Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps θα παρουσιάσει η Cosmote μέσα στο φθινόπωρο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, SabotazNic είπε

το 24αρα πραγματικη πρακτικα δεν γινεται με την εννοια του adsl. Πας σε vdsl 30αρι.

Μια χαρά γίνεται, και VDSL 30άρι είχα στο ηράκλειο και κατέβαζα με 23-24Mbps και ο πΟΤΕ στα @@ του όχι μόνο στα @@ του αλλά δεν δεχόταν να με χρεώνει για 24άρα.... (Τότε η 30άρα ήταν αρκετά ακριβή μιλάμε για μια 6ετία περίπου πριν) 

5 ώρες πριν, DigitalElf είπε

Άστα φίλε μου. Εγώ μένω σε ορεινή περιοχή της Ανατολικής Μακεδονίας και ενώ είχα 100 και έπιανε 100, μου έδωσαν τζάμπα αναβάθμιση στα 200 και πιάνω μόνο 120/130. Απατεώνες. Μόνο το upload τους σώζει που είναι 20 αλλιώς... Πέραν της πλάκας αν δεν έχεις fiber να βάλεις, και εγώ εκεί ήμουν και χαμηλότερα. Όλα άλλαξαν με το που πήγα στο fiber. 

Ναι σε 5-10 κατσικοχώρια (Χωρίς παρεξήγηση το εννοώ με την έννοια της μικρής πληθυσμιακής πυκνότητας και γενικά ακριτικής φύσης ) βάζουν fiber και λένε ότι στην ελλάδα έχουμε ftth lol

Τουλάχιστον εσένα σου την "διπλασιάσανε" εμένα ποτέ λολ
 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, SabotazNic είπε
16 λεπτά πριν, DigitalElf είπε

τζάμπα αναβάθμιση στα 200 και πιάνω μόνο 120/130. Απατεώνες.

Αρα να του λενε οτι εχει 200 και να εχει 120 επειδη για λογους πολιτικης του διπλασιασαν τη γραμμη?

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά εδώ στην Αθήνα στο κέντρο 3ης Σεπτεμβρίου και Αγίου Μελετίου και η ταχύτητα που υποστηρίζει είναι μέχρι 24 Mbps και αυτοί μιλάνε Γεια ασύλληπτες ταχύτητες ???  θα μας τρελάνουν .

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Dr_Pepper said:

Μια χαρά γίνεται, και ADSL 30άρι

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, VDSL είχες.

https://en.wikipedia.org/wiki/G.992.5

6 minutes ago, flexpick said:

Αρα να του λενε οτι εχει 200 και να εχει 120 επειδη για λογους πολιτικης του διπλασιασαν τη γραμμη?

Είμαστε σίγουροι ότι είναι οκ η εσωτερική του καλωδίωση; Γιατί επίτηδες κόφτη στα 120 δεν του έχουν βάλει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, msalap said:

και που θα δωσει υψηλες ταχυτητες το κοστος για τα σπιτια σε οπτικη ινα ειναι απαγορευτικο...εγω εχω wind fbth 200Mbps και επειδη το εδινε σε προσφορα μαζι με το κουπονι του κρατους πληρωνω μαζι με τηλεοραση και κινητα απεριοριστα....32 τον μηνα...το κοστος κανονικα ειναι στα 58 χωρις κουπονι....με τετοιες τιμες δεν νομιζω οτι πολλα νοικοκυρια θα ειχανε την δυνατοτητα να πληρωνουν ενα μηνιατικο....Εδω πηγε ενας φιλος μου Ουγγαρια και η πιο ξεφτιλα συνδεση ειναι 45 /30....και εδω παλευουμε ακομα με τα μοντεμακια...

Nova και Wind είχαν την 200αρα στα 33 ευρώ και δίχως το κουπόνι, τους μήνες που δεν ήταν διαθέσιμο δλδ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά σε πολλές αστικές περιοχές δεν είναι θέμα δημάρχου που εμποδίζει τα έργα ή καθηστέρηση από vodafone-wind;

Δεν θέλω να κάνω καμια διαφήμιση σε cosmote αλλά όταν πήρε το FTTC και το FTTH στην περιοχή μου έγινε σε χρόνο dt. Και ευτυχώς όλη την περιοχή την έχει η cosmote.

Υπαρχει κάπου το πρόγραμμα εργασιών για την επέκταση του FTTH απο ΕΕΤΤ; θυμάμαι παλιά υπήρχε.

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2022 στις 7:23 ΜΜ, DigitalElf είπε

Άστα φίλε μου. Εγώ μένω σε ορεινή περιοχή της Ανατολικής Μακεδονίας και ενώ είχα 100 και έπιανε 100, μου έδωσαν τζάμπα αναβάθμιση στα 200 και πιάνω μόνο 120/130. Απατεώνες. Μόνο το upload τους σώζει που είναι 20 αλλιώς... Πέραν της πλάκας αν δεν έχεις fiber να βάλεις, και εγώ εκεί ήμουν και χαμηλότερα. Όλα άλλαξαν με το που πήγα στο fiber. 

Και πήρες δωρεάν αναβάθμηση και τους λες και απατεώνες απο πάνω.... Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά......

Επεξ/σία από vorlon68
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι πρώτα στην επαρχία στα χωριά και τις κωμοπόλεις να βάλουν τουλάχιστον Vdsl ώστε να μην μείνει κανένας με αργό adsl internet. Μετά ας ανεβάσουν τις ταχύτητες, το λέω για να μην δημιουργηθεί χάσμα μεταξύ επαρχίας και πόλης στην ταχύτητα ίντερνετ και για να έχουν όλοι ίσες ευκαιρίες. 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, VDSL είχες.

https://en.wikipedia.org/wiki/G.992.5

Είμαστε σίγουροι ότι είναι οκ η εσωτερική του καλωδίωση; Γιατί επίτηδες κόφτη στα 120 δεν του έχουν βάλει.

Μπορει η αποσταση του απο το καφαο VDSL να πιανει ταχυτητα μεχρι 120 Mbps. Δεν μπορει να κανει κατι η Cosmote γι'αυτο, ουτε προκειται να του φτιαξει καφαο εξω απο το σπιτι. Πηρε 20-30 Mbps παραπανω download και 10 Mbps upload τζαμπα. Να γκρινιαξουμε και γι' αυτο...? 

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 200άρα vdsl Wind. Περιμένω να μας βάλουνε κάποτε FTTH να γλυτώσουμε κάνα ευρώ με τα κουπόνια γιατί τώρα δίνω 50€ το μήνα και είναι λίγο βαρύ στην τσέπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνδέσεις αυτές θα είναι στις οικίες του Τσαμάζ και του Μπρουμίδη και θα τις διαφημίζουν ως πρόοδο και εξέλιξη με τις ευλογίες της ΕΕΤΤ

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, tsosmi7 said:

Μπορει η αποσταση του απο το καφαο VDSL να πιανει ταχυτητα μεχρι 120 Mbps. Δεν μπορει να κανει κατι η Cosmote γι'αυτο, ουτε προκειται να του φτιαξει καφαο εξω απο το σπιτι. Πηρε 20-30 Mbps παραπανω download και 10 Mbps upload τζαμπα. Να γκρινιαξουμε και γι' αυτο...? 

Μπορεί να έχει θέμα η καλωδίωση, πολλά μπορεί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...