Προς το περιεχόμενο

zyxel VMG8623-T50B bridge


j2k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, alkyr είπε

Αυτο μου φαινεται ως φυσιολογικο για ενα modem router σε αμιγως bridge mode (το Zyxel σε αυτη την περιπτωση), γιατι ουσιαστικα τα login details σου πρεπει να μπουν στο 2ο router κατω απο ενα interface σεταρισμενο για PPPoE. Ετσι το ειχα για αρκετα χρονια μεχρι και πριν λιγες μερες σε VDSL50 PSTN (χωρις VoIP), και μου ελεγε "wan port is down" σε ενα παλαιοτερο Zyxel VMG3925-B10B, αλλα αυτο δεν επηρεαζε το 2ο router που ουσιαστικα αυτο εκανε τη συνδεση με το PPPoE.

@comfuzio, το ερωτημα που εχω εγω ειναι εαν το VoIP θα συνεχισει να δουλευει κανονικα μεσω των phone ports του Zyxel εαν το τελευταιο μπει σε bridge mode στο VDSL_835, αλλα τα αλλα ADSL_x, VDSL_y, Eth_z μεινουν ως εχουν απο τη Nova. Λογικα ναι ; Επισης σχετικα με το firewall, ειναι σωστο (και ασφαλες) να απενεργοποιηθει πληρως (οπως ειχα κανει στο παλαιοτερο setup) ή συνισταται να μεινει ενεργοποιημενο για να κανει monitor το voip traffic ;

Κοίτα το voip είναι σε άλλο vlan και όχι 835 οπότε δεν είναι exposed στο internet. Εσύ βάζεις bridge mode για το traffic του 835 vlan και μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Κοίτα το voip είναι σε άλλο vlan και όχι 835 οπότε δεν είναι exposed στο internet. Εσύ βάζεις bridge mode για το traffic του 835 vlan και μόνο

Αρα ουσιαστικα επειδη το 835 γινεται bridged προς το 2ο router και το VoIP παραμενει κατω απο το 836 ως εχει, και δεν υπαρχει καμια συνδεση μεταξυ τους, δεν θα μπορει καποιος να με "χακαρει" σε συσκευες που χρησιμοποιουν internet (835) μεσω "χακαρισματος" του 836. Αρα και τελειως off να βαλω το Firewall στο Zyxel και παρει η μπαλα και το 835 και το 836 δεν επηρεαζομαι σε θεμα ασφαλειας, οσο το 2ο router συνεχιζει να εχει κανονικα το firewall του κλπ. Σωστα; Ευχαριστω πολυ @comfuzio για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μάγκες ξέρετε περίπου πόσο καιρό κάνει η εταιρεία που στέλνει αυτά τα ρούτερ να σου κανει τησύνδεση 100? Δεν λέω όνομα εταιρείας γιατί δεν θέλω να διαφημίζω.  Γιατί το έβαλα αλλά ακόμα 50 πιάνω . Που έπιανα και πριν.  Με τη διαφορά ότι το Nat Type από open που ήταν πριν έγινε moderate 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...