Προς το περιεχόμενο

Κινητό 150 έως 200 ευρώ.


Dt0003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε; 150 έως 200 max
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Ελλάδα 
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Όχι 
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Καινούριο 
5) Μέγεθος οθόνης; Δεν μας πειράζει. 
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); Δεν μας ενδιαφέρει.
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; Ναι αλλά χωρίς να είναι το βασικό κριτήριο αυτό, απλά να είναι αξιοπρεπής για την κατηγορία τιμής.
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; Να βγάζει μια μέρα 
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Όχι 
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά) Browsing, Fb, YouTube κτλπ, δεν παίζω παιχνίδια.
Καλησπέρα στην ομάδα από το 2017 μέχρι και σήμερα έχω το Samsung Galaxy J7 2016 το οποίο ναι μεν δουλεύει κανονικά αλλά πλέον τα έχει φάει τα ψωμιά του, οπότε ψάχνω αναγκάστηκα καινούριο κινητό μίας και αρκετές εφαρμογές πλέον δεν τις υποστηρίζει από την στιγμή που φοράει παλιό Android, έλεγα να κινηθώ για το Realme 8 αλλά για κάποιο λόγο σε όλα τα κινητά έχουν ανέβει οι τιμές και αυτή τη στιγμή στα 200 που κάνει δεν νομίζω ότι αξίζει μιας και πριν ένα μήνα το είχα δει στα 140€, εσείς τι θα προτείνατε μέχρι τα 200€ ιδανικά στα 150 με 180, κάποια άλλα που εχω βάλει στο μάτι είναι:  

Realme 8i / 9i

Xiaomi Redmi Note 11/ 10S

Samsung Galaxy A 22 5G / A 32 4G

Motorola Moto G31

Poco M4 Pro 5G

Ευχαριστώ πολύ, θα περιμένω τις απαντήσεις σας.

 

Επεξ/σία από Dt0003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dt0003 είπε

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε; 150 έως 200 max
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Ελλάδα 
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Όχι 
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Καινούριο 
5) Μέγεθος οθόνης; Δεν μας πειράζει. 
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); Δεν μας ενδιαφέρει.
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; Ναι αλλά χωρίς να είναι το βασικό κριτήριο αυτό, απλά να είναι αξιοπρεπής για την κατηγορία τιμής.
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; Να βγάζει μια μέρα 
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Όχι 
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά) Browsing, Fb, YouTube κτλπ, δεν παίζω παιχνίδια.
Καλησπέρα στην ομάδα από το 2017 μέχρι και σήμερα έχω το Samsung Galaxy J7 2016 το οποίο ναι μεν δουλεύει κανονικά αλλά πλέον τα έχει φάει τα ψωμιά του, οπότε ψάχνω αναγκάστηκα καινούριο κινητό μίας και αρκετές εφαρμογές πλέον δεν τις υποστηρίζει από την στιγμή που φοράει παλιό Android, έλεγα να κινηθώ για το Realme 8 αλλά για κάποιο λόγο σε όλα τα κινητά έχουν ανέβει οι τιμές και αυτή τη στιγμή στα 200 που κάνει δεν νομίζω ότι αξίζει μιας και πριν ένα μήνα το είχα δει στα 140€, εσείς τι θα προτείνατε μέχρι τα 200€ ιδανικά στα 150 με 180, κάποια άλλα που εχω βάλει στο μάτι είναι:  

Realme 8i / 9i

Xiaomi Redmi Note 11/ 10S

Samsung Galaxy A 22 5G / A 32 4G

Motorola Moto G31

Poco M4 Pro 5G

Ευχαριστώ πολύ, θα περιμένω τις απαντήσεις σας.

 

https://mr-mobile.gr/shop/motorola-moto-g52-6gb-128gb-charcoal-grey-eu/?ref=bestprice.gr 

https://www.yoost.gr/product/motorola-xt2135-2-moto-g60-dual-sim-6gb-ram-128gb-dynamic-grey-eu/?ref=bestprice.gr 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GATE123 είπε

Τα έχω δει τα συγκεκριμένα 2 μοντέλα της Motorola και δείχνουν εξαιρετικά, βέβαια πάνε κοντά στα 200 ενώ θα ήθελα να δώσω γύρω στα 180 αλλά αξίζει να βάλω ένα 20αρι παραπάνω για κάτι καλύτερο, σε μεγάλα καταστήματα που πηγα τύπου Κωτσοβολος Public δεν τα είχανε δυστυχώς για να τους κάνω ένα τεστ, ξέρεις τι παίζει με αναβαθμίσεις στην Motorola αν θα πάρουν το android 13? 

Σαν UI μου αρέσουν μιας και μετά τα Pixel έχουν το καθαρότερο android, από τα δύο πιο θα επέλεγες και επίσης τα καταστήματα είναι έμπιστα? 

Ευχαριστώ για την απάντηση και σορρυ αν δε βάζω σε κόπο.

Επεξ/σία από Dt0003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα μαγαζιά είναι έμπιστα. 

Αναβαθμίσεις όπως τα υπόλοιπα Android. 

Ναι έχουν καθαρό λειτουργικό. 

Θα πήγαινα στο G52 αν και το G60 είναι λίγο καλύτερο (επεξεργαστή, μπαταρία, γραφικά),αλλά είναι και 1 χρόνο πιο παλιό. 

Επίσης το G52 έρχεται με Android 12,ενώ το G60 με Android 11. 

Δες και εδώ την σύγκριση και αποφάσισε https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10861&idPhone2=11457

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chios είπε

τι να το κάνεις το ois όταν το κινητό είναι ερείπιο.

Ειναι samsung όμως και αυτό μετράει... Οπότε ανάμεσα σε Α22 5g, A22 4g, A32 5g A32 4g θα επέλεγα Α22 4g. 

Πρόσφατα χρειάστηκε να επιλέξω κινητό για τον πατέρα μου στο χωριό, οπότε στυλ "απλό και ποιοτικό", με κινεζιές θα με κυνηγαγε😂. Ήθελα το Α22 4g (είναι πιο ακριβό από το 5g!!) τιμή εξωφρενική, μετά έψαξα το Α32 4g δεν υπήρχε, υπηρχε το Α32 5g σε προσφορά εξαντλημένο. Προωθούν πολύ το Α13 που είναι τέλειως χρεπι. Τελικά κατέληξα σε Νokia G50, που για γνωστή εταιρεία και γνωστή αλυσίδα, ήταν τίμιο. 

Επεξ/σία από eko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, eko13 είπε

Ειναι samsung όμως και αυτό μετράει... Οπότε ανάμεσα σε Α22 5g, A22 4g, A32 5g A32 4g θα επέλεγα Α22 4g. 

Πρόσφατα χρειάστηκε να επιλέξω κινητό για τον πατέρα μου στο χωριό, οπότε στυλ "απλό και ποιοτικό", με κινεζιές θα με κυνηγαγε😂. Ήθελα το Α22 4g (είναι πιο ακριβό από το 5g!!) τιμή εξωφρενική, μετά έψαξα το Α32 4g δεν υπήρχε, υπηρχε το Α32 5g σε προσφορά εξαντλημένο. Προωθούν πολύ το Α13 που είναι τέλειως χρεπι. Τελικά κατέληξα σε Νokia G50, που για γνωστή εταιρεία και γνωστή αλυσίδα, ήταν τίμιο. 

Το έχω δει το a22 4g από κοντά αλλά η αλήθεια είναι πως πλέον τα καταστήματα δεν το φέρνουν πουλάνε κυρίως a13 a22 5g a32 5g, αξιόλογο ήταν αλλά στα 200 που κάνει τώρα πιστεύω υπάρχουν καλύτερες προτάσεις, επίσης έχει 720p ανάλυση που εν έτη 2022 μου κακοφαίνεται αρκετά, πάντως σε σχέση με άλλα Samsung σε εκείνη την κατηγορία τιμής ήταν αρκετά καλό, για το a13 θα συμφωνήσω μαζί σου είναι όντως χρεπι και μου φαίνεται περίεργο που κάθε φορά που πάω στα μεγάλα καταστήματα υπάρχει πάντα κάποιος που το αγοράζει, από κοντά που το είδα κόλλαγε περισσότερο από το j7 2016 που έχω εδώ και 6 χρόνια σχεδόν.

Επεξ/σία από Dt0003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Realme 9 στα 210€ θεωρείτε καλή επιλογή? 

Μιλάω για την έκδοση με 8Gb και 128 χώρο ή τα 2 Motorola είναι καλύτερα?

Επίσης τσέκαρα από κοντά και το Vivo Y33S στα 199€ πάλι με 8Gb Ram τι λέτε αξίζουν?

Κάτι καλύτερο στα 200 μίας και είπα να ανέβω ένα 20αρικο δεν έχω δει από τα 2 Motorola και τα 2 κινητά που ανέφερα μόλις,όποιος έχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά ας μου πει.

7 λεπτά πριν, elise είπε

Με ενδιαφέρει αγορά μόνο από Ελλάδα, γιατί φοβάμαι μην μπλέξω μετά αν έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό.

Επεξ/σία από Dt0003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, elise είπε

δεν εχει νοημα κανενα αυτο που λες.

 

ποσο μαλλον οταν αγοραζεις απο αμαζον.

Δεν έχω αγοράσει ποτέ από εξωτερικό, οπότε δεν γνωρίζω τι παίζει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dt0003 είπε

Το Realme 9 στα 210€ θεωρείτε καλή επιλογή? 

Μιλάω για την έκδοση με 8Gb και 128 χώρο ή τα 2 Motorola είναι καλύτερα?

Επίσης τσέκαρα από κοντά και το Vivo Y33S στα 199€ πάλι με 8Gb Ram τι λέτε αξίζουν?

Κάτι καλύτερο στα 200 μίας και είπα να ανέβω ένα 20αρικο δεν έχω δει από τα 2 Motorola και τα 2 κινητά που ανέφερα μόλις,όποιος έχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά ας μου πει.

Με ενδιαφέρει αγορά μόνο από Ελλάδα, γιατί φοβάμαι μην μπλέξω μετά αν έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό.

Δεν ξέρω πόσο καλή είναι η 100αρα καμερα του, αλλα τα υπόλοιπα στοιχεία δεν λέει και τίποτα... Δεν έχει και nfc... Μεγάλο μείον πλέον (fuel pass κτλ) 

Επεξ/σία από eko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/8/2022 στις 1:30 ΜΜ, eko13 είπε

Εγώ θα πήγαινα σε Α22 4G! Χάνω σε επιδόσεις άλλα κερδίζεις amoled και OIS στην καμερα. 

Αγορινα το moto g52 εχει αμολεντ οθονη...

20 ώρες πριν, Dt0003 είπε

Δεν έχω αγοράσει ποτέ από εξωτερικό, οπότε δεν γνωρίζω τι παίζει. 

 

Καλο θα ηταν να μην μπλεξεις με αγορες απ το εξωτερικο σε ηλεκτρονικα ειδη...Στο χωριο μου λενε παπουτσι απ τον τοπο σου.Στα λεφτα που θες η καλυτερη αγορα ειναι το realme 8 με λιγο παραπανω βεβαιως.Το εχω το συγκεκριμενο και μαλιστα αυτο των 4gb και δεν με εχει προβληματισει καθλου εως τωρα.Το εχω απ τον Μαιο και το εχει και η γυναικα μου απ τον Απριλιο.185 το ειχε παρει εκεινη 145 εγω.Ειναι λιγο ανωτερο απ το νεο μοντελο το 9.

Σε αλλο κινητο εγω θα πηγαινα στο g52 το οποιο δεν του λειπει τιποτα και θα απεφευγα χιαομι και σαμυ.Τα χιαομι γιατι ειναι μαπα(αποδεδειγμενα πλεον) και τα σαμυ λογω σερβις (αν ισχυει ακομη η αρβατο ή η ts solutions με τις υγρασιες τους).

Επεξ/σία από osfp1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...