Προς το περιεχόμενο

Έρχονται περισσότερες διαφημίσεις στο iPhone


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Custom Rom και adblockers παντού. Μπορείς να βάλεις και vpn που να τις κόβει εξαρχής.

Το έχω εγκαταστήσει σε κινητό με sailfish os. Που δεν έχει τίποτα που να θυμίζει Google. Έχει ένα compatibility layer για android και καμία υπηρεσία της Google και από όσο ξέρω δεν έχει καμία εφαρμογή για TTS. Μια χαρά δουλεύει.

Ωραία, αλλά δεν καταλαβαίνω που κολλάμε. Όπως είπα δεν έχω άλλες πλατφόρμες για να να δοκιμάσω. Στο Android δεν έχει πλέον δικές του φωνές και χρησιμοποιεί το Google TTS αποκλειστικά. Αν δεν το έχεις εγκατεστημένο απλά δε δουλεύει η εκφώνηση. Παλιά είχε δικά του και ήταν ανεξάρτητο, όπως εξακολουθεί να είναι το Sygic πχ. Δεν είπα ότι δε δουλεύει πουθενά, είπα ότι εξαρτάται από τη Google πια. Αν το βάλεις σε συσκευή χωρίς Gapps δε θα έχει φωνή.

Σε άλλα συστήματα δεν ξέρω τι dependencies έχει, υποθέτω τα αντίστοιχα TTS των συστημάτων. Στο sailfish δες στην αντίστοιχη εικόνα που έβαλε ο φίλος πιο πάνω αν αναφέρει το TTS. Είτε έχεις κάποιο TTS εγκατεστημένο, είτε είναι όπως η παλιά καλή έκδοση που ήταν ανεξάρτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BadBoy είπε

Ωραία, αλλά δεν καταλαβαίνω που κολλάμε. Όπως είπα δεν έχω άλλες πλατφόρμες για να να δοκιμάσω. Στο Android δεν έχει πλέον δικές του φωνές και χρησιμοποιεί το Google TTS αποκλειστικά. Αν δεν το έχεις εγκατεστημένο απλά δε δουλεύει η εκφώνηση. Παλιά είχε δικά του και ήταν ανεξάρτητο, όπως εξακολουθεί να είναι το Sygic πχ. Δεν είπα ότι δε δουλεύει πουθενά, είπα ότι εξαρτάται από τη Google πια. Αν το βάλεις σε συσκευή χωρίς Gapps δε θα έχει φωνή.

Σε άλλα συστήματα δεν ξέρω τι dependencies έχει, υποθέτω τα αντίστοιχα TTS των συστημάτων. Στο sailfish δες στην αντίστοιχη εικόνα που έβαλε ο φίλος πιο πάνω αν αναφέρει το TTS. Είτε έχεις κάποιο TTS εγκατεστημένο, είτε είναι όπως η παλιά καλή έκδοση που ήταν ανεξάρτητη.

Αυτό σου γράφω. Το έχω βάλει σε συσκευή χωρίς gapps και έχει φωνή. Για την ακρίβεια είναι και προτεινόμενο πρόγραμμα gps από την εταιρεία του sailfish os (Jolla) για τις συσκευές της (που δεν έχουν καθόλου gapps ή εναλλακτικές εφαρμογές).

Δεν έχουν κάποια εφαρμογή TTS και η γλώσσα μας δεν υποστηρίζεται ούτε καν σε πρόβλεψη κειμένου μηνυμάτων.

Εχω καιρό να το δοκιμάσω. Θα το κάνω και θα σου γράψω πάλι.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2022 στις 8:16 ΠΜ, billdanos είπε

Είναι που βιάζεσαι και δεν διαβάζεις προσεκτικά… 😛

Πάντως δεν είναι δύσκολο: η google έφτιαξε το λειτουργικό της βασισμένο στη βασική πηγή των εσόδων της που είναι οι διαφημίσεις και τα δεδομένα των χρηστών. Η Apple πάλι, βγάζει τα περισσότερα χρήματα της από το hardware που πουλάει σε υψηλές τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αν μια μέρα σταματούσαν εντελώς οι διαφημίσεις και η συλλογή προσωπικών δεδομένων, μάντεψε ποιος από τους 2 θα έκλεινε πρώτος… ;) 

Και καλα κανει. Γιατι πιστευεις οτι με νοιαζει ποια θα εκλεινε πρωτη η δευτερη; Εμενα μου αρκει να μου κανει τη δουλεια που θελω. Αυτο ομως εννοουσα στο προηγουμενο σχολιο. Σε νοιαζει πιο πολυ η Apple να τα παει καλα παρα να σου προσφερει παραπανω πραγματα και να μην σε κοροιδευει στα μουτρα σου. Το να εισαι fanboy δεν ειναι κακο αλλα το να μην το παραδεχεσαι η να το αρνεισαι ειναι λιγο καπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2022 στις 10:14 ΠΜ, b-boy_steve είπε

Οκ πάω πάσο… έχω τόσα χρόνια να το δουλέψω που μου διέφυγε αυτό… 

Νομίζω όμως συμφωνούμε στο ποσο κακό ειναι το maps στα iPhone. Ούτε την ταχύτητα δεν γράφει… 😢

Εδώ βλέπουμε το τρομερό μαπς των αιφον όταν δεν πιάνεις καλό Ίντερνετ… επειδή γελάτε μερικοί… 

το ότι το βάζεις να σε πάει Τρίπολη και σε βγάζει σε αδιέξοδο στην Βουλγαρία δεν το σχολιάζω καν…

8F59DC5C-1F27-4EBE-9699-3A6F539BE272.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...