Προς το περιεχόμενο

Ασύρματο headset


antonl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μια ακόμα φορά είμαι στην αναζήτηση ενός wireless headset για το pc μιας και τα 2 που χω παρουσιάσαν προβλήματα.

Απαιτήσεις:

  • Διάρκεια μπαταρίας 20+ ώρες
  • Άνετα στην πολύωρη χρήση
  • Over-the-ear
  • Καλή εμβέλεια
  • Ικανοποιητική ποιότητα ήχου. Είχα στο παρελθόν κάποια που το μπάσο ακουγόταν υπερβολικά σ όλο το εύρος των συχνοτήτων, δε θέλω κάτι τέτοιο. Δεν είμαι audiophile.
  • Αγορά είτε από Ελλάδα είτε από κάποιο Amazon της ΕΕ

Επιθυμητά χαρακτηριστικά (nice to have):

  • bluetooth (με κάποια wi-fi που είχα, ο ήχος έκανε διακοπές όταν απομακρυνόμουν πάνω από 5 μέτρα απ το pc, δεν ξέρω αν ήταν πρόβλημα των συγκεκριμένων)
  • Τα μαξιλαράκια είτε να μη φθείρονται εύκολα είτε να μπορούν ν αλλαχθούν. Έχω βαρεθεί μετά από κάποιους μήνες να βρίσκω μικρά κομματάκια πλαστικού απ τα μαξιλαράκια που αποσυντείθονται στ αυτιά μου.

Αυστηρό όριο τιμής δε θα πω αλλά βάσει των απαιτήσεων μου, νομίζω ότι κάτι θα υπάρχει κάτω από 100€. Αλλά μπορεί ν ανέβω και στα 200€ αν υπάρχει κάποια πρόταση "τεφαρίκι". Τα τελευταία 6-7 χρόνια έχουν περάσει απ τα χέρια μου 5-6 headsets κόστους 40-80€ τα οποία ζήσαν απροβλημάτιστα για 6 μήνες ως 2 χρόνια.

Το μικρόφωνο δεν μ ενφιαφέρει αλλά αν υπάρχει κάποιο headset που μπορεί να προσφέρει απομόνωση των λοιπών εξωτερικών ήχων (πχ τηλεόραση που παίζει στα 5 μέτρα) μπορώ πιο εύκολα ν ανέβω στα 200€.

Βλέπω αυτά: HyperX Cloud Alpha Wireless (με κερδίζει η μπαταρία/άνεση) αλλά δεν ξέρω μήπως είναι overkill γι αυτά που ζητάω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...