Προς το περιεχόμενο

Fiber to home και powerline


siritos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω για 200mbps fiber τι powerline να αγοράσω για να έχω την μέγιστη δυνατή ταχύτητα χωρίς να χάσω την πρίζα.

Σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από siritos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, siritos είπε

Άλλος κάνεις έχει εμπειρία;

Αν δεν σου είναι μονόδρομος τα powerline,  κοίταξε για λύση mesh. 

Έχω τα deco m4 σε fiber 100 και δεν έχω καμία απώλεια. 

Πριν από αυτά είχα powerline tp-link, devolo βέβαια σε adsl,  αλλά συχνά πυκνά είχα θέματα. 

Εδώ και ένα χρόνο που πέρασα τα deco,  μια που τα πέρασα και μία που τα ξέχασα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nik187 είπε

Αν δεν σου είναι μονόδρομος τα powerline,  κοίταξε για λύση mesh. 

Έχω τα deco m4 σε fiber 100 και δεν έχω καμία απώλεια. 

Πριν από αυτά είχα powerline tp-link, devolo βέβαια σε adsl,  αλλά συχνά πυκνά είχα θέματα. 

Εδώ και ένα χρόνο που πέρασα τα deco,  μια που τα πέρασα και μία που τα ξέχασα. 

Μόνο η διπλό;

Να κάνω καλύτερα κεραία router το ένα από τα δύο και το άλλο lan στον υπολογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, siritos είπε

Μόνο η διπλό;

Να κάνω καλύτερα κεραία router το ένα από τα δύο και το άλλο lan στον υπολογιστή;

Το θέμα είναι και τι χώρο θέλεις να καλύψεις 

Έχω τα deco m4 Διπλό Kit.

Σπίτι 80 τετραγωνικά. 

Fiber 100 cosmote. 

Το wifi από το speedport plus απενεργοποιημένο. 

Το πρώτο deco ενσύρματα πάνω στο speedport και το δεύτερο ασύρματα πάνω στο πρώτο. 

Όλες οι συσκευές του σπιτιού είναι συνδεδεμένες πάνω στά deco.

Οι συσκευές που έχουν 5ghz wifi τερματίζουν την ταχύτητα. 

Ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με καλώδιο ethernet στο δεύτερο deco.  Και αυτός τερματίζει την ταχύτητα. 

Κάμερες, αισθητήρες, κινητά, tvbox κτλ από τότε πού τα πέρασα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. 

Για μένα είναι είναι ανώτερα από τα powerline. 

Και ένας φίλος πού τον έπεισα να τα πάρει σε VDSL 50 , είναι πολύ ευχαριστημένος. 

Επεξ/σία από nik187
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα,

επανερχομαι στο συγκεκριμένο θεμα για να μην ανοίξω κάποιο άλλο μιας κι είναι λίγο πολύ το ίδιο πράγμα .

Εχω Ίντερνετ με οπτική και ταχύτητα 300/30 .

Στο σαλόνι που βρίσκετε το smart speedport είναι πάνω κουμπωμένα τηλεόραση , και devolo 1200+ .

Η σύνδεση σε εκείνο το σημείο και στο διπλανό δωμάτιο τόσο με καλώδιο όσο και με Wi-Fi τερματίζει .Το ίδιο συμβαίνει και στο διπλανό δωμάτιο .

Στο υπόλοιπο σπίτι μεταφέρω το Ίντερνετ με άλλες 2 συσκευές devolo 1200+ Από τα οποία το ένα είναι ασύρματο καθως το Speedport έχει πολύ αδύναμο σήμα στο πιο απομακρυσμένο δωμάτιο . Με lan ειμαι στα 170-220 mbps μέσω όρο με Speedtest παρότι η εφαρμογή του Devolo δείχνει από 400-600 mbps.

Με Wi-Fi από το Devolo μετά από μετακίνηση - αλλαγή έχω φτάσει να πιάνει από 150+ .

Η ερώτηση μου αν και μπορεί εν μέρει να έχει απαντηθεί ανάλογα με την εμπειρία του καθενός έχει να κάνει με το εξής .

Για την ταχύτητα που έχω 300/30 και την πλήρη μεγιστοποίηση των αποτελεσμάτων να προχωρήσω  σε αναβάθμιση - αγορά Devolo Wi-Fi 6 από 1200 + μιας και από το 2023 δεν θα υποστηρίζονται πλέον ή να δοκιμάσω και με τα deco m4 ? 
Σε μια πρόχειρη έρευνα τα deco τα βρίσκω γύρω στα 120 και πολύ πιο φτηνά σε σχέση με την αγορά ενός πλήρη devolo Wi-Fi 6 (3 συσκευές )

Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να μην χρειαστεί να ανοίξω καινούριο θέμα …

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα έχω μονοφασικό ρεύμα και έχω βάλει inaland  1gb down/up δουλεύει σφαίρα, αλλα με το TP-LINK TL-WPA8630P KIT v2 που εχω για τα αλλά δωμάτια δεν πιάνει πάνω από 60mbps  ξέρει κάνεις πως μπορώ να το διορθώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 28/11/2023 at 18:59, PurpleNinja said:

Καλησπέρα έχω μονοφασικό ρεύμα και έχω βάλει inaland  1gb down/up δουλεύει σφαίρα, αλλα με το TP-LINK TL-WPA8630P KIT v2 που εχω για τα αλλά δωμάτια δεν πιάνει πάνω από 60mbps  ξέρει κάνεις πως μπορώ να το διορθώσω?

Είτε με πανάκριβο powerline που δεν νομίζω ότι θα πιάνει πάνω από 400-500 ή θα ρίξεις καλώδιο Cat6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 30/11/2023 at 00:32, Thresh said:

Είτε με πανάκριβο powerline που δεν νομίζω ότι θα πιάνει πάνω από 400-500 ή θα ρίξεις καλώδιο Cat6.

ακομα και με devolo 2400 σε μονοφασικο ρευμα απορω αν καταφερα να ξεπερασω τα 100Mbit σε μακρινη πριζα.οσο μακρινη μπορει να ειναι σε ενα σπιτι 75 τμ με μονοφασικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...