Προς το περιεχόμενο

Πατέρας φωτογράφησε γυμνό το γιο του για τον παιδίατρο και η Google τον επισήμανε ως εγκληματία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, paredwse είπε

Ασχέτως του υπολοίπου μηνύματος σου, από αυτή την παράγραφο και μόνο γίνεται αντιληπτό ότι δεν έχεις παιδιά.
Αρκετές φορές έχω πάρει φωτογραφία είτε τραύματος είτε κάποιου δερματικού προβλήματος παιδιού μου και την έχω στείλει σε γιατρό (και στον παιδίατρο και στον δερματολόγο) γιατί είμαστε διακοπές και προφανώς η πρόσβαση σε γιατρό που εμπιστεύομαι είναι πρακτικά αδύνατη. 

Ωραίες οι 'θεωρίες' αλλά και λίγη επαφή με την πραγματικότητα δεν βλάπτει. 

κατανοώ οτι ως γονέας δεν αισθάνεσαι καλά γιατι ειναι κατι που δεν το σκέφτηκες όπως ο πατέρας στο άρθρο ή θεωρεις αυτοδίκαια  οτι δεν έκανες κατι λάθος , μην ξεχνάς οτι  καθε φωτογραφία που τραβαμε περιέχει πληροφορίες οπως γεωγραφική περιοχή , ώρα και ημέρα , συσκευή και άλλες πολλές που εύκολα "διαβάζει"  κάποιος , δεν χρειάζεται να αισθάνεσαι ενοχές  , δεν ήσουν ελλιπής ως γονέας , απλά στη ψηφιακή κοινωνία που ζούμε πρέπει να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοί , το debate για τη διαχείριση των  προσωπικών δεδομένων  είναι ένα  καυτο θέμα και θα μας απασχολήσει πολύ .

Η Google καλά έκανε και δεν άλλαξε την άποψή της , η αστυνομία στην αμερική πολλες φορές προσπερνάει και βάζει υποθέσεις στο αρχείο που αργότερα αποδεικνύεται οτι ήταν λάθος , πολλες φορες τραγικό.

Επεξ/σία από ethereum
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να καταλάβω και εγώ ο .....

Κάθε μέρα χιλιάδες παιδεραστές χρησιμοποιούν ΚΑΙ την google για να βρουν παιδική πορνογραφία και ότι άλλο άρρωστο ψάχνουν , και δεν τους  βρίσκει η google και βρήκε κάποιον που έστειλε φωτό σε email  νοσοκομείου ή γιατρού;;;

Πιστεύω αυτή πρέπει να είναι η απορία όλων μας ....

WTF ρεεερ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, lost2 είπε

Για να καταλάβω και εγώ ο .....

Κάθε μέρα χιλιάδες παιδεραστές χρησιμοποιούν ΚΑΙ την google για να βρουν παιδική πορνογραφία και ότι άλλο άρρωστο ψάχνουν , και δεν τους  βρίσκει η google και βρήκε κάποιον που έστειλε φωτό σε email  νοσοκομείου ή γιατρού;;;

Πιστεύω αυτή πρέπει να είναι η απορία όλων μας ....

WTF ρεεερ.

Ακριβώς αυτό…

εταιρίες σαν την Google, την MS και την Apple δεν μπορούν να “βρουν” άτομα που διακινούν παιδική πορνογραφια αλλά στιγματίζουν εύκολα, χωρίς ενδοιασμούς και συγνώμη, γονείς που απλά έστειλαν φωτογραφία σε γιατρό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιά είναι Google και η κάθε Google, που διορίστηκε για να ορίζει την ζωή του καθενός ? Τι δουλειά έχει εξαρχής να ψάχνει προσωπικές και τις οικογενειακές φωτογραφίες του καθενός ? έχει ξεφύγει τελείως αυτό το πράγμα,για την δήθεν προστασία μας,όπως και με την μόδα στήν "πολιτική ορθότητα" γενικά.Είναι δυνατόν να μην μπορεί να ανεβάσει ένας γονιός η συγγενείς πλέον ένα βίντεο η φωτό,στο Google η στο Ytube που να δείχνει πχ ένα παιδικό πάρτι η κάποια άλλη δραστηριότητα παιδιών γιατί φοβούνται μην το δούν κάποιοιοι ανώμαλοι ?

Το θέατρο του παραλόγου ενω η υποκρισία δίνει και παίρνει,δυστυχώς όλα πλέον γίνονται για την δημιουργία εντυπώσεων.Οπως πολύ σωστά παρατήρησαν πιο πάνω μερικοί φίλοι,στιγματίζουν έναν πατέρα που έστειλε στον Γιατρό μια φωτό του παιδιού του αλλά τους πραγματικούς ενόχους που δημιουργούν και διακινούν καθημερινά τεράστιο υλικό παιδικής πορνογραφίας δεν τους βρίσκουν....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ethereum είπε

...

Οι γονείς έπρεπε να αρνηθούν να  φωτογραφήσουν το παιδί τους γυμνό και να στειλουν τις φωτο  σε ένα αλλο κινητό εκτός άν έπερναν διαβεβαιώσεις απο ειδική υπηρεσία του νοσοκομείου που δέχεται τέτοιες φωτο , άν το  νοσοκομείο δέν διέθετε τέτοια υπηρεσία θα έπρεπε να πανε το παιδί στο νοσοκομείο αυτοπροσώπως

...

 

 

8 ώρες πριν, paredwse είπε

Ασχέτως του υπολοίπου μηνύματος σου, από αυτή την παράγραφο και μόνο γίνεται αντιληπτό ότι δεν έχεις παιδιά.
Αρκετές φορές έχω πάρει φωτογραφία είτε τραύματος είτε κάποιου δερματικού προβλήματος παιδιού μου και την έχω στείλει σε γιατρό (και στον παιδίατρο και στον δερματολόγο) γιατί είμαστε διακοπές και προφανώς η πρόσβαση σε γιατρό που εμπιστεύομαι είναι πρακτικά αδύνατη. 

Ωραίες οι 'θεωρίες' αλλά και λίγη επαφή με την πραγματικότητα δεν βλάπτει. 

Κατι μου λεει οτι κλασικα ή δεν διαβασε το αρθρο, ή του διεφυγε αυτο.

Στις 23/8/2022 στις 12:11 ΠΜ, polemikos είπε

Στη συνέχεια, απέστειλε τις φωτογραφίες από το iPhone του συζύγου στο δικό της κινητό, από όπου και τις ανάρτησε στο σύστημα ανταλλαγής μηνυμάτων του νοσοκομείου.

 

7 ώρες πριν, pavlitakis είπε

Πολύ κουβέντα για το τίποτα. Στείλε μέσω WhatsApp ή Telegram και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μανία όλοι με την γκουγκλ.

Πολυ πιθανων να εγινε flagged απο το backup, μιας και δεν εγινε η επικοινωνια μεσα απο πλατφορμα της google (που αν δεν κανω λαθος, δεν εχει και καμια σοβαρη, γνωστη, πλατφορμα για ανταλλαγη μηνυματων, περα απο την πολυ Basic sms εφαρμογη της, που ομως ξανα λεω οτι δεν χρησιμοποιηθηκε).

6 ώρες πριν, Macosj είπε

Πολύ καλά έκανε η Google. Δεν είναι αστυνομία να ερευνήσει την υπόθεση. Εντόπισε γυμνή φωτογραφία παιδιού και αμέσως αντέδρασε. Η αστυνομία θα διαλευκάνει την υπόθεση, όχι η Google.

Αλλος ενας που μαλλον δεν διαβασε το αρθρο:

  

Στις 23/8/2022 στις 12:11 ΠΜ, polemikos είπε

Μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό, ο Μαρκ επικοινώνησε με το Νίκολας Χίλαρντ, τον αστυνομικό που είχε αναλάβει την έρευνα, ο οποίος τον ενημέρωσε ότι η υπόθεσει είχε "κλείσει". Στην έκθεσή του, ο Χίλαρντ κατέληγε στο συμπέρασμα ότι "το περιστατικό δεν πληρούσε τις παραμέτρους ώστε να χαρακτηριστεί έγκλημα και ότι εξαρχής δεν είχε διαπραχθεί το οποιοδήποτε έγκλημα".

 

5 ώρες πριν, Vasilisxd είπε

Ουδεμία σχέση με αυτό που κάνει η Google. 

Τι κανει η google? Γιατι, μεχρι τωρα, η αληθεια ειναι δεν εχει δωθει ξεκαθαρη απαντηση πως εγινε το flag. Ο μονος γνωστος τροπος ειναι μετα το backup στο g photos

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρομοια περιπτωση και σε μενα

απο το πουθενα μπαν ο λογαριασμος του Youutube και μετα απο αλλεπαλληλες επικοινωνιες τιποτα εδω και 6 μηνες

ουτε καν ασχοληθηκε κανεις με τα μαιλσ kai ta complains 

θα μου πεις ε και? φτιαξε αλλον

ελα ομως που ειναι συνδεδεμενος με gdrive και gmail

οποτε οταν πας να κανεις click ενα βιντεο youtube δεν δουλευει σωστα και πρεπει να αλλαξεις browser σστον αλλο λογαριασμο

κατι πρεπει να γινει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλλη αποψη (και ισως λιγο και σαν συνήγορος του διαβόλου) είναι ότι σε κάποιους servers της Google θα βρίσκονται φωτογραφίες με "επικίνδυνο" υλικο για το οποιο η εταιρεια μπορει να χρειαστει καποια στιγμη να απολογηθει. Δεν μπορει η καθε εταιρεια που φιλοξενει τα αρχεια εκατομμυρίων ανθρωπων να ξερει η να ζηταει τον λογο για τον οποιο τραβηχτηκε καθε φωτογραφια, και ενδεχομενως να "συνεργει" σε καποια παρανομη δραστηριοτητα. Εμεις απο το μερος μας, απο την στιγμη που οποιοδηποτε αρχειο προσωπικο μας το μοιραζόμαστε με την καθε εταιρια, ειτε για σκοπους φυλαξης (backup) ειτε μεταφορας (email) πρεπει να κατανοουμε οτι μπορειο οποιοσδηποτε αλγοριθμος η ανθρωπος υπαλληλος της εταιριας να εχει προσβαση σε αυτο για να το αξιολογησει. Αυτο που μπορουμε να κανουμε για να ειμαστε οσο πιο ασφαλεις γινεται ειναι να κραταμε offline backups των αρχειων μας και να χρησιμοποιουμε end-to-end encryption για τα εξερχομενα. Χωρις να συμφωνω με τα γεγονοτα του αρθρου και την πολιτικη της Google, δεν θα επρεπε να ξαφνιαζομαστε απο τετοια περιστατικα.

Επεξ/σία από lancexxiii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να μου στείλω από gmail σε gmail dickpic με το κεφάλι του Biden να δούμε αν θα την προσβάλουμε. Κατά τα αλλα όλα είναι κρυπτογραφημένα. Το key logging πάει σύννεφο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 hours ago, ethereum said:

κατανοώ οτι ως γονέας δεν αισθάνεσαι καλά γιατι ειναι κατι που δεν το σκέφτηκες όπως ο πατέρας στο άρθρο ή θεωρεις αυτοδίκαια  οτι δεν έκανες κατι λάθος , μην ξεχνάς οτι  καθε φωτογραφία που τραβαμε περιέχει πληροφορίες οπως γεωγραφική περιοχή , ώρα και ημέρα , συσκευή και άλλες πολλές που εύκολα "διαβάζει"  κάποιος , δεν χρειάζεται να αισθάνεσαι ενοχές  , δεν ήσουν ελλιπής ως γονέας , απλά στη ψηφιακή κοινωνία που ζούμε πρέπει να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοί , το debate για τη διαχείριση των  προσωπικών δεδομένων  είναι ένα  καυτο θέμα και θα μας απασχολήσει πολύ .

Η Google καλά έκανε και δεν άλλαξε την άποψή της , η αστυνομία στην αμερική πολλες φορές προσπερνάει και βάζει υποθέσεις στο αρχείο που αργότερα αποδεικνύεται οτι ήταν λάθος , πολλες φορες τραγικό.

Όχι, δεν κατανοείς, προφανώς. Aδυνατείς να κατανοήσεις καθώς δεν είσαι γονέας και δεν έχεις βρεθεί σε αντίστοιχη περίπτωση.

Δεν έγραψα το προηγούμενο μήνυμα ούτε γιατί αισθάνομαι ενοχές (γιατί άραγε να αισθάνομαι ενοχές;) ούτε θεωρώ εαυτόν ελλιπή ως γονέα - το αντίθετο. Αισθάνομαι μια χαρά που κατάφερα, με την βοήθεια της τεχνολογίας και των γιατρών, να αντιμετωπίσω το πρόβλημα που προέκυψε στα παιδιά μου. Σκέφτηκα μια χαρά αυτό που έκανα, το έκανα συνειδητά και μάλιστα όχι μία φορά: και πριν 5-6 χρόνια όπου η μεγάλη μου κόρη παρουσίασε κάτι στο δέρμα της αλλά και σε κάτι αντίστοιχο που παρουσίασε η μικρή μου κόρη στις φετινές καλοκαιρινές διακοπές μας. 

Τα φληναφήματα περί διαχείρισης προσωπικών δεδομένων τα παραβλέπω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, blacckvodka είπε

Ξέρει κανείς αν παραβιάζω κάτι που στέλνω στην πρώην μου 3 το πρωί ενώ είναι με τον δικό της?

Εντελώς φιλικά έχω να σου πω πως παραβιάζεις την ηρεμία του ζευγαριού, τώρα αν το καταλάβει ο νυν και τα πάρει στο κρανίο και σε κάνει τόπι στις φάπες, ε πίστεψε με δε θα φταίει αυτός μετά. Φυσικά φταίει και η πρώην που δε σε έχει κάνει block ακόμα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, paredwse είπε

Όχι, δεν κατανοείς, προφανώς. Aδυνατείς να κατανοήσεις καθώς δεν είσαι γονέας και δεν έχεις βρεθεί σε αντίστοιχη περίπτωση.

Δεν έγραψα το προηγούμενο μήνυμα ούτε γιατί αισθάνομαι ενοχές (γιατί άραγε να αισθάνομαι ενοχές;) ούτε θεωρώ εαυτόν ελλιπή ως γονέα - το αντίθετο. Αισθάνομαι μια χαρά που κατάφερα, με την βοήθεια της τεχνολογίας και των γιατρών, να αντιμετωπίσω το πρόβλημα που προέκυψε στα παιδιά μου. Σκέφτηκα μια χαρά αυτό που έκανα, το έκανα συνειδητά και μάλιστα όχι μία φορά: και πριν 5-6 χρόνια όπου η μεγάλη μου κόρη παρουσίασε κάτι στο δέρμα της αλλά και σε κάτι αντίστοιχο που παρουσίασε η μικρή μου κόρη στις φετινές καλοκαιρινές διακοπές μας. 

Τα φληναφήματα περί διαχείρισης προσωπικών δεδομένων τα παραβλέπω.

ok φίλε καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, blincy είπε

Εντελώς φιλικά έχω να σου πω πως παραβιάζεις την ηρεμία του ζευγαριού, τώρα αν το καταλάβει ο νυν και τα πάρει στο κρανίο και σε κάνει τόπι στις φάπες, ε πίστεψε με δε θα φταίει αυτός μετά. Φυσικά φταίει και η πρώην που δε σε έχει κάνει block ακόμα 😛

Άμα κάνει αυτός όμως τόπι στο ξύλο τον νυν και ξαφνικά αλλάξουν πάλι τα συναισθήματα της πρώην και τον δει αλλιώς πάλι...?

Τι θα κάνει ο νυν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Macosj είπε

Πολύ καλά έκανε η Google. Δεν είναι αστυνομία να ερευνήσει την υπόθεση. Εντόπισε γυμνή φωτογραφία παιδιού και αμέσως αντέδρασε. Η αστυνομία θα διαλευκάνει την υπόθεση, όχι η Google. Οπότε πολύ σωστά, ανάλαβε η αστυνομία την υπόθεση

Δε αντέδρασε κανείς για αυτό. Αλλά για αυτό: Ένας εκπρόσωπος της Google δήλωσε για τις παραπάνω περιπτώσεις: «Ακόμα κι αν οι αρχές επιβολής του νόμου λένε ότι δύο άτομα (ο κ. Mark και ο κ. Cassio) είναι αθώοι, θα εξακολουθήσουμε να υποστηρίζουμε την κρίση μας»

Σου φαίνεται λογικό?

13 ώρες πριν, ethereum είπε

Η Google καλά έκανε και δεν άλλαξε την άποψή της , η αστυνομία στην αμερική πολλες φορές προσπερνάει και βάζει υποθέσεις στο αρχείο που αργότερα αποδεικνύεται οτι ήταν λάθος , πολλες φορες τραγικό.

Δεν μπορείς ή δεν θέλεις να καταλάβεις πόσο επικίνδυνο είναι μία ιδιωτική εταιρεία να αμφισβητεί την κρίση ενός σώματος ασφαλείας?

Επεξ/σία από golden33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Google μου έχει κλείσει το λογαριασμό και δεν γνωρίζω το λόγο.. η απάντηση της είναι κάθετη.. δεν μπορούμε να επαναφέρουμε το λογαριασμό σας για την δική σας ασφάλεια. αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stamy είπε

H Google μου έχει κλείσει το λογαριασμό και δεν γνωρίζω το λόγο.. η απάντηση της είναι κάθετη.. δεν μπορούμε να επαναφέρουμε το λογαριασμό σας για την δική σας ασφάλεια. αυτό.. 

Αποφασιζομεν και διαταζομεν.

Εγώ στο fb είχα σχολιάσει αρνητικά μια "σελίδα" που έδινε Xiaomi pro scooter με 1,99€, ελληνική, με ελληνικά comments  πελατών τύπου το παρέλαβα είστε τέλειοι, μου κόστισε μόνο 2€. 

Μου ήρθε ειδοποίηση ότι, δεν μιλάω καλά και παραβιάζω τους όρους της κοινότητας, ενώ σχολίαζα σε.μια ψεύτικη σελίδα που χει σκοπό το scam  έστω και 2€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...