Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps θα παρουσιάσει η Cosmote μέσα στο φθινόπωρο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε στην Πόλη έχω 200 άρα οπτική αλλά όταν πας σε χωριό σε απομακρυσμένες περιοχές πληρώνεις adsl 24 και πιάνει 4 με το ζόρι.Πρέπει κάτι να κάνουν και σε αυτές τις περιοχές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ας δωσουν πρωτα 24αρες πραγματικες γιατι πιανουμε 10-11 κι ας πιασουν μετα το 1Gbps.

24αρα πραγματική δε θα συμβεί ποτέ, η τεχνολογία είναι ήδη ξεπερασμένη και η δομή των δικτύων των πόλεων, είτε μεγάλων είτε μικρών, είναι απαγορευτική για πραγματικά 24 με ADSL. Οριακά ξεπερασμένες είναι μέχρι και οι 50αρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, ikorolis said:

όχι η INALAN αυτή έχει το γνωστό CAP στα 3.5Tb

Πλέον έχει κι αυτή απεριόριστο όγκο σε όλα τα προγραμματά της.

1 hour ago, wolfmandim said:

Στην Καλλιθέα δεν υπάρχει VDSL!!!!!

Φιλος έχει 200Mbps VDSL με Vodafone στην Καλλιθέα, συγχρονισμός 203.000και κατι ψιλά Kbps.

56 minutes ago, PaNtErAz said:

Πωπω πως κατάντησε έτσι το φόρουμ. Κάποτε θα συζητούσαμε για τις ταχύτητες, τι εξοπλισμός χρειάζεται, αν θα σηκώνουν οι δίσκοι τέτοιες ταχύτητες, bottlenecks, καλώδια κτλ κτλ. Άλλωστε σε τεχνολογικό φόρουμ είμαστε. Τώρα μπαίνω και διαβάζω σχόλια, παρόμοιας αισθητικής και αξίας με ένα ποστ στο Facebook :( Γκρινια, μιζέρια, φαγωμαρα. Υπάρχει άραγε κάποιος χώρος για τους λάτρεις της τεχνολογίας;

Πάντα έτσι ήταν οι ειδήσεις των ISPs.

51 minutes ago, whosethere said:

αααααχ και τελειώνει πρωτύτερα η επιδότηση η αρχική των 28€ για 100mbps και βλέπω κάτι τιμές εδώ (50€!!!) και κλαίω.

50? Cosmote 31.9 για 100αρα FTTH και Nova/Wind 33 euro για 200αρα FTTH, τιμές χωρίς επιδότηση.

11 minutes ago, panbet said:

Άντε στην Πόλη έχω 200 άρα οπτική αλλά όταν πας σε χωριό σε απομακρυσμένες περιοχές πληρώνεις adsl 24 και πιάνει 4 με το ζόρι.Πρέπει κάτι να κάνουν και σε αυτές τις περιοχές.

UFBB λέγεται αυτό που θα κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stsp είπε

Το πρόβλημα είναι ότι επιμένει να παραμένει “φτωχομπινές” ενώ το “τώρα” διαρκεί δεκαετίες.

Πολλά έργα έπρεπε να έχουν ολοκληρωθεί αρκετά πριν αλλά η ελληνική “λεβεντιά” εξαντλείται σε  δικαιολογίες ..

Παρά την πίεση από την ΕΕ,  η χώρα παραμένει ουραγός σε όλους τους τομείς και είναι πρακτικά  αδύνατο  να τις φθάσει, γιατί και αυτές δεν τρέχουν απλώς αλλά  βρίσκονται σε διαρκή επιτάχυνση.

Στην Αμερική μπορεί να υπάρχει απλό adsl εκεί που δεν χρειάζεται αλλά όπου χρειάζεται υπάρχει. 

Ναι... στην Αμερική όπου υπάρχει απλό ADSL δεν χρειάζεται :D

Προφανώς οι 3.000 κάτοικοι ας πούμε π.χ. του Northbrook δεν χρειάζονται γρήγορο ίντερνετ.
Όλα τα βλέπετε καλά για το εξωτερικό δίχως να έχετε πάει και ζήσει εκεί.

1 ώρα πριν, wolfmandim είπε

Στην Καλλιθέα δεν υπάρχει VDSL!!!!!

Και η ξαδέρφη μου που έχει 200αρα Cosmote καρφωμένη τι είναι; Πολίτης της Καλλιθέας στον Άρη;

2 ώρες πριν, tollisth είπε

Μία χαρά πιάνουν τις ταχύτητες τα παλιά καλώδια που αναφέρεις άσχετα το άρθρο αν αναφέρεται σε οπτική ίνα,εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή δίκαιο έχουν τα παιδιά και κάνουν παράπονα επίτηδες δεν δίνουν ταχύτητες για να σε κάνουν να αναβαθμίσεις,έχω nova 100 και πιάνω 110-120 download χωρίς οπτική επίσης στο πατρικό μου όταν από ΟΤΕ βάλαμε nova μιλάω για 24 εκεί πιάσαμε 22-23 από 18 ακριβώς στην ίδια γραμμή οπότε δεν είναι θέμα πάντα γραμμής επίσης και αυτό 

https://el.wikipedia.org/wiki/Very_High_Speed_Digital_Subscriber_Line_2

Σχετικός φαίνεσαι εσύ :D

Περί τα 13dB signal loss ανά km καλωδίου χαλκού... και αυτό είναι υπό καλές συνθήκες, και όχι με καλώδια του 1920 και με καμμιά 15αριά ματίσματα το καθένα που έκοβαν κάθε φορά στα έργα που έκαναν οι δήμοι.

Είτε ADSL είτε VDSL/VDSL2 που πατάει σε χάλκινο δίκτυο έστω στο last mile, αν εσύ είσαι 300+ μέτρα καλωδιακής απόστασης από το ΚΑΦΑΟΥ πολύ απλά ΔΕΝ θα πιάσεις την ταχύτητα που ονειρεύεσαι.
Δεν φταίει καμμία ελληνική εταιρία, και ούτε κάποια εταιρία του εξωτερικού θα σε έσωζε.
Λέγεται ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ADSL/VDSL.

Επόμενος άσχετος plz!

3 ώρες πριν, basileios είπε

Σίγουρα από τους τυχερούς. 
ξεχασα να πω στα 12 που εχω στο σπίτι τα παιδιά (3) αγόρια που παίζουν και το Λολ και Fortnite και αλλά ο καθένας έχει δεσμεύσει στο χρόνο του και όλο το δίκτυο 

δηλαδη δεν έχουμε Wi-Fi δεν έχουμε να δούμε κάτι σε Netflix YouTube όλα ρίχνουν το ping και η COSMOTE θα πάει στο 1gb είναι πράγματι για γέλια όταν και τα 24 δεν έχουν την δύναμη να τα στηρίξουν. Και φυσικά δεν είναι μόνο αυτοί αλλά όλες οι Εταιρείες αδυνατούν να βοηθήσουν. 

Τι χρειάζεται για να υποστηρίξουν τα 24Mbps όπως λες ? (ρητορική η ερώτηση γιατί είναι ηλίου φαεινότερο πως δεν ξέρεις την τύφλα σου, αλλά το παίζεις εξυπνάκιας)

3 ώρες πριν, shadowlike είπε

 Γενικά βλέπω τέτοιου τύπου δικαιολογίες που καταλήγουν πολλές φορές σε τεχνικές αναλύσεις στα πλαίσια του «ψυχανεμίζομαι, γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζω τι συμβαίνει καθώς δεν είμαι ο πάροχος» . Ο τελικός καταναλωτής ενημερώνεται για το προϊόν από αυτά που του διαφημίζονται από την εκάστοτε εταιρία. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να γνωρίζει τι είναι το καφαο , πως επηρεάζει η αποστάση, τι είναι το line attenuation και πως ο δήμος και οι υπόλοιποι πάροχοι επηρεάζουν την κατάσταση της σύνδεσης του πελάτη. Ας τα βρουνε να τα φτιάξουν όπως πρέπει και μετά να πουλήσουν προϊόν. Αυτός ο τρόπος σκέψης  στην Ελλάδα μας βάζει πάντα σε μια διαδικασία να γινόμαστε εμείς πρώτα experts προκειμένου να  μην μας πιάσουν κώτσους. Προσωπικά, αυτό με έχει κουράσει. Δεν θα έπρεπε να με ενδιαφέρει η καλωδίωση το DSLAM  ούτε το CCNA για να πάρω αυτό που μου διαφημίσανε και πληρώνω σε ταχύτητα.

Θα βάλει ο OTE σε κάθε τετράγωνο από ένα ΚΑΦΑΟΥ για να πιάνει 24αρι ADSL τερματισμένο ο Τάκης από την Κάτω Ραχούλα γιατί θεωρεί πως δεν πρέπει να διαβάσει ένα έγγραφο 1 σελίδας για να μάθει γιατί δεν πιάνει τα 24Mbps του ADSL (το οποίο διαφημίζεται ΕΩΣ 24Mbps) :D

15 ώρες πριν, karamazov_th είπε

Εντωμεταξύ εμείς εδώ στην ακριτική Κυψέλη δεν έχουμε ούτε VDSL και αν κλειδώσει η ταχύτητα στα 12Mbps λέμε οτι είμαστε και τυχεροί... Τραγικοί όλοι οι πάροχοι.

Τι δεν έχει στην Κυψέλη;

Δηλαδή ο συνεργάτης μου που έχει στην Καυκάσου 100αρα Cosmote, και Inalan 200αρα τι είναι; εξωγήινος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, whosethere είπε

αααααχ και τελειώνει πρωτύτερα η επιδότηση η αρχική των 28€ για 100mbps και βλέπω κάτι τιμές εδώ (50€!!!) και κλαίω.

πρόσφατα έκανα ανανέωση για 24 μήνες συμβόλαιο με 36,40 ευρώ το μήνα για COSMOTE FTTH 100/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, random_dude είπε

Η Inalan χρεώνει €100/μήνα για να σου δώσει μια static IP. Γελοία πολιτική. Σου δίνω απεριόριστο bandwidth και συμμετρικό και στα παίρνω από την ip ώστε να μην μπορείς να στήσεις τίποτα επαγγελματικό χωρίς να σε αρμέξω κανονικά.

Που το ειδες αυτό. Εμένα στο συμβόλαιο αναφερει 1 ευρώ το μήνα αν θέλω Static IP.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Θα βάλει ο OTE σε κάθε τετράγωνο από ένα ΚΑΦΑΟΥ για να πιάνει 24αρι ADSL τερματισμένο ο Τάκης από την Κάτω Ραχούλα γιατί θεωρεί πως δεν πρέπει να διαβάσει ένα έγγραφο 1 σελίδας για να μάθει γιατί δεν πιάνει τα 24Mbps του ADSL (το οποίο διαφημίζεται ΕΩΣ 24Mbps) :D

Αλιμονο να κανει επενδυση ο παροχος εκτος επιδοτησεων

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, flexpick είπε

Αλιμονο να κανει επενδυση ο παροχος εκτος επιδοτησεων

Ε ναι, αυτό είναι.

Γιατί στις υπόλοιπες χώρες του πλανήτη, έχουν γεμίσει κάθε τετράγωνο με ΚΑΦΑΟΥ για να πιάνουν όλοι 24 στην ADSL2+...
Τσίφτης μεγάλος είσαι βρε! Πως ξέφυγες από την NASA.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Mην χανεις την ωρα σου να κανεις τον εξυπνο δεν θα το καταφερεις.

Δεν κάνω καθόλου τον έξυπνο. Απλά έχει καταντήσει λίγο βαρετό να κράζουν όλοι τα πάντα. Ανακοινώθηκε ένα νέο που αφορά ένα θέμα που το θέλαμε να γίνει στην Ελλάδα και όλοι για χιλιοστή φορά απλά κράζουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gpapadakis είπε

Όταν τελειώσει η διετία θα έχουν πέσει οι τιμές, δε θα πληρώσεις την κανονική τιμή του μήνα. Απλά είναι φόβητρο για να σε βάλουν να κάνεις παλι διετές συμβόλαιο. Η nova δίνει ftth 200/20 με 33€ χωρίς κουπόνι, και στα ίδια λεφτά η Cosmote δίνει ftth 100/10 χωρίς κουπόνι sfbb επίσης (λογικά δεν την αφήνει η ΕΕΤΤ για χαμηλότερη τιμή).

Τωρα το δινει...οταν το εγκατεστησα εγω αυτο καν δεν υπηρχε ουτε για αστειο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Ε ναι, αυτό είναι.

Γιατί στις υπόλοιπες χώρες του πλανήτη, έχουν γεμίσει κάθε τετράγωνο με ΚΑΦΑΟΥ για να πιάνουν όλοι 24 στην ADSL2+...
Τσίφτης μεγάλος είσαι βρε! Πως ξέφυγες από την NASA.

Δε ξερω τι κανουν στο παμπλουτο πρωην ανατολικο μπλοκ που δε μπορει να γινει στη φτωχη πλην τιμια Ελλαδα. Ισως ειχαν καλους δημαρχους ή να ειχαν καλο προγραμμα επιδοτησεων τη δεκαετια του 90.

Καποιος θα ελεγε οτι επαιξε ρολο ο ανταγωνισμος των παροχων,οχι εγω. Θεμα που κανει τζιζ στους τσιφτηδες

Επεξ/σία από flexpick
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Arkin είπε

Μας εχουν λιγο γραμμενους στη Χαλκιδικη η μου φαινεται. Καπου θα παμε με τα 5mb upload δεν ντρεπονται. Να θες να ανεβασεις ενα βιντεο στο youtube και να κανει μια μερα για 40gb video.

Ημουν στην Χαλκιδικη- Νικητη μια εβδομαδα για διακοπές και στο σπιτι που νοικιάζαμε η ταχυτητα με το ζορι ηταν 10-12 mbps. Ειχαμε όμως στο βουνό απεναντι την κεραια της Cosmote και το κινητό μου με 4G+ (5G δεν μου το αναβαθμιζει η Cosmote) επιανε 240 mbps download.

Θα πρεπει να σας δωσουν μεσω κεραιών ιντερνετ γιατί για να σκαψουν ολη την Ελλαδα το βρισκω απίθανο. Ας βαλουν περισσότερες κεραίες.

*Η απορία μου για όσους ξερουν πιάνει το 4G+ τετοιες ταχύτητες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, HardwareZone είπε

Δώστε λίγο παραπάνω upload ρε γύφτοι.

Μην τους λες γύφτους Ρομά

Καλά εδώ περάσανε καλώδια Για να έχουμε οπτική ίνα από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι τα ΚΑΦΑΟ είναι άδεια αυτά που εβάλαν τα καινούργια οι τεχνικοί του ΟΤΕ που είναι στην περιοχή μου και τους ξέρω μου λένε ότι μέχρι τον Νοέμβριο που λήγει σε μένα το συμβόλαιο θα έχουν ενεργοποιήσει την Οπτική Ίνα και μου διαφημίζουν με 28 ευρώ με το κουπόνι ΟΤΕ την οπτική ίνα χωρίς καν να έχουν κάνει κάτι η cosmote ζει στο δικό της όνειρο

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, geo9419 είπε

Ημουν στην Χαλκιδικη- Νικητη μια εβδομαδα για διακοπές και στο σπιτι που νοικιάζαμε η ταχυτητα με το ζορι ηταν 10-12 mbps. Ειχαμε όμως στο βουνό απεναντι την κεραια της Cosmote και το κινητό μου με 4G+ (5G δεν μου το αναβαθμιζει η Cosmote) επιανε 240 mbps download.

Θα πρεπει να σας δωσουν μεσω κεραιών ιντερνετ γιατί για να σκαψουν ολη την Ελλαδα το βρισκω απίθανο. Ας βαλουν περισσότερες κεραίες.

*Η απορία μου για όσους ξερουν πιάνει το 4G+ τετοιες ταχύτητες?

Και 500Mbps μπορεί να πιάσει το 4G+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...