Προς το περιεχόμενο

DualSense Edge, η απάντηση της Sony και του PS5 στο Xbox Elite controller


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Sony ανακοίνωσε κατά τη διάρκεια της gamescom ένα νέο ασύρματο χειριστήριο για το PS5 με την ονομασία  DualSense Edge.

Το χειριστήριο "υψηλής απόδοσης" είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο, και αποτελεί στην ουσία την απάντηση στο Xbox Elite της Microsoft. Η πρόταση της Sony φαίνεται να έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά από τα χειριστήρια Scuf και Elite, με αφαιρούμενα αναλογικά thumbsticks, πίσω κουμπιά, δυνατότητα αλλαγής στα  καπάκια stick και υποστήριξη πολλαπλών προφίλ ελέγχου.

Το DualSense Edge επιτρέπει στον κάτοχό του να αλλάζει τα καπάκια των μοχλών για τρεις τύπους: τυπικό, high dome και low dome. Υπάρχουν επίσης δύο εναλλάξιμα πίσω κουμπιά (half dome ή lever) που μπορούν να αντιστοιχιστούν σε οποιαδήποτε άλλα κουμπιά, όπως τα τυπικά paddles. Μπορείτε ακόμη και να αντικαταστήσετε τις μονάδες του μοχλού, γεγονός που αποτελεί μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με το Xbox Elite, και οι οποίες θα πωλούνται ξεχωριστά.

Η Sony έχει επίσης προσθέσει ρυθμιζόμενες κλειδαριές για τις σκανδάλες στο πίσω μέρος. Αυτές οι κλειδαριές είναι ιδανικές για τους παίκτες που θέλουν να κλειδώνουν τις σκανδάλες τους στο μισό τράβηγμα και να ρυθμίζουν με ακρίβεια την απόσταση διαδρομής. Μπορείτε επίσης να αναπροσαρμόσετε ή να απενεργοποιήσετε τις εισόδους των κουμπιών και να ρυθμίσετε την ευαισθησία του μοχλού και τις νεκρές ζώνες.

Όπως και σε άλλα παραμετροποιήσιμα χειριστήρια, μπορείτε και εδώ να αποθηκεύσετε πολλαπλά προφίλ ελέγχου, κάτι που είναι ιδανικό όταν αλλάζετε τακτικά παιχνίδια. Το περιβάλλον εργασίας διαθέτει ένα ειδικό κουμπί λειτουργίας που σας επιτρέπει να αλλάζετε γρήγορα μεταξύ των προφίλ, να ρυθμίζετε την ένταση του ήχου και της συνομιλίας αλλά και να έχετε πρόσβαση στις ρυθμίσεις προφίλ για να προσαρμόσετε το χειριστήριο κατά τη διάρκεια ενός παιχνιδιού.

Μαζί με το DualSense Edge θα περιλαμβάνετε ακόμη και ένα καλώδιο USB-C, το οποίο ασφαλίζει στο χειριστήριο. Υπάρχει επίσης μια θήκη μεταφοράς, όπως και στο Xbox Elite, η οποία διατηρεί όλα τα εξαρτήματα σε ένα μέρος και μπορεί να φορτίσει το χειριστήριο μέσω USB όταν δεν χρησιμοποιείται.

image.png.5a4bc04e52b6a1aeea0bb69c0a9b0db3.png

Η Sony ανακοίνωσε το χειριστήριο DualSense Edge κατά τη διάρκεια του Gamescom Opening Night Live και δεν υπάρχει ακόμη επιβεβαιωμένη ημερομηνία κυκλοφορίας ή τιμή. Ωστόσο γνωρίζουμε από σήμερα ότι το DualSense Edge δεν θα κυκλοφορήσει άμεσα. «Τους επόμενους μήνες, ανυπομονούμε να μοιραστούμε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το ασύρματο χειριστήριο DualSense Edge, συμπεριλαμβανομένου του χρονοδιαγράμματος κυκλοφορίας, και ανυπομονούμε να δούμε πώς η κοινότητα του PS5 θα ξεκλειδώσεις όλες τις δυνατότητες προσαρμογής που δίνει το χειριστήριο» ανέφερε ο Hideaki Nishino, αντιπρόεδρος του τμήματος εμπειριών του PlayStation.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ετοιμαστείτε για αγγελίες τύπου "Πωλείται Sony Dualsense Edge ολοκαίνουργιο (έχει ανοιχθεί μόνο για έλεγχο) 2 ημερών με εγγύηση. Μόνο 6743.45€ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!"

  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα πωληθεί μόνο σε bundle με άλλο ps5 controller(απλό) και gran turismo. 1 χρόνος εγγύησης εννοείται. Το προιόν δεν θα είναι διαθέσιμο για παραλαβή/πληρωμή απο το κατάστημα, μόνο οnline παραγγελία.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, neof1z είπε

Είμαι πλέον 50 χρονών.

Εύχομαι ολόψυχα όλοι η Hardcore Gamers να το αποκτήσουν και να μου αφιερώσουν τα Platinum Trophies που θα κερδίσουν!

Εδώ εγώ είμαι 40 και δεν με αγγιζει πλέον τπτ....  :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, herbalife3 είπε

Προπομπός του ps5 pro? Μήπως κυκλοφορήσουν και μαζί..

Καμία σχέση, γι' αυτό και δεν το είπε ''pro'' όπως πολλοί περίμεναν αλλά ''edge''. PS5 Pro θα δούμε το νωρίτερο τέλος του 2024, όχι πιο πριν. Ο λόγος που βγήκε το PS4 Pro 3 χρόνια μετά το απλό ήταν λόγω της μετάβασης σε 4Κ και έπρεπε να βγάλουν κονσόλα να το υποστηρίζει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Εδώ εγώ είμαι 40 και δεν με αγγιζει πλέον τπτ....  :)

Εγώ από την άλλη κοντεύω τα 42 και πάλι όμως απολαμβάνω το gaming 1-2 ωρες την ημέρα (έχουμε και δουλειές 😒),δεν ξέρω αλλα βλέπω καινούργια πράματα και απο την μια που αρέσουν, από την άλλη είναι τόσα πια που δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις !

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτο 199€ ρε Sony, να το αγοράσουν οι Scalpers και να το πουλούν 399€ στους nerds. Εξάλλου έρχονται αυξήσεις στο ρεύμα τον χειμώνα.

-Η επιβίωση προέχει της ηθικής

Μπρεχτ!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ΒΑΡΕΘΕΙ την υπερκοστολόγηση.... που θα πάει πια αυτή η βαλίτσα; 

Όχι δεν ειμαι τσιγκούνης (καλά ούτε και πλούσιος αλλά τεσπά δεν είμαι ενάντίον του να δώσεις λεφτά για κάτι που σαρέσει αλλά θα πρέπει να έχει και ένα αντίκρισμα δηλαδή η ποιότητα και το κόστος παραγωγής να ειναι ένα μεγάλο ποσοστό (πάνω απο 50%) της τελικής τιμής)

Δίνουμε 100+ ευρώ για ένα χειριστήριο που κάνει 20 ευρώ το πολύ για να παραχθεί. 

Δίνουμε 1900 ευρώ για μια κάρτα που για να παραχθεί ζήτημα να χρειαζόταν 100 ευρώ... ναι ειναι και το rnd φύσικά αλλά @@ μπλέ rnd κάνανε και πχ το 2007 τότε γιατί η καλύτερη κάρτα έκανε 400 ευρώ; (που και πάλι ακριβές ήταν αλλά τεσπα πιο κοντά σε αυτό που αναφέρω σχετικά με τελική τιμή και κόστος παραγωγής) 

Τέλος το rnd δεν ειναι κάτι αυθέρετο ή αναλογικό με την διαφορά επιδόσεωον rnd σημαίνει ότι Χ αριθμός επιστημόνων ξόδεψε Υ αριθμό ορών για σχεδιασει κάτι. 

Αν λοιπόν δουλεύουν τις ίδιες ώρες με πριν ή δεν δεκαπλασιάστηκε το επιστημονικό προσωπικό το κόστος rnd παραμένει το ίδιο.
rnd πιο απλά ειναι το κόστος απο τα μεροκάματα των ειδικών που κάνουν πειράμτα για νέα σχέδια. 

Ναι έχουμε και πληθωρισμό αλλά όχι 100+%! 

Φτάσανε τα "καλά" κινητά 1200+ ευρώ  που κινέζοι στα εργοστάσια τύπου στρατόπεδα συγκεντρώσεως τα κάνουν με 20-50 άντε 100 ευρώ... 

Όλα απλά έχουν χαζομάρκετινγ και τα πουλάνε 10 φορές πιο πάνω...  φαν.. ΦΟΥΡΦΟΥΡΙΑ υπολογιστή πάνε στα 200 ευρώ για ένα σετ ΦΟΥΡΦΟΥΡΙΑ... όσο δίνει κάποιος για έναν επεξεργαστή να δίνει και για τα πλαστικά φουρφουρια επειδή έχουν λαμπιονια και μια μάρκα σταμπαρισμένη πάνω... 

έχει καταντήσει αηδία πια.... 

 

  • Like 14
  • Thanks 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kyrsoronas είπε

Εγώ από την άλλη κοντεύω τα 42 και πάλι όμως απολαμβάνω το gaming 1-2 ωρες την ημέρα (έχουμε και δουλειές 😒),δεν ξέρω αλλα βλέπω καινούργια πράματα και απο την μια που αρέσουν, από την άλλη είναι τόσα πια που δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις !

Δεν είπα ότι δεν μου αρέσουν ή ότι δεν παίζω... Τουναντίον θα έλεγα.. Rpg ακόμα λιώνω. Απλα πλέον μονάχα σινγλ.  Είπα δεν με εντυπωσιάζει. Για παράδειγμα.. Όταν το 2004 περίπου βγήκε το πρώτο far cry.  Βγήκαμε και τρέχαμε γυμνοί στο δρόμο..... Τώρα.. Καλά είναι. Μέχρι εκεί...  Μπουχτησα;  ανέβηκαν πολύ τα στάνταρ και πλέον δεν με μαγεύουν οι δήθεν αναβαθμίσεις;  το ότι δουλεύω 20 και βάλε χρόνια σαν ηλεκτρονικος ,  άρα τα έφαγα στην μάπα;  τι να σου πω.  Μόνο το vr με κά@λωσε όπως παλιά...  

23 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Έχω ΒΑΡΕΘΕΙ την υπερκοστολόγηση.... που θα πάει πια αυτή η βαλίτσα; 

Όχι δεν ειμαι τσιγκούνης (καλά ούτε και πλούσιος αλλά τεσπά δεν είμαι ενάντίον του να δώσεις λεφτά για κάτι που σαρέσει αλλά θα πρέπει να έχει και ένα αντίκρισμα δηλαδή η ποιότητα και το κόστος παραγωγής να ειναι ένα μεγάλο ποσοστό (πάνω απο 50%) της τελικής τιμής)

Δίνουμε 100+ ευρώ για ένα χειριστήριο που κάνει 20 ευρώ το πολύ για να παραχθεί. 

Δίνουμε 1900 ευρώ για μια κάρτα που για να παραχθεί ζήτημα να χρειαζόταν 100 ευρώ... ναι ειναι και το rnd φύσικά αλλά @@ μπλέ rnd κάνανε και πχ το 2007 τότε γιατί η καλύτερη κάρτα έκανε 400 ευρώ; (που και πάλι ακριβές ήταν αλλά τεσπα πιο κοντά σε αυτό που αναφέρω σχετικά με τελική τιμή και κόστος παραγωγής) 

Τέλος το rnd δεν ειναι κάτι αυθέρετο ή αναλογικό με την διαφορά επιδόσεωον rnd σημαίνει ότι Χ αριθμός επιστημόνων ξόδεψε Υ αριθμό ορών για σχεδιασει κάτι. 

Αν λοιπόν δουλεύουν τις ίδιες ώρες με πριν ή δεν δεκαπλασιάστηκε το επιστημονικό προσωπικό το κόστος rnd παραμένει το ίδιο.
rnd πιο απλά ειναι το κόστος απο τα μεροκάματα των ειδικών που κάνουν πειράμτα για νέα σχέδια. 

Ναι έχουμε και πληθωρισμό αλλά όχι 100+%! 

Φτάσανε τα "καλά" κινητά 1200+ ευρώ  που κινέζοι στα εργοστάσια τύπου στρατόπεδα συγκεντρώσεως τα κάνουν με 20-50 άντε 100 ευρώ... 

Όλα απλά έχουν χαζομάρκετινγ και τα πουλάνε 10 φορές πιο πάνω...  φαν.. ΦΟΥΡΦΟΥΡΙΑ υπολογιστή πάνε στα 200 ευρώ για ένα σετ ΦΟΥΡΦΟΥΡΙΑ... όσο δίνει κάποιος για έναν επεξεργαστή να δίνει και για τα πλαστικά φουρφουρια επειδή έχουν λαμπιονια και μια μάρκα σταμπαρισμένη πάνω... 

έχει καταντήσει αηδία πια.... 

 

Πρώτο.  Παλαιότερα οι ημιαγωγοί ήταν και δυσκολότερο να φτιαχτούν ,  και τα εργατικά χέρια 200 ακριβότερα.  Πριν πάνε Κίνα και λοιπές χώρες.  Δεύτερο.  Ποιοτικά τα τεχνολογικά προϊόντα πέφτουν.  Γιατί τα φτιάχνουν με ορίζοντα 3 ετιας.  Αν το σκευτεις...  Τρίτο. Το rnd είναι παπάς ολκής.  Το εφηύρε για να δικαιολόγησει.  Τέταρτο.....σχεδόν κανείς από αυτούς δεν είναι κατασκευαστές.  Φασον ή συναρμολογιση κάνουν. Άρα.. Πρέπει να βγάλουν.  Πέμπτο... Όταν οι καταναλωτές είναι αρνιά.. Τους πουλάνε προβληματικά προϊόντα, σε τρελές τιμές,  και αντί να τα πάνε πίσω να τους τα βάλουν στον πρωκτό .  Τους δικαιολογούν και από πάνω..  Τι περίμενεις εσύ;  

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αντί να κάνουν μαγνητικά τα sticks για να μην έχεις ποτέ drifting τα έκαναν αποσπώμενα για να αλλάζουν . Σαν να σου λένε θα πληρώνεις κώτσο ανταλλακτικά μέχρι να σβήσει ο ήλιος. 

Επεξ/σία από shadowlike
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...