Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps θα παρουσιάσει η Cosmote μέσα στο φθινόπωρο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τα 8 στα 10 σχόλια κάτω απ το άρθρο διαμαρτύρονται για τις ταχύτητες που πιάνουν με VDSL και ADSL, με την γραμμουλα του τηλεφώνου τους!

Προφανώς και δεν θα πιάνεις με απλή γραμμή τηλεφώνου (VDSL , ADSL) είτε είναι 24, 50 η 100 απ την στιγμή που δεν είναι οπτική ίνα στο σπίτι !

Στο άρθρο για την οπτική ίνα, είναι άρθρο ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ , μιλάμε για τα καλώδια του παλιού τηλεφώνου κ λέμε γιατί δεν μας δίνουν καλή ταχύτητα!

Ε τελείωσε δεν μας αξίζει τίποτα καλύτερο , λυπάμαι .

 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, emperor4her είπε

Ναι θα γίνω γραφικός.. αλλά εγώ ακόμη πληρώνω στο κέντρο της Πάτρας 50αρα, και συνδέομαι με 23-25...

Γίνε πιο συγκεκριμένος. 
Συνδέεσαι με WIFI η με ethernet ;
Στα πόσα κλειδώνει το ρούτερ σου ; 
Η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου είναι οκ ; 

Έχεις ελέγξει με ηλεκτρολόγο ΔΙΚΟ σου ; 

Επειδή έχω δουλέψει ΧΡΟΝΙΑ σε εξυπηρέτηση τεχνικών ζητημάτων και όχι μόνο, το 80% των πελατών δεν ξέρουν που πάνε τα 4 και νομίζουν ότι πάντα φταίει η εταιρία που είναι.

Δεν το λέω για σένα συγκεκριμένα και γι'αυτό σε ρώτησα ότι σε ρώτησα. 

Επεξ/σία από HateMe
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Δεν υπαρχει VDSL καθολου.

 

Ναι και εγώ που είχα πάει τότε είδα τα χαΐρια μου :P  πλήρωνα χρυσό ένα "πραγματικό" (αν και έπαιζε και λίγο πιο κάτω δεν ήταν καρφωτά 3MB/s / 24Mbps) 24άρι γιατί αγόρασα 30άρι VDSL και μου βγήκε "κουτσό" 

To σπαστικό είναι αυτό! 

Ότι δεν τους νοιάζει καθόλου για αυτούς το ίδιο πράγμα ειναι αλλά αφού μπορούν να δίνουν πραγματικό έως 24 (δίνοντας τα σάπια 30άρια που παίρνανε απο KV  ) δεν το κάνανε .... 

Αλλά ειναι καρτέλ βλέπεις και δεν γίνεται να κάνεις κάτι πχ να τους πεις ΟΥΣΤ πάλι σε αυτούς θα καταλήξεις... 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Thresh είπε

Εδώ έβγαλε η Inalan το data cap, θα έχει η Cosmote? 😛

Η Inalan χρεώνει €100/μήνα για να σου δώσει μια static IP. Γελοία πολιτική. Σου δίνω απεριόριστο bandwidth και συμμετρικό και στα παίρνω από την ip ώστε να μην μπορείς να στήσεις τίποτα επαγγελματικό χωρίς να σε αρμέξω κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

Ναι θα γίνω γραφικός.. αλλά εγώ ακόμη πληρώνω στο κέντρο της Πάτρας 50αρα, και συνδέομαι με 23-25...

Εγώ θα γίνω ακόμα πιο γραφικός…. 2 χλμ έξω από το κέντρο της Πάτρας είχα 8Mbps και πλήρωνα για 24 σε γραμμή που τεχνικά δεν αναβαθμίζεται. Οπτική ίνα ούτε για αστείο στην ευρύτερη περιοχή. Και τι έκανα;;; Επίγειο broadband 50Mbps εγγυημένα. Το πληρώνω ακριβά αλλά τουλάχιστον έχω πάντα 50d και 10u

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cnumb85 είπε

Και τα 8 στα 10 σχόλια κάτω απ το άρθρο διαμαρτύρονται για τις ταχύτητες που πιάνουν με VDSL και ADSL, με την γραμμουλα του τηλεφώνου τους!

Προφανώς και δεν θα πιάνεις με απλή γραμμή τηλεφώνου (VDSL , ADSL) είτε είναι 24, 50 η 100 απ την στιγμή που δεν είναι οπτική ίνα στο σπίτι !

Στο άρθρο για την οπτική ίνα, είναι άρθρο ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ , μιλάμε για τα καλώδια του παλιού τηλεφώνου κ λέμε γιατί δεν μας δίνουν καλή ταχύτητα!

Ε τελείωσε δεν μας αξίζει τίποτα καλύτερο , λυπάμαι .

 

957679111___________L.gif.0407221dad884cdddbba91670222efcf.gif

Τα παράπονα δεν γίνονται γιατί δεν καταλαβαίνει ο κόσμος την διαφορά της οπτικής ίνας έως το σπίτι με αυτή του χαλκού και πως εσύ εισαι ο μόνος φωτισμένος. 


Τα παράπονα γίνονται γιατί έχουμε κουραστεί απο φούμαρα επειδή δεν γίνεται να λες ότι θα φέρεις 1gbps στην ελλάδα (για να μαγειρέψεις φαντάζομαι τίποτα στατιστικά που σου ζητά η ΕΕ ) όταν οι μισοί έλληνες δεν έχουν καμία άλλη επιλογή πέρα απο 24 ADSL(που και αυτό ειναι κουτσό οι περισσότεροι πιάνουν 11 ή κάτι τέτοιο εγώ στο χωριό μου έπιανα 21 οκ :P  Θυμάμαι όταν ήρθα στην Αθήνα σαν πιτσιρικάς φανταζόμουν τότε ότι οι υποδομές θα ειναι καλύτερες και θα δώ και 23-24 έφαγα ένα 8άρι συνδρομή για 24άρι ADSL- στο πρώτο μου σπίτι και το ευχαριστήθηκα ! :P

Και όταν αυτοί που έχουν VDSL εκτός ότι το πληρώνουν χρυσό έχουν και αυτοί προβλήματα είτε τεχνικά είτε ping είτε upload κτλ 

και όταν ftth έχει μονο η κουτσή μαρία και ο μπαρμπαθανάσης γιατί το έχουν περάσει μονο σε 2,3 σημεία σε άκριτικές περιοχές χωριά κτλ... 

Γιαυτό γίνονται τα παράπονα. 


Είναι σαν να βλέπεις δηλαδή έναν φοιτητή να ειναι άπλυτος 2 μήνες να ειναι φουλ το δωμάτιο του απο τζιβάνες κτλ να χρωστάει 30 μαθήματα και να λέει "φέτος θα πάρω πτυχίο" 

" ποιο πτυχίο θα πάρεις ρε καημένε;" θα του έλεγε κάποιος. 

Αυτό γίνεται και εδώ ο φοιτητής ειναι ο ΟΤΕ και το πτυχίο το 1gbps.  

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, random_dude said:

Η Inalan χρεώνει €100/μήνα για να σου δώσει μια static IP. Γελοία πολιτική. Σου δίνω απεριόριστο bandwidth και συμμετρικό και στα παίρνω από την ip ώστε να μην μπορείς να στήσεις τίποτα επαγγελματικό χωρίς να σε αρμέξω κανονικά.

Block ip δίνει με +6 ευρώ/μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, random_dude είπε

Η Inalan χρεώνει €100/μήνα για να σου δώσει μια static IP. Γελοία πολιτική. Σου δίνω απεριόριστο bandwidth και συμμετρικό και στα παίρνω από την ip ώστε να μην μπορείς να στήσεις τίποτα επαγγελματικό χωρίς να σε αρμέξω κανονικά.

Αυτό ειναι γενικό πρόβλημα όχι της Inalan οι μεγάλοι ISP (αν και νομίζω και αυτοί έχουν ανεβάσει τιμές αλλά δεν έχω ψάξει πρόσφατα και βαιριέμαι να το googlάρω) έχουν αγοράσει IP χρόνια πριν 

Οι IPv4 λιγοστεύουν γιατί πολύ απλά ειναι πεπερασμένος αριθμός και οι servers κτλ μεγαλώνουν εκθετικά κάθε χρόνο δεν υπάρχει διαθεσιμότητα δηλαδή αυξάνεται η ζήτηση μεγαλώνει η τιμή γιαυτό και βγήκε το IPv6 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kostaskas1986 είπε

Εγώ θα γίνω ακόμα πιο γραφικός…. 2 χλμ έξω από το κέντρο της Πάτρας είχα 8Mbps και πλήρωνα για 24 σε γραμμή που τεχνικά δεν αναβαθμίζεται. Οπτική ίνα ούτε για αστείο στην ευρύτερη περιοχή. Και τι έκανα;;; Επίγειο broadband 50Mbps εγγυημένα. Το πληρώνω ακριβά αλλά τουλάχιστον έχω πάντα 50d και 10u

Και εγώ μένω εκτός Πάτρας και πιάνω 100 καρφωτά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MontzOlee είπε

Κ ότι με πήραν τηλ για τα 100 στα 28€ και το σκεφτόμουν .. λέτε θα πέσουν οι τιμές να περιμένω ?

Οι τιμές μόνο ανεβαίνουν πλέον οπότε.. Έχασες! 

 

1 ώρα πριν, akis-1969 είπε

Καλά ρε παιδιά εδώ στην Αθήνα στο κέντρο 3ης Σεπτεμβρίου και Αγίου Μελετίου και η ταχύτητα που υποστηρίζει είναι μέχρι 24 Mbps και αυτοί μιλάνε Γεια ασύλληπτες ταχύτητες ???  θα μας τρελάνουν .

Κοντά είμαστε, και εγώ κάτω Πατήσια τα ίδια χάλια, με το ζόρι 12mbps και μαζούτ στο έτος 2022.

Έχω ευχαριστηθεί άφθονο paperlaunch από όλους τους ISP της Ελλάδας από το 2013. Έργα δεν βλέπω. Κάντε κάλυψη το κέντρο της Αθήνας και μετά να το συζητήσουμε για καμπάνια και διαφημίσεις. Τι να την κάνω την διαφήμιση του 1Gbps όταν από το 2013 η περιοχή μου είναι κολλημένη στο "έως 24Mbps" και δεν έχει γίνει καμία αναβάθμιση η κάλυψη δικτύου. 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Pokemon640 said:

Οι τιμές μόνο ανεβαίνουν πλέον οπότε.. Έχασες! 

Οι τιμές ανά Mbps πέφτουν πάντως. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Οι τιμές ανά Mbps πέφτουν πάντως. 

Πέφτουν; μάλλον λίγο σκοντάφτουν θέλω να πω πχ για VDSL 50 άντε να έχει πέσει 10% ή κάτι τέτοιο την τελευταία 5ετία. 

Για 100mbps μπορεί να έχει πέσει (αν βάλεις την έκπτωση που πάλι οι έλληνες πολίτες την πληρώνουμε μέσω φόρων τεσπα ) αλλά αυτό ειναι περισσότερο για να μαγειρεύουν νούμερα στην ΕΕ και να λένε πως πάει μπροστά η χώρα σε επίπεδο internet μιας και οι περισσότεροι ούτε με κιάλια (στην κυριολεξία πχ να ανεβούν στο πιο ψηλό βουνό της περιοχής τους και να ψάξουν με τηλεσκόπιο τα ftth :P)  δεν βλέπουν ftth.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Πόσα χιλιόμετρα εκτός πάτρας και πόσα άτομα ειναι στο χωριό αυτό; 

Δεν έχει να κάνει με το πόσο μακριά είμαι από την Πάτρα και πόσους κατοίκους έχει το χωριό αλλά το πόσο μακριά είναι το καφαο. Π.χ το καφαο σε εμένα είναι 50 μέτρα από το σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...