Προς το περιεχόμενο

Κακόβουλο υλικό σε smartphone


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. 

Είδα το κινητό της ανιψιάς μου και είναι γεμάτο σε διαφημίσεις. Εμφανίζει για παράδειγμα στην οθόνη κλειδώματος διάφορες ειδοποιήσεις από news-kaculo.cc, znaming.xyz & flash news. 

Πως τα αφαιρούμε; Υπάρχει κάτι που να τα αποκλείει αυτά; 

Έχει το redmi note 9 pro και android 11.

Επεξ/σία από broxopios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων και να προσέχει τι πατάει.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο ε; Τώρα το να προσέχει τι πατάει σε έφηβο δεν το λες κι εύκολη υπόθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα app που βρίσκει ποιες εγκατεστημενες εφαρμογες κανουν κατι τετοια, αλλα τωρα δεν μπορώ να θυμηθώ ποια ειναι.

Θα το ψαξω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, broxopios είπε

Καλησπέρα. 

Είδα το κινητό της ανιψιάς μου και είναι γεμάτο σε διαφημίσεις. Εμφανίζει για παράδειγμα στην οθόνη κλειδώματος διάφορες ειδοποιήσεις από news-kaculo.cc, znaming.xyz & flash news. 

Πως τα αφαιρούμε; Υπάρχει κάτι που να τα αποκλείει αυτά; 

Έχει το redmi note 9 pro και android 11.

Ρυθμίσεις -εφαρμογες- browser(ο browser που χρησιμοποιει)- διαχείριση γνωστοποιησεων και κλεισε ολες τις ιστοσελιδες που τους εδωσε αδεια να στελνουν ειδοποιησεις.... Επισης πες της ,οταν βλεπει το αναδυομενο παραθυρο "η ιστοσελιδα ταδε θελει να σας στελνει ειδοποιησεις,να παταει αποκλεισμο και οχι επιτρεπεται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Υπαρχει ενα app που βρίσκει ποιες εγκατεστημενες εφαρμογες κανουν κατι τετοια, αλλα τωρα δεν μπορώ να θυμηθώ ποια ειναι.

Θα το ψαξω

Addons Detector ή το AppBrain Detector

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, broxopios είπε

Τώρα το να προσέχει τι πατάει σε έφηβο δεν το λες κι εύκολη υπόθεση.

Όχι δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά δεν πρέπει να μάθει με κάποιον τρόπο ότι οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί και ότι οι πράξεις μας έχουν συνέπειες; Αν η ανηψιά σου έχει πάντα εσένα να την ξελασπώνεις δεν θα μάθει ποτέ να προσέχει. Και τώρα είναι απλά ενοχλητικές διαφημίσεις. Αύριο μπορεί να είναι κάποιο spyware και να βρει φωτογραφίες της εκεί που δεν θέλει.

Οκ προφανώς και δεν μου πέφτει λόγος, δεν μιλάμε ούτε για το δικό μου παιδί ούτε για το δικό μου ανήψι, και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν πέρασα όρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, clampro είπε

Όχι δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά δεν πρέπει να μάθει με κάποιον τρόπο ότι οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί και ότι οι πράξεις μας έχουν συνέπειες; Αν η ανηψιά σου έχει πάντα εσένα να την ξελασπώνεις δεν θα μάθει ποτέ να προσέχει. Και τώρα είναι απλά ενοχλητικές διαφημίσεις. Αύριο μπορεί να είναι κάποιο spyware και να βρει φωτογραφίες της εκεί που δεν θέλει.

Οκ προφανώς και δεν μου πέφτει λόγος, δεν μιλάμε ούτε για το δικό μου παιδί ούτε για το δικό μου ανήψι, και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν πέρασα όρια.

Τι του λες του ανθρωπου, εδω μεγαλοι και την πατάνε το κοριτσάκι ενα κινητουλι εχει, ποιός να την προσέχει δηλαδή, μόνη της;

Ο μπαμπάς η μαμα και κάποιοι που εχουν γνώσεις, και καλά κάνουν 

Μεγαλώνοντας θα μαθει, σιγά σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

ποιός να την προσέχει δηλαδή, μόνη της;

Δεν είπα αυτό.

Είπα ότι *εγώ* (δεν μπορώ να το τονίσω αρκετά αυτό, μιλάω για εμένα) θα την κάθιζα κάτω και θα της εξηγούσα τι είναι αυτό που έγινε, γιατί έγινε και τι πρέπει να κάνει στο μέλλον για να μην ξαναγίνει. Δεν θα έπαιρνα απλά το κινητό να το φτιάξω και μετά πάρτο και δεν τρέχει τίποτα. Και γιατί όχι να φτιάξουμε το πρόβλημα μαζί (αν είναι σε ηλικία που αυτό είναι δυνατόν βέβαια).
 

22 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Μεγαλώνοντας θα μαθει, σιγά σιγα.

Υπάρχουν δύο τρόποι για να μάθει κάποιος. Από δική του εμπειρία ή από εμπειρίες που μεταφέρουν άλλοι. Αυτό που υποστηρίζω είναι ότι αν κρατάς ένα παιδί διαρκώς προστατευμένο από οτιδήποτε του συμβαίνει, θα μεγαλώσει και αυτό που θα έχει μάθει θα είναι ότι ανά πάσα στιγμή θα υπάρχει κάποιος να διορθώσει οποιοδήποτε πρόβλημα προκύπτει. Στο δικό μου βιβλίο αυτό οδηγεί σε όχι καλά μονοπάτια.

Ξαναλέω, δεν είμαι σε θέση να πω σε κανέναν τι θα κάνει με το παιδί του, ανήψι του, εγγόνι του. Λέω αυτά που σκέφτομαι εγώ για να κάνουμε κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να προσέχει, όσα "μαθήματα" και να κάνεις, τα παιδιά έχουν αυτή την αθωότητα που πολλές φορές την πατάνε. Όπως είπε και το παιδί πιο πάνω, εδώ ενήλικες και πολλές φορές πέφτουν στην "παγίδα". 

Σκέψου ότι πριν 2 μήνες είδαμε μαζί κάποια βίντεο στο youtube για τους κινδύνους του διαδικτύου και πως να προστατεύεται. Δύο μήνες μετά... παθαίνει αυτό που ανέφερα στο πρώτο ποστ. 

Anyway. Τελικά κάναμε εργοστασιακές ρυθμίσεις και καθάρισε εντελώς. Θα έχω στα υπόψη και την τελευταία εφαρμογή που προτάθηκε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, broxopios είπε

Όσο και να προσέχει, όσα "μαθήματα" και να κάνεις, τα παιδιά έχουν αυτή την αθωότητα που πολλές φορές την πατάνε. Όπως είπε και το παιδί πιο πάνω, εδώ ενήλικες και πολλές φορές πέφτουν στην "παγίδα". 

Σκέψου ότι πριν 2 μήνες είδαμε μαζί κάποια βίντεο στο youtube για τους κινδύνους του διαδικτύου και πως να προστατεύεται. Δύο μήνες μετά... παθαίνει αυτό που ανέφερα στο πρώτο ποστ. 

Anyway. Τελικά κάναμε εργοστασιακές ρυθμίσεις και καθάρισε εντελώς. Θα έχω στα υπόψη και την τελευταία εφαρμογή που προτάθηκε. 

Μα φυσικά. Γι' αυτό είναι παιδιά. Το ότι κάτσατε μαζί και είδατε και συζητήσατε πράγματα είναι αφενός προς τιμήν σου που ασχολείσαι και αφετέρου αυτό που (ίσως όχι πολύ καλά) προσπάθησα να πω. Σαφώς και μπορεί να την ξαναπατήσει. Την επόμενη φορά όμως θα ξέρει κάτι περισσότερο. Και τη μεθεπόμενη κάτι ακόμα περισσότερο. Και κάποια στιγμή θα μάθει να λύνει τα προβλήματα μόνη της και δεν θα εξαρτάται από σένα, ή όποιον έρθει μετά από σένα. Δες το ως γενικότερο μάθημα ζωής - ή για την ακρίβεια έτσι το βλέπω εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...