Προς το περιεχόμενο

Μέσα στο 3ο τρίμηνο το λανσάρισμα των Ryzen 7000-series με τις Radeon RDNΑ3 να ακολουθούν στα τέλη της χρονιάς


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οπως εμεις λεγαμε στις προηγουμενες γενιες για single core και clocks και αλλαζατε τη συζητηση στο multicore, τωρα ηρθε η σειρα της AMD πλευρας να της λες για multi core και να σου απανταει για single core και clocks.

Top 30 Papo GIFs | Find the best GIF on Gfycat

Πέρα ότι η διαφορά δεν ήταν τόσο μεγάλη σε single core (πχ single core 3900x με 10900Κ είχαν 10-20 βαθμούς διαφορά ) μου αρέσει ρε φίλε (που μετά απο ώρα βαθύ διαλογισμού :P  μιας και απαντάς συνήθως αμέσως :P ) στρεβλώνεις την κατάσταση έτσι όπως θα σε κατηγορούσα εγώ ότι το κάνεις αλλά το άφησα ασχολίαστο για να μην πεις ότι σε λέω intelάκια... :P 

Δηλαδή λες ουσιαστικά ότι για κάποιο λόγο "γυρίζω την σημαντικότητα" απο multicore σε single core λολ καμία σχέση btw 

Αλλά έστω ότι το κάνω. 

Εσύ ως ιντελάκιας είσαι αυτός που έλεγε μια ζωή για single core επιδόσεις και πως αυτές μετράνε παραπάνω στην καθημερινότητα και στα games και τώρα ξαφνηκά όχι μόνο αγνοείς (βασικά έκρυψες) το τεράστιο 22% διαφορά απο το flagship 12900Κ και ενώ ο μικρός 7600x δεν είχε φτάσει καν κοντά στο boost του δηλαδή ήταν 4,9GHz σύμφωνα με το tom's hardware και όχι 5,3GHz (και υπόψιν ο 7950 φτάνει 5,7GHz οπότε φαντάσου εκει την διαφορά)  δεν το αναφέρεις καν και συγκρίνεις multicore που ξαφνικά για εσένα απέκτησε περισσότερη σημασία ; :P 


ΤΟΣΟ εθελοτυφλείς πια;  

Εγώ δεν είπα τίποτα για το τι ειναι πιο σημαντικό ή λιγότερο σημαντικό ίσα ίσα για multicore σου έφερα την κουβένα (7950x vs 12900K όπου βγήκε 45% καλύτερος) }

Απλά εξήγησα γιατί ήταν χαμηλότερο το multicore στο benchmark αυτό  γιατί ο επεξεργαστής 1) έχει λιγότερα cores απο τον 12600Κ 2) δεν έφτασε το boost στο single core οπότε μάλλον δεν θα έφτασε σε καλά clock και στο Multi 3) είχε πιο αργή ram 

Και επίσης δεν ειναι στην ίδια κατηγορία τιμής δηλαδή τώρα που λες 5800x (όχι ο 5600x που ειναι στα 200 ευρώ) έχει 300 ευρώ και ο 12600Κ 325... 

ΌΟΤΑΝ βγει ο 13600Κ φαντάζομαι θα έχει την ίδια τιμή που έχει τώρα ο 12600Κ οπότε και σε θέμα τιμής θα συγκρίνεται με τον 7800 περισσότερο παρά με τον 7600x. 

εκτός αν πάμε τώρα στο σενάριο ότι οι zen 4 θα ειναι πιο ακριβοί αλλά οι intel θα κάνουν σκόντο :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Top 30 Papo GIFs | Find the best GIF on Gfycat

Πέρα ότι η διαφορά δεν ήταν τόσο μεγάλη σε single core (πχ single core 3900x με 10900Κ είχαν 10-20 βαθμούς διαφορά ) μου αρέσει ρε φίλε (που μετά απο ώρα βαθύ διαλογισμού :P  μιας και απαντάς συνήθως αμέσως :P ) στρεβλώνεις την κατάσταση έτσι όπως θα σε κατηγορούσα εγώ ότι το κάνεις αλλά το άφησα ασχολίαστο για να μην πεις ότι σε λέω intelάκια... :P 

Δηλαδή λες ουσιαστικά ότι για κάποιο λόγο "γυρίζω την σημαντικότητα" απο multicore σε single core λολ καμία σχέση btw 

Αλλά έστω ότι το κάνω. 

Εσύ ως ιντελάκιας είσαι αυτός που έλεγε μια ζωή για single core επιδόσεις και πως αυτές μετράνε παραπάνω στην καθημερινότητα και στα games και τώρα ξαφνηκά όχι μόνο αγνοείς (βασικά έκρυψες) το τεράστιο 22% διαφορά απο το flagship 12900Κ και ενώ ο μικρός 7600x δεν είχε φτάσει καν κοντά στο boost του δηλαδή ήταν 4,9GHz σύμφωνα με το tom's hardware και όχι 5,3GHz (και υπόψιν ο 7950 φτάνει 5,7GHz οπότε φαντάσου εκει την διαφορά)  δεν το αναφέρεις καν και συγκρίνεις multicore που ξαφνικά για εσένα απέκτησε περισσότερη σημασία ; :P 


ΤΟΣΟ εθελοτυφλείς πια;  

Εγώ δεν είπα τίποτα για το τι ειναι πιο σημαντικό ή λιγότερο σημαντικό ίσα ίσα για multicore σου έφερα την κουβένα (7950x vs 12900K όπου βγήκε 45% καλύτερος) }

Απλά εξήγησα γιατί ήταν χαμηλότερο το multicore στο benchmark αυτό  γιατί ο επεξεργαστής 1) έχει λιγότερα cores απο τον 12600Κ 2) δεν έφτασε το boost στο single core οπότε μάλλον δεν θα έφτασε σε καλά clock και στο Multi 3) είχε πιο αργή ram 

Και επίσης δεν ειναι στην ίδια κατηγορία τιμής δηλαδή τώρα που λες 5800x (όχι ο 5600x που ειναι στα 200 ευρώ) έχει 300 ευρώ και ο 12600Κ 325... 

ΌΟΤΑΝ βγει ο 13600Κ φαντάζομαι θα έχει την ίδια τιμή που έχει τώρα ο 12600Κ οπότε και σε θέμα τιμής θα συγκρίνεται με τον 7800 περισσότερο παρά με τον 7600x. 

εκτός αν πάμε τώρα στο σενάριο ότι οι zen 4 θα ειναι πιο ακριβοί αλλά οι intel θα κάνουν σκόντο :P 

 

Bλεπω το Sandman και ηταν σε καλο επεισοδιο/σκηνη για αυτο δεν απαντησα αμεσα :P

Oπως εγραψα αρχικα η AMD αυτη τη φορα εχει δωσει μεγαλυτερη εμφαση στο single core και τα clocks και οπως ξερεις αυτο εχει σαν αποτελεσμα να εχεις και περισσοτερα watt.
Οταν λοιπον τοσο καιρο μας λετε για τα πολλα core σας, για τα λιγα watt σας, για τα τεραστια multicore performance ηξερα οτι θα σε κανω trigger αναφεροντας το "μετριο multicore" και επειδη ημουν σιγουρος οτι τα εχεις δει και εσυ σε αφησα να μιλησεις εσυ για τα single core /clocks .
Hξερα πως και που θα παει η συζητηση για να σε φτασω στο σημειο να μου λες αυτα που σας λεγαμε εμεις παλια.
Δεν αλλαξα ξαφνικα αποψη για ολα αυτα για να με ενδιαφερει μονο το multicore οπως και εσενα που σε ενδιεφερε μονο το multicore ξαφνικα το πεταξες πρωτο πρωτο το single core και τα clocks.

Για τις τιμες μαλλον μπερδευεσαι ο 5600x κοστιζε οσο ο 12600κ και ο 7600x θα κοστιζει οσο ο 13600κ.
Το οτι τον ήπιε απο τους 12th gen και ξαφνικα αποφασισε να τους πουλαει μιση τιμη δεν παει να πει οτι αυτη ειναι η τιμη τους κανονικα.
Eπισης συγκρινεις εναν επεξεργαστη του 2020 με εναν του 2022 δεν γινεται να εχουν αναλογες τιμες.
Ειναι σαν να πουλαγε η Intel τον 10900κ 100ε και να ειχα σαν επιχηρημα οτι ο 10900κ ειναι κατηγοριας Ryzen 3 λογω τιμης.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Για τις τιμες μαλλον μπερδευεσαι ο 5600x κοστιζε οσο ο 12600κ και ο 7600x θα κοστιζει οσο ο 13600κ.
Το οτι τον ήπιε απο τους 12th gen και ξαφνικα αποφασισε να τους πουλαει μιση τιμη δεν παει να πει οτι αυτη ειναι η τιμη τους κανονικα.

Δεν μπερδεύομαι καθόλου απλά δεν βλέπω τα πράματα με Intel fanboy φίλτρο (δηλαδή να κρύβω/αγνοώ ότι δεν μαρέσει και να κάνω κωλοτούμπες ή να πουσάρω ότι με συμφέρει) 

Η 5600x είχε πέσει στα 240-270 ευρώ απο τον Ιούνιο το 2021. 

Ο 12600Κ βγήκε 5 Οκτωβρίου 2021 όπου για ένα διάστημα όχι μόνο δεν έπεσε ο 5600x αλλά ανέβηκε λίγο σε τιμή ~270-280 ευρώ μετά έπεσε (και συμφωνώ σίγουρα λόγω ανταγωνισμού ) στα 200 

image.png.2364132f0ea6c1f735728bec4b95f5f4.png


Και με την ίδια λογική θεωρώ ότι ο 13600Κ (γενικά raptor lake) θα βγούν πιο μετά απο τους zen 4 και όταν γίνει αυτό οι zen 4 θα πέσουν λίγο σε τιμή σε σχέση με την αρχική τους, οπότε οι τιμές θα ειναι περίπου συγκρίσιμες με τις τιμές που έχουμε τώρα μεταξύ 5000 και 12000. 

 

 

30 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οταν λοιπον τοσο καιρο μας λετε για τα πολλα core σας, για τα λιγα watt σας, για τα τεραστια multicore performance ηξερα οτι θα σε κανω trigger αναφεροντας το "μετριο multicore" και επειδη ημουν σιγουρος οτι τα εχεις δει και εσυ σε αφησα να μιλησεις εσυ για τα single core /clocks .

Δεν μου έκανες κανένα trigger ο 7950x ειναι 45% ταχύτερος απο τον 12900Κ έχει περισσότερα threads και καίει λιγότερα watt (170 vs 245 του alder vs το 300άρι που θα πιάσει ο raptor μιας και δεν θα αλλάξει nm και απλά θα προσθέσει core ) 

Απλά τώρα θα έχει και πολύ καλύτερο single  core performance. 

Τώρα αν εσύ θες να χαίρεσαι που ένας επεξεργαστής (12600Κ) έχει λίγο καλύτερο multicore σε σύγκριση με το engineering sample που δεν έπιασε τα boost clocks και που είχε πιο αργή ram ενώ παράλληλα έχει και λιγότερα cores (οπότε τι πιο σύνηθες που θα έλεγε και ο Ευαγγελάτος :P ) ειναι δικό σου θέμα :P 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν μπερδεύομαι καθόλου απλά δεν βλέπω τα πράματα με Intel fanboy φίλτρο (δηλαδή να κρύβω/αγνοώ ότι δεν μαρέσει και να κάνω κωλοτούμπες ή να πουσάρω ότι με συμφέρει) 

Η 5600x είχε πέσει στα 240-270 ευρώ απο τον Ιούνιο το 2021. 

Ο 12600Κ βγήκε 5 Οκτωβρίου 2021 όπου για ένα διάστημα όχι μόνο δεν έπεσε ο 5600x αλλά ανέβηκε λίγο σε τιμή ~270-280 ευρώ μετά έπεσε (και συμφωνώ σίγουρα λόγω ανταγωνισμού ) στα 200 

image.png.2364132f0ea6c1f735728bec4b95f5f4.png


Και με την ίδια λογική θεωρώ ότι ο 13600Κ (γενικά raptor lake) θα βγούν πιο μετά απο τους zen 4 και όταν γίνει αυτό οι zen 4 θα πέσουν λίγο σε τιμή σε σχέση με την αρχική τους, οπότε οι τιμές θα ειναι περίπου συγκρίσιμες με τις τιμές που έχουμε τώρα μεταξύ 5000 και 12000. 

 

 

Δεν μου έκανες κανένα trigger ο 7950x ειναι 45% ταχύτερος απο τον 12900Κ έχει περισσότερα core και καίει λιγότερα watt (170 vs 245 του alder vs το 300άρι που θα πιάσει ο raptor μιας και δεν θα αλλάξει nm και απλά θα προσθέσει core ) 

Απλά τώρα θα έχει και πολύ καλύτερο single  core performance. 

Τώρα αν εσύ θες να χαίρεσαι που ένας επεξεργαστής (12600Κ) έχει λίγο καλύτερο multicore σε σύγκριση με το engineering sample που δεν έπιασε τα boost clocks και που είχε πιο αργή ram ενώ παράλληλα έχει και λιγότερα cores (οπότε τι πιο σύνηθες που θα έλεγε και ο Ευαγγελάτος :P ) ειναι δικό σου θέμα :P 

Tον Ιανουαριο του 2021 εστηνα για ενα φιλο ενα pc.
Toτε ηταν φρεσκος ο 12600κ και ο 5600x με release 1 χρονο.
Ο 12600κ επαιζε στα 285ε και ο 5600x στα 281ε και επαναλαμβανω μιλαμε για εναν καινουριο επεξεργαστη και για εναν 1 ετους ο 5600x οταν ηταν φρεσκος επαιζε 400+.
Αυτο πρεπει να δεις το ποσο ειχαν οταν βγηκαν.
Οι 13600κ 7600x δεν θα εχουν 1 χρονο διαφορα αλλα 1-2 μηνες και οι 2 θα ειναι φρεσκοι.

Διαβασες καπου οτι ολοι οι ryzen 7000 θα φτανουν 5.7 ;
Γιατι απο οσα εχω δει εγω μονο ο 7950x θα φτανει 5.7 , ο 7600x λενε οτι θα ειναι 4.7 - 5.3 οποτε αν περιμενες να φτασει 5.7 και δεν εφτασε δεν φταιει το ES.

Nα το πω αλλη μια φορα για τα cores για να σταματησει αυτη η καραμελα.
Αλλος ο core του 5600x αλλος του 7600x αλλο τα p core και αλλο τα e core.
Και μονο οτι τα ισοψηφιζεις ολα και τα θεωρεις λιγοτερα η περισσοτερα ειναι τεραστιο λαθος.
ΙΣΩΣ να μπορουσες να συγκρινεις τα AMD cores με τα P Cores , τα Ε cores δεν εχουν την ιδια δυναμικη ουτε  τα ιδια threads , ειναι για μικρες εργασιες.
Ειναι σαν να εχουμε 2 μεταφορικες με τις ιδιες παραγγελιες.
Εσυ στη δικη σου μεταφορικη να εχεις προσλαβει 16 ανδρες απο τη χρυση ευκαιρια να τιμολογουν,να αρχειοθετουν,να μεταφερουν και να παραδιδουν και εγω να εχω 12 ανδρες απο το Universal Gym για μεταφορα και παραδοση και 8 γυναικες για τιμολογιση,αρχειοθετηση.

Εσυ εχεις προσλαβει 16 εγω εχω προσλαβει 20 αλλα δεν ειναι ιδιας δυναμικης.
 

 

Screenshot_20.jpg

Screenshot_19.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tον Ιανουαριο του 2021 εστηνα για ενα φιλο ενα pc.
Toτε ηταν φρεσκος ο 12600κ και ο 5600x με release 1 χρονο.
Ο 12600κ επαιζε στα 285ε και ο 5600x στα 281ε και επαναλαμβανω μιλαμε για εναν καινουριο επεξεργαστη και για εναν 1 ετους ο 5600x οταν ηταν φρεσκος επαιζε 400+.
Αυτο πρεπει να δεις το ποσο ειχαν οταν βγηκαν.

Οι τιμές που δείχνεις ειναι Ιανουάριο το 2022... Αν μιλάς για τον τον Ιανουάριο του 2021 τι να σου κάνω ας περίμενες λίγουρα μήνες τον Ιούνιο του 2021 που έπεσαν οι τιμές για τον 5600x (και ανέβηκαν )για τον 12600Κ 

Επίσης δεν νομίζω να έπαιξε ποτέ στα 400 ευρώ ο 5600x (δεν μιλάμε για το αν κάποιος άθλιος σκάλπερ μπορεί να πωλούσε τόσο ) το γράφημα που σου δείχνω εγώ ειναι απο το gaizhals που είναι σαν το skroutz μόνο που έχει βάση δεδομένων απο όλα τα καταστήματα Γερμανία Αγγλία Αυστρία και 2,3 άλλες χώρες + ebay και amazon Οπότε οι τιμές που δείχνει ειναι αυτές που θα μπορούσες να αγοράσεις αν έψαχνες έστω και λίγο. 

325 ήταν και πήγε λιγες μέρες μέσα στον Δεκέμβριο στα 375.

Τέλος αφού νοιάζεσαι τόσο πολύ για την τιμή γιατί δεν συνυπολογίζεις και τις πιο ακριβές μητρικές αλλά και μνήμες για να κάνεις 12600Κ σύστημα; 

 

 

28 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Γιατι απο οσα εχω δει εγω μονο ο 7950x θα φτανει 5.7 , ο 7600x λενε οτι θα ειναι 4.7 - 5.3

εσυ αναρωτιέμαι τι διάβασες

 

  

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

(σε ένα UserBenchmark και φτάνοντας 4,9GHz γιατί ήταν engineering sample και όχι 5,3 GHz; παρεμπιπτόντως φαντάσου τoν 7950x που θα φτάνει στα  5,7GHz )

 

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

12900Κ και ενώ ο μικρός 7600x δεν είχε φτάσει καν κοντά στο boost του δηλαδή ήταν 4,9GHz σύμφωνα με το tom's hardware και όχι 5,3GHz (

 

32 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Και μονο οτι τα ισοψηφιζεις ολα και τα θεωρεις λιγοτερα η περισσοτερα ειναι τεραστιο λαθος.
ΙΣΩΣ να μπορουσες να συγκρινεις τα AMD cores με τα P Cores , τα Ε cores δεν εχουν την ιδια δυναμικη

Ναι ρε φίλε εγώ δεν συμψήφισα τα e-core με τα core του ryzen ή p-core

Απλά επίσης όπως δεν έχει ίδια δυναμική το p core με το e core έτσι δεν έχει καμία σχέση το e core με το extra thread που έχεις λόγω Hyper Threading 

Ο 5600 έχει 6 cores και 12 threads ειναι 12 threads γιατί έχει SMT (έτσι λέει το Hyper Threading η AMD) 

Δεν σημαίνει αν απενεργοποιήσεις το SMT θα έχεις -50% αποδόσεις όμως! (σε μερικές περιπτώσεις έχει και ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ αποδόσεις) πολύ απλά για αυτά τα +6 threads ειναι "κουτσά" δηλαδή ουσιαστικά δουλεύει το φυσικό core απλά εκει που είχε "λίγο κενό" μπάινει και ένα 2 thread και γίνονται ταυτόχρονα 

ενα e -core σαφέστατα ειναι πιο δυνατό απο ένα logical "ψεύτικό" core του hyperthreading

Ο 12600K λοιπόν έχει 6 P-core (όσα ο 7600x) και 6 logical core (λόγω HT όπως και ο 7600x) αλλά έχει +4 e-core  που δεν έχει ο 7600x και που άνετα ειναι καλύτερα απο τα +6 "φανταστικά"core του HyperThreading

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Οι τιμές που δείχνεις ειναι Ιανουάριο το 2022... Αν μιλάς για τον τον Ιανουάριο του 2021 τι να σου κάνω ας περίμενες λίγουρα μήνες τον Ιούνιο του 2021 που έπεσαν οι τιμές για τον 5600x (και ανέβηκαν )για τον 12600Κ 

Επίσης δεν νομίζω να έπαιξε ποτέ στα 400 ευρώ ο 5600x (δεν μιλάμε για το αν κάποιος άθλιος σκάλπερ μπορεί να πωλούσε τόσο ) το γράφημα που σου δείχνω εγώ ειναι απο το gaizhals που είναι σαν το skroutz μόνο που έχει βάση δεδομένων απο όλα τα καταστήματα Γερμανία Αγγλία Αυστρία και 2,3 άλλες χώρες + ebay και amazon Οπότε οι τιμές που δείχνει ειναι αυτές που θα μπορούσες να αγοράσεις αν έψαχνες έστω και λίγο. 

325 ήταν και πήγε λιγες μέρες μέσα στον Δεκέμβριο στα 375.

Τέλος αφού νοιάζεσαι τόσο πολύ για την τιμή γιατί δεν συνυπολογίζεις και τις πιο ακριβές μητρικές αλλά και μνήμες για να κάνεις 12600Κ σύστημα; 

 

 

εσυ αναρωτιέμαι τι διάβασες

 

  

 

 

Ναι ρε φίλε εγώ δεν συμψήφισα τα e-core με τα core του ryzen ή p-core

Απλά επίσης όπως δεν έχει ίδια δυναμική το p core με το e core έτσι δεν έχει καμία σχέση το e core με το extra thread που έχεις λόγω Hyper Threading 

Ο 5600 έχει 6 cores και 12 threads ειναι 12 threads γιατί έχει SMT (έτσι λέει το Hyper Threading η AMD) 

Δεν σημαίνει αν απενεργοποιήσεις το SMT θα έχεις -50% αποδόσεις όμως! (σε μερικές περιπτώσεις έχει και ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ αποδόσεις) πολύ απλά για αυτά τα +6 threads ειναι "κουτσά" δηλαδή ουσιαστικά δουλεύει το φυσικό core απλά εκει που είχε "λίγο κενό" μπάινει και ένα 2 thread και γίνονται ταυτόχρονα 

ενα e -core σαφέστατα ειναι πιο δυνατό απο ένα logical "ψεύτικό" core του hyperthreading

Ο 12600K λοιπόν έχει 6 P-core (όσα ο 7600x) και 6 logical core (λόγω HT όπως και ο 7600x) αλλά έχει +4 e-core  που δεν έχει ο 7600x και που άνετα ειναι καλύτερα απο τα +6 "φανταστικά"core του HyperThreading

Nαι Ιανουαριο του 2022 ηθελα να γραψω, τον Ιανουαριο του 2021 δεν υπηρχε 12600κ.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο 7600x θα φτασει αν τα καταφερει τον 12600k / 13400,και αρα η τιμη του θα πρεπει να ειναι αναλογη. Γύρω στα 200-250 ευρα δηλαδη

Αν είναι να δώσουν στα 200 ευρώ επεξεργαστή που στα παιχνίδια θα ειναι καλύτερος απο τον 12900Κ τότε μάλλον θα ξεπατωθούν να πουλάνε αυτόν και οι άλλοι τους επεξεργαστές θα μείνουν στα ράφια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αν είναι να δώσουν στα 200 ευρώ επεξεργαστή που στα παιχνίδια θα ειναι καλύτερος απο τον 12900Κ τότε μάλλον θα ξεπατωθούν να πουλάνε αυτόν και οι άλλοι τους επεξεργαστές θα μείνουν στα ράφια :P 

Δεν θα είναι καλύτερος από 12900k, αλλά και να είναι, so what. Και ο 8400 ήταν καλύτερος στα παιχνίδια από τον 2990wx των μερικών χιλιάδων ευρώ, δεν ξεπατώθηκε να πουλάει η intel. Yπολογιστή αγοράζεις, όχι παιχνιδοκονσόλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν θα είναι καλύτερος από 12900k,

image.png.d03e75830520be92e2fdca28933fd251.png

 

43 λεπτά πριν, Herald είπε

Yπολογιστή αγοράζεις, όχι παιχνιδοκονσόλα

image.gif.b74f2c50da0c70a930f2c7e7379bf54d.gif

 


Καλά παράβλεψα που έχεις 12900K σταθερό σε 35 watt αλλά επίσης δοκίμασες και 31Κ cinebench sta 170 watt αλλά σε νοιάζει πολύ το efficiency και γιαυτό είσαι στα 35 watt (και μετά απο καιρό όταν ξέχασες τι έλεγες μας ξέρασες ότι τρέχεις 300watt τον επεξεργαστή σου :P )  Αλλά αυτή την κωλοτούμπα θα την επισημάνω :P 

 

  

Στις 20/6/2022 στις 8:48 ΠΜ, Herald είπε

Ποιος σου ειπε οτι οταν βγηκαν οι 5000 ξεχάστηκε σαν επιχειρημα? Ισα ισα, γιαυτο πηρα 10900k,γιατι ειχε τις καλύτερες gaming επιδοσεις. 

Δεν με απασχολει ποσο ετων ειναι οι 5000. Εσυ το ανέφερες, κάνεις αυτο ακριβώς που κατηγορείς τους αλλους 😂

Εδώ δεν σε συνέφερε η σύγκριση υπολογιστή και τα έλεγες αυτά (και σε άλλα ποστ μας έπριζες με το gaming και τις λίγο καλύτερες επιδόσεις αλλά βαριέμαι να βάζω ένα ένα)  και δεν είχαν και μεγάλη διαφορά όσο αφορά το single core στο gaming ειδικά πριν τους alderlake  και τώρα ξαφνικά πφφφ ποιος νοιάζεται για το gaming υπολογιστή παίρνεις όχι κονσόλα :P κλαίω πραγματικά :P  πιο στερεότυπη συμπεριφορά ΔΕΝ γίνεται πραγματικά το έχεις τερματίσει :P

Όσα δεν φτάνει η αλεπού… | Πεμπτουσία

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

image.png.d03e75830520be92e2fdca28933fd251.png

 

image.gif.b74f2c50da0c70a930f2c7e7379bf54d.gif

 


Καλά παράβλεψα που έχεις 12900K σταθερό σε 35 watt αλλά επίσης δοκίμασες και 31Κ cinebench sta 170 watt αλλά σε νοιάζει πολύ το efficiency και γιαυτό είσαι στα 35 watt (και μετά απο καιρό όταν ξέχασες τι έλεγες μας ξέρασες ότι τρέχεις 300watt τον επεξεργαστή σου :P )  Αλλά αυτή την κωλοτούμπα θα την επισημάνω :P 

 

  

Εδώ δεν σε συνέφερε η σύγκριση υπολογιστή και τα έλεγες αυτά (και σε άλλα ποστ μας έπριζες με το gaming και τις λίγο καλύτερες επιδόσεις αλλά βαριέμαι να βάζω ένα ένα)  και δεν είχαν και μεγάλη διαφορά όσο αφορά το single core στο gaming ειδικά πριν τους alderlake  και τώρα ξαφνικά πφφφ ποιος νοιάζεται για το gaming υπολογιστή παίρνεις όχι κονσόλα :P κλαίω πραγματικά :P  ποιο στερεότυπη συμπεριφορά ΔΕΝ γίνεται πραγματικά το έχεις τερματίσει :P

 

To single core δεν είναι gaming. Πόσο μάλλον το single core που βγάζει το userbenchmark. Ο 5800x 3d είναι πίσω σε ST από πολλά CPU αλλά τα κερδίζει στα games; Άρα λάθος το επιχειρήμα σου, σωστά?

 

Δεν έχω γράψει πουθενά ότι βγάζω 31k στα 170w. Απτό μυαλό σου τα βγάζεις. 27900 βγάζω στα 170w, 31k δύσκολα να τα πιάσω με το cooler που έχω, οριακά περνάω τα 30k στα 260+w. Οπότε ναί, όταν βγάζεις πράματα απτο κεφάλι σου που δεν είπα τότε θα δείχνεις σωστός, αλλά δεν είσαι. Πουθένα δεν είπα ότι τρέχω 300w, και να θέλω δεν γίνεται, δεν πάει το cooler. Μόνο αν το βγάλω στο μπαλκόνι το χειμώνα, γύρω στα 270-280w αρχίζει και throttlari ακόμα και το χειμώνα. Τώρα το καλοκαίρι και τα 240 πολλά του κάθονται, μιλάμε για μικρό single tower air cooler. Oπότε δεν έχω ιδέα που τα είδες αυτά που γράφεις, λογικά τα έβγαλες απτο κεφάλι σου

 

Δεν αλλάζω κάτι, φυσικά και εμένα με ενδιαφέρει ξεκάθαρα η επίδοση στο gaming, απλά το κοινό που παραδοσιακά αγοράζει AMD ενδιαφέρεται για τις MT επιδόσεις. Τουλάχιστον έτσι ακούμε εδώ και 6 χρόνια, οπότε αυτοί θα γυρίσουν την πλάτη πεισματικά στον 7600x ακόμα και αν είναι καλύτερος σε gaming, αφού θα μένει πάρα πολύ πίσω σε ΜΤ επιδόσεις

 

ΒΤW δεν βγάζει 200  score ο 12900k, δεν ξέρω τι διάολο τρέξανε, 234 βγάζω σε στοκ

 

ΥΓ1. Τα 35w σας έχουν προκαλέσει εφιάλτες, τόσο πολύ πόνεσε που η Intel έχει μακράν τα πιο efficient CPU στο πλανήτη? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Herald είπε

To single core δεν είναι gaming. Πόσο μάλλον το single core που βγάζει το userbenchmark. Ο 5800x 3d είναι πίσω σε ST από πολλά CPU αλλά τα κερδίζει στα games; Άρα λάθος το επιχειρήμα σου, σωστά?

 

Αυτή ειναι η μόνη εξαίρεση στον κανόνα και αυτό γιατί ειναι ο μόνος επεξεργαστής με 3D cache εκτός απο αυτόν η single core απόδοση πάει χέρι με την απόδοση στα games. 

 

 

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχω γράψει πουθενά ότι βγάζω 31k στα 170w. Απτό μυαλό σου τα βγάζεις. 27900 βγάζω στα 170w,

Καλά δεν θυμόμουν ακριβώς το score που λες ότι έβγαζες δεν ήταν εκει το θέμα το θέμα ήταν ότι επειδή ήθελες να πας κόντρα στο efficiency μας έλεγες ότι μόνο αυτό σε νοιάζει και γιαυτό πήρες 12900Κ όχι γιατί σε νοιάζουν οι απόλυτες επιδόσεις αλλά γιατί ειναι ο πιο efficient στον πλανήτη και εσύ τον έχεις στα 35 watt γιατί αυτό ειναι το πιο σημαντικό πράμα στον κόσμο και τέλικά όταν πέρασε αρκετός καιρός για να πάς κόντρα σε κάτι άλλο όπου σε συνέφερε μας λες ότι τον έχεις στα 320 watt :P    

 

 

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν αλλάζω κάτι, φυσικά και εμένα με ενδιαφέρει ξεκάθαρα η επίδοση στο gaming, απλά το κοινό που παραδοσιακά αγοράζει AMD ενδιαφέρεται για τις MT επιδόσεις.

Οχι ακριβώς τους ένοιαζαν γενικά οι επιδόσεις και όχι σκέτο gaming πχ gaming + streaming κτλ 

Τέλος δεν είχαν ποτέ τεράστια διαφορά στο gaming βασικά με τους 5000 πριν βγουν οι alderlake ήταν λιγο μπροστά . 

Αλλά τέσπα έτσι να δεχθώ ότι όσοι αγοράζουν AMD είναι παραδοσιακά αδιάφοροι για το gaming 

Αν βγάζει καλύτερες επιδόσεις στο gaming απο έναν 12900Κ ένας επεξεργαστής που κάνει 200 ευρώ θα ξεπατωθούν να τον πουλάνε στο κοινό που παραδοσιακά πήγαινε Intel για αυτόν τον λόγο αυτό λέω :)

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αυτή ειναι η μόνη εξαίρεση στον κανόνα και αυτό γιατί ειναι ο μόνος επεξεργαστής με 3D cache εκτός απο αυτόν η single core απόδοση πάει χέρι με την απόδοση στα games. 

 

 

Καλά δεν θυμόμουν ακριβώς το score που λες ότι έβγαζες δεν ήταν εκει το θέμα το θέμα ήταν ότι επειδή ήθελες να πας κόντρα στο efficiency μας έλεγες ότι μόνο αυτό σε νοιάζει και γιαυτό πήρες 12900Κ όχι γιατί σε νοιάζουν οι απόλυτες επιδόσεις αλλά γιατί ειναι ο πιο efficient στον πλανήτη και εσύ τον έχεις στα 35 watt γιατί αυτό ειναι το πιο σημαντικό πράμα στον κόσμο και τέλικά όταν πέρασε αρκετός καιρός για να πάς κόντρα σε κάτι άλλο όπου σε συνέφερε μας λες ότι τον έχεις στα 320 watt :P    

 

 

Οχι ακριβώς τους ένοιαζαν γενικά οι επιδόσεις και όχι σκέτο gaming πχ gaming + streaming κτλ 

Τέλος δεν είχαν ποτέ τεράστια διαφορά στο gaming βασικά με τους 5000 πριν βγουν οι alderlake ήταν λιγο μπροστά . 

Αλλά τέσπα έτσι να δεχθώ ότι όσοι αγοράζουν AMD είναι παραδοσιακά αδιάφοροι για το gaming 

Αν βγάζει καλύτερες επιδόσεις στο gaming απο έναν 12900Κ ένας επεξεργαστής που κάνει 200 ευρώ θα ξεπατωθούν να τον πουλάνε στο κοινό που παραδοσιακά πήγαινε Intel για αυτόν τον λόγο αυτό λέω :)

 

Δεν εγραψα πουθενά οτι τρέχω στα 320w. Και να θέλω δεν μπορώ, δεν επαρκει το cooler που εχω. Βγαζεις απλα πραματα απτο κεφαλι σου διαρκώς γιατι δεν μπορεις να αντικρουσεις αυτα που λεω, οποτε προσπαθεις να αντικρουσεις πραματα που δεν λεω. 

Και ναι πηρα 12900 γιατι ειναι και ο πιο γρηγορος και μακραν ο πιο efficient στο 99% των workloads 

 

Ο 3d δεν είναι εξαιρεση επειδη ειναι... 3d. Είναι λογω cache. Γιαυτο λεω οτι ο 7600x δεν θα ειναι μπροστα απο 12900k. Παλι λογω cache. Αμα ειναι μπροστα απο 12900 θα ειναι μπροστα και απο τον 3d,πραγμα αρκετα δυσκολο, εκτος αν δινουν τοσο πολύ οι ddr5. Αυτοι που πηγαιναν σε intel για τις επιδόσεις σε Gaming παλι σε intel θα πάνε, αφου πλέον μιλαμε για raptorlake και οχι για alderlake. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά κρασιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το τρέχει έτσι το πράγμα να πιάσει τι ? Δεν καταλαβαίνει ότι ο κόσμος έχει αρχίσει και δυσανασχετεί με όλη αυτή την κατάσταση ? Οι κάρτες των γραφικών έχουν φτάσει δεν ξέρω και εγώ που οι τιμές τους, για να πάρεις μία καλή  πρέπει να πουλήσεις το ένα σου νεφρό, για να παρεις μία αξιόλογη motherboard θες τουλάχιστον τέσσερα κατοστάρικα, όπως επίσης για να πάρεις και έναν επεξεργαστή της προκοπής θες τα ιδια λεφτά, δηλαδή έλεος χειρότερη και από την intel έχει καταντήσει, ασε που έχει αλλάξει socket στους καινούργιους και δεν ξέρει τι της γίνεται στο συγκεκριμένο socket, δεν έχει καθόλου πείρα θα τα κάνει σαν τα μούτρα της, για να δούμε τι παγίδα κρύβουν αυτοί οι επεξεργαστές κι αν διαβάσετε και το άλλο ότι στο τέλος του χρόνου ή στις αρχές του άλλου κάτι τέτοιο θα βγάλουν τους επεξεργαστές με την 3Dcashe  επάνω τους, σου λέει Κάτσε να κάνουμε ξεσκαρτάρισμα με τις Μπαχατέλες και μετά βγάζουμε και τους καλούς, Όσο για την κατανάλωση δε το συζητώ, σε λίγο θα θέλουμε πυρηνικό τροφοδοτικό για να μπορέσουμε να δώσουμε ρεύμα σε όλα αυτά, και φυσικά ας μην ξεχνάμε ότι η συγκεκριμένη βέβαια δεν έχουν κρίση στο ρεύμα ούτε πουθενά, απλα οι μαλάκες τα πληρώνουν Ρε ουστ από δω ............

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάθεστε και εξηγείτε τόση ώρα. Είναι γεγονός ότι στη μεσαία κατηγορία(5600X, 12600K) η intel έχει διαλύσει την AMD μέσα στην έδρα της(MT performance), με υβριδική τεχνολογία που δεν σακατεύει το STP.

Όσο για το STP, άθλια μεταπρογράμματα και Cinebench απέχουν πολύ από την πραγματικότητα. Ειδικά την πραγματικότητα των games και των δημοφιλών εφαρμογών για επαγγελματίες. Θα φανούν όλα στις δοκιμές της pugetsystems.

Τώρα προσθέσαμε και 170W TDP σε στοκ λειτουργία. 300ρι άνετα με all core OC. Άντε γεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...