Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία Retrobrighting


papasfikas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Έχει δοκιμάσει κανεις αυτή τη διαδικασία για λεύκανση πλαστικών από κονσόλες ; 
 

Απο όσο είδα στο YouTube χρειάζεται οξυζενέ λάμπα uv και τα βουτας μέσα για ώρες 

Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει διαδικασία θα βοηθήσει 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα κάνει σε Dreamcast controllers και δούλεψε μια χαρά.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κρέμα για ντεκαπάζ η οποία είναι παχύρευστη και απλώνεται με πινέλο και δεν χρειάζεσαι κάποιο δοχείο, απλά κλείνεις το πλαστικό μέσα σε ζελατίνα φαγητού.

Τέλος δεν χρειάζεσαι λάμπα uv, υπάρχει μία τεράστια πύρινη μπάλα στον ουρανό η οποία εκπέμπει τσάμπα uv κάθε μέρα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2022 στις 4:19 ΜΜ, John_Fistikis είπε

Το είχα κάνει σε Dreamcast controllers και δούλεψε μια χαρά.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κρέμα για ντεκαπάζ η οποία είναι παχύρευστη και απλώνεται με πινέλο και δεν χρειάζεσαι κάποιο δοχείο, απλά κλείνεις το πλαστικό μέσα σε ζελατίνα φαγητού.

Τέλος δεν χρειάζεσαι λάμπα uv, υπάρχει μία τεράστια πύρινη μπάλα στον ουρανό η οποία εκπέμπει τσάμπα uv κάθε μέρα 😁

Έχω κ εγώ δυο κιτρινισμένα μηχανήματα (Saturn, Dreamcast) που θα με έψηνε η επαναλευκανση τους. Αυτή την κρέμα που την βρίσκεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, infdi είπε

Έχω κ εγώ δυο κιτρινισμένα μηχανήματα (Saturn, Dreamcast) που θα με έψηνε η επαναλευκανση τους. Αυτή την κρέμα που την βρίσκεις?

Λογικά σε καταστήματα καλλυντικών ή κομμωτήρια.

https://www.skroutz.gr/s/9269456/Rilken-Oxydose-Cream-6-20-Volume-500ml.html

Αυτήν χρησιμοποίησα εγώ και μου έκανε δουλειά, αλλά λογικά θα υπάρχουν και άλλες που κάνουν.

Επίσης εδώ μπορείς να δεις πως μπορείς να την φτιάξεις μόνος σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2022 στις 4:19 ΜΜ, John_Fistikis είπε

Το είχα κάνει σε Dreamcast controllers και δούλεψε μια χαρά.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κρέμα για ντεκαπάζ η οποία είναι παχύρευστη και απλώνεται με πινέλο και δεν χρειάζεσαι κάποιο δοχείο, απλά κλείνεις το πλαστικό μέσα σε ζελατίνα φαγητού.

Τέλος δεν χρειάζεσαι λάμπα uv, υπάρχει μία τεράστια πύρινη μπάλα στον ουρανό η οποία εκπέμπει τσάμπα uv κάθε μέρα 😁

Καλησπέρα 

Εγω προσωπικά θέλω να το κάνω σε Gameboy classic 

Δεν υπάρχει φόβος για να ξεβάψουνε τα γράμματα πάνω στο shell ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, η δική μου εμπειρία δεν ήταν καλή. 
Είχα δοκιμάσει σε SNES με κρέμα γιατί δεν έβρισκα υγρό οξυζενέ και με την μεγάλη μπάλα στον ουρανό γιατί δεν ήθελα να μπω σε κόπο με τη λάμπα.
Δεν ξέρω τι έκανα λάθος, ίσως δεν άλειψα καλά την κρέμα, ίσως το φως του ήλιου να είναι πολύ δυνατό πάντως δημιουργήθηκαν γραμμές πιο λευκές από ότι θα έπρεπε, έκανα δηλαδή περισσότερο λεύκανση (bleaching) παρά αποκατάσταση retrobrighting.

Συνιστώ προσοχή στους χρόνους και υπομονή κατά την επάλειψη με την κρέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papasfikas είπε

Καλησπέρα 

Εγω προσωπικά θέλω να το κάνω σε Gameboy classic 

Δεν υπάρχει φόβος για να ξεβάψουνε τα γράμματα πάνω στο shell ?

Κοίτα στο Controller που έκανα εγώ έχει το σήμα του dreamcast στο πάνω μέρος και δεν έπαθε κάτι.

Γενικά να πούμε εδώ ότι δεν είναι μόνιμη λύση το retrobright, επανέρχεται η κιτρινίλα, βέβαια μπορείς απλά να επαναλάβεις την διαδικασία.

Όπως αναφέρει και ο Bazilios45, μπορεί και να αποτύχει η διαδικασία. Εγώ απλά λέω τι έκανα και δούλεψε χωρίς να έχω ιδέα από χημεία και τι ακριβώς συμβαίνει με το οξυζενέ και το υπεριώδες φως.

Άπλωσα καλά την κρέμα σε όλη την επιφάνεια του controller το έκλεισα όσο καλύτερα μπορούσα σε ζελατίνα φαγητού και το άφησα στον ήλιο από τις 6 το πρωί μέχρι τις 5 το απόγευμα, καλοκαιρινό μήνα.

Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα και ότι κάνεις το κάνεις με δική σου ευθύνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bedazzled είπε

Αυτή η διαδικασία αδυνατίζει το πλαστικό; Σαν την λεύκανση των δοντιών στο σμάλτο...

Σίγουρα όχι περισσότερο από όσο τα φθείρει το κιτρίνισμα. Τα πλαστικά μετά από χρόνια γίνονται πιο άκαμπτα και ως εκ τούτου περισσότερο εύθραστα. Δυστυχώς η διαδικασία δεν επαναφέρει την αρχική τους υφή, αλλά δεν επιδρά τουλάχιστον φανερά στην πυκνότητα τους. Τουλάχιστον εμένα παρόλο που απέτυχε το αισθητικό κομμάτι δεν είχε καμία διαφορά στην αφή. 
Χωρίς να είμαι ειδικός, ούτε χημικός, νομίζω ότι η διαδικασία δεν αφαιρεί κάποιο επιφανειακό στρώμα, απλά αντιστρέφει την απορρόφηση της υπεριώδους ακτινοβολίας που γίνεται από τα πλαστικά εκείνης της εποχής και τα κάνει να αντανακλούν περισσότερο κιτρινο-κοκκινωπές αποχρώσεις. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα διαβάζοντας σχετικά άρθρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Bazilios45 είπε

απλά αντιστρέφει την απορρόφηση της υπεριώδους ακτινοβολίας που γίνεται από τα πλαστικά εκείνης της εποχής και τα κάνει να αντανακλούν περισσότερο κιτρινο-κοκκινωπές αποχρώσεις

Από όσο θυμάμαι, το πλαστικό έχει μέσα ένα χημικό που βοηθάει το πλαστικό να μην αρπάξει φωτιά σε περίπτωση πυρκαγιάς...

Το μειονέκτημα είναι ότι κιτρινίζει με την πάροδο του χρόνου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2022 στις 2:33 ΜΜ, papasfikas είπε

Απο όσο είδα στο YouTube χρειάζεται οξυζενέ λάμπα uv και τα βουτας μέσα για ώρες 

 

Παιρνεις οξιζενε μεγαλυτερης περιεκτηκοτητος,ενα διαφανο ταπερ με διαφανο καπακι,ενα βαρος για να μενει ολο το πλαστικο μεσα στο οξυζενε...και αφθονο ηλιο για 1-2 μερες. Χωρις κρεμες,uv και ιστοριες.

 

Στις 8/8/2022 στις 2:55 ΜΜ, papasfikas είπε

Εγω προσωπικά θέλω να το κάνω σε Gameboy classic 

 

Πρεπει να βγει το τζαμακι γιατι μαλλον θα ξεκολλησει .

Το εχω κανει σε GB,σε καποια σημεια ειχε σταμπες,δεν ξερω που οφειλεται αυτο,αλλα τα γραμματα δεν ξεθωριασαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...