Προς το περιεχόμενο

Ομαδική αγωγή $5 δισεκατομμυρίων κατά του Sony PlayStation επειδή υπερχρέωσε 9 εκ. καταναλωτές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν διαφωνώ, αλλά γιατί σε καίει η Sony και όχι η Nintendo πχ??

Πραγματικά δεν στέκει να θέλω να αλλάξει κάτι που το κάνουν όλοι και μάλιστα με το ίδιο ποσοστό, μόνο και μόνο επειδή έκανα ΕΓΩ λάθος επιλογή…

Δεν έκανε καμία αύξηση στο ποσοστό κέρδους της η Sony, ούτε θεωρείται μονοπώλιο για να ισχύσουν αυστηρότεροι κανόνες…

Γιατί είναι συνέταιροι στην κονσόλα??? Αν δεν γουστάρουν να πάνε στις άλλες δυο κονσόλες που υπάρχουν και να μην ξανά βγάλουν παιχνίδια για αυτήν…

Δεν θα πάνε όμως φίλε και ξέρεις γιατί ;;;

 Ξέρεις ξέρεις …..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν χρειάζεται να ειναι συνεταιροι στη κονσολα. Θελω να σου πουλήσω ενα παιχνιδι για ps5 και θες να αγορασεις από μενα ενα παιχνιδι για ps5. Γιατι σου φαινεται λογικο να πρεπει να πληρώσουμε στη sony προμήθεια? Ειλικρινα τωρα... Οκ καταλαβαινω οτι μετα από τόσα χρονια εχει γινει συνηθες αλλα αμα το σκεφτεις λογικα δεν υπαρχει κατι πιο παραλογο απο αυτο. 

Μα δεν σου απαγορεύει να αγοράσεις παιχνίδια από όπου θέλεις…

αν εσύ πήγες και αγόρασες κονσόλα που επιτρέπει εγκατάσταση μόνο μέσω κλειδωμένης υπηρεσίας, δεν σου φταίει αυτός που την πουλάει αλλά αυτός που την αγοράζει….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δεν σου απαγορεύει να αγοράσεις παιχνίδια από όπου θέλεις…

αν εσύ πήγες και αγόρασες κονσόλα που επιτρέπει εγκατάσταση μόνο μέσω κλειδωμένης υπηρεσίας, δεν σου φταίει αυτός που την πουλάει αλλά αυτός που την αγοράζει….

Δεν είναι το ίδιο.

Δεν μπορείς να πουλάς digital κονσόλα και το παιχνίδι ΜΟΝΟ από το μαγαζί σου να κάνει 75€ και ο άλλος που αγοράζει την κονσόλα με το dvd να αγοράζει το ίδιο παιχνίδι 50€ αν θέλει dvd ή 75 από το store

 

Επεξ/σία από hellghan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tech_base είπε

Προσφατα αγορασα XBOX Series X διοτι εκανα μελετη πριν οτι τα 30 games που ηθελα να αγορασω εκαναν 350 Euro ενω τα ιδια στο PS5 Digital εκαναν σχεδον 1000

Απο περιέργεια, ποια 10 παιχνίδια κοστίζουν 1000 ευρώ, όταν ακόμα και με 80/παιχνίδι βγαίνει 800. Και πάλι, γτ να πάρεις digital και όχι blu Ray για να σου βγουν όχι 350, αλλά 150 αφού θα τα πουλήσεις και εσύ. 

Αυτά τα 10 παιχνίδια υπάρχουν στο ps plus premium? 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν με καίει προσωπικά κάτι, ούτε έχω ή είχα κονσόλα λόγο ηλικίας.
Και το θέμα δεν είναι να γενικεύουμε αόριστα του στύλ «αφού όλοι είναι τα ίδια σκ@τ@, γιατί πειράζει που το κάνει και η Sony».
Από τι στιγμή που το ποσοστό προμήθειας  (δεν μιλάμε για κέρδος) θεωρείται υπερβολικό ξεκινάς με έναν και είτε κερδίζεις με αποτέλεσμα να αναγκαστούν και οι υπόλοιποι σιγά σιγά να διορθωθούν, είτε χάνεις την αγωγή και την πληρώνουν τελικά όλοι οι καταναλωτές αφού έτσι στηρίζεται η γενικευμένη ασυδοσία.

Εκείνο που με παραξενεύει περισσότερο πάντως είναι πως τα μισά σχεδόν post στο νήμα είναι υπέρ της Sony από, υποτίθεται, καταναλωτές οι οποίοι ίσως και να βγουν κερδισμένοι στο τέλος μαζί με όλους τους άλλους.

Η προμήθεια και μάλιστα το 30% για τα app store είναι κάτι standard εδώ και πάνω από μια δεκαετία… το όλο το θέμα ξεκίνησε από την Epic που ήθελε να μεγιστοποιήσει το κέρδος της και για αυτό εναντιώθηκε σε Apple & Google, χρησιμοποίησε μάλιστα όλους όσου μισούν την Apple, άλλο που δεν ήθελαν και αυτοί, ώστε να ενισχυθεί το κίνημα κατα των προμηθειών…

Τώρα βλέπεις τα αποτελέσματα που είχα προβλέψει όταν ξεκίνησε το πανηγυράκι…

5 λεπτά πριν, hellghan είπε

Δεν είναι το ίδιο.

Δεν μπορείς να πουλάς digital κονσόλα και το παιχνίδι ΜΟΝΟ από το μαγαζί σου να κάνει 75€ και ο άλλος που αγοράζει την κονσόλα με το dvd να αγοράζει το ίδιο παιχνίδι 50€ αν θέλει dvd ή 75 από το store

 

Γιατί δεν μπορεί? Υπάρχει κάποιος νόμος που να το απαγορεύει, στην τελική μην αγόραζες την κονσόλα χωρίς dvd….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα σου φαινοταν λογικο στο αυτοκινητο σουν να μπορεις να βαζεις βενζινη μονο απο πρατήρια renault ας πούμε? 

Σαν παράδειγμα θα ταίριαζε πιο πολύ να γκρινιάξεις επειδή η shell έχει πιο ακριβή βενζίνη από την ΕΚΟ, ενώ έχουν τον ίδιο προμηθευτή. Επιλογές υπάρχουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Απο περιέργεια, ποια 10 παιχνίδια κοστίζουν 1000 ευρώ, όταν ακόμα και με 80/παιχνίδι βγαίνει 800. Και πάλι, γτ να πάρεις digital και όχι blu Ray για να σου βγουν όχι 350, αλλά 150 αφού θα τα πουλήσεις και εσύ. 

Αυτά τα 10 παιχνίδια υπάρχουν στο ps plus premium? 

δεν ειπα 10 παιχνιδια αλλα 30 παιχνιδια κοστιζουν 1.000 Euro στο PS5 αλλα και παλι γραψε 10 παιχνδια σημερινες τιμες  το νεο Ratechet 80Ε / Αssasin Creed Odyssey  70Ε / Fifa 22 80Ε  / Darksiders 3 80E  / Τsushim 70E / Turismo 7 70E / Vangaurd 80E / Redemption2 60E / Ghost Recon Breakpoint 70E / Valhalla 70E / Crash Bandicoot 4 70E/ COD OPS 3 70E / Borderands 3 70E κλπ κλπ oλα αυτα τα παιχνδια που εγραψα σημερινες τιμε στο ΧΒΟΧ Series X (Allkeyshop) κανουν μεσο ορο 10 Euro

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δεν σου απαγορεύει να αγοράσεις παιχνίδια από όπου θέλεις…

αν εσύ πήγες και αγόρασες κονσόλα που επιτρέπει εγκατάσταση μόνο μέσω κλειδωμένης υπηρεσίας, δεν σου φταίει αυτός που την πουλάει αλλά αυτός που την αγοράζει….

To επιχείρημα σου είναι σαθρό απτά θεμέλια - φυσικά και φταίει αυτός που την πουλάει. Το ότι δέχτηκες να αγοράσεις κάτι δεν σημαίνει ότι μπορώ να σου πουλήσω ότι μου έρθει στο κεφάλι. Το αναφέρεις συνεχώς σαν επιχείρημα και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Πχ. η Renault δεν μπορεί να σου πουλήσει αμάξι που δεν τηρεί τους κανόνες ασφαλείας, ακόμα και αν εσύ δεχτείς να το αγοράσεις. 

Βέβαια το παραπάνω δεν έχει σημασία, μιας και ο θιγόμενος δεν είμαι εγώ. Εμένα σαν καταναλωτή το ίδιο μου κάνει, αυτός που θίγεται κυρίως είναι οι εταιρείας / developers που αναγκαστικά πληρώνουν ταρίφα στη Sony 30%. 

5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σαν παράδειγμα θα ταίριαζε πιο πολύ να γκρινιάξεις επειδή η shell έχει πιο ακριβή βενζίνη από την ΕΚΟ, ενώ έχουν τον ίδιο προμηθευτή. Επιλογές υπάρχουν. 

Μα δεν είναι το πρόβλημα η τιμή. Το πρόβλημα είναι ότι η εταιρεία που σου έφτιαξε το αμάξι (sony για την κονσόλα) σε υποχρεώνει να βάζεις βενζίνη μόνο από δικά της πρατήρια για να της πληρώνεις ταρίφα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tech_base είπε

δεν ειπα 10 παιχνιδια αλλα 30 παιχνιδια κοστιζουν 1.000 Euro στο PS5 αλλα και παλι γραψε 10 παιχνδια σημερινες τιμες  το νεο Ratechet 80Ε / Αssasin Creed Odyssey  70Ε / Fifa 22 80Ε  / Darksiders 3 80E  / Τsushim 70E / Turismo 7 70E / Vangaurd 80E / Redemption2 60E / Ghost Recon Breakpoint 70E / Valhalla 70E / Crash Bandicoot 4 70E/ COD OPS 3 70E / Borderands 3 70E κλπ κλπ oλα αυτα τα παιχνδια που εγραψα σημερινες τιμε στο ΧΒΟΧ Series X (Allkeyshop) κανουν μεσο ορο 10 Euro

 

Τα μισα, αν όχι και πιο πολλά υπάρχουν στο ps plus extra (100). Τα υπόλοιπα τα αγοράζεις 30 CD και τα ξανά πουλάς 25.

Το ότι εσύ δεν έκανες σωστή έρευνα αγοράς, δεν σου φταίνε οι τιμές της sony. 

BTW το valhalla συμπεριλαμβάνεται στο extra, αλλά και πάλι έχει από 60 σε κάθε πλατφόρμα στο επίσημο store. (τώρα με έκπτωση στο xbox, ενώ είχε έκπτωση πριν κάνα μήνα στo ps store). Το ίδιο ισχύει και για το ghost recon. 

Άρα η γκρίνια σου δεν είναι λόγω της 30% προμήθειας, αλλά ότι γενικά έψαχνες την πιο φθηνή λύση (που δεν ξέρω ακόμα αν είναι η πιο φθηνή λύση το xbox). 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, AtiX είπε

Η προμήθεια και μάλιστα το 30% για τα app store είναι κάτι standard εδώ και πάνω από μια δεκαετία… το όλο το θέμα ξεκίνησε από την Epic που ήθελε να μεγιστοποιήσει το κέρδος της και για αυτό εναντιώθηκε σε Apple & Google, χρησιμοποίησε μάλιστα όλους όσου μισούν την Apple, άλλο που δεν ήθελαν και αυτοί, ώστε να ενισχυθεί το κίνημα κατα των προμηθειών…

Τώρα βλέπεις τα αποτελέσματα που είχα προβλέψει όταν ξεκίνησε το πανηγυράκι…

Γιατί δεν μπορεί? Υπάρχει κάποιος νόμος που να το απαγορεύει, στην τελική μην αγόραζες την κονσόλα χωρίς dvd….

Υπάρχει διαφορά να μπορώ να διαλέξω εγώ ως καταναλωτής πως θα πληρώσω για ένα προϊόν σε μια πλατφόρμα και άλλο να μην έχω επιλογή.

Φυσικά, υπάρχει νόμος για αυτό τρώει και μήνυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δεν είναι το πρόβλημα η τιμή.

Μα το πρόβλημα είναι η τιμή. Το άρθρο λέει ξεκάθαρα ότι οι Βρετανοί πλήρωσαν παραπάνω από ότι θα έπρεπε. Εγω βλέπω ότι ίδιες τιμές ισχύουν και στις 2 πλευρές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hellghan είπε

Υπάρχει διαφορά να μπορώ να διαλέξω εγώ ως καταναλωτής πως θα πληρώσω για ένα προϊόν σε μια πλατφόρμα και άλλο να μην έχω επιλογή.

Φυσικά και έχεις επιλογή ως καταναλωτής. Απλά δεν παίρνεις την έκδοση της κονσόλας που είναι μόνο digital!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2022 στις 5:24 ΜΜ, Herald είπε

To επιχείρημα σου είναι σαθρό απτά θεμέλια - φυσικά και φταίει αυτός που την πουλάει. Το ότι δέχτηκες να αγοράσεις κάτι δεν σημαίνει ότι μπορώ να σου πουλήσω ότι μου έρθει στο κεφάλι. Το αναφέρεις συνεχώς σαν επιχείρημα και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Πχ. η Renault δεν μπορεί να σου πουλήσει αμάξι που δεν τηρεί τους κανόνες ασφαλείας, ακόμα και αν εσύ δεχτείς να το αγοράσεις. 

Βέβαια το παραπάνω δεν έχει σημασία, μιας και ο θιγόμενος δεν είμαι εγώ. Εμένα σαν καταναλωτή το ίδιο μου κάνει, αυτός που θίγεται κυρίως είναι οι εταιρείας / developers που αναγκαστικά πληρώνουν ταρίφα στη Sony 30%. 

 

από την στιγμή που δεν είναι μονοπώλιο μιας και μια χαρά πουλάνε τα X-Box & Switch, δεν παραπλανεί μιας και όλοι ξέρανε ότι το PS5 διαθέτει ένα κλειστό λειτουργικό και εγκαθιστάς παιχνίδια μόνο μέσω του store της Sony και δεν σε αναγκάζει να αγοράσεις το συγκεκριμένο μοντέλο χωρίς DVD… 

δεν βλέπω πως μπορείς να κατηγορήσεις για κάτι την Sony…

Ξανά λέω με δικό σου παράδειγμα, αν εσύ πηγές και αγόρασες ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ αμάξι που δουλεύει με βενζίνη από συγκεκριμένα πρατήρια, δεν φταίει η εταιρία που το πουλάει αλλά ΕΣΥ που το επέλεξες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cosbuster είπε

Φυσικά και έχεις επιλογή ως καταναλωτής. Απλά δεν παίρνεις την έκδοση της κονσόλας που είναι μόνο digital!

Δεν λειτουργεί έτσι η αγορά παιδιά. Επίσης, υπάρχει κάπου που να σε ενημερώνει πως με την digital θα αγοράζεις με τέτοια διαφορά τιμής τα παιχνίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τώρα βλέπεις τα αποτελέσματα που είχα προβλέψει όταν ξεκίνησε το πανηγυράκι…

To τελικό αποτέλεσμα στο οποίο αναφέρεσαι μπορεί να είναι μόνο τα εξής 2 πράματα.

1- οι εταιρείες κερδίζουν και εξακολουθούν να αρμέγουν κανονικά τους καταναλωτές οι οποίοι μένουν ανυπεράσπιστοι απέναντι σε αυτές τις πρακτικές.

2- οι εταιρείες χάνουν και οι καταναλωτές πληρώνουν πλέον λιγότερα.

Εγώ, σαν καταναλωτής ξέρω σε ποιά πλευρά βρίσκομαι, εσύ για ποιό λόγο δείχνεις να δυσανασχετείς με όλη αυτή την κίνηση ;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...