Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/4/2023 στις 10:45 ΜΜ, Finarfin είπε

Απο σημερα πηγα σε 13700k gigabute z790 UD και gskill 6400 με cooler noctua nh  15.

Tι κανω στο bios?

Επειδη οι 13gen είναι θερμά αντράκια, καλό θα ήταν να πειραματιστεις (συνετά πάντα) με Undervolting και Power limits σε PL1, PL2. 

Ξεκινάς με Undervolt, δες πως ονομάζεται στην δική σου μητρική αυτό, γιατί πχ στις Asus μητρικές είναι το SVID Core Voltage. Βάζεις offset (πρόσημο προφανώς στο μείον) και ξεκινάς με 0.1mv. Αν είσαι φουλ τυχερός και κυρίως stable στο silicon lottery  μένεις εκεί. Aλλιως ρίχνεις σταδιακά τα mv. Πχ εγώ με τον 13900Κ κατάφερα μέχρι -0.6mv.

Anw, υπάρχει και το Intel Extreme Utility, αν δεν θέλεις να μπλέκεις με BIOS. Δες αν σε αφήνει να πειράξεις voltage μέσα από τo app. Γιατι η Intel σε συνεργασία κυρίως με τα ASUS mobos στα τελευταία BIOS firmware το εχει κλείσει το Undervolt από το XTU.

Power Limits specs για 13700Κ/13900Κ από την ίδια την Intel.

Long Duration Package Power Limit (P1) στα 125W.

Short Dutarion Package Power Limit (P2) στα 253W.

 Όλα αυτά που αναφέρω, καλό θα ήταν να τα ψάξεις και μόνος σου γιατί τα αποτελέσματα πάντα διαφέρουν από σύστημα σε σύστημα.

Σου έδωσα μια ιδέα για να το ψειρισεις, αν το θέλεις.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα -0.01 το core voltage , ολα οκ, τωρα το παω παρακατω η τεσταρω και κατι αλλο? ( εκανα το 3δμαρκ που εχω)
Καμια ιδεα ποσο παιζει να πανε οι ραμ ? εχτες τις πηγα 6800 και ηταν gg  ( μετα εκανα το undervolt και θα συνεχισω μετα τη δουλεια παλι

Επεξ/σία από Finarfin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Finarfin είπε

Εκανα -0.1 το core voltage , ολα οκ, τωρα το παω παρακατω η τεσταρω και κατι αλλο? ( εκανα το 3δμαρκ που εχω)
Καμια ιδεα ποσο παιζει να πανε οι ραμ ? εχτες τις πηγα 6800 και ηταν gg  ( μετα εκανα το undervolt και θα συνεχισω μετα τη δουλεια παλι

Ycruncher πρέπει να τρέξεις για να δεις αν είσαι σταθερός, και φυσικά χωρίς throttling. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Herald είπε

Ycruncher πρέπει να τρέξεις για να δεις αν είσαι σταθερός, και φυσικά χωρίς throttling. 

Χαθηκα. ποιο τεστ απο ολα? Για ram μονο ειναι?

Επεξ/σία από Finarfin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Finarfin είπε

Χαθηκα. ποιο τεστ απο ολα? Για ram μονο ειναι?

ούτε με ευχέλαιο δεν πρόκειται να είναι σταθερό σε όλες τις χρήσεις με 0,1 undervolt,καλύτερα να παίξεις με τα power limit's pl125,pl 225 .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ούτε με ευχέλαιο δεν πρόκειται να είναι σταθερό σε όλες τις χρήσεις με 0,1 undervolt,καλύτερα να παίξεις με τα power limit's pl125,pl 225 .

λαθος μου με τα μηδενικα . 0.01

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Finarfin είπε

λαθος μου με τα μηδενικα . 0.01

 Λίγο είναι το 0.01. Εμένα 0.08 έπαιζε σταθερά αλλά πρέπει να τεσταρις με ycruncher. Πρώτα κάνε undervolt το cpu, τρέξε τo ycruncher και αφού βρεις σταθερότητα παίξε με τις μνήμες. Μην τα αλλάζεις όλα μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

 Λίγο είναι το 0.01. Εμένα 0.08 έπαιζε σταθερά αλλά πρέπει να τεσταρις με ycruncher. Πρώτα κάνε undervolt το cpu, τρέξε τo ycruncher και αφού βρεις σταθερότητα παίξε με τις μνήμες. Μην τα αλλάζεις όλα μαζί. 

ποια επιλογη στο ycruncher ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Finarfin είπε

ποια επιλογη στο ycruncher ομως?

Τρέξε μια φορά το 2.5b για να δεις αν το βάζεις χωρίς αστάθεια και αν τρως throttling. Περίπου 1 λεπτό θα πάρει, αν φας throttle τότε δεν έχει νόημα να το χρησιμοποιήσεις για stability αφού θα ρίχνει ρολόγια το cpu σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως ο 13600k παίζει σταθερότατα πάνω από ένα μήνα τώρα σε -0.180 και είμαι σίγουρος πως παίρνει και άλλο. Έχει περάσει και όλα τα stress test και benchmark

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SAnathema είπε

Εμένα πάντως ο 13600k παίζει σταθερότατα πάνω από ένα μήνα τώρα σε -0.180 και είμαι σίγουρος πως παίρνει και άλλο. Έχει περάσει και όλα τα stress test και benchmark

Εντάξει ρε συ... Intel αγόρασες... Εγγύηση... Κι εγώ αυτόν έχω... Ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε. Αλίμονο στους άλλους που έλεγαν οτι είναι ψησταριές... Κάποιοι δυστυχώς τρέχουν και δεν προλαβαίνουν. Δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα... Κι αυτοί που δεν έχουν πρόβλημα ( μέχρι τώρα βεβαίως...) τους έχει πιάσει μια ανασφάλεια για το αύριο...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Τρέξε μια φορά το 2.5b για να δεις αν το βάζεις χωρίς αστάθεια και αν τρως throttling. Περίπου 1 λεπτό θα πάρει, αν φας throttle τότε δεν έχει νόημα να το χρησιμοποιήσεις για stability αφού θα ρίχνει ρολόγια το cpu σου. 

Αν περάσουμε και τα 2.5b μετά τι να τεσταρουμε; Αν έχεις 1-2 λεπτά, γράψε μας τι να προσέξουμε και πως ακριβώς τεσταρουμε με το ycruncher. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, prefuse είπε

Αν περάσουμε και τα 2.5b μετά τι να τεσταρουμε; Αν έχεις 1-2 λεπτά, γράψε μας τι να προσέξουμε και πως ακριβώς τεσταρουμε με το ycruncher. 

 

Aφού πρώτα δοκιμάσεις το Benchmark ---> Multithread ---> 2.5b και δείς ότι δεν throttlaris λόγω θερμοκρασίας, μετά πας στην επιλογή component stress tester. Τα time limit άστα default - λογικά θα είναι 120s per test / unlimited. Τώρα διαλέγεις ποιούς αλγόριθμους θες να τρέξει, ή τους αφήνεις όλους ανοιχτούς που είναι by default ή με το 8 τους κλείνεις όλους και διαλέγεις το Vector Transform μόνο που είναι το πιο βαρύ από όσο θυμάμαι. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SAnathema είπε

Εμένα πάντως ο 13600k παίζει σταθερότατα πάνω από ένα μήνα τώρα σε -0.180 και είμαι σίγουρος πως παίρνει και άλλο. Έχει περάσει και όλα τα stress test και benchmark

-0.18v απο ποσο? 

σε cb23 ποσο σου δειχνει τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

-0.18v απο ποσο? 

σε cb23 ποσο σου δειχνει τωρα?

τι από πόσο? Αρχικά είχα δοκιμάσει -0.125 και το ανέβασα και άλλο.

Εκεί ~24000 πιάνω σκορ με 1.14 έως 1.17 voltage , ανάλογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...