Προς το περιεχόμενο

Parallels και mac with apple M1


kax54638

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπέρα μου. Έχω δοκιμάσει αρκετούς τρόπους και σε i5 αλλά και σε Μ1 based macbook. Το αποδοτικότερο είναι το Parallel Desktop κατά τη γνώμη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ το ίδιο θέμα είχα και έλεγα να αγοράσω είτε το Paragon είτε το Tuxera αλλά με το Parallels λύνεις το θέμα να γράφεις σε NTFS και δεν έχεις άλλο ένα πρόγραμμα να τρέχει στον υπολογιστή σου. Δεν έχω δοκιμάσει κανένα απο τα 2 στον Μ1 αλλά σε VM που είχα φτιάξει σε windows pc για δοκιμές πριν την μετάβασή μου σε MacOS. 

Για να τρέχεις windows εφαρμογές υπάρχουν κ άλλοι τρόποι χωρίς την χρήση virtualization. Έχω δοκιμάσει και το Crossover που πατάει στο wine και είναι πάρα πολύ καλό και γρήγορο. Θέλω να τρέχω τα Notepad++ kai WinRAR που δεν υπάρχουν για Mac χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tuxera λειτουργεί μια χαρά σε Μ1 και ventura και δεν κοστίζει και πολύ. Μοναδικό μειονέκτημα ότι πρέπει να ρίξεις την ασφάλεια του gatekeeper να δέχεται και trusted developers. Έχω και windows 11 μέσω parallels για εφαρμογή που δεν μπορώ να τρέξω στο macOS αλλά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όσον αφορά την ασφάλεια έχω περιορίσει την πρόσβαση του VM στα αρχεία μου και έχω ένα κοινόχρηστο φάκελο μόνο οπότε είναι δύσκολο να χρησιμοποείται για εγγραφή αρχείων σε ntfs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...