Προς το περιεχόμενο

Eκμαθηση και προσανατολισμος


Tasosmau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες! Θα ηθελα να παρω τις γνωμες σας σχετικα με το που να καταληξω με την ολη διαδικασια εκμαθησης developing (ακομα δεν εχω καταληξει σε back/end, αλλα νομιζω πως τεινω προς back). Σκεφτομουν να σπουδασω πανω στην πληροφορικη/προγραμματισμο, να παρω καποιες βασικες γνωσεις/να κανω ενα refresh σε προηγουμενα πραγματακια που γνωριζω απο c#/c++. Εχω βαλει ενα x ποσο στην ακρη και κοιτουσα μηπως και παω σε καποια ιδιωτικη σχολη/κολλεγιο(βλεπε Mediterranean). Το ξερω πως υπαρχει απειρη γνωση απο δω και απο κει αλλα νιωθω πως μια σχολη θα με βαλει σε ενα προγραμμα και θα με καθοδηγηση διαφορετικα. Εχω ακουσει απο γνωστους μου πως οσο ασημαντο και να λενε καποιοι οτι ειναι το χαρτι, γενικα βοηθαει, οπως και η πρακτικη και οποιοδηποτε κονε μπορει να σου κατσει, για αρχη τουλαχιστον μεχρι να χτισεις εμπειρια. Ακουω γνωμες, προτασεις και ουτως καθεξης. Ευχαριστω εκ των προτερων :v 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

tl;dr εξασκήσου μόνος σου, αφιέρωσε όσο χρόνο και ενέργεια έχεις. Εστιασμένα. Tο πιο πολύτιμο skill που θα αναπτύξεις δεν είναι οι τεχνικές γνώσεις, αλλά είναι το mentality μόνος σου να λύνεις προβλήματα και να μη χρειάζεσαι συνεχώς καθοδήγηση. Δεν είναι εύκολο, γίνεται όμως.

Disclaimer: δε γνωρίζω από αγορά εργασίας στην Ελλάδα, πάνε πολλά χρόνια που τελείωσα σπουδές, έκανα μια 9μηνη πρακτική και μετά έφυγα για εξωτερικό.

Ο προγραμματισμός είναι μια δουλειά στην οποία είναι υπερπολύτιμο να ξέρεις πού και πώς να ψάχνεις και να βρίσκεις λύσεις μόνος σου. Καμιά σχολή δε θα στο διδάξει αυτό, είναι κάτι που έρχεται με την εξάσκηση και μόνο. Οπότε το να παιδευτείς μόνος σου (με τη βοήθεια του κοινού, δηλαδή τα δημοφιλή online tutorials, δωρέαν ή σχετικά φτηνά) και να μάθεις, να φτιάξεις προτζεκτάκια και portfolio είναι κατ 'εμέ η πιο αποδοτική χρήση του χρόνου και των χρημάτων σου.

Οι μόνες εξαιρέσεις που θα έλεγα ότι αξίζει ένα χαρτί είναι από μια καλή σχολή ΑΕΙ/ΤΕΙ ή όπως αλλιώς λέγονται σήμερα. ΙΕΚ κλπ νομίζω δεν αξίζουν, εκτός αν είναι από αυτά που έχουν διασυνδέσεις στην αγορά εργασίας και σου βρίσκουν θέση πρακτικής εξάσκησης.

 

 

Επεξ/σία από ghostaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω αρχικα να ξεκινησω απο κατι βασικο. Για να κατσεις να μαθεις γλωσσες προγραμματισμου, data structures, να αποκτησεις αλγοριθμικη σκεψη, να μαθεις βασεις δεδομενων και αλλα πολλα που χρειαζονται για να γινεις προγραμματιστης θελει διαβασμα και τριβη.

Τωρα, θεωρώντας λοιπόν δεδομένο οτι δεν μπορείς να γλυτώσεις το διαβασμα, θα σου προτεινα να δωσεις πανελληνιες και να περασεις σε μια σχολη πληροφορικης.

Γιατι:

- Κανουν πιο σοβαρο μαθημα και σου παρεχουν πολυ περισσοτερες γνωσεις

- Ειναι ευρεως πιο αναγνωρισμενα και στην ελλαδα και στο εξωτερικο απο οτι μια ιδιωτικη σχολη/κολλεγιο

- Σου παρεχει δωρεαν φαγητο στο πανεπιστημιο, βιβλια και γενικα ειναι εξ'ολοκληρου δωρεαν

- Θα σε βαλουν σε μια σειρα ως προς την ροη της γνωσης που θα δεχεσαι, δηλαδη, αυτο που λες οτι δεν ξερεις απο που να ξεκινησεις κλπ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aggeluska είπε

Θέλω αρχικα να ξεκινησω απο κατι βασικο. Για να κατσεις να μαθεις γλωσσες προγραμματισμου, data structures, να αποκτησεις αλγοριθμικη σκεψη, να μαθεις βασεις δεδομενων και αλλα πολλα που χρειαζονται για να γινεις προγραμματιστης θελει διαβασμα και τριβη.

Τωρα, θεωρώντας λοιπόν δεδομένο οτι δεν μπορείς να γλυτώσεις το διαβασμα, θα σου προτεινα να δωσεις πανελληνιες και να περασεις σε μια σχολη πληροφορικης.

Γιατι:

- Κανουν πιο σοβαρο μαθημα και σου παρεχουν πολυ περισσοτερες γνωσεις

- Ειναι ευρεως πιο αναγνωρισμενα και στην ελλαδα και στο εξωτερικο απο οτι μια ιδιωτικη σχολη/κολλεγιο

- Σου παρεχει δωρεαν φαγητο στο πανεπιστημιο, βιβλια και γενικα ειναι εξ'ολοκληρου δωρεαν

- Θα σε βαλουν σε μια σειρα ως προς την ροη της γνωσης που θα δεχεσαι, δηλαδη, αυτο που λες οτι δεν ξερεις απο που να ξεκινησεις κλπ

 

Ελληνικα Πανεπιστημια, η χειροτερη συμβουλη εβερ. Αποφοιτησα απο Εθνικο Μετσοβιο Πολυτεχνειο ΗΜΜΥ, είχα φίλους απο ΤΕΙ Πληροφορικης και από Πανεπιστήμιο Κρήτης το Επίπεδο ως προγραμματιστές 0. Και ιδού οι λόγοι

- Πολλοί καθηγητές έχουν τα μαθήματα τους πολύ πίσω, δλδ παραδίδουν μαθήματα php 5 ενώ στην αγορά υπάρχει η php 8. 

- Πολλοί καθηγητές είναι πολύ πίσω σε θέματα γνώσεων, έδωσα python 3.X, μέσα στην python υπάρχει μία μέθοδος που κάνει reverse μία list. Ο καθηγητής δεν την ήξερε, μου έβαλε 6, ζήτησα αναβαθμολογηση , το έτρεξα στο λαπτοπ μπροστά του όπως το είχα γράψει στο διαγώνισμα (με στυλό) και μου το έκανε 9 τον βαθμό. Αρά αμά δεν ζητούσα αναβαθμολόγηση θα είχα κακή αυτοπεποιθήηση και λάθος συμπεράσματα για των εαυτό μου πως δεν ήμουν καλός στον προγραμματισμό.

- Δίνεις εξετάσεις προγραμματισμού στο χαρτί και όχι σε υπολογιστή. 

- Συνδυάζουν τα πάντα με τα Μαθηματικά. Μάθημα Βάσεις Δεδομένων, κάνουμε την εισαγωγή στις Βάσεις Δεδομένων, εκεί που είχαμε φτιάξει δύο πίνακες και είχαμε χαρεί, μας στο γυρνάει σε Σχεσιακή Άλγεβρα.

- Δεν σε κάνει έτοιμο για την αγορά εργασίας. Στην καλύτερη περίπτωση απλά κάνεις πρακτική και εξελίζεσαι πολύ αργά.

- Συμβιβάζεσαι με το mindset του κάθε καθηγητή: Ψηφιακά Κυκλώματα/Συστήματα, επειδή έγγραφα την λέξη "bit" και όχι διφίο, ο καθηγητής μου έκοψε μονάδες επειδή απαιτούσε αποκλειστικά Ελληνικές Λέξεις.

 

Και θα απαντήσω και ένα προς ένα στα keypoints που έγραψες:

- Κανουν πιο σοβαρο μαθημα και σου παρεχουν πολυ περισσοτερες γνωσεις

Οι γνώσεις είναι χαλιά και πίσω για τους λόγους που έγραψα.

- Ειναι ευρεως πιο αναγνωρισμενα και στην ελλαδα και στο εξωτερικο απο οτι μια ιδιωτικη σχολη/κολλεγιο

- Οι σοβαρές εταιρείες ζητάνε work experience & portfolio και να τα πας καλά σε live assignment. Το πτυχίο το σκίζουμε πλέον.

 

- Σου παρεχει δωρεαν φαγητο στο πανεπιστημιο, βιβλια και γενικα ειναι εξ'ολοκληρου δωρεαν

- Φαγητό ΧΑΛΙΑ. Βιβλία 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ. Υπαρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ ΠΗΓΕΣ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΜΑΘΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ.

- Θα σε βαλουν σε μια σειρα ως προς την ροη της γνωσης που θα δεχεσαι, δηλαδη, αυτο που λες οτι δεν ξερεις απο που να ξεκινησεις κλπσ

- Αστείευσαι; 

 

Και πριν βγαλεις συμπερασματα για εμενα, είμαι Software Engineer & Scrum Master και κάνω και Recruiting, if you know what that means.

Εγώ προτείνω τα ακόλουθα για να μάθει κάποιος:

Από την λίστα, αυτά που είναι σε έντονα γράμματα είναι πιο σοβαρές πηγές 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καθένας με τις εμπειρίες του. Μια χαρά ήταν για μένα η σχολή. Από εκεί και πέρα έχει να κάνει και με την προσωπική ενασχόληση. Τώρα αν σου άρεσε ή όχι το φαγητό, είναι τελείως υποκειμενικό και στην κρίση του καθενός. 

εγώ στην σχολή μου έκανα machine learning, computer vision, μαθαίναμε για scrum, φτιάξαμε games με unity, φτιάξαμε μεταγλωττιστή από το μηδέν κ.α.. θέλω να πω πως είχαμε κάποια πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα. Προφανώς δεν θα μπορούσαν να μου αρέσουν και τα 55 μαθήματα που έκανα, αλλά τα περισσότερα ήταν τουλάχιστον ενδιαφέροντα και σίγουρα έμαθα τόνους πράγματα. Είχαμε και κάποια outdated μαθήματα, αλλά τι θες να σου κάνει πχ στην Java? Streams και Lambdas? Όταν καλά καλά δεν ξέρεις OOP πχ; Θέλω να πω σε μερικά πράγματα δεν έχει νόημα να δεις τα πιο advanced όταν δεν ξέρεις καλά καλά τα αρχικά. Μάθε τα αρχικά και μετά πήγαινε δες μόνος τα πιο advanced.

Άσε που, σε κανέναν χώρο είτε αυτό είναι πανεπιστήμιο, είτε αυτό είναι εργασία, είτε ο,τι είναι, δε θα βρεις το τέλειο.

Για μένα που πριν πάω σχολή ήμουν χαμένος και προσπαθούσα να μπω στον χώρο του προγραμματισμού ψάχνοντας από δω και από εκεί και ρωτώντας πως να αρχίσω χωρίς όμως αποτέλεσμα (όπως ακριβώς και ο TS), το να μπω στην σχολή με έβαλε σε μια τάξη ως προς του τι να μάθω πρώτα κλπ. 

Τέλος, οι σοβαρές εταιρίες, όπως για παράδειγμα οι τοπ 4 που λέμε στη Ελλάδα, αν δεν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου δεν σε παίρνουν καν. Τουλάχιστον στην εταιρία που εργάζομαι που ανήκει στις τοπ 4 αυτό ισχύει. Φαντάζομαι και στις άλλες θα ισχύει το ίδιο. 

Είναι απλά η δική μου εμπειρία και η προσωπική μου γνώμη. 

Επεξ/σία από Aggeluska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Aggeluska είπε

Τέλος, οι σοβαρές εταιρίες, όπως για παράδειγμα οι τοπ 4 που λέμε στη Ελλάδα, αν δεν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου δεν σε παίρνουν καν. Τουλάχιστον στην εταιρία που εργάζομαι που ανήκει στις τοπ 4 αυτό ισχύει. Φαντάζομαι και στις άλλες θα ισχύει το ίδιο. 

Top Εταιρίες, εννοείς Intra["soft", "lot","com"], Upstream, Microsoft Hellas?

Α δούλευα για αυτές. Πολλές γνώσεις και λίγα χρήματα. Τώρα δουλεύω για την Γερμανία, Paycheck 9.200E τον Μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, leo2002 said:

Top Εταιρίες, εννοείς Intra["soft", "lot","com"], Upstream, Microsoft Hellas?

Α δούλευα για αυτές. Πολλές γνώσεις και λίγα χρήματα. Τώρα δουλεύω για την Γερμανία, Paycheck 9.200E τον Μήνα.

Όχι δεν εννοώ αυτές. Επίσης δεν βρίσκω τον λόγο να φλεξαρεις μισθούς στο συγκεκριμένο τοπικ. 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μονο πραγμα που μπορει να σου μαθει η σχολη ειναι(που ειναι και βασικα στα πλαισια μια εταιρειας)
-συνεργασια με αλλα ατομα πανω σε προτζεκτ
- να παραδιδεις κατι πριν απο ενα deadline
- και το αν δεν εχεις καποιον να σε κατευθυνει που ειναι πολυ ευκολο να χαθεις μονος στο ιντερνετ, σου δειχνει ενα μονοπατι
-networking

απο εκει και περα ειναι και τι χαρακτηρας ειναι ο καθενας , πχ μποριε καποιος να εχιε τρελη αυτοπειθαρχια η να εχει ηδη networking  κτλ.
προγραμματισμο θα μαθεις μονος διαβαζωντας και βλεποντα ςρπαγματα απο πιο εμεπιρα ατομα

Επεξ/σία από MitsarasAth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2022 στις 6:46 ΜΜ, leo2002 είπε

Ελληνικα Πανεπιστημια, η χειροτερη συμβουλη εβερ. Αποφοιτησα απο Εθνικο Μετσοβιο Πολυτεχνειο ΗΜΜΥ, είχα φίλους απο ΤΕΙ Πληροφορικης και από Πανεπιστήμιο Κρήτης το Επίπεδο ως προγραμματιστές 0. Και ιδού οι λόγοι

- Πολλοί καθηγητές έχουν τα μαθήματα τους πολύ πίσω, δλδ παραδίδουν μαθήματα php 5 ενώ στην αγορά υπάρχει η php 8. 

- Πολλοί καθηγητές είναι πολύ πίσω σε θέματα γνώσεων, έδωσα python 3.X, μέσα στην python υπάρχει μία μέθοδος που κάνει reverse μία list. Ο καθηγητής δεν την ήξερε, μου έβαλε 6, ζήτησα αναβαθμολογηση , το έτρεξα στο λαπτοπ μπροστά του όπως το είχα γράψει στο διαγώνισμα (με στυλό) και μου το έκανε 9 τον βαθμό. Αρά αμά δεν ζητούσα αναβαθμολόγηση θα είχα κακή αυτοπεποιθήηση και λάθος συμπεράσματα για των εαυτό μου πως δεν ήμουν καλός στον προγραμματισμό.

- Δίνεις εξετάσεις προγραμματισμού στο χαρτί και όχι σε υπολογιστή. 

- Συνδυάζουν τα πάντα με τα Μαθηματικά. Μάθημα Βάσεις Δεδομένων, κάνουμε την εισαγωγή στις Βάσεις Δεδομένων, εκεί που είχαμε φτιάξει δύο πίνακες και είχαμε χαρεί, μας στο γυρνάει σε Σχεσιακή Άλγεβρα.

- Δεν σε κάνει έτοιμο για την αγορά εργασίας. Στην καλύτερη περίπτωση απλά κάνεις πρακτική και εξελίζεσαι πολύ αργά.

- Συμβιβάζεσαι με το mindset του κάθε καθηγητή: Ψηφιακά Κυκλώματα/Συστήματα, επειδή έγγραφα την λέξη "bit" και όχι διφίο, ο καθηγητής μου έκοψε μονάδες επειδή απαιτούσε αποκλειστικά Ελληνικές Λέξεις.

 

Και θα απαντήσω και ένα προς ένα στα keypoints που έγραψες:

- Κανουν πιο σοβαρο μαθημα και σου παρεχουν πολυ περισσοτερες γνωσεις

Οι γνώσεις είναι χαλιά και πίσω για τους λόγους που έγραψα.

- Ειναι ευρεως πιο αναγνωρισμενα και στην ελλαδα και στο εξωτερικο απο οτι μια ιδιωτικη σχολη/κολλεγιο

- Οι σοβαρές εταιρείες ζητάνε work experience & portfolio και να τα πας καλά σε live assignment. Το πτυχίο το σκίζουμε πλέον.

 

- Σου παρεχει δωρεαν φαγητο στο πανεπιστημιο, βιβλια και γενικα ειναι εξ'ολοκληρου δωρεαν

- Φαγητό ΧΑΛΙΑ. Βιβλία 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ. Υπαρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ ΠΗΓΕΣ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΜΑΘΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ.

- Θα σε βαλουν σε μια σειρα ως προς την ροη της γνωσης που θα δεχεσαι, δηλαδη, αυτο που λες οτι δεν ξερεις απο που να ξεκινησεις κλπσ

- Αστείευσαι; 

 

Και πριν βγαλεις συμπερασματα για εμενα, είμαι Software Engineer & Scrum Master και κάνω και Recruiting, if you know what that means.

Εγώ προτείνω τα ακόλουθα για να μάθει κάποιος:

Από την λίστα, αυτά που είναι σε έντονα γράμματα είναι πιο σοβαρές πηγές 

«Οι σοβαρές εταιρείες ζητάνε work experience & portfolio και να τα πας καλά σε live assignment. Το πτυχίο το σκίζουμε πλέον.»
Δηλαδή δεν χρειάζεται πτυχίο όντως ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...