Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps θα παρουσιάσει η Cosmote μέσα στο φθινόπωρο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Arkin είπε

Ας φυγουμε απο τα 5mb upload με την 50αρα συνδεση που μας κοροιδευουν μεσα στα ματια τοσα χρονια και βλεπουμε και παραπανω download. 

Μένω σε ένα χωριό δίπλα από το Νευροκόπι το προτελευταίο πριν την Βούλγαρια… 50 άρα με 5 upload πληρώνω και έχω 48 με 15 upload!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Μένω σε ένα χωριό δίπλα από το Νευροκόπι το προτελευταίο πριν την Βούλγαρια… 50 άρα με 5 upload πληρώνω και έχω 48 με 15 upload!!!

15 upload πως εχεις? Αυτο με ενδιαφερει κυριως τα 5.5MB download ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

15 upload πως εχεις? Αυτο με ενδιαφερει κυριως τα 5.5MB download ειναι μια χαρα.

ορισμένοι έχουν "κονέ" εκ των έσω και τους βάζουν ξεκλείδωτο προφίλ. Το μόνο τίμημα σε αυτό είναι ότι μπορεί να σου κάνει αποσυνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pokemon640 είπε

ορισμένοι έχουν "κονέ" εκ των έσω και τους βάζουν ξεκλείδωτο προφίλ. Το μόνο τίμημα σε αυτό είναι ότι μπορεί να σου κάνει αποσυνδέσεις.

Εγω διπλα στον οτε ειμαι 200 μετρα αλλα δεν εχω κονε. Με λεει upload μεχρι μπορει να παει μεχρι 38mb στο router αλλα ποιος ασχολειται μας εχουν πεταξει εκει με τα 5MB και παλευουμε να ανεβασουμε μεγαλα βιντεο κατι μερες.

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Άμα είναι "μπελάς" να κάνεις μια φορά στην ζωή σου αίτηση (πωωω τι θερμίδες κάψαμε απόψε!!) και κουπόνι που τρέχει μέχρι το Σεπτέμβρη, για να σου κάνουν εγκατάσταση τα συνεργεία που είναι δωρεάν, ποτέ θα το κάνεις; αν σαρεσει το κάρβουνο και το μαζούτ δικό σου καπριτσιο είναι που μένεις με adsl και με PSTN γιατί όχι, με όλα τα προβλήματα που έχει και τα έχουν πει τόσοι εδώ μέσα. 

Δεν σε κατάλαβα. Με το dsl εγώ μια χαρά είμαι. Δεν χρειάζομαι κάτι άλλο ούτε υψηλότερη ταχύτητα. 

Επίσης, πολύ βιάζεσαι. Ο μπελάς δεν είναι η αίτηση, αλλά πως θα μπει η γραμμή στο σπίτι μέσα. Λόγω διατηρητέου  χρειάζεται σίγουρα άδεια μικρής κλίμακας. Μετά έχουμε και δύσκολη διαρρύθμιση εσωτερικά. Εδώ που είμαι 2ος όροφος η γραμμή έχει δύο επιλογές είτε κάρφωμα με ροκες εξωτερικά μέχρι τον 2ο με σκαλωσια και μετά τρύπημα από την ξύλινη κάσα σε κάποιο παράθυρο για να μπει μέσα, τοίχο δεν τρυπάμε. Δεύτερη επιλογή είναι να περάσει μέσα στην είσοδο που είναι κοντά και να ανέβει από το κλιμακοστασιο γύρω γύρω όπου αν πας να καρφώσεις σε διάφορα σημεία θα πέσουν σοβάδες οπότε θα χρειαστεί και σοβαντισμα, αρκετές ατέλειες, εξωτερικοί σωλήνες ρεύματος ύδρευσης κτλ. Και μέσα στο σπίτι πάλι τα ίδια θέματα έχουμε για το που θα περάσει η γραμμή, θέλει σκέψη μελέτη και σωστη επιλογή γιατί δεν γίνεται να καρφωσουμε όπου κι όπου ούτε να τρυπάμε στο χαλαρό. 

Γενικά με τα προβλήματα που έχω στο σπίτι μου το τελευταίο που με νοιάζει είναι οι οπτικές ίνες. Το ότι στο φέρνουν δωρεάν μέχρι μέσα στο σπίτι δεν το γνώριζα πάντως. Αλλά μέχρι Σεπτέμβρη δεν παίζει να κάνουμε κάτι. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Arkin είπε

15 upload πως εχεις? Αυτο με ενδιαφερει κυριως τα 5.5MB download ειναι μια χαρα.

 

14 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

ορισμένοι έχουν "κονέ" εκ των έσω και τους βάζουν ξεκλείδωτο προφίλ. Το μόνο τίμημα σε αυτό είναι ότι μπορεί να σου κάνει αποσυνδέσεις.

 

B67BD6D7-5D89-426E-A028-FE35BAFACAE3.jpegΟύτε αποσυνδέσεις ούτε τίποτα !! 

Επεξ/σία από Just_travel_everywhere
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εγω διπλα στον οτε ειμαι 200 μετρα αλλα δεν εχω κονε. Με λεει upload μεχρι μπορει να παει μεχρι 38mb στο router αλλα ποιος ασχολειται μας εχουν πεταξει εκει με τα 5MB και παλευουμε να ανεβασουμε μεγαλα βιντεο κατι μερες.

Σε έχουν με προφίλ 17α, εκτός αν αυτό είναι το όριο στο router σου. Με τα σημερινά δεδομένα δες για το κουπόνι στο https://sfbb.gr/ αν καλύπτει τη περιοχή σου να βάλεις FTTH (99% θα έχουν), τώρα που είναι τζάμπα, και βάλε μια 100 η 200Mbps στην τιμή της 50άρας που ήδη πληρώνεις. Εμένα ακόμη δεν έχει κάλυψη, καίω μαζούτ adsl στην τιμή 200άρας λόγω ότι έχω πολλά άλλα φορτωμένα στο συμβόλεο μου (είναι με κινητό μαζί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

HardwareZone
Να ξεκαθαρίσουμε τι λέμε γίνεσαι με τον τρόπο σου και την συμπεριφορά σου από αυτά τα αλάνια που όταν τους Λένε και για ότι άσχετο υπάρχει έχεις την απάντηση σου. 
αν θέλεις τώρα να μιλήσουμε σαν τεχνικοί εδώ είμαι με τηλ και επώνυμα στοιχεία. Αυτό που ανέφερα περί καφαο είναι ένα πρόβλημα που μιλάω για την περιοχή μου και για το πως με καλύπτει η εταιρία που δεν με καλύπτει γιατί λόγο παλιού καφαο δεν δίνατε να με εξυπηρετήσουν. Και απάντησα στο 1gb όταν υπάρχει πρόβλημα υλοποίησης και στα πολύ ποιο απλα. Είμαι στον χώρο εχω πιέσει τα αρμόδια τμήματα αλλά απάντηση σαν την δικιά σου κανένας δεν έδωσε απλα όλοι τους παραδέχονται το πρόβλημα τους. 
Και θα θέλα σε παρακαλώ να έχεις λίγο σεβασμό σε αυτά που γράφεις. 

Επεξ/σία από basileios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Γενικά με τα προβλήματα που έχω στο σπίτι μου το τελευταίο που με νοιάζει είναι οι οπτικές ίνες. Το ότι στο φέρνουν δωρεάν μέχρι μέσα στο σπίτι δεν το γνώριζα πάντως. Αλλά μέχρι Σεπτέμβρη δεν παίζει να κάνουμε κάτι. 

Άμα δεν το κάνεις τώρα που τρέχει η επιδότηση και σου προσφέρει απλόχερα όλο το πακέτο δωρεάν, μελέτη-έργο και εγκατάσταση, πότε θα το κάνεις ; για τις 2-3 ατέλειες που θα αφήσουν φωνάζεις δικό σου μάστορα. Εξ άλλου σε έπαυλη εκατομμυρίων φαίνεται πως μένεις όπως το γράφεις. Δεν έγινε κάτι μια φορά τα 20-30 χρόνια να δώσεις ένα μεροκάματο να "φρεσκάρουν" τους τοίχους. Αν αφήνεις τους τοίχους άφαβτους και στην τύχη τους συγνώμη που θα το πω.. αλλά από παλάτι θα εξελιχθεί σε τρώγλη, και μόνο που οι τοίχοι κιτρινίζουν-μαυρίζουν με τα χρόνια φαίνεται !

Τέλος άμα δεν κινηθείς μέχρι Σεπτέμβρη το συντομότερο που είναι δωρεάν, μετά θα πρέπει να δίνεις χιλιάρικα και πεντοχίλιαρα σε "τέλη ενεργοποίησης", "τέλη εγκατάστασης", "μελέτες μηχανικών" και χίλια μύρια που θα προκύψουν και δεν θα είναι επιδοτούμενα.

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Σε έχουν με προφίλ 17α, εκτός αν αυτό είναι το όριο στο router σου. Με τα σημερινά δεδομένα δες για το κουπόνι στο https://sfbb.gr/ αν καλύπτει τη περιοχή σου να βάλεις FTTH (99% θα έχουν), τώρα που είναι τζάμπα, και βάλε μια 100 η 200Mbps στην τιμή της 50άρας που ήδη πληρώνεις. Εμένα ακόμη δεν έχει κάλυψη, καίω μαζούτ adsl στην τιμή 200άρας λόγω ότι έχω πολλά άλλα φορτωμένα στο συμβόλεο μου (είναι με κινητό μαζί).

Το fritz box 7530 εχω υποστηριζει σιγουρα 35αρι profile η περιοχη μου ομως δεν υποστηριζει. Τωρα με τα απεριοριστα της cosmote με ενα 10αρικο ειναι μια χαρα 50mb upload και 150mb download δεν εχω παραπονο με hotspot το κινητο. 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Άμα δεν το κάνεις τώρα που τρέχει η επιδότηση και σου προσφέρει απλόχερα όλο το πακέτο δωρεάν, μελέτη-έργο και εγκατάσταση, πότε θα το κάνεις ; για τις 2-3 ατέλειες που θα αφήσουν φωνάζεις δικό σου μάστορα. Εξ άλλου σε έπαυλη εκατομμυρίων φαίνεται πως μένεις όπως το γράφεις. Δεν έγινε κάτι μια φορά τα 20-30 χρόνια να δώσεις ένα μεροκάματο να "φρεσκάρουν" τους τοίχους. Αν αφήνεις τους τοίχους άφαβτους και στην τύχη τους συγνώμη που θα το πω.. αλλά από παλάτι θα εξελιχθεί σε τρώγλη, και μόνο που οι τοίχοι κιτρινίζουν-μαυρίζουν με τα χρόνια φαίνεται !

Τέλος άμα δεν κινηθείς μέχρι Σεπτέμβρη το συντομότερο που είναι δωρεάν, μετά θα πρέπει να δίνεις χιλιάρικα και πεντοχίλιαρα σε "τέλη ενεργοποίησης", "τέλη εγκατάστασης", "μελέτες μηχανικών" και χίλια μύρια που θα προκύψουν και δεν θα είναι επιδοτούμενα.

Ναι.... Έπαυλη για τους παλιούς που το έφτιαξαν το πονεσαν και το συντηρουσαν γενιές επί γενεών. Τώρα μόνο για να βάψεις και να στοκάρεις εδώ στον όροφο θέλεις 8-12k χωρίς άπειρα αλλα πράγματα που πρέπει να γίνουν. Δεν υπάρχει η οικονομική άνεση για να συντηρησουμε το κτίριο. Δεν εργάζεται κανένας λόγω προβλημάτων υγείας, από δύο ενοίκια και επίδομα αναπηρίας ζούμε. 

Θα το σκεφτώ αυτό με το δωρεάν, το πιθανότερο είναι να μην κάνω κάτι. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, basileios είπε

HardwareZone
Να ξεκαθαρίσουμε την λέμε γίνεσαι με τον τρόπο σου και την συμπεριφορά σου από αυτά τα αλάνια που όταν τους Λένε και για ότι άσχετο υπάρχει έχεις την απάντηση σου. 
αν θέλεις τώρα να μιλήσουμε σαν τεχνικοί εδώ είμαι με τηλ και επώνυμα στοιχεία. Αυτό που ανέφερα περί καφαο είναι ένα πρόβλημα που μιλάω για την περιοχή μου και για το πως με καλύπτει η εταιρία που δεν με καλύπτει γιατί λόγο παλιού καφαο δεν δίνατε να με εξυπηρετήσουν. Και απάντησα στο 1gb όταν υπάρχει πρόβλημα υλοποίησης και στα πολύ ποιο απλα. Είμαι στον χώρο εχω πιέσει τα αρμόδια τμήματα αλλά απάντηση σαν την δικιά σου κανένας δεν έδωσε απλα όλοι τους παραδέχονται το πρόβλημα τους. 
Και θα θέλα σε παρακαλώ να έχεις λίγο σεβασμό σε αυτά που γράφεις. 

Μάγκα μου, αφού είσαι τεχνικός δεν θα έπρεπε να γράφεις αρλούμπες.
Το στην περιοχή που είσαι, αν είναι το παλιό ΚΑΦΑΟΥ, δηλαδή δεν έχει τα καινούργια 2φυλλα/3φυλλα με VDSLam, τότε πολύ απλά είσαι άτυχος και μένεις με ADSL2+.
Όλα τα ΚΑΦΑΟΥ έχουν προγραμματιστεί να αλλαχθούν είτε με VDSL2 είτε με FTTH υποδομή τα ερχόμενα χρόνια.
Το γιατί είστε ακόμα με το παλιό μπορεί να ευθύνεται από τον δήμο σου που μπορεί να ζήταγε τρελλά λεφτά και πράγματα από τους τηλ. παρόχους για να κάνουν έργα, είτε να μην είστε στις προτεραιότητες του ΟΤΕ/Wind/Nova/Vodafone.

Η οπτική ίνα και η αντίστοιχη υποδομή ουδεμία απολύτως σχέση και σύνδεση δεν έχει με την παρούσα κατάσταση στην περιοχή και την γραμμή σου.

 

Από έναν πραγματικό τεχνικό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ναι.... Έπαυλη για τους παλιούς που το έφτιαξαν το πονεσαν και το συντηρουσαν γενιές επί γενεών. Τώρα μόνο για να βάψεις και να στοκάρεις εδώ στον όροφο θέλεις 8-12k χωρίς άπειρα αλλα πράγματα που πρέπει να γίνουν. Δεν υπάρχει η οικονομική άνεση για να συντηρησουμε το κτίριο. Δεν εργάζεται κανένας λόγω προβλημάτων υγείας, από δύο ενοίκια και επίδομα αναπηρίας ζούμε. 

Θα το σκεφτώ αυτό με το δωρεάν, το πιθανότερο είναι να μην κάνω κάτι. 

Εφόσον παραδέχεσαι ο ίδιος ότι ΘΑ γίνουν συντηρήσεις κτηρίου μελλοντικά επειδή ήδη είναι σε κακή κατάσταση.. πέρνα τις οπτικές τώρα που είναι δωρεάν γιατί μετά η τσέπη θα βαρύνει ακόμη ποιο πολύ όταν όντως θα το χρειαστείς. Επιπλέον λόγω ότι φιλοξενούνται ΑΜΕΑ έχεις προτεραιότητα και στις βλάβες και χαμηλότερη τιμή (ούτε αυτό το ήξερες να φανταστώ). Τρέξε το τώρα το πρόγραμμα και μη το πολυσκέφτεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HardwareZone είπε

Μάγκα μου, αφού είσαι τεχνικός δεν θα έπρεπε να γράφεις αρλούμπες.
Το στην περιοχή που είσαι, αν είναι το παλιό ΚΑΦΑΟΥ, δηλαδή δεν έχει τα καινούργια 2φυλλα/3φυλλα με VDSLam, τότε πολύ απλά είσαι άτυχος και μένεις με ADSL2+.
Όλα τα ΚΑΦΑΟΥ έχουν προγραμματιστεί να αλλαχθούν είτε με VDSL2 είτε με FTTH υποδομή τα ερχόμενα χρόνια.
Το γιατί είστε ακόμα με το παλιό μπορεί να ευθύνεται από τον δήμο σου που μπορεί να ζήταγε τρελλά λεφτά και πράγματα από τους τηλ. παρόχους για να κάνουν έργα, είτε να μην είστε στις προτεραιότητες του ΟΤΕ/Wind/Nova/Vodafone.

Η οπτική ίνα και η αντίστοιχη υποδομή ουδεμία απολύτως σχέση και σύνδεση δεν έχει με την παρούσα κατάσταση στην περιοχή και την γραμμή σου.

 

Από έναν πραγματικό τεχνικό :)

Ναι μαγκάκο εδώ τώρα έχεις τρόπους και γνώση ???

απλα μάθε να Μιλάς δεν είναι κακό δεν είμαστε ζωάκια κανενός δείξε σεβασμό και μην συνεχίζεις 

και δυστυχώς ανήκω στους ατυχούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Εφόσον παραδέχεσαι ο ίδιος ότι ΘΑ γίνουν συντηρήσεις κτηρίου μελλοντικά επειδή ήδη είναι σε κακή κατάσταση.. πέρνα τις οπτικές τώρα που είναι δωρεάν γιατί μετά η τσέπη θα βαρύνει ακόμη ποιο πολύ όταν όντως θα το χρειαστείς. Επιπλέον λόγω ότι φιλοξενούνται ΑΜΕΑ έχεις προτεραιότητα και στις βλάβες και χαμηλότερη τιμή (ούτε αυτό το ήξερες να φανταστώ). Τρέξε το τώρα το πρόγραμμα και μη το πολυσκέφτεσαι..

Μελλοντικά σίγουρα συντηρηση απο έξω γιατί έγιναν σαθροι σοβάδες, μέσα δεν ξέρω αν θα κάνω ποτέ. 

Έλεγξα από το site της cosmote αν υπάρχει διαθέσιμο το cosmote fiber στην περιοχή μου και μου λέει ότι δεν είναι διαθέσιμα τα πακέτα. Μου κάνει εντύπωση αυτό καθώς οι αγωγοί με τις ίνες έχουν φτάσει έξω από τα κτίρια. 

Θα πάρω τηλέφωνο την cosmote να δω τι θα μου πουν για την διαθεσιμότητα και τις αιτήσεις για δωρεάν. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...