Προς το περιεχόμενο

Διαμοιρασμός τηλεφωνίας και ιντερνετ σε 2 ορόφους.


fragma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ένα διώροφο θέλω να έχω τηλεφωνο και ιντερνετ με την ίδια σύνδεση. Ο ρούτερ (Speedport 2i) είναι στο ισόγειο και υπάρχουν 2 ασύρματες συσκευές dect Panasonic. Για να πιανει το ιντερνετ στον πάνω οροφο να βάλω range extender ή access point ή ένα σύστημα mesh που δίνει η Cosmote με 180 ευρώ; Επίσης γίνεται να βάλω την μία ασυρματη συσκευη τηλεφωνου στον πάνω όροφο όταν ο ρούτερ είναι κάτω; Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fragma είπε

Σε ένα διώροφο θέλω να έχω τηλεφωνο και ιντερνετ με την ίδια σύνδεση. Ο ρούτερ (Speedport 2i) είναι στο ισόγειο και υπάρχουν 2 ασύρματες συσκευές dect Panasonic. Για να πιανει το ιντερνετ στον πάνω οροφο να βάλω range extender ή access point ή ένα σύστημα mesh που δίνει η Cosmote με 180 ευρώ; Επίσης γίνεται να βάλω την μία ασυρματη συσκευη τηλεφωνου στον πάνω όροφο όταν ο ρούτερ είναι κάτω; Ευχαριστω 

καλωδια μπορεις να τραβηξεις??ειναι η ιδανικη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, fragma said:

Σε ένα διώροφο θέλω να έχω τηλεφωνο και ιντερνετ με την ίδια σύνδεση. Ο ρούτερ (Speedport 2i) είναι στο ισόγειο και υπάρχουν 2 ασύρματες συσκευές dect Panasonic. Για να πιανει το ιντερνετ στον πάνω οροφο να βάλω range extender ή access point ή ένα σύστημα mesh που δίνει η Cosmote με 180 ευρώ; Επίσης γίνεται να βάλω την μία ασυρματη συσκευη τηλεφωνου στον πάνω όροφο όταν ο ρούτερ είναι κάτω; Ευχαριστω 

αν μπορεις να περασεις utp βαζεις access point. αλλιως πας σε repeater,mesh αρκρι να ειναι λογικη η αποσταση.για to dect παιζει η εμβελεια του να πιανει σε εναν οροφο πανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, poulinos είπε

αν μπορεις να περασεις utp βαζεις access point. αλλιως πας σε repeater,mesh αρκρι να ειναι λογικη η αποσταση.για to dect παιζει η εμβελεια του να πιανει σε εναν οροφο πανω

Επειδή είμαι ίδια περίπτωση (διπλανα διαμερίσματα) μπορώ να συνδέσω στο Speedport με καλωδιο ethernet εναν Xiaomi router που έχω (4a) και να τον κανω να λειτουργήσει ως access point;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 19/08/2022 at 16:58, Teslakis said:

Επειδή είμαι ίδια περίπτωση (διπλανα διαμερίσματα) μπορώ να συνδέσω στο Speedport με καλωδιο ethernet εναν Xiaomi router που έχω (4a) και να τον κανω να λειτουργήσει ως access point;

λογικα αν εχει Lan θυρα ή λειτουργια access point μπορεις να το κανεις.αμα το αφησεις ως ρουτερ θα κανει την δουλεια που θελεις απλα θα εχεις 2 nat. δεν σημαινει οτι θα σου κανει προβλημα αν αυτο που θες ειναι απλα ιντερνετ αλλα καλο θα ηταν να δεις αν εχει λειτουργια access point ή εστω αν εχει lan ωστε να το κανεις με πλαγιο τροπο access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...