Προς το περιεχόμενο

Ομαδική αγωγή $5 δισεκατομμυρίων κατά του Sony PlayStation επειδή υπερχρέωσε 9 εκ. καταναλωτές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Μα το πρόβλημα είναι η τιμή. Το άρθρο λέει ξεκάθαρα ότι οι Βρετανοί πλήρωσαν παραπάνω από ότι θα έπρεπε. Εγω βλέπω ότι ίδιες τιμές ισχύουν και στις 2 πλευρές. 

Μα το πρόβλημα...ξαναλέω, δεν είναι η τιμή για τον καταναλωτή. Ξαναδιάβασε προσεκτικά το αρθρο

για να επιβάλει αθέμιτους όρους και προϋποθέσεις στις εταιρείες ανάπτυξης και στους εκδότες παιχνιδιών, μεταφέροντας την αύξηση της τιμής στους καταναλωτές.

Το πρόβλημα είναι ότι σε αναγκάζει να της δίνεις ταρίφα 30%, μιας και δεν υπάρχει άλλος τρόπος να αγοράσεις παιχνίδια στο PS5. Το αν αυτό είναι ζημιογόνο για τον καταναλώτη η για τις εταιρείες παραγωγής παιχνίδιων (δηλαδή το ποιός καλείται ουσιαστικά να πληρώσει αυτό το 30%) είναι άλλο ζήτημα. Δεν νομίζω ότι οι τιμές θα ήταν χαμηλότερες αν δεν υπήρχε το 30%, οπότε κάτα την άποψη μου  οι devs είναι που ζημιώνονται. 

Μας ενοχλεί μεν η πειρατεία, αλλά το 30% με το οποίο καταδυναστεύει η sony και οι λοιπές εταιρίες τους devs δεν μας ενοχλεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, hellghan είπε

Υπάρχει διαφορά να μπορώ να διαλέξω εγώ ως καταναλωτής πως θα πληρώσω για ένα προϊόν σε μια πλατφόρμα και άλλο να μην έχω επιλογή.

Φυσικά, υπάρχει νόμος για αυτό τρώει και μήνυση

Δεν υπάρχει κανένας νόμος… αν ήταν έτσι θα έπρεπε να φάει μήνυση και η Nintendo και η MS…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2022 στις 5:38 ΜΜ, AtiX είπε

 

από την στιγμή που δεν είναι μονοπώλιο μιας και μια χαρά πουλάνε τα X-Box & Switch, δεν παραπλανεί μιας και όλοι ξέρανε ότι το PS5 διαθέτει ένα κλειστό λειτουργικό και εγκαθιστάς παιχνίδια μόνο μέσω του store της Sony και δεν σε αναγκάζει να αγοράσεις το συγκεκριμένο μοντέλο χωρίς DVD… 

δεν βλέπω πως μπορείς να κατηγορήσεις για κάτι την Sony…

Ξανά λέω με δικό σου παράδειγμα, αν εσύ πηγές και αγόρασες ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ αμάξι που δουλεύει με βενζίνη από συγκεκριμένα πρατήρια, δεν φταίει η εταιρία που το πουλάει αλλά ΕΣΥ που το επέλεξες…

Μα επιμένεις στο ίδιο μοτίβο. Δεν είπε κανείς ότι παραπλανεί. Το ότι ξέρεις τι αγοράζεις δεν δίνει δικαίωμα στην εταιρεία να πουλήσει ότι θέλει. Αυτό που λές είναι εντελώς παιδιάστικο επιχείρημα και φυσικά δεν στέκει. Θα σε ξαναρωτήσω, μιας και απέφυγες να απαντήσεις - μπορεί η renault να σου πουλήσει αυτοκίνητο που δεν τηρεί τους κανόνες ασφαλίας; Βασικά μπορεί οποιοδήποτε εταιρεία να σου πουλήσει ένα προιόν που δεν τηρεί τους κανόνες ασφαλείας; Η απάντηση είναι φυσικά και όχι. 

Αρά ΕΞΟΡΙΣΜΟΥ το επιχείρημα σου είναι απλά λάθος. Δεν έχει απολύτως καμία σημασία αν ο καταναλωτής συμφώνησε ή όχι να αγοράσει ένα προιόν. Είνια εντελώς irrelevant. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επαναλαμβάνεις κάτι που έτσι και αλλιώς - ακόμα και να ισχύει, είναι άνευ σημασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dpolal είπε

To τελικό αποτέλεσμα στο οποίο αναφέρεσαι μπορεί να είναι μόνο τα εξής 2 πράματα.

1- οι εταιρείες κερδίζουν και εξακολουθούν να αρμέγουν κανονικά τους καταναλωτές οι οποίοι μένουν ανυπεράσπιστοι απέναντι σε αυτές τις πρακτικές.

2- οι εταιρείες χάνουν και οι καταναλωτές πληρώνουν πλέον λιγότερα.

Εγώ, σαν καταναλωτής ξέρω σε ποιά πλευρά βρίσκομαι, εσύ για ποιό λόγο δείχνεις να δυσανασχετείς με όλη αυτή την κίνηση ;;

Το αποτέλεσμα θα είναι οι τιμές να είναι σταθερές ίσως και υψηλότερες… είδες καμία πτώση τιμών στα παιχνίδια της Epic????

πραγματικά πιστεύεις ότι όλο αυτό γίνεται για να πέσουν οι τιμές και να βγούμε κερδισμένοι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, hellghan είπε

Επίσης, υπάρχει κάπου που να σε ενημερώνει πως με την digital θα αγοράζεις με τέτοια διαφορά τιμής τα παιχνίδια;

Δεν αγοράζεις απαραίτητα πιο ακριβά τα digital. Μπορεί ένα μαγαζί να έχει ρίξει τις τιμές στα Physical οπότε να το πάρεις πιο φτηνά εκεί, μπορεί να υπάρχει κάποια προσφορά στο store και να το βρεις πιο φτηνό digital. οι τιμές δεν είναι απόλυτες. Σαν καταναλωτής κάνεις την έρευνα αγοράς σου και διαλέγεις και παίρνεις ότι σου ταιριάζει. Προσωπικά έχω γλυτώσει πολλά χρήματα αγοράζοντας digital. 

Γενικά οι τιμές δεν είναι κάτι κρυφό, οποιοσδήποτε μπορεί ανά πάσα στιγμή να μπει στο digital Store και από το κινητό του και να τις δει οπότε δεν είμαι σίγουρος τι θες να πεις. 

Επεξ/σία από Cosbuster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Το αποτέλεσμα θα είναι οι τιμές να είναι σταθερές ίσως και υψηλότερες… είδες καμία πτώση τιμών στα παιχνίδια της Epic????

πραγματικά πιστεύεις ότι όλο αυτό γίνεται για να πέσουν οι τιμές και να βγούμε κερδισμένοι????

Φυσικά και δεν θα πέσουν οι τιμές. Αλλά τα χρήματα θα πάνε στους devs και όχι στη sony και την apple που ληστρικά ζητάνε το 30% ;) 

Γιαυτό σου είπα και πρίν, εγώ σαν καταναλώτης δεν χάνω κάτι, οι devs είναι που καταδυναστεύονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα επιμένεις στο ίδιο μοτίβο. Δεν είπε κανείς ότι παραπλανεί. Το ότι ξέρεις τι αγοράζεις δεν δίνει δικαίωμα στην εταιρεία να πουλήσει ότι θέλει. Αυτό που λές είναι εντελώς παιδιάστικο επιχείρημα και φυσικά δεν στέκει. Θα σε ξαναρωτήσω, μιας και απέφυγες να απαντήσεις - μπορεί η renault να σου πουλήσει αυτοκίνητο που δεν τηρεί τους κανόνες ασφαλίας; Βασικά μπορεί οποιοδήποτε εταιρεία να σου πουλήσει ένα προιόν που δεν τηρεί τους κανόνες ασφαλείας; Η απάντηση είναι φυσικά και όχι. 

Αρά ΕΞΟΡΙΣΜΟΥ το επιχείρημα σου είναι απλά λάθος. Δεν έχει απολύτως καμία σημασία αν ο καταναλωτής συμφώνησε ή όχι να αγοράσει ένα προιόν. Είνια εντελώς irrelevant. 

Το ότι δεν σου αρέσει η απάντηση μου δεν σημαίνει ότι είμαι λάθος…

μπορείς να μου βρεις τον νόμο που επιβάλει στις εταιρίες παραγωγής παιχνιδοκονσολών να πρέπει να έχουν παράλληλα stores και να λέει ότι το 30% προμήθεια είναι καταχρηστικό?????

απάντα ΠΡΩΤΑ σε αυτό και μετά συζητάμε ότι θέλεις!!!!!!

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Φυσικά και δεν θα πέσουν οι τιμές. Αλλά τα χρήματα θα πάνε στους devs και όχι στη sony και την apple που ληστρικά ζητάνε το 30% ;) 

Γιαυτό σου είπα και πρίν, εγώ σαν καταναλώτης δεν χάνω κάτι, οι devs είναι που καταδυναστεύονται. 

Και γιατί αντί για 30% κέρδος να βγάζουν 60% οι devs???? Ληστεία δεν είναι και αυτό????

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Το ότι δεν σου αρέσει η απάντηση μου δεν σημαίνει ότι είμαι λάθος…

μπορεις να μου βρεις τον νόμο που επιβάλει σε και μια εταιρία παραγωγής παιχνιδοκονσολών να πρέπει να έχουν παράλληλα stores και να λέει ότι το 30% είναι καταχρηστικό?????

απάντα ΠΡΩΤΑ σε αυτό και μετά συζητάμε ότι θέλεις!!!!!!

Πετάς πάλι την μπάλα στην εξέδρα. ΦΥΣΙΚΑ και η απάντηση σου είναι λάθος, μιας και η απάντηση σου είναι "Αφού ο καταναλώτης δέχτηκε να το αγοράσει τότε δεν φταίει ο πωλητής". Άρα ναί, η απάντηση σου ΕΙΝΑΙ λάθος.

Δεν είπα ότι το 30% είναι καταχρηστικό. Είπα ότι να μην επιτρέπεις να πουλάει κάποιος αλλού τις εφαρμογές του ενώ του ζητάς 30% είναι καταχρηστικό. Φυσικά και υπάρχει νόμος, το είδαμε και με την apple γιαυτό υποχρεώθηκε να επιτρέπει και 3rd party payments.  

 

Rogers did rule against Apple on the final charge related to anti-steering provisions, and issued a permanent injunction that, in 90 days from the ruling, blocked Apple from preventing developers from linking app users to other storefronts from within apps to complete purchases or from collecting information within an app, such as an email, to notify users of these storefronts.[65]

 

but ruled that Apple did violate the California Unfair Competition Law through the anti-competitive behavior of disallowing any mention of other payment systems within apps.[68][66]

 

 

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και γιατί αντί για 30% κέρδος να βγάζουν 60% οι devs???? Ληστεία δεν είναι και αυτό????

Όχι βέβαια. Το δικό τους προιόν όσο θέλουν το πουλάνε. Δεν σε υποχρεώνουν να αγοράσεις το παιχνίδι τους. Η sony σε υποχρεώνει να χρησιμοποιείς το store της, αφού απλά δεν υπάρχει άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2022 στις 5:51 ΜΜ, Herald είπε

Πετάς πάλι την μπάλα στην εξέδρα. ΦΥΣΙΚΑ και η απάντηση σου είναι λάθος, μιας και η απάντηση σου είναι "Αφού ο καταναλώτης δέχτηκε να το αγοράσει τότε δεν φταίει ο πωλητής". Άρα ναί, η απάντηση σου ΕΙΝΑΙ λάθος.

Δεν είπα ότι το 30% είναι καταχρηστικό. Είπα ότι να μην επιτρέπεις να πουλάει κάποιος αλλού τις εφαρμογές του ενώ του ζητάς 30% είναι καταχρηστικό. Φυσικά και υπάρχει νόμος, το είδαμε και με την apple γιαυτό υποχρεώθηκε να επιτρέπει και 3rd party payments.  

 

Rogers did rule against Apple on the final charge related to anti-steering provisions, and issued a permanent injunction that, in 90 days from the ruling, blocked Apple from preventing developers from linking app users to other storefronts from within apps to complete purchases or from collecting information within an app, such as an email, to notify users of these storefronts.[65]

 

but ruled that Apple did violate the California Unfair Competition Law through the anti-competitive behavior of disallowing any mention of other payment systems within apps.[68][66]

 

 

α) μάθε τι σημαίνει ληστρικό…

β) θέλω τον νόμο…

γ) η κονσόλα πουλιέται κανονικά και με όλες τις πιστοποιήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το ότι δεν σου αρέσει η απάντηση μου δεν σημαίνει ότι είμαι λάθος…

μπορεις να μου βρεις τον νόμο που επιβάλει σε και μια εταιρία παραγωγής παιχνιδοκονσολών να πρέπει να έχουν παράλληλα stores και να λέει ότι το 30% είναι καταχρηστικό?????

απάντα ΠΡΩΤΑ σε αυτό και μετά συζητάμε ότι θέλεις!!!!!!

Μα επειδή δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, οι καταναλωτές αναγκάζονται μέσω των καταναλωτικών κινημάτων να πάνε στα δικαστήρια αυτές τις εταιρείες.
Και το δικαστήριο είναι αυτό που θα αποφασίσει αν το 30% είναι δίκαιο ή όχι.

Μπορεί να σου φαίνεται εξωπραγματικό, αλλά σε κάποιες λίγο ποιο σοβαρές χώρες, το καταναλωτικό κίνημα έχει δύναμη και μπορεί να την επιβάλλει έστω και μετά από δικαστικούς αγώνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα το πρόβλημα...ξαναλέω, δεν είναι η τιμή για τον καταναλωτή. Ξαναδιάβασε προσεκτικά το αρθρο

για να επιβάλει αθέμιτους όρους και προϋποθέσεις στις εταιρείες ανάπτυξης και στους εκδότες παιχνιδιών, μεταφέροντας την αύξηση της τιμής στους καταναλωτές.

Ωραία. Παράδειγμα. Τιμές για το valhalla είναι 60 $/€/£.  Άρα να τους κάνει μήνυση όλος ο κόσμος? Γιατι μόνο οι Βρετανοί? Αλλά το άρθρο λέει ότι οι Βρετανοί πλήρωσαν κατά 30% παραπάνω τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2022 στις 5:56 ΜΜ, AtiX είπε

α) μάθε τι σημαίνει ληστρικό…

β) θέλω τον νόμο…

γ) η κονσόλα πουλιέται κανονικά και με όλες τις πιστοποιήσεις

Α) Ότι σου παίρνουν κάτι με την βία; Αν δεν υπάρχει βία - δεν είναι ληστεία

Β) Σου έδωσα την απόφαση. Γιαυτό έφαγε καμπάνα και η apple. Κρίθηκε ένοχη για steering

Γ) Άρα συμφωνείς ότι αν δεν είχε όλες τις πιστοποιήσεις δεν θα μπορούσε να πουλήθει, ακόμα και αν ο αγοραστής ήθελε να την αγοράσει. Συμφωνούμε, γιαυτό λέω ότι το επιχείρημα σου πέρα από λάθος είναι irrelevant. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dpolal είπε

Μα επειδή δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, οι καταναλωτές αναγκάζονται μέσω των καταναλωτικών κινημάτων να πάνε στα δικαστήρια αυτές τις εταιρείες.
Και το δικαστήριο είναι αυτό που θα αποφασίσει αν το 30% είναι δίκαιο ή όχι.

Μπορεί να σου φαίνεται εξωπραγματικό, αλλά σε κάποιες λίγο ποιο σοβαρές χώρες, το καταναλωτικό κίνημα έχει δύναμη και μπορεί να την επιβάλλει έστω και μετά από δικαστικούς αγώνες.

Μακάρι να βγει απόφαση που να βάζει πλαφόν στην προμήθεια… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ωραία. Παράδειγμα. Τιμές για το valhalla είναι 60 $/€/£.  Άρα να τους κάνει μήνυση όλος ο κόσμος? Γιατι μόνο οι Βρετανοί? Αλλά το άρθρο λέει ότι οι Βρετανοί πλήρωσαν κατά 30% παραπάνω τιμή. 

Δεν ξέρω τι λέει το άθρο αλλά αν 60 κάνει παντού τότε δεν πλήρωσαν παραπάνω οι Βρετανοί. Αυτός που πλήρωσε παραπάνω είναι η Χ εταιρεία η οποία αναγκαστικά δίνει 30% μερίδιο στη Sony μιας και η Sony δεν επιτρέπει αγορά από άλλο store. 

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Μακάρι να βγει απόφαση που να βάζει πλαφόν στην προμήθεια… 

Γιατί να βγεί τέτοιος νόμος; 😮 

Αυτό δεν θα γίνει ποτέ, όσο θέλει ο καθένας χρεώνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...