Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kSiS είπε

Σε λογαριασμό 49 ημερών (Ήρων) με 5638 kWh η επιδότηση ΤΕΜ πηγαίνει στην δεύτερη βαθμίδα όπου είναι κατανάλωση>2.000 kWh σε ολόκληρο τον λογαριασμό? Γιατί παρακάτω καταλαβαίνω ότι μέχρι και τον 3ο μήνα που έχει 244kWh τον έχουν χρεώσει με την μικρότερη επιδότηση ΤΕΜ άνω των 2000kWh.

Screenshot 2023-02-18 112143.jpg

Screenshot 2023-02-18 112031.jpg

δεν έδινε έξτρα ΤΕΜ ο Ηρών ,αναφέρεται και στο excel  , θα τις πάρεις μετά απο αίτηση , δες το άλλο νήμα με τα αναδρομικά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2192

  • doomnx

    1260

  • takoulou

    673

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

FYI

ΕΛΤΑ ρευμα\ενεργεια ή πως το λενε τελος...

Ενημερωνονται σιγα σιγα οι πελατες με επιστολη για μεταβαση σε αλλο παροχο μεχρι Μαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημέρωση όσων είναι στον Ήρων, μου βγήκε διορθωτικός με την επιδότηση Δεκεμβρίου, χωρίς να τους στείλω εγώ τίποτα. Επίσης μου κάνει εντύπωση που έχουν μέσα και έκπτωση συνέπειας στον λογαριασμό, ο οποίος είναι ο πρώτος (υπήρχε και στον αρχικό). Δε ξέρω αν το κάνανε επειδή είναι έναντι... Αν θα το κάνουν γενικά ίσως έτσι να γλιτώσουμε και τις ιστορίες με τον τελικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Προς ενημέρωση όσων είναι στον Ήρων, μου βγήκε διορθωτικός με την επιδότηση Δεκεμβρίου, χωρίς να τους στείλω εγώ τίποτα. Επίσης μου κάνει εντύπωση που έχουν μέσα και έκπτωση συνέπειας στον λογαριασμό, ο οποίος είναι ο πρώτος (υπήρχε και στον αρχικό). Δε ξέρω αν το κάνανε επειδή είναι έναντι... Αν θα το κάνουν γενικά ίσως έτσι να γλιτώσουμε και τις ιστορίες με τον τελικό.

μάλλον και αυτό λάθος μηχανογράφησης , αλλά αφού είναι προς όφελός σου , όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Προς ενημέρωση όσων είναι στον Ήρων, μου βγήκε διορθωτικός με την επιδότηση Δεκεμβρίου, χωρίς να τους στείλω εγώ τίποτα. Επίσης μου κάνει εντύπωση που έχουν μέσα και έκπτωση συνέπειας στον λογαριασμό, ο οποίος είναι ο πρώτος (υπήρχε και στον αρχικό). Δε ξέρω αν το κάνανε επειδή είναι έναντι... Αν θα το κάνουν γενικά ίσως έτσι να γλιτώσουμε και τις ιστορίες με τον τελικό.

Και σε εμένα το ίδιο. Και εγώ έχω την έκπτωση συνέπειας στον διορθωτικό, απλά εγώ πλήρωσα ήδη τον πρώτο λογαριασμό και ας ήταν λανθασμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris156 είπε

Προς ενημέρωση όσων είναι στον Ήρων, μου βγήκε διορθωτικός με την επιδότηση Δεκεμβρίου, χωρίς να τους στείλω εγώ τίποτα. Επίσης μου κάνει εντύπωση που έχουν μέσα και έκπτωση συνέπειας στον λογαριασμό, ο οποίος είναι ο πρώτος (υπήρχε και στον αρχικό). Δε ξέρω αν το κάνανε επειδή είναι έναντι... Αν θα το κάνουν γενικά ίσως έτσι να γλιτώσουμε και τις ιστορίες με τον τελικό.

Αφού είναι έναντι η έκπτωση συνέπειας θα εκκαθαριστεί στον εκκαθαριστικό έτσι και αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω απο Ηρων μολις ανοιξα τον λογαριασμο ειναι ο τριτος εναντι με μετρηση δικη μου 452kw( περιοδος 10/12/22- 12-01-23)  και περιλαμβανει μεσα εκπτωση συνεπειας πληρωτεω 61,00 ευρω νομιζω πολυ καλα! Τσεκαρω τους δυο προηγουμενους εναντι δεν ειχαν εκπτωση συνεπειας.. Συμπερασμα;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Κι εγω απο Ηρων μολις ανοιξα τον λογαριασμο ειναι ο τριτος εναντι με μετρηση δικη μου 452kw( περιοδος 10/12/22- 12-01-23)  και περιλαμβανει μεσα εκπτωση συνεπειας πληρωτεω 61,00 ευρω νομιζω πολυ καλα! Τσεκαρω τους δυο προηγουμενους εναντι δεν ειχαν εκπτωση συνεπειας.. Συμπερασμα;; 

δε βγαίνει ,

η συνέπεια που μπαίνει κανονικά αφορά προηγούμενο , εσύ ξέρεις τι είναι το 61€ και ποιο ποσό κατανάλωσης αφορά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

Προς ενημέρωση όσων είναι στον Ήρων, μου βγήκε διορθωτικός με την επιδότηση Δεκεμβρίου, χωρίς να τους στείλω εγώ τίποτα. Επίσης μου κάνει εντύπωση που έχουν μέσα και έκπτωση συνέπειας στον λογαριασμό, ο οποίος είναι ο πρώτος (υπήρχε και στον αρχικό). Δε ξέρω αν το κάνανε επειδή είναι έναντι... Αν θα το κάνουν γενικά ίσως έτσι να γλιτώσουμε και τις ιστορίες με τον τελικό.

Εμένα βγήκε διορθωτικός με τη ΤΕΜ Δεκεμβριού που έλλειπε.... αλλά δε μου βάλαν έκπτωση συνέπειας ενώ έχω πληρώσει ήδη. Σε μειλ μου είπαν ότι δε παίρνω τη συνέπια γιατι έχω πάει ήδη σε άλλο πάροχο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, battlerager είπε

Εμένα βγήκε διορθωτικός με τη ΤΕΜ Δεκεμβριού που έλλειπε.... αλλά δε μου βάλαν έκπτωση συνέπειας ενώ έχω πληρώσει ήδη. Σε μειλ μου είπαν ότι δε παίρνω τη συνέπια γιατι έχω πάει ήδη σε άλλο πάροχο. 

ναι , αυτή η απάντηση που δίνει ο Ηρών είναι γνωστή , παλιότερα στο myrae έπαιρνες γρήγορα άλλη απάντηση ,όπως ορίζει η νομοθεσία , αλλά ένα μέλος ανέφερε οτι δεν απαντήσανε οπότε παράλληλα με το myrae , κινήσου και μέσω ΣτΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να ενημερωσει για τη διαδικασια που χρειαζεται για να παρουμε την εκπτωση συνεπειας σε τελικο εκκαθαριστικο και εκκαθαριστικο που δεν εδωσε τη ΗΡΩΝ.

Υπαρχει με στο θέμα εδω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

FYI

ΕΛΤΑ ρευμα\ενεργεια ή πως το λενε τελος...

Ενημερωνονται σιγα σιγα οι πελατες με επιστολη για μεταβαση σε αλλο παροχο μεχρι Μαιο

τι εγινε σταματαει η ελτα την παροχη ρευματος κλεινει η ελτα ενεργεια; καινουργιο αυτο; .  

το βρηκα στην google εδω https://www.news247.gr/energia/oristiki-exodos-ton-elta-apo-tin-promitheia-reymatos-ton-maio.9934872.html. Δεν το γνωριζα ομως. 

Εκανα αιτηση στην δεη για το γ22 αλλα τελικα λογω τον υπερβολικα πολλων χαρτιων που μου ζητησαν υπευθυνες δηλωσεις 3 . Κοινως ενα χαος. Εχει και η δεη εγγυηση350 ευρω που δεν θελω να πληρωσω και θα βαλω παγια εντολη. Περιμενω ομως μου ειπανε να βγουνε οι τιμες ρευματος εστω οι χονδρικες για κανω την αιτηση. Με εχουνε παρει τηλεφωνο απο την δεη για τα δικαιολογητικα ( με εχουνε πρηξει 3-4 φορες ) και μου ειπανε οτι η αιτηση θα ακυρωθει αμα δεν τα στειλω .

Παντως στο google οι τιμες ρευματος για το μηνα μαρτιο αναμενεται να ειναι παρομοιες με του Φεβρουαριου. Ετσι γραφει εδω https://www.amyna.news/ellada/ilektriko-reyma-times-kilovatwras-gia-ton-martio-2023/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2023 στις 2:51 ΜΜ, korakios είπε

δεν έδινε έξτρα ΤΕΜ ο Ηρών ,αναφέρεται και στο excel  , θα τις πάρεις μετά απο αίτηση , δες το άλλο νήμα με τα αναδρομικά

@kSiS Nα προσθέσω ότι με την αίτηση θα πάρεις το extra τεμ του Νοεμβρίου. Για Δεκέμβριο και μετά δεν έχει βγει ΦΕΚ, μέχρι να βγει θα παίρνεις μόνο τη μικρή επιδότηση. Μόνο ΔΕΗ και WeEnergy βάζουν το εξτρα τεμ προκαταβολικά, αλλά μέχρι στιγμής είχαν ακριβότερα τιμολόγια.

21 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

Προς ενημέρωση όσων είναι στον Ήρων, μου βγήκε διορθωτικός με την επιδότηση Δεκεμβρίου, χωρίς να τους στείλω εγώ τίποτα. Επίσης μου κάνει εντύπωση που έχουν μέσα και έκπτωση συνέπειας στον λογαριασμό, ο οποίος είναι ο πρώτος (υπήρχε και στον αρχικό). Δε ξέρω αν το κάνανε επειδή είναι έναντι... Αν θα το κάνουν γενικά ίσως έτσι να γλιτώσουμε και τις ιστορίες με τον τελικό.

Πάντα ο ΗΡΩΝ βάζει συνέπεια αν ο προηγούμενος λογαριασμός είναι εξοφλημένος. Αυτό που θα πρέπει να προσέξουν μερικοί που δεν είχαν πληρώσει το λογαριασμό πριν βγει ο διορθωτικός (και δε πήραν τη συνέπεια στο διορθωτικό) να ελέγξουν ότι θα μπει σωστά η συνέπεια στον επόμενο γιατί μπορεί να γίνει κάνα "συστεμικό λάθος".

7 ώρες πριν, Jason13 είπε

Μπορει καποιος να ενημερωσει για τη διαδικασια που χρειαζεται για να παρουμε την εκπτωση συνεπειας σε τελικο εκκαθαριστικο και εκκαθαριστικο που δεν εδωσε τη ΗΡΩΝ.

Υπαρχει με στο θέμα εδω;

Mε τη προϋπόθεση ότι:

- Έχεις υπογράψει τους παλιούς ειδικούς όρους (και όχι τους νέους που γράφουν ότι δε μπαίνει συνέπεια μετά τον τελικό)

- Έχεις πληρώσει τον τελικό εμπρόθεσμα

Στείλε το παρακάτω στο [email protected]

Spoiler

Όνοματεπωνυμο

Παροχη

Αφμ

Εχω πληρώσει τον τελικό λογαριασμό εμπροθεσμα, ζήτω να εκδώσετε έκτακτο λογαριασμό για την πίστωση της έκπτωσης συνέπειας.

Μη μου πείτε ότι η συνέπεια δε πιστώνεται μετα τον τελικό λογαριασμό, καθώς:

Ο ΚΠΗΕ αναφέρει στο Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 2, παράγραφος 5δ ότι “Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας.

Στους ειδικούς όρους της σύμβασης δεν είχατε αναγράψει με απόλυτη σαφήνεια ότι δεν παρέχεται έκπτωση συνέπειας μετά τη λήξη εκπροσώπησης, συνεπώς θα πρέπει να πιστώσετε τη συνέπεια με έκτακτο λογαριασμό

Επιπλέον η επιστολή Ο-97337 της ΡΑΕ αναφέρει ότι οι συνεπείς πελάτες λαμβάνουν την έκπτωση συνέπειας και μετά τη λήξη της επροσώπησης."

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 

Πάντα ο ΗΡΩΝ βάζει συνέπεια αν ο προηγούμενος λογαριασμός είναι εξοφλημένος. Αυτό που θα πρέπει να προσέξουν μερικοί που δεν είχαν πληρώσει το λογαριασμό πριν βγει ο διορθωτικός (και δε πήραν τη συνέπεια στο διορθωτικό) να ελέγξουν ότι θα μπει σωστά η συνέπεια στον επόμενο γιατί μπορεί να γίνει κάνα "συστεμικό λάθος".

 

Σε μένα η συνέπεια υπήρχε και στον πρώτο λογαριασμό και στο διορθωτικό. Επίσης δεν έχω πληρώσει και κανέναν γιατί έχω βάλει πάγια. Λογικά κάποιο λάθος θα έγινε.

Επεξ/σία από Dimitris156
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Σε μένα η συνέπεια υπήρχε και στον πρώτο λογαριασμό και στο διορθωτικό. Επίσης δεν έχω πληρώσει και κανέναν γιατί έχω βάλει πάγια. Λογικά κάποιο λάθος θα έγινε.

Πώς γίνεται να μπήκε συνέπεια στο 1ο λογαριασμό; Μήπως είχες ξαναεκπροσωπηθεί απ'τον ΗΡΩΝ και σου χρωστούσαν από παλιά; Ανεβάστε screenshots τους λογαριασμούς μπρος  πίσω με σβησμένα στοιχεία (ολόκληρους, όχι παζλ)... αλλιώς δε βγαίνει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...