Προς το περιεχόμενο

Huawei MateBook D16 Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχίζοντας την επιτυχημένη σειρά των MateBook laptops, η Huawei κυκλοφόρησε το Huawei MateBook D16, το laptop της εταιρείας με τη μεγαλύτερη οθόνη έως τώρα εκεί που μέχρι πρότινος κινούταν περισσότερο στον χώρο των 14”.

Κατάφερε να τραβήξει το ενδιαφέρον του κοινού συνδυάζοντας ποιότητα με δύναμη και design, οπότε πλέον, κάθε νέο MateBook έχει τα βλέμματα επάνω του. 

Με τα laptops που εστιάζουν στην παραγωγικότητα να γίνονται ολοένα και πιο περιζήτητα, παράλληλα ζητώντας μεγάλη οθόνη, χαμηλό βάρος και υψηλή αυτονομία, το Huawei MateBook D16 θέλει να καλύψει όλα τα μέτωπα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Παραθέτουμε την εμπειρία μας με το νέο laptop της εταιρείας.

Ξεκινάμε από έξω προς τα μέσα, με τις διαστάσεις του laptop, που φτάνουν τα 35.6x24.8x1.84 εκατοστά και το βάρος μένει περίπου στα 1.7 κιλά. Δεδομένης της οθόνης 16 ιντσών που ενσωματώνεται, οι διαστάσεις είναι αρκετά μαζεμένες, όπως και το βάρος, οπότε με ευκολία χώρεσε σε τσάντα σχεδιασμένη για ένα τυπικό laptop 15.6” κι ούτε μας βάραινε στην πλάτη.

image.jpeg.fa0af8983ffdcbdd84bc5c6db72476bb.jpeg

Η συσκευή διατίθεται σε δύο χρώματα: Mystic Silver και Space Grey. Ουσιαστικά, τα δύο χρώματα δε διαφέρουν τόσο πολύ μεταξύ τους με την πρώτη επιλογή να είναι πιο φωτεινή από τη δεύτερη. Εμείς παραλάβαμε το μοντέλο χρώματος Space Grey, το οποίο δείχνει όμορφο για τα γούστα μας.

Στην πλάτη της οθόνης, την επάνω μεριά δηλαδή, θα βρούμε μόνο το λογότυπο της Huawei κεντραρισμένο και τίποτα άλλο, αφήνοντας το αλουμινένιο σασί να λάμψει (κυριολεκτικά). Η ποιότητα κατασκευής παραμένει στα ύψη και από το πρώτο άγγιγμα καταλαβαίνει κανείς πως πρόκειται για ένα premium laptop, όχι ένα που μοιάζει premium.

Διαβάστε την πλήρη παρουσίαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δούλεψα πάνω στο περσινό μοντέλο, πραγματικά απροβλημάτιστο μηχάνημα με μόνη ένσταση την κλασσική πια, απουσία Ethernet πόρτας.

 

Ποιότητα κατασκευής άριστη.

 

Επεξ/σία από seithan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δουλέψει το 14D και έχω σαν κύριο λάπτοπ μου το 14s. Πάρα πολύ καλά μηχανήματα, ελαφριά, με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας. Η μόνη ένσταση που έχω είναι στο palm rejection, το οποίο είναι απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, filip123go είπε

Έχω δουλέψει το 14D και έχω σαν κύριο λάπτοπ μου το 14s. Πάρα πολύ καλά μηχανήματα, ελαφριά, με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας. Η μόνη ένσταση που έχω είναι στο palm rejection, το οποίο είναι απαράδεκτο.

Τι είναι αυτό το palm rejection ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Τι είναι αυτό το palm rejection ?

Όταν γράφεις στο πληκτρολόγιο, να μην κουνιέται το ποντίκι, όταν ακουμπάς το touch pad. Και το 14s έχει ένα touch pad 10 στρέμματα. Σαν του MacBook. Με τη διαφορά ότι το MacBook που έχω, έχει το καλύτερο palm rejection που έχω δει. Μια φορά καταλάθος δεν έχει κουνηθεί το ποντίκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 επικές γυφτιές της Huawei σε αυτο το laptop.

1) 1 ανεμιστηρακι αντι για δύο (οπως το 16s). Ανεπαρκες για sustained load. Το επιπεδο throttling τον παει σε επιδοσεις 11800h.

image.png.4eefb432b17891dd2b87c07fd8eb8c63.png

2) Ελλειψη thunderbolt. Παιζει να ειναι το μονο 12 gen 12700h laptop στον πλανήτη με τετοια απουσια.

3) Θυρα Usb2.0 το 2022?

 

Μπορείτε να τα διαβάσετε και εδω https://www.notebookcheck.net/Huawei-MateBook-D-16-2022-review-Multimedia-laptop-now-in-16-10-format-and-with-number-pad.635379.0.html

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, vadergr είπε

3 επικές γυφτιές της Huawei σε αυτο το laptop.

1) 1 ανεμιστηρακι αντι για δύο (οπως το 16s). Ανεπαρκες για sustained load. Το επιπεδο throttling τον παει σε επιδοσεις 11800h.

image.png.4eefb432b17891dd2b87c07fd8eb8c63.png

2) Ελλειψη thunderbolt. Παιζει να ειναι το μονο 12 gen 12700h laptop στον πλανήτη με τετοια απουσια.

3) Θυρα Usb2.0 το 2022?

Μπορείτε να τα διαβάσετε και εδω https://www.notebookcheck.net/Huawei-MateBook-D-16-2022-review-Multimedia-laptop-now-in-16-10-format-and-with-number-pad.635379.0.html

Καλό laptop αλλά με άχρηστο επεξεργαστή σε δοκιμές στο CINEBENCH  23 μετά από 10 λεπτά ανέβασε 100 βαθμούς θερμοκρασία και φυσιολογικά έκανε throttling για να μην καει. Σε λεπτά laptop τόσο δυνατοί επεξεργαστές έχουν πρόβλημα καθως θελουν καλύτερη ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και με ταμπλετ ,πληκτρολόγιο και οθονη 11 ιντσών, μπορούμε να καταλάβουμε τα άλματα που έγιναν, πολυ καλή εταιρεία και με τα gspace που δεν λείπουν google apps κλπ ,βλέπουμε μια πολύ δυναμική εξέλιξη της εταιρείας. Και σε ανώτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, geo9419 είπε

Καλό laptop αλλά με άχρηστο επεξεργαστή σε δοκιμές στο CINEBENCH  23 μετά από 10 λεπτά ανέβασε 100 βαθμούς θερμοκρασία και φυσιολογικά έκανε throttling για να μην καει. Σε λεπτά laptop τόσο δυνατοί επεξεργαστές έχουν πρόβλημα καθως θελουν καλύτερη ψύξη.

Αν εβαζαν το δευτερο ανεμιστηρακι (οπως στο 16s), δεν θα υπήρχε σοβαρό θεμα, στο ιδιο σασί παντα.

Για 12700h σε λεπτο μεταλικο σασί ειναι καλή η τιμή του παραυτα.

Απλα και τα τρία πραγματακια που ανέφερα μαζί, με χαλάνε απιστευτα. Με οποιονδηποτε συνδυασμο 2 απο τα τρία, θα ηταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. (ας αφηναν το ενα ανεμιστηρακι, αλλα να εδιναν minimum usb3.2 και thunderbolt 4) 

Επεξ/σία από vadergr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/8/2022 στις 12:57 ΜΜ, vadergr είπε

Αν εβαζαν το δευτερο ανεμιστηρακι (οπως στο 16s), δεν θα υπήρχε σοβαρό θεμα, στο ιδιο σασί παντα.

Για 12700h σε λεπτο μεταλικο σασί ειναι καλή η τιμή του παραυτα.

Απλα και τα τρία πραγματακια που ανέφερα μαζί, με χαλάνε απιστευτα. Με οποιονδηποτε συνδυασμο 2 απο τα τρία, θα ηταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. (ας αφηναν το ενα ανεμιστηρακι, αλλα να εδιναν minimum usb3.2 και thunderbolt 4) 

@vadergr τι προτείνεις σε ετσι κομψό σασί, Thunderbolt 4, 2 ανεμιστήρες και ΛΟΓΙΚΗ τιμή επιπέδου D16 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sokos1 είπε

@vadergr τι προτείνεις σε ετσι κομψό σασί, Thunderbolt 4, 2 ανεμιστήρες και ΛΟΓΙΚΗ τιμή επιπέδου D16 ?

Με thunderbolt 4 δύσκολο σε νέας γενιάς επεξεργαστή.

Θα βρεις λογικά σίγουρα κάποιον 1135/1165.

Εγώ θα προτιμούσα ένα elitebook. Κλάσεις ανώτερο σασί από το Huawei και προσεγμένα thermals.

Έστω με 5600/5800u.Και ας μην έχει thunderbolt 4.

Για να μην είμαστε και άδικοι όμως, το Huawei θα παραμένει ταχύτερο ,ακόμα και κουτσουρεμενο. Και μετραει και η καλή οθόνη που έχει.

Επεξ/σία από vadergr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vadergr δυστυχώς ομως δεν έχει TB4 και για μενα που το θελω στο γραφείο με 2 εξωτερικές οθόνες 2Κ δεν γίνεται δουλειά..

οπως επισης ολα τα laptop με Ryzen δεν έχουν ΤΒ4...

ειμαι σε αδιέξοδο.. με βλέπω να τα σκαώ στην MS να πάρω το διαμάντι το Surface Laptop Studio..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...