Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν πρόγραμμα για motion-frame interpolation;


philos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, το πρόβλημά μου είναι/ ήταν το εξής: σε 2160p ταινίες, μιλάμε για αρχεία των 40-50GB, για κάποιο λόγο το format τους είναι 24fps με αποτέλεσμα να είναι αισθητό το σπάσιμο των καρέ στην 4k οθόνη μου.

Τη λύση σε αυτό το πρόβλημα την έδωσε το SVP 4 Pro (motion-frame interpolation πρόγραμμα), πραγματικά κάνει την ταινία ομαλή σαν πηγαία 60fps!

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο ισότιμο free πρόγραμμα για motion-frame interpolation που να είναι συμβατό με 4k/HDR και MPC-HC (Media Player Classic).

Αυτή τη στιγμή είναι στην 30 days trial του SVP 4 Pro. :)

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2022 στις 12:10 ΠΜ, philos είπε

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο ισότιμο free πρόγραμμα για motion-frame interpolation που να είναι συμβατό με 4k/HDR και MPC-HC (Media Player Classic).

Έχω την εντύπωση ότι αυτό γίνεται με Avisynth, αλλά πάνε πάνω από 15 χρόνια που το χρησιμοποίησα τελευταία φορά και δε νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω. Κάνε ένα κόπο και πήγαινε στο forum.doom9.org και ρώτα εκεί. Στάνταρ θα σε κατατοπίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2022 στις 12:34 ΠΜ, greekfragma είπε

ποιά οθόνη και ποιά η πηγή;

Philips 436M6VBPAB VA HDR Monitor 42.51" 4K 3840x2160 με χρόνο απόκρισης 4ms GTG

RX 6800 XT

Στις 20/8/2022 στις 2:57 ΜΜ, clampro είπε

Έχω την εντύπωση ότι αυτό γίνεται με Avisynth, αλλά πάνε πάνω από 15 χρόνια που το χρησιμοποίησα τελευταία φορά και δε νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω. Κάνε ένα κόπο και πήγαινε στο forum.doom9.org και ρώτα εκεί. Στάνταρ θα σε κατατοπίσουν.

Βασικά δε θέλω να μετατρέψω τα αρχεία σε 60 fps, θέλω live να παίζουν στα 60 fps.

Αυτό το κάνει ήδη το SVP 4 Pro το οποίο συνεργάζεται με τον MPC-HC (Media Player Classic), απλά έχει trial περίοδο 30 ημερών. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βίντεο θα παίζουν στα FPS που έχουν αρχικά εκτός αν εννοείς οτι θες το ψευτο-true-motion 60fps ώστε να δεις την ταινία χωρίς το κλασσικό 24fps.

αν ψάχνεις τεχνικά να το κάνεις μπορείς να δοκιμάσεις το deinterlace mode που έχει ο κάθε player ή και το fixed setting fps.

π.χ. ο VLC έχει και τα 2 αυτά ως επιλογές στο Video και Input

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, philos είπε

Βασικά δε θέλω να μετατρέψω τα αρχεία σε 60 fps, θέλω live να παίζουν στα 60 fps.

Αν δεν κάνω κάποιο τραγικό λάθος, όπως το έχω καταλάβει, το AviSynth είναι frame server. Φτιάχνεις ένα wrapper για το βίντεό σου κι εκεί πάνω εφαρμόζεις φίλτρα κλπ και κάνει όλους τους μετασχηματισμούς live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως το SVP είναι μονόδρομος, για μενα βαλε custom script που εχεις λιγοτερο cpu usage και καλυτερο interpolation

Εδώ είναι οι οδηγίες μου: https://www.svp-team.com/forum/viewtopic.php?id=6488

Επεξ/σία από KnightRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2022 στις 12:10 ΠΜ, philos είπε

Λοιπόν, το πρόβλημά μου είναι/ ήταν το εξής: σε 2160p ταινίες, μιλάμε για αρχεία των 40-50GB, για κάποιο λόγο το format τους είναι 24fps με αποτέλεσμα να είναι αισθητό το σπάσιμο των καρέ στην 4k οθόνη μου.

Τη λύση σε αυτό το πρόβλημα την έδωσε το SVP 4 Pro (motion-frame interpolation πρόγραμμα), πραγματικά κάνει την ταινία ομαλή σαν πηγαία 60fps!

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο ισότιμο free πρόγραμμα για motion-frame interpolation που να είναι συμβατό με 4k/HDR και MPC-HC (Media Player Classic).

Αυτή τη στιγμή είναι στην 30 days trial του SVP 4 Pro. :)

Οποιοδήποτε πρόγαμα επεξεργασίας βίντεο μπορεί να το κάνει αυτό και πολλά ειναι δωρεάν ένα απο αυτά ειναι το davinci resolve απλά ξεκινάς το project θέτεις 60FPS framerate εισάγεις το βίντεο λές όχι να μην προσαρμοστεί το framerate με αυτό της πηγής και κάνεις export 

ή κάποιο πρόγραμμα που να εξειδικεύεται στο encoding πχ το handbrake 


Αλλά μου φαίνεται υπερβολικό να έχεις τέτοιο πρόβλημα λόγω του framerate της πηγής... πιο πιθανό μου φαίνεται είναι το hardware να μην μπορεί να ανταποκριθεί και γιαυτό να βλέπεις σπασίματα και με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς κάνει encode μειώνοντας το bitrate και γιαυτό δεν βλέπεις θέμα. 

Ποια είναι τα specs του PC σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2022 στις 1:34 ΠΜ, Dr_Pepper είπε

Οποιοδήποτε πρόγαμα επεξεργασίας βίντεο μπορεί να το κάνει αυτό

Το θέλει real time, να γίνεται κατά την αναπαραγωγή και όχι να κάνει re-encode τα βίντεο.

Στις 23/8/2022 στις 3:46 ΜΜ, philos είπε

Βασικά δε θέλω να μετατρέψω τα αρχεία σε 60 fps, θέλω live να παίζουν στα 60 fps.

Αυτό το κάνει ήδη το SVP 4 Pro το οποίο συνεργάζεται με τον MPC-HC (Media Player Classic), απλά έχει trial περίοδο 30 ημερών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...