Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

εγω που ειχα στειλει με την Χ73 για τον ΑΜ4 bracket απο τοτε που ειχα τον 3900Χ, ακομη ερχεται 😂

Βρε οχι ενταξει η NZXT 2 φορες που τους χρειαστηκα μου εστειλαν και 2 ανεμιστηρακια για την Χ62 και τζαμι για το κουτι αψογη εξυπηρετηση. Απλα για να στειλουν τωρα το bracket θελουν αποδειξη απο μητρικη η cpu και την αποδειξη της ψυκτρας. Μιας και επεσε ακυρωση για τα πρωτα ψαχνω απλα να τους δειξω μια αποδειξη απο μητρικη η cpu ωστε να μου στειλουν το bracket. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Βρε οχι ενταξει η NZXT 2 φορες που τους χρειαστηκα μου εστειλαν και 2 ανεμιστηρακια για την Χ62 και τζαμι για το κουτι αψογη εξυπηρετηση. Απλα για να στειλουν τωρα το bracket θελουν αποδειξη απο μητρικη η cpu και την αποδειξη της ψυκτρας. Μιας και επεσε ακυρωση για τα πρωτα ψαχνω απλα να τους δειξω μια αποδειξη απο μητρικη η cpu ωστε να μου στειλουν το bracket. 

τι να σου πω εγω εκανα ολα τα απροαπαιτουμενα και οπως ειπα χαθηκε σε ενα παραλληλο συμπαν το bracket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έχει κανείς καμιά απόδειξη από μητρική ή cpu για 1700 socket να στείλω στην nzxt να μου στείλουν το bracket για την x62? Γιατί δεν βρίσκω Ελλάδα. 

Σου στέλνω τώρα με PM. Σε ένα τιμολόγιο, 13700Κ και mobo μαζί. 

Επεξ/σία από kogos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.

θα ήθελα τα φώτα σας, σας παρακαλώ.

έστησα ένα  pc για την δουλεια μου, ασχολούμαι με φωτογραμμετρια.

i9 14900k, Z790 dark hero, 96gb ram 5600, aio arctic 360, σε κουτί phanteks enthoo pro 2 με άλλους 4 14 ανεμιστήρες.

1) Για τροφοδοτικό πήρα το seasonic vertex 1000 watt  και αρχίσω να πιστεύω ότι δεν αρκεί. Ποια η γνώμη σας?

2)Κατα την λειτουργία του προγράμματος που χρησιμοποιώ, ο επεξεργαστής δουλεύει σχεδόν 6 ώρες στο 100% και είναι σχεδόν μόνιμα κολλημένος 90-100 βαθμούς.

πως μπορώ να το αντιμετωπίσω?

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, netmin909 είπε

Καλησπέρα και από μένα.

θα ήθελα τα φώτα σας, σας παρακαλώ.

έστησα ένα  pc για την δουλεια μου, ασχολούμαι με φωτογραμμετρια.

i9 14900k, Z790 dark hero, 96gb ram 5600, aio arctic 360, σε κουτί phanteks enthoo pro 2 με άλλους 4 14 ανεμιστήρες.

1) Για τροφοδοτικό πήρα το seasonic vertex 1000 watt  και αρχίσω να πιστεύω ότι δεν αρκεί. Ποια η γνώμη σας?

2)Κατα την λειτουργία του προγράμματος που χρησιμοποιώ, ο επεξεργαστής δουλεύει σχεδόν 6 ώρες στο 100% και είναι σχεδόν μόνιμα κολλημένος 90-100 βαθμούς.

πως μπορώ να το αντιμετωπίσω?

Σας ευχαριστώ.

Από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι το seasonic δεν επαρκεί? Κατέβασε τα power limits στα 250watts η ακόμη χαμηλότερα μέχρι να βρεις την κατάλληλη τιμή σε απόδοση και θερμοκρασίες που σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες να γράψεις GPUs μήπως; Γιατί 14900k να φτάνει 1000w... Δύσκολο όσο σάπιο calculator να βρήκες.

Όπως και να έχει όπως σου είπε πιο πάνω, βάλε pl1, pl2 limits 250w για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, netmin909 είπε

Κατέβασα κάτι psu calculators που το βγάζουν γύρω στα 1000 watt το σύστημα.

Άρα αν βάλεις απώλειες βγαίνει παρακάτω.

 

 

Ουτε καν ρε συ ,χρησιμοποιεις και gpu ταυτοχρονα ? και αν ναι ποια ? Αν οχι δεν εχεις θεμα με την επαρκεια του τροφοδοτικου. Απλα πηγαινε στο Bios στην καρτελα aitweaker μπες στο μενου internal cpu power manager και βαλε το pl1 και το pl2 250watt η και λιγοτερο μεχρι να εισαι οκ απο θερμοκρασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ουτε καν ρε συ ,χρησιμοποιεις και gpu ταυτοχρονα ? και αν ναι ποια ? Αν οχι δεν εχεις θεμα με την επαρκεια του τροφοδοτικου. Απλα πηγαινε στο Bios στην καρτελα aitweaker μπες στο μενου internal cpu power manager και βαλε το pl1 και το pl2 250watt η και λιγοτερο μεχρι να εισαι οκ απο θερμοκρασιες

Ναι ξέχασα να την γράψω. 4090 MSI GAMING X.

Είδα ένα βιντεάκι που μειώνουν τα volt κατά 0,05. Να μην το κάνω ε?

 

IMG_7685.jpeg

Επεξ/σία από netmin909
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, netmin909 είπε

Ναι ξέχασα να την γράψω. 4090 MSI GAMING X.

Είδα ένα βιντεάκι που μειώνουν τα volt κατά 0,05. Να μην το κάνω ε?

 

IMG_7685.jpeg

βαλε τα pl1 pl2 253watt που ειναι και το Optimal απο Intel Και θα εισαι οκ και απο ταση και απο θερμοκρασιες γτ τωρα καιγεται το συμπαν. Επειδη ειναι εργαλειο δουλειας θα ελεγα να μην  πειραξεις τπτ  αλλο και εχεις ασταθειες ,το βαζεις στα σωστα watt και εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Τωρα για τα watt ,δες οπως δουλευεις ποσο τραβαει η καρτα και το cpu και βλεπεις αν δεν θες να εισαι κοντα στο οριο και να εχεις αερα μπορεις να βαλεις και κατι μεγαλυτερο μιας και μιλαμε για μηχανημα που δουλευει ωρες στρεσαρισμενο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, azazil1190 said:

...

Το ME στα  τελευταια bios τα περνάει μαζί με το φλασαρισμα και χτες ξανά φλασαρα το τελευταίο μήπως και.

Είσαι σίγουρος γι'αυτό ? Το ΜΕ γράφει στο chipset και (τουλάχιστον στην ΤUF) γίνεται με πρόγραμμα που το τρέχεις μέσα απο τα windows, το δε ME.bin αρχείο είναι 3,5 mb...

Δεν κάνεις καλύτερα το ΜΕ update με τον κλασσικό τρόπο ? - ας λέει οτι γίνεται ταυτόχρονα με το bios update...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Eloy είπε

Είσαι σίγουρος γι'αυτό ? Το ΜΕ γράφει στο chipset και (τουλάχιστον στην ΤUF) γίνεται με πρόγραμμα που το τρέχεις μέσα απο τα windows, το δε ME.bin αρχείο είναι 3,5 mb...

Δεν κάνεις καλύτερα το ΜΕ update με τον κλασσικό τρόπο ? - ας λέει οτι γίνεται ταυτόχρονα με το bios update...

Τώρα έφαγε φορμάτ και πέρασα 10αρια.

Ότι πέρασε το άφησα να περάσει από win update δεν περνάω κάτι άλλο.

Μέσα στο bios μου έχει το τελευταίο me firmware και όπως σου είπα το περνά μαζί με το bios.

Στα 2 η 3 τελευταία bios έτσι το έκανε η asus.

Πριν ήταν όπως λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, azazil1190 said:

Τώρα έφαγε φορμάτ και πέρασα 10αρια...

Πάντως και στην TUF  (ddr4 όμως) δεν έβλεπε κανέναν nvme σε οποιοδήποτε slot και δεν ανέβαζε μνήμες πάνω απο 3200... Μετά το ME update tool, όλα έστρωσαν. Και θυμάμαι οτι όπως το είχα ψάξει τότε, ίσως η σειρά εγκατάστασης έπαιζε κάποιο ρόλο... Δηλαδή, περνάς windows όπως-όπως, μετά εγκαθιστάς ΜΕΙ drivers, μετά ΜΕ update tool και στο τέλος bios update...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Eloy είπε

Πάντως και στην TUF δεν έβλεπε κανέναν nvme σε οποιοδήποτε slot και δεν ανέβαζε μνήμες πάνω απο 3200... Μετά το ME update tool, όλα έστρωσαν. Και θυμάμαι οτι όπως το είχα ψάξει τότε, ίσως η σειρά εγκατάστασης έπαιζε κάποιο ρόλο... Δηλαδή, περνάς windows όπως-όπως, μετά εγκαθιστάς ΜΕΙ drivers, μετά ΜΕ update tool και στο τέλος bios update...

Εάν περάσεις τελευταίο bios θα δεις ότι στο κάνει μόνο του και το γράφει και στην περιγραφή του σάιτ.

Anyway για να δω τι θα δω στην πορεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...