Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με HDMI Arc


Donacgreece

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά ζ χθες αποφάσισα να αλλάξω τη σύνδεση της τηλεόρασης μου με την ηχομπαρα από Optical σε HDMI, κύριος για να έχω τον έλεγχο από ένα τηλεκοντρόλ.

Έχω κάποιες απορίες. Όταν ανοίγει η τηλεόραση πρέπει να περάσουν περίπου δέκα δεύτερα, ίσως και λίγο παραπάνω για να συνδεθεί το ARC. Έτσι έπρεπε να κάνει; Να διευκρινιστεί ότι η τηλεόραση μου είναι Google TV. Υπάρχει περίπτωση να φταίει που δεν έβαλα HDMI 2.1; Έχω παραγγείλει ενά για σίγουρα αν και δε νομίζω να φταίει αυτό. Μπορεί κάπως να φτιάξει αυτό; Η έτσι λειτουργεί. Με την Optical έπαιζε άμεσος με το που άνοιγε η μπάρα. Δε περίμενε δηλαδή να κάνει κάποια σύνδεση.

 

Ένα ακόμη περίεργο είναι ότι με την Optical έβγαζε το Netflix Dolby Atmos, με το HDMI δε φαίνεται να έχει. Τι ακριβώς αντίθετο γίνεται με την εφαρμογή Apple TV+, ενώ με την οπτική δεν είχα τώρα έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω το ίδιο θέμα με LG CX, όσον αφορά τη καθυστέρηση και δεν έχω βρει λύση. Επίσης όλες οι συσκευές μου είναι συνδεδεμένες με HDMI 2.1. 

Atmos όταν έχει διαθέσιμο το δείχνει κανονικά και το αναπαράγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Badass είπε

Καλησπέρα έχω το ίδιο θέμα με LG CX, όσον αφορά τη καθυστέρηση και δεν έχω βρει λύση. Επίσης όλες οι συσκευές μου είναι συνδεδεμένες με HDMI 2.1. 

Atmos όταν έχει διαθέσιμο το δείχνει κανονικά και το αναπαράγει.

Όχι, εμένα στο Netflix συνεχίζει να μη βλέπει το Armos ακόμη και με αλλαγή σε HDMI 2.1, ενώ όπως είπα με την οπτική το έβλεπε. 

 

Συνεχίζει εξίσου και αυτή η μικρή καθυστέρηση μετά το άνοιγμα της συσκευής. Και δε ξέρω αν είναι θέμα μπάρας η τηλεόρασης, η ακόμα ακόμα αν έτσι λειτουργεί το ARC 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ARC γενικα ειναι λιγο "περιεργο" στην λειτουργια του και στο πως συμπεριφερεται σε καθε setup.

Θεωρητικα δεν εχει καθυστερησεις σαν αυτες που ανεφερε ο φιλος.

Απο την ωρα που ανοιγεις την τηλεοραση και μπορεις να χρησιμοποιησεις το λειτουργικο της,το ARC ειναι αμεσα προσβασιμο.

Δινεις εντολη,ανοιγει ο ενισχυτης,ηχος απο τα ηχεια και χειρισμος απο το χειριστηριο της τηλεορασης.

Αλλά υπαρχουν παρα πολλες εξαιρεσεις και καταστασεις ανα περιπτωση.

Π..χ σε Sony smart tv,με Android tv λειτουργικο,το ARC δουλευε αραια και που μετα απο καποια αναβαθμιση του λειτουργικου  της τηλεορασης.

Χωρις αλλαγες στην συνδεσμολογια,χωρις βαλε-βγαλε καλωδια ή οτιδηποτε αλλο,δουλευε,μετα δεν δεν δουλευε και ξανα δουλευε και παει λεγοντας.

Εχει δυο χρονια που αλλαξα την τηλεοραση οποτε δεν ξερω αν το ελυσαν σε καποιο update.

Επισης στο WebOs των LG,τουλαχιστον μεχρι την εκδοση 5.5 που εχει η τηλεοραση μου, ενω δουλευει πολυ σταθεροτερα απο τί στην Sony,αραια και που χανεται τελειως η συνδεση και πρεπει να το ξαναστησεις απο την αρχη.

Αλλοι,παλαιοτερα κυριως,δεν το καταφεραν ποτε τελικα και κατεληξαν στην οπτικη ινα για σιγουρα.

Επισης μια παρατηρηση.

Αν δεν ειναι ολα EARC,δεν γινεται ν' ακουσεις  ATMOS.Δεν το επιτρεπει το bandwidth του ARC.

Παει μεχρι DD και DTS,τα απλα.Ουτε καν DD+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2022 στις 9:55 ΠΜ, bill36 είπε

Το ARC γενικα ειναι λιγο "περιεργο" στην λειτουργια του και στο πως συμπεριφερεται σε καθε setup.

Θεωρητικα δεν εχει καθυστερησεις σαν αυτες που ανεφερε ο φιλος.

Απο την ωρα που ανοιγεις την τηλεοραση και μπορεις να χρησιμοποιησεις το λειτουργικο της,το ARC ειναι αμεσα προσβασιμο.

Δινεις εντολη,ανοιγει ο ενισχυτης,ηχος απο τα ηχεια και χειρισμος απο το χειριστηριο της τηλεορασης.

Αλλά υπαρχουν παρα πολλες εξαιρεσεις και καταστασεις ανα περιπτωση.

Π..χ σε Sony smart tv,με Android tv λειτουργικο,το ARC δουλευε αραια και που μετα απο καποια αναβαθμιση του λειτουργικου  της τηλεορασης.

Χωρις αλλαγες στην συνδεσμολογια,χωρις βαλε-βγαλε καλωδια ή οτιδηποτε αλλο,δουλευε,μετα δεν δεν δουλευε και ξανα δουλευε και παει λεγοντας.

Εχει δυο χρονια που αλλαξα την τηλεοραση οποτε δεν ξερω αν το ελυσαν σε καποιο update.

Επισης στο WebOs των LG,τουλαχιστον μεχρι την εκδοση 5.5 που εχει η τηλεοραση μου, ενω δουλευει πολυ σταθεροτερα απο τί στην Sony,αραια και που χανεται τελειως η συνδεση και πρεπει να το ξαναστησεις απο την αρχη.

Αλλοι,παλαιοτερα κυριως,δεν το καταφεραν ποτε τελικα και κατεληξαν στην οπτικη ινα για σιγουρα.

Επισης μια παρατηρηση.

Αν δεν ειναι ολα EARC,δεν γινεται ν' ακουσεις  ATMOS.Δεν το επιτρεπει το bandwidth του ARC.

Παει μεχρι DD και DTS,τα απλα.Ουτε καν DD+.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι και εγώ κατέληξα να γυρίσω πάλι σε Optical. Δεν έμεινα ευχαριστημένη με το ARC. Επίσης και η δική μου είναι Google TV αν έχει κάποια σχέση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/8/2022 στις 9:55 ΠΜ, bill36 είπε

 

Αν δεν ειναι ολα EARC,δεν γινεται ν' ακουσεις  ATMOS.Δεν το επιτρεπει το bandwidth του ARC.

Να διορθωσω εδω γιατι τα εψαχνα και εγω προσφατα επειδη εστησα σπιτι συστημα.

Παιζει Atmos και με απλο ARC.Απλα ειναι lossy.Με eArc ειναι lossless.

Το αν αξιζει αλλη υποθεση. Γενικα ομως ναι ,ειναι μπερδεμα η ιστορια με το Arc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dantε είπε

Να διορθωσω εδω γιατι τα εψαχνα και εγω προσφατα επειδη εστησα σπιτι συστημα.

Παιζει Atmos και με απλο ARC.Απλα ειναι lossy.Με eArc ειναι lossless.

Το αν αξιζει αλλη υποθεση. Γενικα ομως ναι ,ειναι μπερδεμα η ιστορια με το Arc.

Μιλας για DD+ ουσιαστικα και συγκεκριμενα μηχανηματα και εφαρμογες πχ το Netflix (ουτως ή αλλως οι περισσοτεροι αυτο δοκιμαζουν).

Εχεις setup που δεν ειναι ολα earc αλλα με ηχεια οροφης και σου εδωσε  σωστο ηχο;

Παντως γενικα οι αποψεις διιστανται αν επισημως γινεται ή οχι.Το ενα σαιτ το εχει ως δεδομενο,το αλλο οχι.

DLhSzp3ad5vzgn9TNWCYGJ-1200-80.jpg.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, bill36 είπε

Μιλας για DD+ ουσιαστικα και συγκεκριμενα μηχανηματα και εφαρμογες πχ το Netflix (ουτως ή αλλως οι περισσοτεροι αυτο δοκιμαζουν).

Εχεις setup που δεν ειναι ολα earc αλλα με ηχεια οροφης και σου εδωσε  σωστο ηχο;

Παντως γενικα οι αποψεις διιστανται αν επισημως γινεται ή οχι.Το ενα σαιτ το εχει ως δεδομενο,το αλλο οχι.

DLhSzp3ad5vzgn9TNWCYGJ-1200-80.jpg.webp

Ναι μεσω DD+ μιλαω.Αλλα και στις ταινιες παιζει.

Ηθελα απλα να αγορασω μια ηχομπαρα και επεσα σε μια που υποστηριζε Atmos αλλα οχι eArc. Και μπηκα στη διαδικασια και το εψαξα.

Τελικα πηρα μια αλλη που εχει eArc για να εχω και το lossless, αλλα το οτι γινεται, γινεται.

Και για του λογου το αληθες:

https://www.rtings.com/soundbar/reviews/samsung/hw-q600a

Αναφορά σε κείμενο
eARC 
 
 No
Dolby Atmos 
 
 Yes

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...