Προς το περιεχόμενο

Google Pixel 6


aspromavros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω κολλήσει άσχημα με το PIXEL 6 και θέλω να το αγοράσω με ορίζοντα 3ετίας-4ετίας, οπότε θα ήθελα να κάνω τη δυνατόν καλύτερη επιλογή στην αγορά κινητού.

Αυτή τη στιγμή έχω το ONEPLUS 6 με επιλογή δικτύου 2G / 3G / 4G (αυτόματο). Δεν έχω ιδέα σχετικά με τα 5G, VoLTE και Wi-fi calling, ούτε αν τα έχω ενεργοποιημένα....Με αυτά λοιπόν που έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω όπως το 5G.

Από όλα όσα διάβασα, το μόνο που με προβληματίζει για την αγορά του PIXEL 6, είναι η έλλειψη υποστήριξης του 5G, και αυτό όχι για το 5G αυτό καθαυτό, αλλά για το τι θα γίνει όταν θα σταματήσει η λειτουργία του 3G (αλήθεια υπάρχει χρονοδιάγραμμα για το πότε θα γίνει αυτό?).

Πιο συγκεκριμένα :

Ισχύει ότι δε θα μπορώ να μιλάω στο τηλέφωνο και ταυτόχρονα να έχω internet ? Αν ισχύει αυτό σημαίνει ότι θα επηρεάζεται η λειτουργία του Android Auto το οποίο χρησιμοποιώ πολύ ?

Θα έχω προβλήματα στην επικοινωνία μου (π.χ. διακοπή / χάσιμο κλήσεων, αδύνατο σήμα κτλ.?)

Να αναφέρω τέλος ότι δε θα ήθελα να μπω σε διαδικασίες root κτλ.

Επίσης, δε με ενδιαφέρει να έχω 2η sim card

Τέλος, αν βοηθάει σε κάτι, μένω Θεσσαλονίκη.

 

Θα το εκτιμούσα και θα σας ήμουν υπόχρεος εάν μου δίνατε απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω OnePlus 6(από το επίσημο sites) και είμαι απο Θεσσαλονίκη.

Άκου ....... 

Το ότι δεν θα υπάρχει 3G δεν υπάρχει πρόβλημα διότι υπάρχει το 2G και το 4G ,οπότε το 5G είναι μόνο για ταχύτητα και αυτό μετά από 2-3 χρόνια. 

VoLTE και Wi-fi calling δεν έχω ενεργοποιήσει και εγώ γιατί δεν μου χρειάζονται. 

Τώρα στα Pixel εκτός από το VoLTE και Wi-fi calling δεν θα υπάρξει υποστήριξη από Ελλάδα.

Δηλαδή service δεν υπάρχει αν γίνει οτιδήποτε.

Οπότε για εμένα το ξεχνάς, εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει. 

Αυτή την στιγμή εκτός από το 1+6 έχω και Realme που είναι σαν να έχω OnePlus στα χέρια μου ,με εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας και επίσημο service εδώ στην Ελλάδα.

Στα λεφτά του Pixel 6 παίρνεις ένα πάρα πολύ καλό Realme.

Π.χ αυτό https://www.bestprice.gr/item/2157390104/realme-gt-2-5g-12gb-256gb.html 

Τη λες?

Εδώ σου έχω και την σύγκριση https://www.kimovil.com/el/sygkrish/google-pixel-6,realme-gt-2-12gb-256gb-cn

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aspromavros είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω κολλήσει άσχημα με το PIXEL 6 και θέλω να το αγοράσω με ορίζοντα 3ετίας-4ετίας, οπότε θα ήθελα να κάνω τη δυνατόν καλύτερη επιλογή στην αγορά κινητού.

Αυτή τη στιγμή έχω το ONEPLUS 6 με επιλογή δικτύου 2G / 3G / 4G (αυτόματο). Δεν έχω ιδέα σχετικά με τα 5G, VoLTE και Wi-fi calling, ούτε αν τα έχω ενεργοποιημένα....Με αυτά λοιπόν που έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω όπως το 5G.

Από όλα όσα διάβασα, το μόνο που με προβληματίζει για την αγορά του PIXEL 6, είναι η έλλειψη υποστήριξης του 5G, και αυτό όχι για το 5G αυτό καθαυτό, αλλά για το τι θα γίνει όταν θα σταματήσει η λειτουργία του 3G (αλήθεια υπάρχει χρονοδιάγραμμα για το πότε θα γίνει αυτό?).

Πιο συγκεκριμένα :

Ισχύει ότι δε θα μπορώ να μιλάω στο τηλέφωνο και ταυτόχρονα να έχω internet ? Αν ισχύει αυτό σημαίνει ότι θα επηρεάζεται η λειτουργία του Android Auto το οποίο χρησιμοποιώ πολύ ?

Θα έχω προβλήματα στην επικοινωνία μου (π.χ. διακοπή / χάσιμο κλήσεων, αδύνατο σήμα κτλ.?)

Να αναφέρω τέλος ότι δε θα ήθελα να μπω σε διαδικασίες root κτλ.

Επίσης, δε με ενδιαφέρει να έχω 2η sim card

Τέλος, αν βοηθάει σε κάτι, μένω Θεσσαλονίκη.

 

Θα το εκτιμούσα και θα σας ήμουν υπόχρεος εάν μου δίνατε απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο το 5G όσο το VoLTE. Όταν θα καταργηθεί πλήρως το 3G, που ήδη έχει αρχίσει να καταργείται σε πολλές περιοχές, αν είσαι με 4G οι κλήσεις θα πέφτουν σε 2G. Άρα δεν θα έχεις ίντερνετ ταυτόχρονα. Μόνο με root μπορείς να τα έχεις και τα δύο (VoLTE/5G) προς το παρόν και μόνο με Vodafone. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GATE123 είπε

Έχω OnePlus 6(από το επίσημο sites) και είμαι απο Θεσσαλονίκη.

Άκου ....... 

Το ότι δεν θα υπάρχει 3G δεν υπάρχει πρόβλημα διότι υπάρχει το 2G και το 4G ,οπότε το 5G είναι μόνο για ταχύτητα και αυτό μετά από 2-3 χρόνια. 

VoLTE και Wi-fi calling δεν έχω ενεργοποιήσει και εγώ γιατί δεν μου χρειάζονται. 

Τώρα στα Pixel εκτός από το VoLTE και Wi-fi calling δεν θα υπάρξει υποστήριξη από Ελλάδα.

Δηλαδή service δεν υπάρχει αν γίνει οτιδήποτε.

Οπότε για εμένα το ξεχνάς, εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει. 

Αυτή την στιγμή εκτός από το 1+6 έχω και Realme που είναι σαν να έχω OnePlus στα χέρια μου ,με εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας και επίσημο service εδώ στην Ελλάδα.

Στα λεφτά του Pixel 6 παίρνεις ένα πάρα πολύ καλό Realme.

Π.χ αυτό https://www.bestprice.gr/item/2157390104/realme-gt-2-5g-12gb-256gb.html 

Τη λες?

Εδώ σου έχω και την σύγκριση https://www.kimovil.com/el/sygkrish/google-pixel-6,realme-gt-2-12gb-256gb-cn

Πέτυχες διάνα !! Οι 2 επόμενες επιλογές μου είναι το Samsung S21 FE και το Realme GT2.

Απλά φοβάμαι λίγο τη realme σαν εταιρία κυρίως στις αναβαθμίσεις (γιατί ενώ  είμαι ευχαριστημένος από τη oneplus, μας έβγαλε την ψυχή μέχρι να δώσει την τελευταία αναβάθμιση). Οπότε φοβάμαι μην έχω τα ίδια και με τη realme.

Επίσης, ένας λόγος που θέλω το pixel είναι η σιγουριά των αναβαθμίσεων που θα δίνει η google.

Ποιό realme έχεις ? Είσαι ευχαριστημένος ?

1 ώρα πριν, GATE123 είπε

 

Το ότι δεν θα υπάρχει 3G δεν υπάρχει πρόβλημα διότι υπάρχει το 2G και το 4G ,οπότε το 5G είναι μόνο για ταχύτητα και αυτό μετά από 2-3 χρόνια. 

VoLTE και Wi-fi calling δεν έχω ενεργοποιήσει και εγώ γιατί δεν μου χρειάζονται. 

 

Επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα, τι σημαίνει αυτό στην πράξη για το pixel 6 ? 

Επίσης ρε παιδιά δε μπορώ να καταλάβω αυτό που διάβασα ότι αν δεν έχω 4G θα είμαι με 2G. Γιατί να μην έχω 4G μόνιμα ? Σε ποιές περιπτώσεις δε θα έχω 4G και θα πέφτω στο 2G ? Ουφφφ, κουράστηκα και μόνο που τα σκέφτηκα όλα αυτά.....

Επεξ/σία από aspromavros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Πέτυχες διάνα !! Οι 2 επόμενες επιλογές μου είναι το Samsung S21 FE και το Realme GT2.

Απλά φοβάμαι λίγο τη realme σαν εταιρία κυρίως στις αναβαθμίσεις (γιατί ενώ  είμαι ευχαριστημένος από τη oneplus, μας έβγαλε την ψυχή μέχρι να δώσει την τελευταία αναβάθμιση). Οπότε φοβάμαι μην έχω τα ίδια και με τη realme.

Επίσης, ένας λόγος που θέλω το pixel είναι η σιγουριά των αναβαθμίσεων που θα δίνει η google.

Ποιό realme έχεις ? Είσαι ευχαριστημένος ?

Επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα, τι σημαίνει αυτό στην πράξη για το pixel 6 ? 

Επίσης ρε παιδιά δε μπορώ να καταλάβω αυτό που διάβασα ότι αν δεν έχω 4G θα είμαι με 2G. Γιατί να μην έχω 4G μόνιμα ? Σε ποιές περιπτώσεις δε θα έχω 4G και θα πέφτω στο 2G ? Ουφφφ, κουράστηκα και μόνο που τα σκέφτηκα όλα αυτά.....

Όταν είσαι σε 4G και σε πάρουν τηλέφωνο, η πάρεις εσύ τηλέφωνο, επειδή δεν έχεις VoLTE, η κλήση θα πέφτει σε 2G. Αν είχες VoLTE, το 4G θα παρέμενε και θα είχες ταυτόχρονα και ίντερνετ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Waiss είπε

Όταν είσαι σε 4G και σε πάρουν τηλέφωνο, η πάρεις εσύ τηλέφωνο, επειδή δεν έχεις VoLTE, η κλήση θα πέφτει σε 2G. Αν είχες VoLTE, το 4G θα παρέμενε και θα είχες ταυτόχρονα και ίντερνετ.

Εννοείς αν με πάρουν τηλέφωνο την ώρα που χρησιμοποιώ το internet στο κινητό ή δεν έχει να κάνει με το αν είμαι εκείνη την ώρα στο internet ?

Συγνώμη ρε παιδιά για το "μάθημα για ηλίθιους" αλλά μου φαίνονται λίγο μπερδεμένα αυτά....

Επεξ/σία από aspromavros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Εννοείς αν με πάρουν τηλέφωνο την ώρα που χρησιμοποιώ το internet στο κινητό ή δεν έχει να κάνει με το αν είμαι εκείνη την ώρα στο internet ?

Συγνώμη ρε παιδιά για το "μάθημα για ηλίθιους" αλλά μου φαίνονται λίγο μπερδεμένα αυτά....

Γενικά αν έχεις 4G την ώρα που είσαι έξω, αν σε πάρουν τηλέφωνο θα πέφτει σε 2G επειδή καταργείται το 3G. Αν το 3G δεν το καταργούσαν, σε μια κλήση θα είχες ίντερνετ ταυτόχρονα. Τώρα δεν θα μπορείς αν πέφτει σε 2G. Γι'αυτό χρειάζεται να έχεις VoLTE. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2022 έχουμε .. Δεν νοείται κινητό χωρίς volte και 5g ιδίως εάν θα το έχεις για τα επόμενα 4 χρόνια.

Άποψη μου επειδή θες να κρατήσεις το κινητό καιρό κοίτα για Samsung σειρά S. Ωραία ήταν η OP αλλά τώρα στην ΒΒΚ δεν υπάρχει ελπίδα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Συγνώμη ρε παιδιά για το "μάθημα για ηλίθιους" αλλά μου φαίνονται λίγο μπερδεμένα αυτά....

Γιαυτό ξεχνάς τα pixel και κοιτάς για αγορά κάποιας άλλης συσκευής/εταιρείας.

Pixel προορίζονται κυρίως για αυτούς που ''είναι ψαγμένοι'',γιατί δεν είναι μόνο τα παραπάνω που αναφέρεις το πρόβλημα.

Λές ότι θές να το κρατήσεις 3-4χρόνια. Εαν σου πάθει κάποιο πρόβλημα(πχ χαλάσει η οθόνη/μικρόφωνο), γνωρίζεις ποιος αναλαμβάνει Ελλάδα για επισκευή αυτών, γιατί αντιπροσωπεία δεν υπάρχει.... Θα σου μείνει στο χέρι η συσκευή...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aspromavros είπε

Πέτυχες διάνα !! Οι 2 επόμενες επιλογές μου είναι το Samsung S21 FE και το Realme GT2.

Απλά φοβάμαι λίγο τη realme σαν εταιρία κυρίως στις αναβαθμίσεις (γιατί ενώ  είμαι ευχαριστημένος από τη oneplus, μας έβγαλε την ψυχή μέχρι να δώσει την τελευταία αναβάθμιση). Οπότε φοβάμαι μην έχω τα ίδια και με τη realme.

Επίσης, ένας λόγος που θέλω το pixel είναι η σιγουριά των αναβαθμίσεων που θα δίνει η google.

Ποιό realme έχεις ? Είσαι ευχαριστημένος ?

Επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα, τι σημαίνει αυτό στην πράξη για το pixel 6 ? 

Επίσης ρε παιδιά δε μπορώ να καταλάβω αυτό που διάβασα ότι αν δεν έχω 4G θα είμαι με 2G. Γιατί να μην έχω 4G μόνιμα ? Σε ποιές περιπτώσεις δε θα έχω 4G και θα πέφτω στο 2G ? Ουφφφ, κουράστηκα και μόνο που τα σκέφτηκα όλα αυτά.....

Το Realme 8 έχω και είναι πολύ ευχαριστημένος.

Αυτό εδώ https://www.bestprice.gr/item/2156641694/realme-8-6gb-128gb.html 

Για τα υπόλοιπα στα είπαν οι υπόλοιποι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο που γινόταν με το 4g/LTE που ήταν μόνο data και για κλήση έπεφτε σε 2G (και τα data πήγαιναν σε 3G ΑΝ υπηρχε), τωρα γινεται/θα γίνει με το 5G.

To 5G NSA (not stand alone) είναι σκέτα data και όταν γίνεται κλήση πέφτει σε 4G VoLTE για κλήση και για data. Tωρα αναπτύσσουν τις κλήσεις VoNR (Voice over New Radio) για να γίνει το 5G SA (stand alone). Στις ΗΠΑ μονο σε 2 πόλεις το έχουν δοκιμάσει. Και προφανώς θα αργήσει πάρα πολύ να εφαρμοστεί παντού και ακόμα πολύ περισσότερο να φτάσουν στο σημείο να πουν ότι θα αρχίσουν να καταργούν το 4G  VoLTE.

Αλλά έτσι για να έχουμε να λέμε, Samsung συσκευές που υποστηρίζουν ήδη τις κλησεις 5G VoNR είναι όλες οι S21 και S22 (απλές, plus και ultra).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.

Αν και έχω φάει κόλλημα με το pixel 6, μάλλον θα στραφώ προς Samsung S21 FE.....

 

To pixel 6 στο best price έχει 650 και το s22 603€.

Πάρε το s22 και μια χαρά θα σου βγάλει 4 χρόνια.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, laserjesus είπε

To pixel 6 στο best price έχει 650 και το s22 603€.

Πάρε το s22 και μια χαρά θα σου βγάλει 4 χρόνια.. 

Δεν ήθελα το Pro αλλά το απλό που το βλέπω να παίζει στα 500 +

Έχω όριο τα 500 €.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, laserjesus είπε

To pixel 6 στο best price έχει 650 και το s22 603€.

Πάρε το s22 και μια χαρά θα σου βγάλει 4 χρόνια.. 

Με μπαταρία 3700mAh και με τον Exynos 2200, ευχαριστώ δεν θα πάρω........ 

Καλύτερα ας πάει στο Samsung S21 Fe. 

Τα 6,4 που είναι δεν έχει μεγάλη διαφορά από τα 6,1

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...