Προς το περιεχόμενο

Νέα μελέτη αναφέρει ότι τα βίαια video games σε παιδική ηλικία δε σχετίζονται με μεταγενέστερες επιθετικές συμπεριφορές


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι πιο φυσιολογικο οταν ενα παιδι χανει στο παιχνιδι να στεναχωριεται και να θυμωνει.

ολοι μα ολοι ετσι δεν ειμασταν?

οσο ομως γερνας και η συμπεριφορα αυτη παραμενεi, χρειαζεται γιατρος :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Mythoplasths είπε

 

Πιστεύω ότι παιχνίδια τύπου minecraft. Είναι ιδανικά για απελευθέρωση την φαντασίας. 

Υπέροχο είναι.Χάνει κόσμο απλά λόγω γραφικών(κακώς κατ εμε)

 

1 ώρα πριν, filip123go είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Εϊπα να το γράψω και εγώ, αλλά λέω θα με βρίσουν οι υπόλοιποι στα σχόλια 

 

Με κάθε επιφύλαξη το έγραψα και καθαρά δική μου εμπειρία.

Για μένα περισσότερα συμπεράσματα θα βγάζαμε απο μια έρευνα με 500 παιδιά όπου διέπραξαν κάποιο αδίκημα και θα απαντούσαν στην απλή ερώτηση αν παίζουν/έπαιζαν video games στη καθημερινότητα. 

Όπως προείπα δεν νομίζω πχ τα 14χρονα που σκότωσαν το άλλο παιδί επειδή ήταν ΠΑΟΚ(ή ότι ήταν δε θυμάμαι) να ασχολούνται με video games.Για την ακρίβεια θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά πως ανάθεμα αν 1/100 κακοποιούς παιδιά είναι gamer.

Τα προβλήματα είναι στη παιδεία, στην οικογένεια , στην οικονομία , στη θρησκεία , στα ΜΜΕ κλπ κλπ αυτά είναι που δημιουργούν διχόνοια.Δεν θα έπρεπε καν να σπαταλάμε πόρους σε τέτοιες έρευνες.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά. Και Mortal Combat παίζαμε και Akira βλέπαμε μέρα μεσημέρι και Sailor Moon, τίποτα δεν πάθαμε. Αυτοί που είχαν νεύρα και σπαγανε χειριστήρια έτσι ήταν από πριν.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι τα μικρά που παίζουν τώρα και αποτελούν δείγμα της μελέτης, μεγάλωσαν για καμιά 30αρια χρόνια, απάντησαν σε ερωτήσεις και μετά μίκρυναν πάλι.

Ρε τι μαλακίες θα ακούσουμε ακόμη ώστε να συνεχίσει να παράγει σκουπίδια η παγκόσμια βιομηχανία gaming.

Πατε ρε στον ήλιο να κανένα καμία βουτιά. Που σας σηκώθηκε μόλις σας είπαν ότι είναι 'αθώο' το δημιουργείς 1000 πτώματα το λεπτό.

  • Like 3
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπαιζα pacman όταν είμαι μικρός και τώρα είμαι με παραπάνω κιλά.... το καλό είναι ότι τα φαντάσματα δεν τα φοβάμαι, μάλλον! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο η κοινωνία εξελίσσεται, τόσο πιο "ήρεμοι" σαν άνθρωποι γινόμαστε...και στην πραγματικότητα δεν ξέρω αν υπάρχει αλήθεια σε όλο αυτό το Hype για τη βία στα παιχνίδια...περισσότερο νομίζω έχει να κάνει με την αντίληψη του παιδιού για την πραγματικότητα και τους "κοινωνικούς" κανόνες καθώς μεγαλώνει... Και για να σας το κάνω λιανά... οι Σπαρτιάτες έσφαζαν κανονικά στη μάχη από τα 14 και οι Ρωμαίοι από τα 16 (επίσημη ηλικία που μπορούσαν να καταταγούν και να πάρουν μέρος σε εκστρατείες). Οι συμμορίες στην Αμερική του μεσοπολέμου είχαν μέλη από τα 14 χρόνια τους (Λακι Λουτσιάνο, Αλ Καπόνε κλπ) και τα καρτελ στο Μεξικό και στην Κολομβία από τα 12... Φυσικά κανένας από αυτούς δεν έπαιζε/παίζει βίντεο γκειμ...τα έκαναν/κάνουν στα αλήθεια... Και μιλάμε για βία όχι αστεία... Το θέμα με όλο αυτό είναι να ξεχωρίζουν τους κανόνες της "ζωής" από αυτούς της οθόνης... 'Οσο βίαια και αν είναι τα παιχνίδια που παίζει ένα παιδί, αν παίρνει αγάπη από τους γονείς και συντροφικότητα από τους φίλους του...θα είναι μια χαρά , εκτός των περιπτώσεων ψυχικής ασθένειας που επίσης είναι πολύ σοβαρό και πάλι γονείς (άντε και εκπαιδευτικοί) πρέπει να "αναγνώσουν" τα σημάδια και να αποτανθούν σε ειδικούς για συμβουλή (κανένα παιδί δεν θα πάρει πρωτοβουλία να πάει σε ψυχολόγο ή παιδοψυχίατρο...). 

Γενικώς, η έρευνα είναι μονόπλευρη και "μπάζει" σε όλα τα σημεία μιας έρευνας με "κλινική σημασία"... (υπάρχουν πολλαπλές μεταβλητές όπως οικογενειακό περιβάλλον, κοινωνικό-πολιτικές συνθήκες, ιατρικό παρελθόν, επίπεδο γνώσεων, IQ νοητικό/συναισθηματικό, κλπ)... πολύ επιδερμική έρευνα στο σύνολό της δυστυχώς... αλλά δεν ξέρω κιολας αν απαιτείται μια ανάλογη... 

Επεξ/σία από teovag
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα carmageddon 1 carpocalypse now, 2, mortal Kombat κτλπ. Δεν πήρα αμάξι όταν έβγαλα το δίπλωμα να πατάω κόσμο, ούτε όταν τσακώθηκα έκανα fatality όταν κέρδιζα. Ούτε γνωρίζω στόμα που έγιναν βίαια από τα video games. Έγιναν από αλλά πράγματα στην ζωή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

26 χρόνια μετά ακόμα να δούμε τις εκατόμβες νεκρών από τη βία που ζούσα στα 12 μου μαζί με άλλα αντίστοιχα 12χρονα όπως μας έλεγαν τοτε τα κανάλια.

Αν ποτέ μου στρίψει όμως έχω κρατήσει τις αποδείξεις :lol:

 

IMG-20220816-021245.jpg

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Shinji ikari said:

Σιγά. Και Mortal Combat παίζαμε και Akira βλέπαμε μέρα μεσημέρι και Sailor Moon, τίποτα δεν πάθαμε. Αυτοί που είχαν νεύρα και σπαγανε χειριστήρια έτσι ήταν από πριν.

Ακριβώς, αυτοί που rageαρουν πολύ έχουν άλλα θέματα και βγαίνει εκεί, πριν τα video games έβγαιναν αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, logistoulis είπε

26 χρόνια μετά ακόμα να δούμε τις εκατόμβες νεκρών από τη βία που ζούσα στα 12 μου μαζί με άλλα αντίστοιχα 12χρονα όπως μας έλεγαν τοτε τα κανάλια.

Αν ποτέ μου στρίψει όμως έχω κρατήσει τις αποδείξεις :lol:

 

IMG-20220816-021245.jpg

 

Παιχνιδαρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δημιουργούν τα βίαια παιχνίδια βίαια ξεσπάσματα η βία δημιουργείται όταν το παιδί εισπράττει βία είτε από την οικογένεια είτε από τον περίγυρο,αφήνω απ' έξω ένα πολύ μικρό ποσοστό που χρήζει ψυχιατρικής παρακολουθησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...