Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε RX 6800XT


Γιαν10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Με την προσφορά του πλαισίου, πήρα τελικά την καρτούλα και θέλω την γνώμη σας όσον αφορά τι επιπλέον αλλαγές πρέπει να κάνω για να την υποστηρίξω:

Τωρινό setup:

CPU: Ryzen 5 1400 - σίγουρα θέλει αλλαγή, βλέπω Ryzen 5 5500

Motherboard: Gigabyte B450M S2H - φαίνεται να υποστηρίζει την 5500 με bios update (δεν ξέρω αν το γλυτώνω αυτό) αλλά δεν ξέρω αν χωράει την κάρτα!

RAM: DD4 16gb 

Τροφοδοτικό: Smart Thermaltake 700W (80 plus) - οριακά εδώ?

Case: Aerocool Hive FRGB v3 Gaming Midi Tower - το βάζω για να ρωτήσω αν χωράει το νέο setup με τις αλλαγές

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιαν10 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Με την προσφορά του πλαισίου, πήρα τελικά την καρτούλα και θέλω την γνώμη σας όσον αφορά τι επιπλέον αλλαγές πρέπει να κάνω για να την υποστηρίξω:

Τωρινό setup:

CPU: Ryzen 5 1400 - σίγουρα θέλει αλλαγή, βλέπω Ryzen 5 5500

Motherboard: Gigabyte B450M S2H - φαίνεται να υποστηρίζει την 5500 με bios update (δεν ξέρω αν το γλυτώνω αυτό) αλλά δεν ξέρω αν χωράει την κάρτα!

RAM: DD4 16gb 

Τροφοδοτικό: Smart Thermaltake 700W (80 plus) - οριακά εδώ?

Case: Aerocool Hive FRGB v3 Gaming Midi Tower - το βάζω για να ρωτήσω αν χωράει το νέο setup με τις αλλαγές

Ευχαριστώ!

Οθόνη και σε τι ταχύτητα τρέχουν οι μνήμες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1600 μνήμες... από που το είδες;  Λογικά εννοείς 3200 οι οποίες είναι και κομπλέ, εκτός αν έχεις ddr3(μην απαντήσεις, πλάκα κάνω)

Εφόσον παίζεις σε 2k και δεν κυνηγάς fps, μια χαρά λύση φαίνεται ο 5500

+1 για το τροφοδοτικό, 750w είναι παραπάνω από αρκετό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nickol-us είπε

1600 μνήμες... από που το είδες;  Λογικά εννοείς 3200 οι οποίες είναι και κομπλέ, εκτός αν έχεις ddr3(μην απαντήσεις, πλάκα κάνω)

 

image.png.d8c64fe7eac73f5569faea3c539e1091.png

απο το CPU-Z - φαντάζομαι 3200 είναι μαζί και οι 2 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ειδα οριακα πρεπει να χωραει η καρτα στο κουτι,προσωπικα θα αλλαζα ολο το setup σιγα σιγα εκτος απο τις μνημες που μπορεις στο τελος  ! 850w gold psu 80+gold τουλαχιστον,case με καλο airflow π.χ corsair 4000d airflow,ryzen 5 5600x me  μητρικη αναλογη και υδροψυξη η αεροψυξη οτι σου αρεσει κ αναλογα το budget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα και εγώ στην ίδια προσφορα φαντάζομαι σε 5820k με 24 gb ram (1000watt τροφοδοτικό) θα είμαι ok σε 4k έτσι? ναι το ξέρω είναι προϊστορικό το pc αλλα περιμένω νέα γενιά να τα αλλάξω όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

πήγα και εγώ στην ίδια προσφορα φαντάζομαι σε 5820k με 24 gb ram (1000watt τροφοδοτικό) θα είμαι ok σε 4k έτσι? ναι το ξέρω είναι προϊστορικό το pc αλλα περιμένω νέα γενιά να τα αλλάξω όλα...

Δεν υπάρχει κάτι που να σε ανησυχεί.

Για 4k θα παίξει σχετικά καλά, 1000w τροφοδοτικό είναι και υπερβολή αρκεί να είναι γερό και να μην είναι γερασμένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δεν υπάρχει κάτι που να σε ανησυχεί.

Για 4k θα παίξει σχετικά καλά, 1000w τροφοδοτικό είναι και υπερβολή αρκεί να είναι γερό και να μην είναι γερασμένο

από το 15 το έχω με τον επεξεργαστή και την gtx980 και να σου πω σκεφτόμουν ότι είναι το μονο που μπορώ να κρατήσω από το υπάρχον σύστημα σε μελλοντική αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

από το 15 το έχω με τον επεξεργαστή και την gtx980 και να σου πω σκεφτόμουν ότι είναι το μονο που μπορώ να κρατήσω από το υπάρχον σύστημα σε μελλοντική αλλαγή

Tα watt δεν λένε από μόνα τους κάτι. Σημασία έχει η ποιότητα του τροφοδοτικού, για πόσες ώρες δίνει rating ο κατασκευαστής κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hln3 είπε

Tα watt δεν λένε από μόνα τους κάτι. Σημασία έχει η ποιότητα του τροφοδοτικού, για πόσες ώρες δίνει rating ο κατασκευαστής κτλ.

όταν πάω σπίτι θα το δω... corsair είναι απλά δε θυμάμαι ακριβώς μοντέλο μπορώ να δω κάπως τις ώρες λειτουργίας του? επίσης με το σύστημα μου που ανάθεμα και αν φτάνει τα μισά watt σύνολο αυτό δε σημαίνει ότι έχει δουλέψει πιο ξεκούραστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...