Προς το περιεχόμενο

Ομαδική αγωγή $5 δισεκατομμυρίων κατά του Sony PlayStation επειδή υπερχρέωσε 9 εκ. καταναλωτές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ομαδική αγωγή βρίσκεται αντιμέτωπο το Sony PlayStation στην Μ. Βρετανία. Οι 9 εκατομμύρια ενάγοντες, κατηγορούν τη Sony ότι τους εξαπάτησε υπερχρεώνοντας τα παιχνίδια στο PlayStation Store αλλά και τις αγορές εντός των παιχνιδιών.

Της ομαδικής αγωγής ηγείται ο Alex Neill, συνήγορος των δικαιωμάτων των καταναλωτών και πρώην διευθύνων σύμβουλος του μη κερδοσκοπικού οργανισμού προστασίας των καταναλωτών Who UK, ο οποίος κατηγορεί την εταιρεία για παραβίαση της νομοθεσίας περί ανταγωνισμού κάνοντας κατάχρηση της ισχύος της στην αγορά για να επιβάλει αθέμιτους όρους και προϋποθέσεις στις εταιρείες ανάπτυξης και στους εκδότες παιχνιδιών, μεταφέροντας την αύξηση της τιμής στους καταναλωτές.

Σύμφωνα με τον Alex Neill, η γνωστή εταιρεία εξαπάτησε τον κόσμο (ο ίδιος είπε ότι η Sony, «ripped people off») χρεώνοντας προμήθεια 30% για κάθε ψηφιακό παιχνίδι μέσω του PlayStation Store και για κάθε αγορά που πραγματοποιούταν εντός του παιχνιδιού. Οι καταναλωτές υπερχρεώθηκαν για τις αγορές ψηφιακών παιχνιδιών τους έως και 5 δισεκατομμύρια λίρες τα τελευταία έξι χρόνια σύμφωνα με τον κ. Neill.

Σύμφωνα με την αξίωση που κατατέθηκε στο Competition Appeal Tribunal, οποιοσδήποτε στο Ηνωμένο Βασίλειο έχει αγοράσει ψηφιακά παιχνίδια ή πρόσθετο περιεχόμενο στην κονσόλα του ή μέσω του PlayStation Store από τις 19 Αυγούστου 2016 περιλαμβάνεται στην αξίωση και δικαιούται ενδεχομένως αποζημίωση. Οι εκτιμώμενες ζημιές ανά άτομο βρίσκονται μεταξύ £67 και £562 χωρίς τους τόκους.

«Με αυτήν τη νομική ενέργεια υπερασπίζομαι τα εκατομμύρια των Βρετανών που υπερχρεώθηκαν άθελά τους. Πιστεύουμε ότι η Sony έκανε κατάχρηση της θέσης της και κατάκλεψε τους πελάτες της» είπε ο κ. Neill.

«Το gaming είναι πλέον η μεγαλύτερη βιομηχανία ψυχαγωγίας στο Ηνωμένο Βασίλειο, μεγαλύτερη από την τηλεόραση, το βίντεο και τη μουσική και πολλοί ευάλωτοι άνθρωποι βασίζονται στο gaming για να αισθάνονται συνδεδεμένοι και μέρος μίας κοινότητας. Οι ενέργειες της Sony κοστίζουν εκατομμύρια σε ανθρώπους που δεν μπορούν να το αντέξουν οικονομικά, ιδιαίτερα όταν Βρισκόμαστε στη μέση μιας κρίσης για το κόστος ζωής και το πορτοφόλι του καταναλωτή έχει πληγεί όσο ποτέ άλλοτε» συμπλήρωσε. Να αναφέρουμε, ότι ο Alex Neill συνεργάζεται με το νομικό γραφείο Milberg London.

Η εταίρος που ηγείται της υπόθεσης, Natasha Pearman, δήλωσε: «Η Sony κυριαρχεί στην ψηφιακή διανομή των παιχνιδιών PlayStation και στο περιεχόμενο εντός των παιχνιδιών· έχει εφαρμόσει μια αντι-ανταγωνιστική στρατηγική που έχει οδηγήσει σε υπερβολικές τιμές για τους πελάτες που είναι δυσανάλογες με το κόστος των υπηρεσιών που παρέχει η Sony».

Να αναφέρουμε ότι η νομική αυτή δράση χρηματοδοτείται από τη Woodsford -μια εξειδικευμένη ομάδα εμπειρογνωμόνων σε ζητήματα διαιτησίας ή οικονομικών/νομικών διαφορών, η οποία επενδύει σε μεγάλες εμπορικές αξιώσεις- έτσι οι ενάγοντες δεν θα χρειαστεί να πληρώσουν οι ίδιοι για τα έξοδα της αγωγής.

Τόσο το Sky News όσο και άλλες ιστοσελίδες και δημοσιογράφοι επικοινώνησαν με το τμήμα PlayStation της Sony, το οποίο επί του παρόντος τηρεί σιγή ιχθύος για την υπόθεση.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοει προμηθεια 30%? Το παιχνιδι εκανε 50 και στον λογαριασμο τους ειδαν 65? Και τους πηρε 6 χρονια στους βρετανους να το καταλαβουν? Προφανως κατι "λειπει" απο την ολη υποθεση. 

16 ώρες πριν, polemikos είπε

έχει εφαρμόσει μια αντι-ανταγωνιστική στρατηγική που έχει οδηγήσει σε υπερβολικές τιμές για τους πελάτες που είναι δυσανάλογες με το κόστος των υπηρεσιών που παρέχει η Sony».

Απο την ωρα που οι τιμες της Sony δεν ειναι δυσαναλογες με τις υπηρεσιες που προσφερει, και οπως σωστα χαρακτηριζεται αντι ανταγωνιστικη (αρα δεν κανει κακο σε ανταγωνιστη της, ουτε θεωρειτε αντιμονοπωλιακη πρακτικη), γιατι ο κοσμος παραμενει και πληρωνει? Υπαρχουν και αλλες επιλογες 🤔

Οτι να'ναι το κοβω. 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω πως υποχρέωσε τους άλλους 8.999.999 χρήστες η Sony, εμένα πάντως ήρθαν κάτι κουστουματοι σπιτι μου και με έβαλαν να πάρω υποχρεωτικά κάποια games από το store αλλιώς θα μου έδιναν λεει xbox. Ε, φοβήθηκα και εγώ και αγόρασα, τι να έκανα. 

Επεξ/σία από Cosbuster
  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Οι ενέργειες της Sony κοστίζουν εκατομμύρια σε ανθρώπους που δεν μπορούν να το αντέξουν οικονομικά, ιδιαίτερα όταν Βρισκόμαστε στη μέση μιας κρίσης για το κόστος ζωής και το πορτοφόλι του καταναλωτή έχει πληγεί όσο ποτέ άλλοτε» συμπλήρωσε. Να αναφέρουμε, ότι ο Alex Neill συνεργάζεται με το νομικό γραφείο Milberg London.

Και εγώ δεν μπορώ να αντέξω οικονομικά ένα δεκάμετρο γιοτ να βολτάρω στο Αιγαίο.

Που μπορώ να κάνω μήνυση και ποιον να μηνύσω;

 

Επίσης να ρωτήσω, μόνο το PlayStation 5 προσφέρει δυνατότητες gaming σε κάποιον;  Χωρίς PlayStation 5 κάποιος είναι καταδικασμένος να περάσει κάποιου είδους στερητικό σύνδρομο ή να πέσει σε κατάθλιψη ή να νιώθει αποκομμένος από την κοινωνία;

Η είδηση νομίζω δεν είναι καν είδηση. Απλά υπάρχει ένα μεγάλο νούμερο, "£67 και £562" που μπορεί να προκαλέσει στιγμιαίο ενδιαφέρον, αλλά νομίζω ως είδηση δεν είναι καν κάτι που θα έπρεπε να υπάρχει στις ειδήσεις(σχολιάζω γενικά, όχι το ότι βρέθηκε στην πρώτη σελίδα του insomnia).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω όλοι "υπερχρεώνουν" κάπως στο digital. Απλά το combo υπερχρεώσεις + 50γιούρα λίρες πάνω + όλη η μπαλίτσα του τζίμη τα τελευταία 2 χρόνια με τα 10ρικα και τα ριριριριριμάστερ των 70 τους έχουν διαλύσει το PR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο το αρθρο (και τη πηγη ) δε καταλαβαινω τι κακο εκανε η sony . Οτι επερνε προμηεθια απο τις πωλησεις ? Ολοι το κανουν δε βγαινει νοημα. 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μαζευτούμε και εμεις εδω που κάνει παραπανω το πσ απο ολη την Ευρώπη

 

Γενικότερα θα έπρεπε να υλαρχει μικρότερο κόστος και ειδικα τωρα που ολα ειναι άυλα (software ετσι; οχι hardware)

Επεξ/σία από kinitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που καταγγέλεται είναι ότι αυτή η προμήθεια είναι δυσανάλογη του πραγματικού κόστους της SONY για την παροχή της digital πλατφόρμας, το οποίο οδηγεί σε υπερκέρδη για την εταιρεία και ακριβότερο προϊόν για τον καταναλωτή.

Κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης.

 

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Αυτό που καταγγέλεται είναι ότι αυτή η προμήθεια είναι δυσανάλογη του πραγματικού κόστους της SONY για την παροχή της digital πλατφόρμας, το οποίο οδηγεί σε υπερκέρδη για την εταιρεία και ακριβότερο προϊόν για τον καταναλωτή.

Κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης.

Και ποιος είναι αυτός που θα ορίσει ποσο θα πουλάει μια εταιρεία το προϊόν της ;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chris_BMW είπε

Και ποιος είναι αυτός που θα ορίσει ποσο θα πουλάει μια εταιρεία το προϊόν της ;;

Ακριβώς για αυτό το λόγο υπάρχουν υπηρεσίες προστασίας του καταναλωτή, όπως και ρυθμιστικές Αρχές.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα βρείτε το website που έχουν δημιουργήσει οι ενάγοντες --> website

Εδώ θα βρείτε την ανάλυση της αγωγής --> documentation

Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι πρακτικά θεωρούν ως καταχρηστικό το γεγονός ότι ένας publisher είναι υποχρεωμένος να πουλάει τα παιχνίδια του μέσω του PS Store, με αποτέλεσμα αυτά να κοστίζουν περισσότερο. Μάλλον γίνεται μία σύγκριση τιμών Store > Retail > άλλα stores (πχ steam). Όντως ένα cross platform release κοστίζει περισσότερο στα PS Store/XBOX Store παρά στο Steam. Δεν ξέρω αν τα περί αθέμιτου ανταγωνισμού ισχύουν νομικά αλλά μάλλον εκεί το πάνε. 

Νομίζω ότι σκοπός είναι η δημοσιότητα που θα πάρει το θέμα και τα χρήματα που ενδεχομένως βγάλουν σε ένα εξωδικαστικό συμβιβασμό. Και προλαβαίνω. Σε πιθανό εξωδικαστικό συμβιβασμό, η δικηγορική εταιρεία θα αμειφθεί πρώτη και μετά οι καταναλωτές. Πόσα να είναι άραγε οι αμοιβές τους.......

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...