Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ανακοίνωσε επίσημα τη νέα σειρά NVMe PCIe Gen4 M.2 SSD, 990 PRO


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, dieksodo είπε

χμμμ πολυ ενδιαφερον

ολιγον ασχετο με το θεμα αλλα επειδη εχω σερβερ λαπτοπ και χρειαζομαι χωρο τουλαχιστον 3 δισκους μεσα αναγκαζομαι και παιρνω κατι παλια μεγαλα acer του 2017

θα ηθελα ομως να φτιαξω ενα μονο με ssd μικρους σαν τους 990

ξερει κανεις κανα asus λαπτοπ με χωρητικοτητα 3 τουλαχιστον δισκους? δεν με ενδιαφερουβν επιδοσεις

ευχαριστω

Γιατί θέλεις πόλους δίσκους σε λαπτοπ? Ένας μεγάλος δίσκος δεν φθάνει? Μη μου πεις για backup και raid (1+) γιατί κάτι λάθος κανείς.

Τελος πάντων υπάρχει με δυο σκληρούς και κάρτα sd express reader αλλά μάλλον δεν σου κάνει γιατί έχεις μπερδεψει τον server με το data storage και τις συστοιχίες σκληρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, atheatos said:

Γιατί θέλεις πόλους δίσκους σε λαπτοπ? Ένας μεγάλος δίσκος δεν φθάνει? Μη μου πεις για backup και raid (1+) γιατί κάτι λάθος κανείς.

Τελος πάντων υπάρχει με δυο σκληρούς και κάρτα sd express reader αλλά μάλλον δεν σου κάνει γιατί έχεις μπερδεψει τον server με το data storage και τις συστοιχίες σκληρών.

γιατι αν χρειαζεσαι 6-8 tb server χρειαζεσαι 2 χ 4tb  raid + 1 για λειτουργικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dieksodo είπε

γιατι αν χρειαζεσαι 6-8 tb server χρειαζεσαι 2 χ 4tb  raid + 1 για λειτουργικο

Μάλλον δεν τα πας καλά με τα virtual machines.... Όσο για το raid 1 μπορείς με λαπτοπς με  δύο σκληρούς, γιατί μια χαρά υπάρχουν SSD με 8tb, όχι ότι θα σε σώσει βέβαια το raid 1.Τελος πάντων πληροφορίες για το πως να στήσεις server και το  backup του, που καλό είναι να είναι εκτός laptop δεν είναι επί του παρόντος θέματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, atheatos said:

Μάλλον δεν τα πας καλά με τα virtual machines.... Όσο για το raid 1 μπορείς με λαπτοπς με  δύο σκληρούς, γιατί μια χαρά υπάρχουν SSD με 8tb, όχι ότι θα σε σώσει βέβαια το raid 1.Τελος πάντων πληροφορίες για το πως να στήσεις server και το  backup του, που καλό είναι να είναι εκτός laptop δεν είναι επί του παρόντος θέματος. 

2x4tb τιμη < 1χ8tb τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dieksodo είπε

2x4tb τιμη < 1χ8tb τιμη

Συμφωνώ αυτo έχω κάνει ακριβώς στο δικό μου server με raid 0 όμως (2 x4= 8tb sata ssds) και το backup του σε εξωτερικό σύστημα με beyond raid. Το raid 1+ σε server δεν προσφέρει backup και όποιος επαφίεται σε αυτό μόνο είναι τελειωμένος( μιλάω εκ πείρας).Περισσότερα στο αντίστοιχο τοπικ του ινσομνια….

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...