Προς το περιεχόμενο

Megapixel Ανάλυση - Ατύχημα με αυτοκίνητο


Andkrem
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Andkrem,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Λύση

Δε ξέρω αν σωστά ανοίγω εδώ το θέμα, αλλά κάποιος ασυνείδητος με τράκαρε και έφυγε. Υπάρχει βίντεο που τον καταγράφει αλλά όταν ζουμάρω εμφανίζονται οι αριθμοί της πινακίδας αλλά όχι τα γράμματα. Υπάρχει πρόγραμμα που μπορεί να με βοηθήσει; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Αυτο που βλεπεις στις ταινιες και στις σειρες που βγαζουν τις πινακιδες σε full hd απο μια εικονα 10*10 pixel δεν μπορει να εφαρμοστει στην πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις το αριθμητικό μέρος, φαίνεται το χρώμα και ξεχωρίζει η μάρκα του αυτοκινήτου, μπορείς να πας στην τροχαία και ίσως με αναζήτηση να βρουν το όχημα, ακόμα και αν λείπουν κάποια στοιχεία της πινακίδας. Αν μπορεί να ξεχωρίσει και κάποιο γράμμα θα είναι ακόμα πιο εύκολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αν έχεις το αριθμητικό μέρος, φαίνεται το χρώμα και ξεχωρίζει η μάρκα του αυτοκινήτου, μπορείς να πας στην τροχαία και ίσως με αναζήτηση να βρουν το όχημα, ακόμα και αν λείπουν κάποια στοιχεία της πινακίδας. Αν μπορεί να ξεχωρίσει και κάποιο γράμμα θα είναι ακόμα πιο εύκολο.

Σ ευχαριστώ, για το πρώτο γράμμα είμαι σίγουρος και για την μάρκα και το χρώμα του αυτοκινήτου. Έχω πάρει το βίντεο από την κάμερα ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, jim_p είπε

Οχι. Αυτο που βλεπεις στις ταινιες και στις σειρες που βγαζουν τις πινακιδες σε full hd απο μια εικονα 10*10 pixel δεν μπορει να εφαρμοστει στην πραγματικοτητα.

Μου κάνει εντύπωση που ένα βίντεο από κάμερα ασφαλείας δεν μπορεί να επεξεργαστεί ώστε να βελτιωθεί η ευκρίνεια των γραμμάτων. Ξέρω ότι δεν έχεις άδικο ότι δεν μπορεί να στο εμφανίσει full hd, πεντακάθαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ότι δεν μπορεί να βελτιωθεί αλλά το ότι για να βελτιωθεί θα πρέπει να γίνει με ειδικό foresinc ai software που δεν το βρίσκεις στο εμπόριο παρά μόνο σαν υπηρεσία επί πληρωμή. Κι εκεί όμως μην περιμένεις θαύματα καθώς ο ai αλγόριθμος θα προσπαθήσει να προσθέσει (μαντέψει) τα στοιχεία που λείπουν βάσει συγκριτικών δεδομένων και μπορεί το αποτέλεσμα να μην είναι και σωστό στο τέλος.

Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσπαθήσεις με photoshop ή gimp να βελτιώσεις κάπως φωτεινότητα, αντίθεση, ευκρίνεια και ότι μπορέσεις να ξεχωρίσεις μετά με το μάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2022 στις 8:47 ΠΜ, Andkrem είπε

Δε ξέρω αν σωστά ανοίγω εδώ το θέμα, αλλά κάποιος ασυνείδητος με τράκαρε και έφυγε. Υπάρχει βίντεο που τον καταγράφει αλλά όταν ζουμάρω εμφανίζονται οι αριθμοί της πινακίδας αλλά όχι τα γράμματα. Υπάρχει πρόγραμμα που μπορεί να με βοηθήσει; Ευχαριστώ

Παιδιά τον βρήκα… βοήθησε λίγο και το kyno!!Όλα καλά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2022 στις 10:21 ΠΜ, micos000 είπε

Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσπαθήσεις με photoshop ή gimp να βελτιώσεις κάπως φωτεινότητα, αντίθεση, ευκρίνεια και ότι μπορέσεις να ξεχωρίσεις μετά με το μάτι.

Γενικά αυτό δεν θα το πρότεινα. Δηλαδή οκ να το κάνεις για σένα, αλλά το υλικό που θα δώσεις στη αστυνομία/ασφαλιστική μάλλον πρέπει να είναι απείραχτο. Εμπιστεύομαι τόσο την ελληνική δικαιοσύνη που δεν το 'χω τιποτα να ισχυρίζεται ο δικηγόρος της αντίπαλης πλευράς ότι τα στοιχεία που προσκόμισες είναι πλαστά επειδή τα πέρασες μια επεξεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
12 ώρες πριν, corleone3 είπε

εν ετει 2022 βγαζουν οτι αχρειαστη υπερτεχνολογικη σαβουρα αλλα στα ουσιωδες ειμαστε στο 2005 ακομα

Δηλαδή;

Εννοείς ότι θα έπρεπε να υπάρχει υπερ-τεχνολογία στις κάμερες ασφαλείας και να τραβάνε 4k στα 120Hz HDR με ενσωματωμένη ai τεχνολογία που να αναγνωρίζει τις πινακίδες και να τις συνθέτει real time; Σίγουρα θα υπάρχουν πολύ καλύτερες κάμερες και τεχνολογίες. Ποιος όμως θα τις πληρώσει που οι περισσότεροι παίρνουν από Κίνα ότι πιο φθηνό υπάρχει;

Ή μήπως θέλουμε να έχουμε στην διάθεση μας και δωρεάν κάποιον υπερ-υπολογιστή που να δημιουργεί εκ νέου τις πινακίδες ακόμα και αν δεν φαίνονται καθόλου τα στοιχεία (a-la person of Inderest ή CSI);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...