Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps θα παρουσιάσει η Cosmote μέσα στο φθινόπωρο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, VDSL είχες.

https://en.wikipedia.org/wiki/G.992.5

Είμαστε σίγουροι ότι είναι οκ η εσωτερική του καλωδίωση; Γιατί επίτηδες κόφτη στα 120 δεν του έχουν βάλει.

Ιδεα δεν εχουμε. Αλλα το οτι του διπλασιασαν την ταχυτητα δε σημαινει οτι πρεπει να νιωθει και υποχρεωση ο πελατης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, theripper7 είπε

Δεν έχει να κάνει με το πόσο μακριά είμαι από την Πάτρα και πόσους κατοίκους έχει το χωριό αλλά το πόσο μακριά είναι το καφαο. Π.χ το καφαο σε εμένα είναι 50 μέτρα από το σπίτι μου.

Ωραία πες δεν γίνεται να σε ταυτοποιήσει κανείς αν πεις τα χλμ της απόστασης απο την πάτρα σε ευθεία γραμμή και τον αριθμό των κατοίκων (στρογγύλεψε το αν θες). 
 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vorlon68 είπε

Πήρες δωρεάν αναβάθμηση και τους λες και απατεώνες απο πάνω.... Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά......

αρα μπορει η εταιρεια να του λεει ψεματα (αμα του λεει)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ας δωσουν πρωτα 24αρες πραγματικες γιατι πιανουμε 10-11 κι ας πιασουν μετα το 1Gbps.

Περίεργο.  Έχεις ftth και πιάνεις μόνο 10? Γιατί το άρθρο μιλάει για ftth. Και όπου αυτό είναι εφικτό. 

Σιγά πας μακριά παιδιά. Καλά το πάει. Λίγη υπομονή. Εγώ ελπίζω που έχω 200αρα και κατεβάζω εδώ και ένα χρόνο 200+ τις περισσότερες ώρες να αντέχει η ίνα το γιγαμπιτ να δούμε πραγματικές αναβαθμίσεις. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Υπάρχει ήδη υποδομή FTTH σε 268.418 κτήρια. Θεωρώ ότι αυτά δεν είναι σε 20 δρόμους.

 

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Στο αρχείο που έβαλα πιο πάνω δείχνει και χάρτη σε επίπεδο ανάλυσης ταχυδρομικών κωδικών

637166932_Screenshot2022-08-06204225.png.83d4b429998d8f08ead256d2016263c3.png

Ναι οκ δεν ειναι σε 20 ειναι σε 200 και; 

Απο την ΕΛΣΤΑΤ (https://www.statistics.gr/documents/20181/1204362/A1601_SKT01_DT_DC_00_2011_01_F_GR.pdf/33bc3e1f-ea63-47ec-93b8-a96179b2ee59) προκύπτει ότι έχουμε 4.105.637 κτίρια 

Άρα μιλάμε για 6% κάλυψη όσο αφορά τον αριθμό κτιρίων 

που απο μόνο του ειναι τραγελαφικό αλλά ο διάβολος ειναι στις λεπτομέρειες κτίριο είναι και μια πολυκατοικία που μπορεί να στεγάζει 5-10+ οικογένειες κτίριο ειναι και μια μονοκατοικία που στεγάζει 1 μόνο οικογένεια

Και επειδή τα περισσότερα ftth ειναι σε κατσάβραχα σημαίνει ότι περισσότερο τέτοιες μονοκατοικίες έχουν πρόσβαση παρά μεγάλες πολυκατοικίες άρα πληθυσμιακά ειναι ακόμη μικρότερη απο 6%  αυτή η κάλυψη. 

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

 

Στο αρχείο που έβαλα πιο πάνω δείχνει και χάρτη σε επίπεδο ανάλυσης ταχυδρομικών κωδικών

637166932_Screenshot2022-08-06204225.png.83d4b429998d8f08ead256d2016263c3.png

Μας εχουν λιγο γραμμενους στη Χαλκιδικη η μου φαινεται. Καπου θα παμε με τα 5mb upload δεν ντρεπονται. Να θες να ανεβασεις ενα βιντεο στο youtube και να κανει μια μερα για 40gb video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TaxiarhisGR είπε

Θελουμε και στις σπηλιες μας FTTH μην κοιτατε μονο τα αστικα κεντρα

σε σπηλιά ειναι ΠΟΛΥ πιο πιθανό να βρεις FTTH παρά σε αστικό κέντρο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ftth θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό, ώστε όλοι να έχουν αξιόπιστο και σταθερό ιντερνετ.
Και γιατί όχι 30άρα ftth σε πολύ καλή τιμή για όσους έχουν εξοχικό ή σπίτι σε χωριό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, Arkin said:

Μας εχουν λιγο γραμμενους στη Χαλκιδικη η μου φαινεται. Καπου θα παμε με τα 5mb upload δεν ντρεπονται. Να θες να ανεβασεις ενα βιντεο στο youtube και να κανει μια μερα για 40gb video.

Καλά και τα μεγάλα που βλέπουμε στο χάρτη δεν είναι για όλες τις οδούς μιας περιοχής, απλά δείχνουν που βρίσκονται οι ΤΚ των οδών που καλύπτουν.

Θέλουμε 2-3 χρόνια ακόμα για αξιοπρεπή κάλυψη, στο οποίο θα βοηθήσει αρκετά κι η ΔΕΗ με το εναέριο της δίκτυο.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Θέλουμε 2-3 χρόνια ακόμα για αξιοπρεπή κάλυψη, στο οποίο θα βοηθήσει αρκετά κι η ΔΕΗ με το εναέριο της δίκτυο.

 

Εγώ βλέπω 2-3 χρόνια ειναι ακόμη σταθερή στα 270χιλιάδες κτίρια η κάλυψη βρίσκω πολύ αισιόδοξη λοιπόν την πρόβλεψη σου αλλά μακάρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, svartevarg said:

Το ftth θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό, ώστε όλοι να έχουν αξιόπιστο και σταθερό ιντερνετ.
Και γιατί όχι 30άρα ftth σε πολύ καλή τιμή για όσους έχουν εξοχικό ή σπίτι σε χωριό.

Ετοιμάσου σιγά σιγά και για την αφαίρεση της 50αρας FTTH από τον ΟΤΕ, οπότε μην ελπίζεις για κάτι παρακάτω.

Σκέψου οι Nova και Wind δεν δίνουν πλέον 100αρα με FTTH, σου λένε πήγαινε με 33 ευρώ σε 200Mbps.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ετοιμάσου σιγά σιγά και για την αφαίρεση της 50αρας FTTH, οπότε μην ελπίζεις για κάτι παρακάτω.

Σκέψου οι Nova και Wind δεν δίνουν πλέον 100αρα με FTTH, σου λένε πήγαινε με 33 ευρώ σε 200Mbps.

Ο φίλος εννοούσε ότι μάλλον δεν επεκτείνουν το δίκτυο FTTH γιατί δεν έχουν το backbone ειδικά όσο αφορά το bandwidth στο εξωτερικό για να στηρίξουν μεγάλο αριθμό χρηστών με μεγάλες ταχύτητες. 

Ίσως να έχει ένα δίκαιο σε αυτό, γιαυτό μάλλον και περνάνε FTTH σε κατσάβραχα για να έχουν πρόσβαση πχ 20 σπίτια αντι για 20 πολυκατοικίες που θα ανέβαζε πιο πολύ τον αριθμό πελατών που θα κατέβαζαν/ανέβαζαν κάτι με FTTH ταχύτητες. 

Οπότε (μιλώντας μεταφορικά με τον ΟΤΕ) του προβάλει έναν συμβιβασμό κοίτα πέρνα μου FTTH και οκ άσε μόνο στα 30/2,5 σαν να προσπαθεί να κάνει παζάρι δηλαδή :P  σε έπιασα @svartevarg

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που κοιτάω το κείμενο της δράσης, λέει ότι θα αφορά αυτούς που έχουν μέχρι 100 Mbps. Δηλαδή αν προχωρήσει έτσι εμάς με τις 200άρες δεν θα μας πιάνει να πάρουμε κουπόνι. Ελπίζω να το αλλάξουν. Εγώ πάντως θα στείλω σχόλιο στο email που δίνουν στη σελίδα https://mindigital.gr/archives/3495

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...