Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, gmik είπε

Kαλησπέρα, έχω 5 παροχές στην Elpedison - Smart Day και έχει φαγωθεί το δώρο (με κατανάλωση περίπου 600 kw/μήνα ανά παροχή). Που θα μου προτείνατε να πάω, ίσως και κάπου μόνιμα για να σταματήσει ο τουρισμός, αν συμφέρει κάπως??

Ευχαριστώ!

volton για τα δωρεάν 500kw/30πρώτες μέρες , αλλά ζόρισέ τους αφού έχεις 5 παροχές για δωροεπιταγές public (και δες τους όρους να μην έχει υποχρέωση παραμονής)

14 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Εμεις που ειμαστε στην Ελπε, που παμε τωρα? μονο η Volton εχει δωρακι?

και κλασσικά Ήρων generous

___________

σε 2 εργάσιμες έγινε και η μετάβαση της παροχής μου απο το ΔΕΔΔΗΕ ,

απο πότε να ζορίσω την ελπέ να στείλει επιταγές και κουπόνια ?

Τα στέλνουν με κούριερ ή σε υποκατάστημα ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5721

  • ekrepali

    2130

  • doomnx

    1222

  • takoulou

    666

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 minutes ago, korakios said:

 

σε 2 εργάσιμες έγινε και η μετάβαση της παροχής μου απο το ΔΕΔΔΗΕ ,

απο πότε να ζορίσω την ελπέ να στείλει επιταγές και κουπόνια ?

Τα στέλνουν με κούριερ ή σε υποκατάστημα ?

Πριν 2 μέρες πήραν κάποιον τηλέφωνο για αποστολή με courier, που είχε υπογράψει στις 24/4. Εγώ έχω υπογράψει στις 18/4 και δε μ'έχουν πάρει ακόμα... έχω κάνει γραπτό αίτημα και υπάρχει καταχωρημένο στο σύστημα τους, το επιβεβαίωσα τηλεφωνικώς μια μέρα που ζήτησα να ενημερώσουν το αρμόδιο τμήμα και μου είπαν ότι υπάρχει ήδη αίτημα για επίσπευση. myrae αν ανοίξεις αίτημα, απαντάνε μετά από 1 μήνα. Αν απαντήσεις, πάλι μετά από 1 μήνα η απάντηση τους.

Έχει χαλάσεi το πράγμα γενικώς... εγώ έχω θέμα και με τη volton. Τη μια μου λένε ότι δεν έχουν λάβει ενδείξεις της προηγούμενης παροχής, την άλλη μου λένε να περιμένω να βγει και τελικός για την προηγούμενη παροχή. Η σύμβαση που έκανα για την αντιπροσφορά δεν έχει αποσταλεί απ'την αρχή του μήνα, και σε 10 μέρες περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια.

Αν δε κάνω τίποτα, θα χρεωθώ 25 μέρες κατανάλωσης στην Elpedison με τους πανάκριβους συντελεστές του Zero, oπότε αναγκαστικά ζήτησα να ακυρωθεί η αίτηση της volton κι έχω κάνει αίτηση στον HΡΩΝ να πάρω τουλάχιστον 50άρικο και μετά βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Πριν 2 μέρες πήραν κάποιον τηλέφωνο για αποστολή με courier, που είχε υπογράψει στις 24/4. Εγώ έχω υπογράψει στις 18/4 και δε μ'έχουν πάρει ακόμα... έχω κάνει γραπτό αίτημα και υπάρχει καταχωρημένο στο σύστημα τους, το επιβεβαίωσα τηλεφωνικώς μια μέρα που ζήτησα να ενημερώσουν το αρμόδιο τμήμα και μου είπαν ότι υπάρχει ήδη αίτημα για επίσπευση. myrae αν ανοίξεις αίτημα, απαντάνε μετά από 1 μήνα. Αν απαντήσεις, πάλι μετά από 1 μήνα η απάντηση τους.

κατάλαβα...πάντως δε θα περιμένω τις επιταγές μέχρι να φύγω , σε καμιά 20ριά μέρες την κάνω , έτσι και αλλιώς δε θα παίζει πιστωτικό σε λογαριασμό

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έχει χαλάσεi το πράγμα γενικώς... εγώ έχω θέμα και με τη volton. Τη μια μου λένε ότι δεν έχουν λάβει ενδείξεις της προηγούμενης παροχής, την άλλη μου λένε να περιμένω να βγει και τελικός για την προηγούμενη παροχή. Η σύμβαση που έκανα για την αντιπροσφορά δεν έχει αποσταλεί απ'την αρχή του μήνα, και σε 10 μέρες περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια.

myrae ?

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν δε κάνω τίποτα, θα χρεωθώ 25 μέρες κατανάλωσης στην Elpedison με τους πανάκριβους συντελεστές του Zero, oπότε αναγκαστικά ζήτησα να ακυρωθεί η αίτηση της volton κι έχω κάνει αίτηση στον HΡΩΝ να πάρω τουλάχιστον 50άρικο και μετά βλέπω...

μπλέξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

εγώ έχω θέμα και με τη volton

Η Volton έχει αρχίσει και δεν μας τα λέει και πολύ καλά. Ενώ την πρώτη και δεύτερη φορά που πήγα δεν είχα κάποιο θέμα, τώρα έχει αρχίσει και "ρετάρει".

4/3/2024 - 4/4/2024 κάνω το 2ο πέρασμά μου από εκεί. Στις 8/4 (και ενώ είχα ήδη φύγει) βγάζουν ΕΝΑΝΤΙ και όχι Τελικό (ενώ την πρώτη φορά είχαν βγάλει κατευθείαν Τελικό, λίγες μέρες μετά που έφυγα). Λέω ΟΚ, δεν πειράζει, θα μου βγάλουν Τελικό στον επόμενο κύκλο τιμολόγησης, ας μην το κάνω θέμα.

9/4/2024 επιστρέφω (3ο πέρασμα) επειδή δέχτηκα την αντιπρόταση παραμονής. 9/5/2024 έκανα αίτηση για ΗΡΩΝ (50άρικο). Μέχρι και χθες η Volton ακόμα δεν είχε βγάλει Τελικό για τον προηγούμενο κύκλο. Χθες προχώρησε η αίτηση αλλαγής εκπροσώπησης στον ΔΕΔΔΗΕ και σήμερα, ως δια μαγείας, η Volton έχει βγάλει λογαριασμό για τον προηγούμενο κύκλο, αλλά προσοχή ΠΑΛΙ ΕΝΑΝΤΙ (!!!!).

Δηλαδή για τον κύκλο εκπροσώπησης που ολοκληρώθηκε 4/4/2024, κατάφερε χθες 13/5/2024 να βγάλει πάλι ΕΝΑΝΤΙ. Πρέπει να τα έχουν κουρέψει όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αυτή η ιστορία συνέβαινε από την 1' ημέρα που ενοικιάσες η ΟΧΙ?

Είσαι 5 χρόνια?

Η ευθύνη είναι του ιδιοκτήτη, ξεκάθαρα και καλό είναι να το καλαρεις με ΕΝΟΙΚΙΑ 

Σου ενοικίασε ένα χώρο σαν οικιακό που με δικιά του ευθύνη Δεν ήταν οικιακός.

Όπως τα λες απλά δεν το πρόσεξα καν στον λογαριασμό, οπότε φταίω και εγώ. Τώρα άντε βγάλε άκρη με ό,τι έγινε ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atom7 είπε

Η Volton έχει αρχίσει και δεν μας τα λέει και πολύ καλά. Ενώ την πρώτη και δεύτερη φορά που πήγα δεν είχα κάποιο θέμα, τώρα έχει αρχίσει και "ρετάρει".

4/3/2024 - 4/4/2024 κάνω το 2ο πέρασμά μου από εκεί. Στις 8/4 (και ενώ είχα ήδη φύγει) βγάζουν ΕΝΑΝΤΙ και όχι Τελικό (ενώ την πρώτη φορά είχαν βγάλει κατευθείαν Τελικό, λίγες μέρες μετά που έφυγα). Λέω ΟΚ, δεν πειράζει, θα μου βγάλουν Τελικό στον επόμενο κύκλο τιμολόγησης, ας μην το κάνω θέμα.

9/4/2024 επιστρέφω (3ο πέρασμα) επειδή δέχτηκα την αντιπρόταση παραμονής. 9/5/2024 έκανα αίτηση για ΗΡΩΝ (50άρικο). Μέχρι και χθες η Volton ακόμα δεν είχε βγάλει Τελικό για τον προηγούμενο κύκλο. Χθες προχώρησε η αίτηση αλλαγής εκπροσώπησης στον ΔΕΔΔΗΕ και σήμερα, ως δια μαγείας, η Volton έχει βγάλει λογαριασμό για τον προηγούμενο κύκλο, αλλά προσοχή ΠΑΛΙ ΕΝΑΝΤΙ (!!!!).

Δηλαδή για τον κύκλο εκπροσώπησης που ολοκληρώθηκε 4/4/2024, κατάφερε χθες 13/5/2024 να βγάλει πάλι ΕΝΑΝΤΙ. Πρέπει να τα έχουν κουρέψει όλα...

γιαυτό και να κάνετε κύκλο 3 πάροχους ωστε να προλαβαίνουν να βγάζουν τελικό 😂

Μόλις τώρα, skylouros είπε

Όπως τα λες απλά δεν το πρόσεξα καν στον λογαριασμό, οπότε φταίω και εγώ. Τώρα άντε βγάλε άκρη με ό,τι έγινε ως τώρα.

ανοίξτε νέο νήμα μιας και βλέπω τραβά ακόμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, atom7 said:

Δηλαδή για τον κύκλο εκπροσώπησης που ολοκληρώθηκε 4/4/2024, κατάφερε χθες 13/5/2024 να βγάλει πάλι ΕΝΑΝΤΙ. Πρέπει να τα έχουν κουρέψει όλα...

Ετοιμάζονται για την είσοδο στην κινητή και δεν προλαβαίνουν να ασχοληθούν με αυτά 🤡

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, atom7 είπε

Η Volton έχει αρχίσει και δεν μας τα λέει και πολύ καλά. Ενώ την πρώτη και δεύτερη φορά που πήγα δεν είχα κάποιο θέμα, τώρα έχει αρχίσει και "ρετάρει".

 

Ρε παιδιά, καλά κάνετε και τους πατάτε στο κεφάλι και φάτε όσο πιο πολλά μπορείτε. Μαζί σας!

Αλλα να ξέρουμε και τι λέμε. Τι σημαίνει "έχει ρετάρει" η volton? Επειδή μπουρδουκλώθηκε το σύστημα που έφυγες και ξανά πήγες τρεις φορές σε λίγους μήνες; 

Γιατί να φτιάξουν το σύστημά τους ώστε να ανταποκρίνεται σε κάτι τέτοιο? Πόσο συχνό είναι αφενός και αφετέρου δεν θέλουν τέτοιους πελάτες. 

Καλός ο τουρισμός (και εγώ έχω κάνει) αλλά να έχουμε αυτογνωσία πως "κακοί" πελάτες είμαστε και ως τέτοιοι θα αντιμετωπιζόμαστε. Δεν θα φτιάξουν τα συστήματά τους για να τους τα τρώνε ευκολα οι τουρίστες! 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, atom7 said:

, η Volton έχει βγάλει λογαριασμό για τον προηγούμενο κύκλο, αλλά προσοχή ΠΑΛΙ ΕΝΑΝΤΙ (!!!!).

 

Έτσι κι εμένα... η προ προηγούμενη παροχή έχει 2 έναντι... ο τελευταίος με περίοδο καταναλωσης εκτός της περιόδου εκπροσώπησης. Δηλαδή παραπανισια δημοτικά τέλη και ΕΡΤ που πρέπει να επιστραφούν, χώρια τις χρεώσεις ρεύματος που πρέπει αντιλογιστουν. Αυτοί εν τω μεταξύ πρεπει να πληρωθούν εμπροθεσμα για αν μη χαθεί η συνέπεια. Μου είπανε ότι σε μερικές μέρες θα βγει τελικός αλλά κρατάω μικρό καλάθι. Το αίτημα στη ραε το κραταω ανοιχτό μέχρι να δω τι θα γίνει.

Για τη τελευταία παροχή που έφυγα 30/3 δεν έχει βγει κανένας λογαριασμός.

Και υπάρχει και η νέα αίτηση σε εκκρεμότητα που ανέφερα την οποία ζήτησα να ακυρώσουν... γιατί άμα την εκτελέσουν μετά από κάνα μήνα.με άκυρη ένδειξη, τρέχα γυρεύε.

Επίσης θέλει προσοχή όσοι έχουν ενεργή παροχή στη volton, να μην αφήνουν απλήρωτους τους λαθος έναντι των παλιών παροχών... γιατί αν στείλουν αίτημα διακοπής παροχής στον ΔΕΔΔΗΕ, υπάρχει πιθανότητα να εκτελεστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2024 στις 3:02 ΠΜ, stagkia είπε

Μίλησα με volton καη μου δίνουν τα παρακάτω για το πρόγραμμα

Volton Yellow Simple Protect
 
1)Δωρεάν προστασία τιμής μέχρι 0,083€/KWh, μέχρι τέλος Ιουλίου 2) 30% Αντίστροφη Έκπτωση συνέπειας σε περίπτωση μη εφαρμογής της προστασίας τιμής 3) Χωρίς δέσμευση 4) Συμμετοχή σε Affidea Club για 1 έτος (δωρεάν check up και εκπτώσεις) 5) Δωροκάρτα Public 50€ χωρίς πολιτική επιστροφής.
Μηνιαίο Πάγιο 4,90 
 
πως το βλέπετε;
βεβαια για το 4 εγώ στην Λάρισα δεν έχω Affidea club οπότε μου είναι αδιάφορο.

Μια χαρά πρόγραμμα είναι. Μέχρι το Πάσχα είχε την δωροεπιταγή 50€ από Public. Το έχω δώσει σε πολλούς πελάτες μου...

Στις 9/5/2024 στις 3:08 ΜΜ, prefuse είπε

Για εξοχική κατοικία μήπως υπάρχει κάποιο καλύτερο πρόγραμμα πχ να ψάξω χωρίς πάγιο ή δεν αξίζει;

Χωρίς πάγιο είναι το Yellow Free της ΗΡΩΝ, το Home more της Ζενίθ έχει 5€ πάγιο αλλά δίνει δώρο 5€ το μήνα οπότε βγαίνει 0€, το Elpedison Smart Zero με 0€ πάγιο, και το Protergia Οικιακό Plus με 1€ πάγιο. Αυτά από τις γνωστές εταιρείες. Από χρεώσεις καλύτερο της Ζενίθ και μετά Protergia

Στις 10/5/2024 στις 10:42 ΠΜ, chocorellos είπε

καλημέρα στην ομάδα.

έχω καιρό να ασχοληθώ και θέλω την γνώμη σας.

ήμουν ΗΡΩΝ (λιγότερο από 6 μήνες πριν) και τώρα είμαι ελπε κιτρινο (2 σπιτια-1μαγαζι).

με πηραν από εναν συνεργάτη του ΗΡΩΝ και μου είπαν για το καινούριο yellow free με 0.084€ και 0 εγγύηση και δώρο ασφαλιστήριο από Eurolife για ένα χρόνο (αν φύγω λήγει).

τι λέτε? έχει μπει κανείς σε αυτό?

0.084€ είναι η βασική τιμή πάνω στην οποία μπαίνει προσαύξηση ανάλογα τον μήνα, η τιμή για Απρίλιο είναι κοντά στα 0,12774

Στις 10/5/2024 στις 12:22 ΜΜ, chocorellos είπε

ξέρω ότι εχει ρητρα.

αλλά αν αναλογιστούμε ότι δεν έχει καθόλου πάγιο ενώ στην elpedison πληρώνω 5€ το μήνα και επίσης τιμή κιλοβατώρας είναι δύο λεπτά πιο φθηνή, δεν  υπάρχει περίπτωση να με  συμφέρει ή μήπως δεν αξίζει τον κόπο να μπω και σε όλη αυτήν την ταλαιπωρία της αλλαγής?

Στην διαδικασία της αλλαγής να μπεις. Η διαφορά δεν είναι αυτή που λες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Ρε παιδιά, καλά κάνετε και τους πατάτε στο κεφάλι και φάτε όσο πιο πολλά μπορείτε. Μαζί σας!

Αλλα να ξέρουμε και τι λέμε. Τι σημαίνει "έχει ρετάρει" η volton? Επειδή μπουρδουκλώθηκε το σύστημα που έφυγες και ξανά πήγες τρεις φορές σε λίγους μήνες; 

Γιατί να φτιάξουν το σύστημά τους ώστε να ανταποκρίνεται σε κάτι τέτοιο? Πόσο συχνό είναι αφενός και αφετέρου δεν θέλουν τέτοιους πελάτες. 

Καλός ο τουρισμός (και εγώ έχω κάνει) αλλά να έχουμε αυτογνωσία πως "κακοί" πελάτες είμαστε και ως τέτοιοι θα αντιμετωπιζόμαστε. Δεν θα φτιάξουν τα συστήματά τους για να τους τα τρώνε ευκολα οι τουρίστες! 

Δεν υπαρχει καποιος νομος που αναφερει οτι πρεπει να βγαζουν τον  εκκαθαριστικο λογαριασμο.. Και εφοσον εχει περασει και ο Δεδδηε για  την κανονικη καταμετρηση.. Μαλιστα και τωρα που αυτο γινεται καθε μηνα...

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ΗΡΩΝ στο τηλεφωνο ειπαν οτι τα 50ε ισχυουν μονο για μπλε και κιτρινο με τους ορους των 6 μηνων 

Οποτε παπαλα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, doomnx είπε

Λοιπόν ενημέρωσα το εξελάκι με τις τρέχουσες προσφορές της Elpedison. Για να μη ρωτάτε κάθε φορά, στην καρτέλα χρήσιμα στις πρώτες γραμμές αναφέρω όλα τα δώρα του τουρισμού που είναι σε ισχύ. 

Έχουμε και λέμε:

  • Smart: 15 €/μήνα στο λογαριασμό για 2 μήνες + 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 30 € δωροκάρτα Public.
  • Ειδικό (πράσινο), Smart Up, Smart Zero, Bright Up: 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 30 € δωροκάρτα Public.
  • Συνδυαστικό με σταθερό αέριο: τα δώρα του ρεύματος + 120 € στον πρώτο λογαριασμό αερίου. Υπενθυμίζω ότι στο σταθερό αέριο δεν υπάρχει πια ρήτρα αποχώρησης.

Οι 30άρες δωροκάρτες για τα Public ισχύουν για περιορισμένο αριθμό ακόμα.

Όποιος θέλει να στηρίξει, ας μου στείλει μήνυμα με ένα όνομα και ένα τηλέφωνο και το πρόγραμμα για το οποίο ενδιαφέρεται.

Τελευταία μέρα για την δωροκάρτα Public.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, adi32 είπε

Απο ΗΡΩΝ στο τηλεφωνο ειπαν οτι τα 50ε ισχυουν μονο για μπλε και κιτρινο με τους ορους των 6 μηνων 

Οποτε παπαλα 

Θα φανεί από όρους που θα στέλνουν για το guarantee , σίγουρα υπάρχει περίπτωση να το ξεχάσουν 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...