Προς το περιεχόμενο

micro usb hub


Leon Scott Kennedy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω το Amazon fire tv cube και θέλω να βάλω κάποιο micro usb hub ethernet ώστε να έχω και internet και usb θέσεις για κανένα σκληρό δίσκο. Έχετε κάποιο να προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις φίλε μου αλλά κανένα δεν έχει υποδοχή για ethernet. Βρήκα κάτι τέτοιο που πιστεύω να κάνει αλλά ψάχνω να βρω κάποιο πιο επώνυμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έχεις το cube? ρωτάω επειδή το cube έχει στην συσκευασία τον δικό του αντάπτορα usb to ethernet.

https://www.amazon.com/Amazon-Ethernet-Adapter-Fire-Devices/dp/B074TC662N

Αν δεν έχεις τον πιο πάνω αντάπτορα πάρε τον ugreen, αλλά σ' αυτή τη περίπτωση θα χρειαστείς και έναν μετατροπέα  micro USB male σε USB-A female (CP-OTG1).

https://www.skroutz.gr/s/24987002/Ugreen-USB-3-0-Hub-3-Θυρών-με-σύνδεση-USB-A-Ethernet-20265.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Ναι το Cube έχω. Έχει το δικό του αντάπτορα micro usb που μπαίνει στο Cube box και βγάζει σε ethernet και άλλη μία είσοδο σε πάλι micro usb όμως. Πως να συνδέσω τον σκληρό δίσκο; Θα πρέπει να βρω ένα ανταπτοράκι σαν αυτό που προτείνεις κι εσύ micro USB male σε USB-A female σαν αυτό και να το συνδέσω στον δικό του αντάπτορα στην είσοδο micro usb, δίπλα από την ethernet και να βάλω τον δίσκο. Έτσι δεν θα χρειαστώ τον  ugreen σωστά; Πιστεύω να κάνει ε;

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, η σύνδεση θα γίνει όπως ακριβώς λες.

Αν όμως θέλεις να συνδέσεις παραπάνω από έναν δίσκο θα χρειαστείς ένα από τα τρία καλώδια (αντάπτορες ) που σου προτείνω στο πρώτο μου ποστ.

Επεξ/σία από nakata1954
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς δεν χρειάζομαι (για την ώρα γιατί ποτέ δεν ξέρεις στο μέλλον αν χρειαστεί και πότε:D) άλλον δίσκο γιατί έχω και Home Theater pc οπότε όλη μου η συλλογή είναι σε δίσκους εκεί! Απλά θέλω να βάλω κι έναν δίσκο ακόμη στο μποξάκι να βλέπω κάποιες επιλεγμένες ταινίες πιο συχνά ώστε να μην ανοίγω τον υπολογιστή τις καθημερινές κάθε τόσο. Τον έχω πιο πολύ για τα Σαβ/κα που είναι πιο δυνατός σε χαρακτηριστικά για καμιά κινηματογραφική ταινία!:D  Αν όμως χρειαστώ παραπάνω δίσκο δεν είναι καλύτερα να βγάλω τον δικό του αντάπτορα και να βάλω στο micro usb ανταπτοράκι κατευθείαν τον Ugreen Hub ώστε να μην έχω πίσω καλώδια παρά καλώδια; Δηλαδή με μία σύνδεση πίσω στο μποξάκι θα έχω όλες τις παροχές! Και 3 usb και ethernet! Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Leon Scott Kennedy είπε

 Αν όμως χρειαστώ παραπάνω δίσκο δεν είναι καλύτερα να βγάλω τον δικό του αντάπτορα και να βάλω στο micro usb ανταπτοράκι κατευθείαν τον Ugreen Hub ώστε να μην έχω πίσω καλώδια παρά καλώδια; Δηλαδή με μία σύνδεση πίσω στο μποξάκι θα έχω όλες τις παροχές! Και 3 usb και ethernet! Τι λες;

Με δεδομένο ότι ο δικός του αντάπτορας ειναι 100 megabit και ο Ugreen 1000 ναι θα ειναι πολύ καλύτερα, επειδή με τον πρώτο θα έχεις ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων της τάξης των 12-13 megabytes/sec και με τον δεύτερο μεταφορά της τάξης 20-30 megabytes/sec..(απο το  pc στο cube)

Επεξ/σία από nakata1954
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το ανταπτοράκι και τζίφος.:( Το έκανα fat32, πέρασα μια ταινία και το έβαλα. Το Amazon ζήτησε να το κάνει διαμόρφωση, το έκανα και ναι μεν το διάβασε αλλά το έκανε φορμάτ και την διέγραψε την ταινία! Το βγάζω, το βάζω στον υπολογιστή να περάσω πάλι την ταινία αλλά μου ζητάει τα windows να το ξανά κάνω διαμόρφωση!:o  Ενώ δηλαδή στο box το βλέπει το usb, δεν μπορώ να δω ταινίες. Προφανώς είναι μόνο για αποθηκευτικό χώρο.:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι... έπαιξε!:) Με τη βοήθεια το φίλου nakata1954 λύθηκε το ΄΄μυστήριο΄΄!:D Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον φίλε nakata!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...