Προς το περιεχόμενο

Μηχανικός Πληροφορικής και Ηλ. συστημάτων Σίνδος αξίζει ;


STRK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ! Έδωσα φέτος πανελλήνιες και πέρασα στο τμήμα Μηχανικών πληροφορικής και ηλεκτρονικών συστημάτων - Θεσσαλονίκη ! Αξίζει σαν σχολή ; Έχει επαγγελματικά δικαιώματα; Αξίζει μήπως να κάνω μεταγραφή για Αθήνα (ΠΑΔΑ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις σχολές πληροφορικής δεν υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα επαγγελματικά δικαιώματα, όπως στις σχολές μηχανικών. Δηλαδή δεν έχουν κάποια σφραγίδα για να υπογράφουν μελέτες, εγκαταστάσεις κτλ. αυτό είναι το πρωιν ΤΕΙ πληροφορικής Σίνδου αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρώτο, τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι το ειδικό βάρος μιας σχολής. Ασχέτως αν στο 99% των εργασιών ΙΤ στην Ελλάδα δεν χρειάζονται. Και που να χρειαστούν; Στις τρύπες που φτιάχνουν σελίδες για σκρουτζομάγαζα; Κατά τα άλλα, στείλε βιογραφικό σε μια (σοβαρή εταιρία) που σχεδιάζει λογισμικό για τραπεζικά συστήματα και πες μου αν θα σε πάρουν χωρίς αναγνωρισμένο πτυχίο. 

Στην περίπτωσή σου τώρα, δυο εισαγωγικά περί σχολών πληροφορικής στην Ελλάδα. Υπάρχουν 3 ειδών, οι πανεπιστημιακές 4ετείς επιστήμης υπολογιστών (πληροφορικής) και οι οι 4ετείς εφαρμοσμένης πληροφορικής (κάνουν και οικονομικά μαθήματα) και οι 5ετείς πολυτεχνικές μηχανικών υπολογιστών. Όπου και να πας θα αποκτήσεις τα απαραίτητα συνοδευτικά Ε.Δ για το βιογραφικό που θα χρειαστεί να σχηματίσεις, για τη δουλειά που θα διαλέξεις στο συνέχεια. 

Δεύτερο, για τη δουλειά του πληροφορικού τώρα, επειδή δεν είναι ρυθμιζόμενο επάγγελμα, δεν απαιτούνται Ε.Δ αλλά για επαγγελματική εξέλιξη χρειάζεται το πτυχίο μιας σοβαρής σχολής. Γιατί δεν θα θελήσεις να μείνεις προγραμματιστής σε όλη σου τη ζωή, έτσι; Και η σχολή που πέρασες δεν θεωρείται σοβαρή, για το λόγο του ότι είναι 5ετής σχολή μηχανικών υπολογιστών και οι απόφοιτοί της δεν γίνονται δεκτοί από το ΤΕΕ, για λόγους που δεν είναι απαραίτητο να θίξουμε επι του παρόντος. Το ίδιο και η αντίστοιχη του ΠΑΔΑ. Εκτός κι αν κάτι αλλάξει σύντομα, δεν βλέπω να αξίζει να επενδύσεις χρόνο και προσπάθεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tasos said:

Πρώτο, τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι το ειδικό βάρος μιας σχολής. Ασχέτως αν στο 99% των εργασιών ΙΤ στην Ελλάδα δεν χρειάζονται. Και που να χρειαστούν; Στις τρύπες που φτιάχνουν σελίδες για σκρουτζομάγαζα; Κατά τα άλλα, στείλε βιογραφικό σε μια (σοβαρή εταιρία) που σχεδιάζει λογισμικό για τραπεζικά συστήματα και πες μου αν θα σε πάρουν χωρίς αναγνωρισμένο πτυχίο. 

Στην περίπτωσή σου τώρα, δυο εισαγωγικά περί σχολών πληροφορικής στην Ελλάδα. Υπάρχουν 3 ειδών, οι πανεπιστημιακές 4ετείς επιστήμης υπολογιστών (πληροφορικής) και οι οι 4ετείς εφαρμοσμένης πληροφορικής (κάνουν και οικονομικά μαθήματα) και οι 5ετείς πολυτεχνικές μηχανικών υπολογιστών. Όπου και να πας θα αποκτήσεις τα απαραίτητα συνοδευτικά Ε.Δ για το βιογραφικό που θα χρειαστεί να σχηματίσεις, για τη δουλειά που θα διαλέξεις στο συνέχεια. 

Δεύτερο, για τη δουλειά του πληροφορικού τώρα, επειδή δεν είναι ρυθμιζόμενο επάγγελμα, δεν απαιτούνται Ε.Δ αλλά για επαγγελματική εξέλιξη χρειάζεται το πτυχίο μιας σοβαρής σχολής. Γιατί δεν θα θελήσεις να μείνεις προγραμματιστής σε όλη σου τη ζωή, έτσι; Και η σχολή που πέρασες δεν θεωρείται σοβαρή, για το λόγο του ότι είναι 5ετής σχολή μηχανικών υπολογιστών και οι απόφοιτοί της δεν γίνονται δεκτοί από το ΤΕΕ, για λόγους που δεν είναι απαραίτητο να θίξουμε επι του παρόντος. Το ίδιο και η αντίστοιχη του ΠΑΔΑ. Εκτός κι αν κάτι αλλάξει σύντομα, δεν βλέπω να αξίζει να επενδύσεις χρόνο και προσπάθεια.

Δουλεύοντας σε μεγαλη πολυεθνικη εταιρια και συγκεκριμενα στα τραπεζικα συστηματα, βάσει της δικης μου εμπειριας, δεν εχει σημασια αν το πτυχιο σου ειναι το Καποδιστριακο ή το Πανεπιστημιο που αναφερει ο TS. Το μονο που ξερω οτι ειναι απαραιτητο στην συγκεκριμενη εταιρια που εργαζομαι, ειναι να εχεις πτυχιο. Εγω προσωπικα εχω το 5ετες του ΠΑΔΑ και πότε δεν ειχα θεμα πουθενά. Κανεις δεν το σχολιασε αρνητικα ποτέ.

Επίσης, δεν καταλαβαινω γτ υποτιμας το να κανει καριερα κανεις σαν developer. Οι Devs μια χαρα χρηματα παιρνουν και αν αρεσει σε καποιον να γραφει κωδικα δεν καταλαβαινω γτ να κυνηγησει αλλους ρολους (φανταζομαι εννοεις πιο managerιστικους, PM κλπ).

Σιγουρα υπάρχουν χειρότερα και καλυτερα πανεπιστημια, το θεμα ειναι ομως τι κανεις εσυ σαν φοιτητης. Αν διαβαζεις αυτα που πρεπει και ψαχνεσαι εστω και ελαχιστα μια χαρα γνωσεις θα αποκτησεις και μια χαρα καριερα θα κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Aggeluska είπε

Δουλεύοντας σε μεγαλη πολυεθνικη εταιρια και συγκεκριμενα στα τραπεζικα συστηματα, βάσει της δικης μου εμπειριας, δεν εχει σημασια αν το πτυχιο σου ειναι το Καποδιστριακο ή το Πανεπιστημιο που αναφερει ο TS. Το μονο που ξερω οτι ειναι απαραιτητο στην συγκεκριμενη εταιρια που εργαζομαι, ειναι να εχεις πτυχιο. Εγω προσωπικα εχω το 5ετες του ΠΑΔΑ και πότε δεν ειχα θεμα πουθενά. Κανεις δεν το σχολιασε αρνητικα ποτέ.

Επίσης, δεν καταλαβαινω γτ υποτιμας το να κανει καριερα κανεις σαν developer. Οι Devs μια χαρα χρηματα παιρνουν και αν αρεσει σε καποιον να γραφει κωδικα δεν καταλαβαινω γτ να κυνηγησει αλλους ρολους (φανταζομαι εννοεις πιο managerιστικους, PM κλπ).

Σιγουρα υπάρχουν χειρότερα και καλυτερα πανεπιστημια, το θεμα ειναι ομως τι κανεις εσυ σαν φοιτητης. Αν διαβαζεις αυτα που πρεπει και ψαχνεσαι εστω και ελαχιστα μια χαρα γνωσεις θα αποκτησεις και μια χαρα καριερα θα κανεις.

Θα έχεις θέση junior φαντάζομαι, έτσι; Το προφανές: πότε πρόλαβες και το πήρες και με αυτό βρήκες δουλειά σε "μεγαλη πολυεθνική εταιρία στα τραπεζικά συστήματα" είναι ένα καλό έρώτημα. Δεν ζητήσω απάντηση που θα με σύρει σε αντιπαράθεση, αλλά ειναι εύλογο να αναφέρω ότι αναφέρομαι σε ομάδα που αναπτύσει κώδικα για τραπεζικά συστηματα και συναλλαγές κλπ. όχι σε κάτι άλλο. Μήπως έχεις υποψη σου ποιος υπογράφει το κάθε έργο που παραδίδει η εταιρία σου και τι πτυχίο έχει;

Τέλος, η περίπτωση των πρώην ΤΕΙ που βαφτίστηκαν μέσα σε ένα βράδυ πολυτεχνεία, κάπου-κάπου πρέπει να αναφέρεται. Είναι από σεβασμό στα νέα παιδιά που πρόκειται να πετάξουν μερικά χρόνια απο τη ζωή τους σε ενα πτυχίο χωρίς ειδικό βάρος. Και τη δουλειά του προγραμματιστή (dev), μια χαρά θα την κάνεις στα 20+, καλά στα 30+ ίσως και στα 40+. Απο κει και μετά τι; Τη ζημιά που θα προκαλέσει στον εαυτό σου την έχεις σκεφτεί; Αναφέρομαι απο μυοσκελετικά, καρδιαγγειακό, όραση και να μην θίξω ψυχολογικά. Τα αναφέρω επειδή τα έχω δει σε συνεργάτες μου και σε γνωστούς επίσης.

 

Επεξ/σία από Tasos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, Tasos said:

Θα έχεις θέση junior φαντάζομαι, έτσι; Το προφανές: πότε πρόλαβες και το πήρες και με αυτό βρήκες δουλειά σε "μεγαλη πολυεθνική εταιρία στα τραπεζικά συστήματα" είναι ένα καλό έρώτημα. Δεν ζητήσω απάντηση που θα με σύρει σε αντιπαράθεση, αλλά ειναι εύλογο να αναφέρω ότι αναφέρομαι σε ομάδα που αναπτύσει κώδικα για τραπεζικά συστηματα και συναλαγές κλπ. όχι σε κάτι άλλο. Μήπως έχεις υποψη σου ποιος υπογράφει το κάθε έργο που παραδίδει η εταιρία σου και τι πτυχίο έχει;

Τέλος, η περίπτωση των πρώην ΤΕΙ που βαφτίστηκαν μέσα σε ένα βράδυ πολυτεχνεία, κάπου-κάπου πρέπει να αναφέρεται. Είναι από σεβασμό στα νέα παιδιά που πρόκειται να πετάξουν μερικά χρόνια απο τη ζωή τους σε ενα πτυχίο χωρίς ειδικό βάρος. Και τη δουλειά του προγραμματιστή (dev), μια χαρά θα την κάνεις στα 20+, καλά στα 30+ ίσως και στα 40+. Απο κει και μετά τι; Τη ζημιά που θα προκαλέσει στον εαυτό σου την έχεις σκεφτεί; Αναφέρομαι απο μυοσκελετικά, καρδιαγγειακό, όραση και να μην θίξω ψυχολογικά. Τα αναφέρω επειδή τα έχω δει σε συνεργάτες μου και σε γνωστούς επίσης.

 

Πηρα πτυχιο τον περασμενο Νοεμβρη με την πρωτη "φουρνια" αποφοιτων. Οταν πηρα πτυχιο ειχα ηδη 1 χρονο προυπηρεσια. Οποτε καταλαβαινεις πως κλπ. Και να φυγεις απο Dev τι θα κανεις; θα πας να γινεις project manager κλπ. Και αυτοι σε γραφειο και καρεκλα δεν καθονται; Εκτος αν εννοεις να αλλαξει τελειως δουλεια και να φυγει απο οποιαδηποτε θεση εχει γραφειο. Επισης, αν γυμναζεσαι ή κανεις καποια αθλημα σαν χομπι μια χαρα την παλευεις. αν παρατας τον εαυτο σου λογικο ειναι να εχεις θεματα. Σαφως η καθιστικη δουλεια ειναι πολυ ανθυγιεινη, αλλα δεν κανει μονο ο προγραμματιστης καθιστικη δουλεια.

Τι εννοεις πτυχιο χωρις ειδικο βαρος; Ξερω ατομο που με πτυχιο ΤΕΙ και μεταπτυχιακο καποδιαστριακο πηγε μετα για διδακτορικο στην Αμερικη με υποτροφια. Η καθε σχολη σου παρεχει καποιες γνωσεις, ενα ευνασμα για να σου κινησει την περιεργια, σιγουρα καποια σχολη ειναι καλυτερη απο καποια αλλη, αλλα για μενα το πιο σημαντικο ειναι το ποσο ασχολείσαι εσυ σαν φοιτητης.

Επεξ/σία από Aggeluska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω (μικρής) ηλικίας μάλλον δεν μπορείς να συνειδητοποιήσεις σε τι αναφέρομαι ή δεν έχεις γνωρίσει πολλούς παλαίμαχους προγραμματιστές. Έχει μεγάλη διαφορά το να έχεις μια θέση και με διοικητικά καθήκοντα ή ότι άλλο, πχ επισκέψεις σε πελάτες για επιδείξεις, από το να είσαι βιδωμένος σε μια καρέκλα με μόνιτορ & πληκτρολόγιο μπροστά για +8ωρες/+5μερες/βδομάδα.

Και η μία περίπτωση (ή οι λίγες) καλές περιπτώσεις, δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν καθορίζουν το επίπεδο μιας σχολής. Αυτό καθορίζεται από το επίπεδο του χειρότερου αποφοίτου, όχι του καλύτερου. Όταν ΤΕΙ δήλωναν ΟΛΟΙ οι απόφοιτοι από τα γενικά λύκεια σαν λύση ανάγκης αν δεν περνούσαν σε ΑΕΙ, μετά πήγαιναν εκεί με μισή καρδιά κυριολεκτικά και έπεφταν πάνω σε ανθρώπους που περάσανε με βαθμούς κάτω από τη βάση, οι οποίοι σπρωχτοί με κάθε τρόπο προσπαθούσαν να πάρουν το πτυχίο, από καθηγητές ανεπαρκείς και αδιάφορους, Β διαλογής στην καλύτερη, τότε δεν θέλει και πολύ φαντασία. Και πριν με κατηγορήσει κάποιος ότι γράφω με σνομπισμό κατά των ΤΕΙ, είμαι απόφοιτος κάποιου πρώην ΤΕΙ κι εγώ, το οποίο τώρα είναι αυτόνομο ΑΕΙ.

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...