολογητικο οταν εκανα αιτηση στην Protergia (εναρξη εκπροσωπησης 06/01)
- 12/01 βγαινει λογαριασμος ΗΡΩΝ  εναντι με μετρηση πελατη (με περιοδο καταναλωσης 08/11 - 30/11)

Αυτον τον λογαριασμο τι τον κανω τωρα? Τον πληρωνω για να μην χασω την εκπτωση συνεπειας στον τελικο (οοοταν βγει) ή τον αφηνω έτσι και τους πρηζω στα τηλεφωνα για να μου εκδώσουν τελικο τελικο λογαριασμο με ο,τι χρωσταω μεσα?

Επισης, οσον αφορα την εγγυηση, αυτη θα συμψηφιστει στον τελικο λογαριασμο ή οχι και θα πρεπει εγω μετα να επικοινωνησω μαζι τους για να δωσω IBAN για επιστροφη?

Ναι, πλήρωσέ τον για να μη χάσεις τη συνέπεια. Θα συμψηφιστεί η εγγύηση και αν έχεις πιστωτικό θα δώσεις και ΙΒΑΝ, τι α κάνς.

1 ώρα πριν, nasoduko είπε

εχουμε χαθει στην μεταφραση,αν δινει κιλοβατώρες μονος του και δηλωσει 500 τον πρωτο μηνα,θα τιμολογηθει για 500,αν το επομενο δωσει 120 θα τιμολογηθει για τις 120 αρκει να μην πεσει σε τετραμηνιαία απο δεδδυε,γιατι εκει θα εχει θεμα,γιατι ο παροχος θα λαβει του δεδδηε,χαζος δεν ειναι να μοιραζει κιλοβατωρες δωρο

 

στεκει αρκει να ελέγξεις ποτε ειναι η επομενη μετρηση απο δεδδηε,μην δώσεις εσυ 500 για ενα μηνα,και η μετρηση του δεδδηε ειναι στον 1 και δεκα μερες και δωσει 250,γιατι εκει μεγαλε θα εχεις θεμα..

ελπιζω να κατανοεις αυτο που γραφω.. 

Ό,τι και να δώσει, από τη στιγμή που θα παραμείνει στη Volton θα διορθωθεί στον επόμενο εκκαθαριστικό. Μόνο αν φύγει για άλλον πάροχο έχει νόημα η ένδειξη που θα δώσει μόνος του.

Α, είχαμε προσθήκη στον πίνακα της ΡΑΕ! Τι εννοείτε δεν σας βοηθάει; 😂

 RAENRG.JPG.1a8cc79b22cae2f610cfdd0e344b4cd0.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ρε παιδια. Εγω εχω μπλεξει διαφορετικα. Τον Δεκέμβρη είχα μπει στο Value+ της Protergias. Απο 21 του μήνα, μεχρι 1ή Ιανουάριου ήμουν με χρέωση κιλοβατώρας 0.06. Πηρα τηλεφωνο να ρωτησω πλεον σε ποιο προγραμμα ανηκω, και μου ειπαν πως δεν εχει βγει αποφαση αν θα παραμεινει ως εχει ή αν θα ενταχθει σε καποιο αλλο,αλλα σιγουρα η τιμη της κιλοβατωρας δεν προκεται να ξεπερασει τα 0.14. Εχει κανεις διαφορετικη ενημερωση; Επισης προσπαθω να λειτουργησω το excel, και περα απο ΤΕΑ-1 και 2 (τιμη Δεκέμβρη και Νοέμβρη) δεν ξερω τι αλλο θα επρεπε να συμπληρωσω. 

27 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

Καλησπερα ρε παιδια. Εγω εχω μπλεξει διαφορετικα. Τον Δεκέμβρη είχα μπει στο Value+ της Protergias. Απο 21 του μήνα, μεχρι 1ή Ιανουάριου ήμουν με χρέωση κιλοβατώρας 0.06. Πηρα τηλεφωνο να ρωτησω πλεον σε ποιο προγραμμα ανηκω, και μου ειπαν πως δεν εχει βγει αποφαση αν θα παραμεινει ως εχει ή αν θα ενταχθει σε καποιο αλλο,αλλα σιγουρα η τιμη της κιλοβατωρας δεν προκεται να ξεπερασει τα 0.14. Εχει κανεις διαφορετικη ενημερωση; Επισης προσπαθω να λειτουργησω το excel, και περα απο ΤΕΑ-1 και 2 (τιμη Δεκέμβρη και Νοέμβρη) δεν ξερω τι αλλο θα επρεπε να συμπληρωσω. 

Επίσης μια ακομα ερωτηση. Μιας και εχω μόλις νοικιάσει, και ταυτοχρόνα μόλις εχω πιασει δουλεια (ως φοιτητης ημουν στην φορολογικη των γονιων μου) κοιταω να παρω το επιδομα για το ρευμα (θερμανση), ΚΟΤ κτλ...ολα αυτα ομως θελουν να εχω κανει φορολογικη το 2023 (για το 2024). Τι μπορω να κανω για να παρω αυτα τα επιδοματα, μιας και είναι κριμα, εφοσων τηρω τα κριτηρια να μην λαβω τιποτα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alexandros Pappas είπε

Καλησπερα ρε παιδια. Εγω εχω μπλεξει διαφορετικα. Τον Δεκέμβρη είχα μπει στο Value+ της Protergias. Απο 21 του μήνα, μεχρι 1ή Ιανουάριου ήμουν με χρέωση κιλοβατώρας 0.06. Πηρα τηλεφωνο να ρωτησω πλεον σε ποιο προγραμμα ανηκω, και μου ειπαν πως δεν εχει βγει αποφαση αν θα παραμεινει ως εχει ή αν θα ενταχθει σε καποιο αλλο,αλλα σιγουρα η τιμη της κιλοβατωρας δεν προκεται να ξεπερασει τα 0.14. Εχει κανεις διαφορετικη ενημερωση; Επισης προσπαθω να λειτουργησω το excel, και περα απο ΤΕΑ-1 και 2 (τιμη Δεκέμβρη και Νοέμβρη) δεν ξερω τι αλλο θα επρεπε να συμπληρωσω. 

Δεν γνωρίζω τι έχεις υπογράψει/δεσμευτεί με την αγορά του Value+.
Αν δεν υπήρχε δέσμευση για παραμονή σε αυτό στη σύμβαση σου, από 1/1 όπως οι περισσότεροι πηγαινεις υποχρεωτικά στο πράσινο (Ειδικό το λέει: 0,14260 €/kWh).
Δεν είναι στα Excel το Value Plus, σύμφωνα με την εταιρεία και τη ΡΑΕ είναι για Ιανουάριο 0,1669 €/kWh. Μπορείς να ζητήσεις να αλλάξεις κίτρινο ή να πας στο πράσινο της εταιρείας (θα χρεωθείς αναλογικά τις μέρες του μήνα που τρέχει)...μέχρι να δεις τι σε συμφέρει.

 

Spoiler

image.png.58f3ab556fe990cc1c1fd1be454f8351.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...