Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps θα παρουσιάσει η Cosmote μέσα στο φθινόπωρο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Losraio είπε

Ρε παιδιά είμαι ο μόνος που ποτέ σε κανέναν πάροχο δεν είχε θέματα με ταχύτητες; Διότι όλα αυτά που διαβάζω εδώ πέρα πολύ περίεργα μου φαίνονται 

Όχι μοναδικός αλλά αν ο ελληνικός πληθυσμός ήταν μια πίτσα πεπερόνι εσύ ανήκεις στην ομάδα ανθρώπων που αντιστοιχούν στις ροδέλες με πιπεριά :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κλάψα, μίρλα, υπερβολή, ασχετοσύνη και ψεματάκια...

Το ζουμί του θέματος.

 

Προσωπικά συχνά πυκνά λόγω επαγγέλματος πάω σε κάτι χωριουδάκια σε πεδιάδες και βουνά, στις περισσότερες περιπτώσεις βλέπω καμπίνες VDSL και Rural... πως γίνεται όλοι οι μάγκες εδώ να είστε στις εξαιρέσεις που δεν έχει τίποτα πέραν από ADSL μόνο εσείς ξέρετε...

 

υ.γ. Προτού κράξετε εταιρίες, κάντε μια μικρή αναζήτηση για τους δήμαρχους και τους πολιτικάντηδες της περιοχής σας... πιο συχνά αυτά τα λαμόγια είναι το πρόβλημα παρά οι πάροχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε
6 ώρες πριν, DigitalElf είπε

τζάμπα αναβάθμιση στα 200 και πιάνω μόνο 120/130. Απατεώνες.

τι περίμενες κάτι διαφορετικό , ότι γίνεται και με την 24 , να μην βγάλουν και αυτοί κέρδος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cosmote μου, δεν σου έχουν πει ότι χωρίς οπτικές ίνες δεν μπορείς να έχεις ταχύτητες οπτικών ινών; Φτιάξε πρώτα το δίκτυο σου και μετά το ξαναβλέπουμε. Θέλουν και 1Gbps τρομάρα τους. Εδώ έχουμε 200άρα και πιάνουμε 100-110 με το ζόρι γιατί είμαστε ακόμη στο χαλκό εν έτη 2022. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, i love rock είπε

τι περίμενες κάτι διαφορετικό , ότι γίνεται και με την 24 , να μην βγάλουν και αυτοί κέρδος ; 

Αμέσως βρέθηκε άτομο να αποδείξει τα γραφόμενα μου.

 

1) Τι κέρδος βγάζουν αν δεν πιάνεις την ταχύτητα που πληρώνεις;

2) Επειδή κατά 101% είσαι άσχετος επί του θέματος. Αν έχεις υπηρεσία που πατάει στο χάλκινο δίκτυο, ΔΕΝ υπάρχει κάποια θεϊκή οντότητα που μπορεί να δώσει ταχύτητες δίχως ΕΩΣ γιατί πολύ απλά είναι θέμα του μέσου, είναι οι νόμοι της καταραμένης φυσικής, που ΔΕΝ επιτρέπουν στην τεχνολογία ADSL/VDSL/VDSL2 να πιάνουν την ονομαστική ταχύτητα ασχέτως της καλωδιακής απόστασης.
Στην Γη, όσο υπάρχει χαλκός στο loop, κάθε μέτρο χαλκού, επηρεάζει το σήμα. Όσο πιο μακριά είσαι από το ΚΑΦΑΟΥ τόσο πέφτει η ταχύτητα που επιτυγχάνεις.

Όταν με το καλό μπει FTTH στην περιοχή σου, και έτσι έχει οπτική ίνα από άκρο σε άκρο, τότε θα έχεις ακριβώς ότι ταχύτητα πληρώνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Κλάψα, μίρλα, υπερβολή, ασχετοσύνη και ψεματάκια...

^ επειδή είσαι πολύ τζιμάνι βλέπω, να σου κάνω μερικές ερωτήσεις, γιατί όλα αυτά δεν τα κάνανε από το 2000 όπως γινόντουσαν σε όλες τις χώρες της ΕΕ, ακόμη και στη Ρουμανία, και ξαφνικά θυμήθηκαν από το 2010 να ξεκινήσουν FTTH στην Ελλάδα ;

Εγώ και διαθεσιμότητες έβλεπα, και τηλέφωνα στον πάροχο έπαιρνα, και emails έστελνα, μέχρι και στη δημαρχία Αθηνών, άμα τα καταφέρεις και μου φέρεις FTTH εντάξει μπρό , θα σου δώσω 5€ για το κόπο σου 😁

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

^ επειδή είσαι πολύ τζιμάνι βλέπω, να σου κάνω μερικές ερωτήσεις, γιατί όλα αυτά δεν τα κάνανε από το 2000 όπως γινόντουσαν σε όλες τις χώρες της ΕΕ, ακόμη και στη Ρουμανία, και ξαφνικά θυμήθηκαν από το 2010 να ξεκινήσουν FTTH στην Ελλάδα ;

Εγώ και διαθεσιμότητες έβλεπα, και τηλέφωνα στον πάροχο έπαιρνα, και emails έστελνα, μέχρι και στη δημαρχία Αθηνών, άμα τα καταφέρεις και μου φέρεις FTTH εντάξει μπρό , θα σου δώσω 5€ για το κόπο σου 😁

Γιατί στην Ελλάδα έρχεται τώρα, και στην Αφρική θα πάει το 2100. Και στην Ανταρκτική το 2150.

Και επειδή βλέπω σου αρέσουν οι αερολογίες, τι κάλυψη έχει στις περισσότερες χώρες το FTTH ? Γεωγραφική κάλυψη. Όχι νοικοκυριών.

Επίσης, μιας και σας αρέσουν οι υπερβολές και οι υπεραπλουστεύσεις, πως είναι το ανάγλυφο της Ελλάδας σε σχέση με τις άλλες χώρες;

Και στην Αμερική την υπερ-αναπτυγμένη, έχει πάρα πολλές περιοχές που ακόμα είναι με απλό ADSL και Cable... μέχρι και περιοχές με PSTN υπάρχουν.

Θα έπρεπε ο φτωχομπινές, η Ελλάδα, να είναι πιο μπροστά από τις άλλες χώρες... ω ναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, random_dude είπε

Η Inalan χρεώνει €100/μήνα για να σου δώσει μια static IP. Γελοία πολιτική. Σου δίνω απεριόριστο bandwidth και συμμετρικό και στα παίρνω από την ip ώστε να μην μπορείς να στήσεις τίποτα επαγγελματικό χωρίς να σε αρμέξω κανονικά.

Έχω static ip με 29€, προφανώς μπερδεύεις την τιμολόγηση των επαγγελματικών πακέτων, έναντι των οικιακών.

Ο ΟΤΕ που κάποτε (ίσως ακόμη να το κάνει) νοίκιαζε leased lines 1Mbps με εγγυημένη ταχύτητα 19.200 ή κάτι, με χαρά και τόλμη παρουσιάζει ασύμμετρα  πακέτα ftth. 

Αυτή η χώρα δεν θα πάει ΠΟΤΕ μπροστά στην ψηφιακή επανάσταση, όταν εν μέσω άγριου ανταγωνισμού, ο βασικός παίκτης, ΑΡΝΕΙΤΑΙ να σου επιτρέψει να στήσεις server στην εταιρεία σου, για να μην χάσει τα λεφτά από τα "επαγγελματικά" (ληστρικά), πακέτα. 

Για επαγγελματικό χώρο, η μόνη λύση είναι Inalan 200/200 (ή αντίστοιχη HCN) κάπου στα 100€, συν 1€ για μια static ip.

Θα μου πεις, όταν στην Ευρώπη έβρεχε DSL, εμείς εδώ κρατούσαμε ISDN...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ας δωσουν πρωτα 24αρες πραγματικες γιατι πιανουμε 10-11 κι ας πιασουν μετα το 1Gbps.

Ήμαστε σε ένα τεχνολογικό forum και τουλάχιστον θα έπρεπε να γνωρίζουμε έστω λίγα βασικά πράγματα. Έχουμε μια 24 ADSL που μέχρι και οι πέτρες γνωρίζουν ότι η τεχνολογία της είναι χαλκός από την αρχή μέχρι το τέλος, και απαιτούμε να πιάνουμε 24 και όχι 5,7 ή 10. Νομίζω ότι όταν το αστικό κέντρο είναι μακριά από το τερματικό (modem) είναι αδύνατον να πιάσουμε την ονομαστική ταχύτητα. Και πέρα από αυτό, ζούμε σε μια χώρα που όταν χτιζόντουσαν οι οικοδομές οι εργολάβοι έβαζαν τηλεφωνικά καλώδια για τηλέγραφο από την δεκαετία του 70. Όλα αυτά τα παραπάνω έχουν δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα στα δίκτυα μας. Τώρα όσοι ζείτε σε περιοχές που δεν υπάρχει ακόμη διαθέσιμο FTTH να ξέρετε αυτό οφείλεται κατά 90% στο ότι την περιοχή σας την έχει αναλάβει η Vodafone ή η wind. Η cosmote που την κράζουν όλοι έχει βάλει FTTH και καμπίνες RURAL ακόμη και στο πουθενά. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tsosmi7 είπε

Μπορει η αποσταση του απο το καφαο VDSL να πιανει ταχυτητα μεχρι 120 Mbps. Δεν μπορει να κανει κατι η Cosmote γι'αυτο, ουτε προκειται να του φτιαξει καφαο εξω απο το σπιτι. Πηρε 20-30 Mbps παραπανω download και 10 Mbps upload τζαμπα. Να γκρινιαξουμε και γι' αυτο...? 

 Γενικά βλέπω τέτοιου τύπου δικαιολογίες που καταλήγουν πολλές φορές σε τεχνικές αναλύσεις στα πλαίσια του «ψυχανεμίζομαι, γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζω τι συμβαίνει καθώς δεν είμαι ο πάροχος» . Ο τελικός καταναλωτής ενημερώνεται για το προϊόν από αυτά που του διαφημίζονται από την εκάστοτε εταιρία. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να γνωρίζει τι είναι το καφαο , πως επηρεάζει η αποστάση, τι είναι το line attenuation και πως ο δήμος και οι υπόλοιποι πάροχοι επηρεάζουν την κατάσταση της σύνδεσης του πελάτη. Ας τα βρουνε να τα φτιάξουν όπως πρέπει και μετά να πουλήσουν προϊόν. Αυτός ο τρόπος σκέψης  στην Ελλάδα μας βάζει πάντα σε μια διαδικασία να γινόμαστε εμείς πρώτα experts προκειμένου να  μην μας πιάσουν κώτσους. Προσωπικά, αυτό με έχει κουράσει. Δεν θα έπρεπε να με ενδιαφέρει η καλωδίωση το DSLAM  ούτε το CCNA για να πάρω αυτό που μου διαφημίσανε και πληρώνω σε ταχύτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Losraio είπε

Ρε παιδιά είμαι ο μόνος που ποτέ σε κανέναν πάροχο δεν είχε θέματα με ταχύτητες; Διότι όλα αυτά που διαβάζω εδώ πέρα πολύ περίεργα μου φαίνονται 

Σίγουρα από τους τυχερούς. 
ξεχασα να πω στα 12 που εχω στο σπίτι τα παιδιά (3) αγόρια που παίζουν και το Λολ και Fortnite και αλλά ο καθένας έχει δεσμεύσει στο χρόνο του και όλο το δίκτυο 

δηλαδη δεν έχουμε Wi-Fi δεν έχουμε να δούμε κάτι σε Netflix YouTube όλα ρίχνουν το ping και η COSMOTE θα πάει στο 1gb είναι πράγματι για γέλια όταν και τα 24 δεν έχουν την δύναμη να τα στηρίξουν. Και φυσικά δεν είναι μόνο αυτοί αλλά όλες οι Εταιρείες αδυνατούν να βοηθήσουν. 

Επεξ/σία από basileios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, cnumb85 είπε

Και τα 8 στα 10 σχόλια κάτω απ το άρθρο διαμαρτύρονται για τις ταχύτητες που πιάνουν με VDSL και ADSL, με την γραμμουλα του τηλεφώνου τους!

Προφανώς και δεν θα πιάνεις με απλή γραμμή τηλεφώνου (VDSL , ADSL) είτε είναι 24, 50 η 100 απ την στιγμή που δεν είναι οπτική ίνα στο σπίτι !

Στο άρθρο για την οπτική ίνα, είναι άρθρο ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ , μιλάμε για τα καλώδια του παλιού τηλεφώνου κ λέμε γιατί δεν μας δίνουν καλή ταχύτητα!

Ε τελείωσε δεν μας αξίζει τίποτα καλύτερο , λυπάμαι .

 

Μία χαρά πιάνουν τις ταχύτητες τα παλιά καλώδια που αναφέρεις άσχετα το άρθρο αν αναφέρεται σε οπτική ίνα,εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή δίκαιο έχουν τα παιδιά και κάνουν παράπονα επίτηδες δεν δίνουν ταχύτητες για να σε κάνουν να αναβαθμίσεις,έχω nova 100 και πιάνω 110-120 download χωρίς οπτική επίσης στο πατρικό μου όταν από ΟΤΕ βάλαμε nova μιλάω για 24 εκεί πιάσαμε 22-23 από 18 ακριβώς στην ίδια γραμμή οπότε δεν είναι θέμα πάντα γραμμής επίσης και αυτό 

https://el.wikipedia.org/wiki/Very_High_Speed_Digital_Subscriber_Line_2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, emperor4her είπε

Ναι θα γίνω γραφικός.. αλλά εγώ ακόμη πληρώνω στο κέντρο της Πάτρας 50αρα, και συνδέομαι με 23-25...

Κάποια στιγμή θα υπάρξει   και στην Πάτρα το FFTH, παρόλο που σύμφωνα με την cosmote,  η Αχαΐα δεν περιλαμβάνεται  ακόμη στο πρόγραμμα όπως άλλοι νομoί. Πάντως, ακόμη και σήμερα η cosmote δεν είναι σε θέση να μου  δώσει, με βάση τον αριθμό τηλεφώνου ή τη διεύθυνση, ποια είναι η πραγματική ταχύτητα που μπορεί να υποστηρίξει   στο σπίτι  και λέει ότι "πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο", τη στιγμή που ήδη διαθέτω με  wind,  ταχύτητες  download  90-95 και upload 10Μbps, με μέγιστη υποστηριζόμενη στο προάστιο τα 110 Mbps. Στην εφαρμογή hyperiotest.gr, μπορεί κάποιος να πληροφορηθεί τις ταχύτητες σε κάποια περιοχή, εάν  φυσικά υπάρχουν καταμετρήσεις. Στην Πάτρα δεν υπάρχουν πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

^ επειδή είσαι πολύ τζιμάνι βλέπω, να σου κάνω μερικές ερωτήσεις, γιατί όλα αυτά δεν τα κάνανε από το 2000 όπως γινόντουσαν σε όλες τις χώρες της ΕΕ, ακόμη και στη Ρουμανία, και ξαφνικά θυμήθηκαν από το 2010 να ξεκινήσουν FTTH στην Ελλάδα ;

😁

FTTH Romania

20170323_090003-e1491050491949.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...