Προς το περιεχόμενο

Raspberry air quality


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά.

Είδα σε ένα βίντεο που ένας κάνει ένα project με adruino

Σκέφτομαι εάν γίνεται κάτι ίδιο με raspberry ....εχει κανεις καμια ιδεα.

έκανα κάποια αναζήτησή στο Ίντερνετ αλλά είναι κάπως ζόρικα τα πράγματα. Δεν θέλω εάν γίνονται όλα αυτά μαζί σε raspberry σαν αρχικη σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Η adafruit δίνει αισθητήρα PM2.5 και βιβλιοθήκη για python για να δουλέψει σε raspberry. Δες και τον κώδικα στο github. Και για τον άλλο αισθητήρα που αναφέρει στο βίντεο υπάρχει έτοιμη βιβλιοθήκη σε python.

Αν δουλεύουν σωστά κι αν κάνουν αυτά που υπόσχονται, δεν ξέρω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία τέλεια. αυτό το βρήκα και 'γώ.

επίσης βρήκα και για τον mh z19b αυτο https://www.circuits.dk/testing-mh-z19-ndir-co2-sensor-module/

όμως στην gpio πως μπορώ στα ίδια pin να συνδέσω 4 συσκευές ?! χρειάζομαι έξτρα πλακέτα που δίνει έξτρα πινς ?! ξέρεις;

Επίσης για το mh z 19b εκείνο το σάιτ που έστειλες εσυ συνδέει σε αλλά πιν σε σχεση με αυτό που σου έδειξα;

γτ συμβαίνει αυτό;

Επίσης για το mh z 19b εκείνο το σάιτ που έστειλες εσυ συνδέει σε αλλά πιν σε σχεση με αυτό που σου έδειξα;

γτ συμβαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρήγορα που το είδα, είναι ότι το project χρειάζεται 3 UART για την Nextion, τον ΜΗ-z19 και τον PM2.5

Οπότε, αν έχεις οποιοδήποτε raspberry εκτός του 4, δεν θα τα καταφέρεις. **

Αν έχεις το 4, θα σε παιδέψει λιγάκι, αλλά ίσως κάτι καταφέρεις. Δες εδώ για τις UART 

Ο MP503 αισθητήρας, θέλει ADC. To raspberry δεν έχει ενσωματωμένο ADC. 

Με λίγα λόγια, λοιπόν, πας να μπλέξεις. Εννοείτε ότι μπορεί να γίνει αλλά θέλει μια σχετική γνώση ηλεκτρονικών....

 

**Θα μπορούσε κάποιος να πει, οτι μπορείς να εξομοιώσεις μια UART σε οποιοδήποτε ελεύθερο GPIO pin με την χρήση software. Είναι μια πολύ διαδεδομένη τακτική όταν μιλάμε για μικροελεγκτές. Ομως, αντίθετα με τους μικροελεκτές, όπου μπορούμε να διαχειριστούμε γεγονότα σε πραγματικό χρόνο (RTOS), το raspberry και το λειτουργικό του είναι μη πραγματικού χρόνου. Ετσι είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις τον χρονισμό που μια UART ή κάτι άλλο ευαίσθητο σε χρονισμό (πχ βηματικοί κινητήρες) απαιτει... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2022 στις 4:58 ΜΜ, nickvas19 είπε

καλησπέρα παιδιά.

Είδα σε ένα βίντεο που ένας κάνει ένα project με adruino

Σκέφτομαι εάν γίνεται κάτι ίδιο με raspberry ....εχει κανεις καμια ιδεα.

έκανα κάποια αναζήτησή στο Ίντερνετ αλλά είναι κάπως ζόρικα τα πράγματα. Δεν θέλω εάν γίνονται όλα αυτά μαζί σε raspberry σαν αρχικη σκεψη.

Εγω έφτιαξα το δικο μου με αυτον τον οδηγο 
https://sensor.community/en/sensors/airrohr

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...