Προς το περιεχόμενο

Samsung Neo QLED QE55QN85A(2021) vs Philips oled 706


kotsos1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 τηλεοράσεις, επειδή δεν θέλω να ξεπεράσω τη χιλιάρικο έχω βρει την philips στα 850 και το Samsung  στα 900,δεν μπορώ να αποφασίσω σε ποια να καταλήξω.. Ξερω η μία είναι oled  με όλα τα υπέρ αλλά και τα κατά όπως φόβος για burn in, επειδή έχω μικρά παιδιά πολλες φορές βλέπουν κάποιο παιδικό και πατάνε pause και ασχολούνται με άλλα πράγματα και φοβάμαι για τυχόν burn in, έχω φωτεινό σαλόνι και έχω ακούσει ότι είναι καλύτερες οι QLED, επίσης οι καινούργιες Samsung έχουν μόνο DTS(ή Dolby atmos) και αυτό με τρεναρει επειδή βλέπω συνέχεια ταινίες από usb(έχω και disney+  και netflix) και παίζει στα mkv. αρχεία να μην παίζει ο ήχος.. Έχω ps5 κονσόλα οπότε θεωρώ και στις 2 τηλεοράσεις η εικόνα θα είναι τέλεια.. Εν κατακλείδι κυρία χρήση  ταινίες και Gaming και τέλος έχω διαβάσει ότι οι oled έχουν συγκεκριμένες ώρες ζωής ισχύει; 

Επεξ/σία από kotsos1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι oled επειδή έχουν οργανικά υλικά έχουν όντως πιο περιορισμένο χρόνο ζωής. Σίγουρα με τα χρόνια θα υπάρχει μείωση φωτεινότητας αλλά τουλάχιστον για μια δεκαετία αν τις προσέξεις θα είναι λειτουργικές. Φόβος για burn in πάντα υπάρχει αλλά αν τα παιδιά πατάνε pause και η τηλεόραση δεν μένει στο ίδιο σημείο για πάνω από 2 ώρες δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Επίσης λογικά θα υπάρχει και κάποια προστασία οθόνης που θα την απενεργοποίει αν είναι σε παύση. Το κτήριο επιλογής ανάμεσα στις δύο είναι πόσο πολύ βλέπεις στη διάρκεια της ημέρας τηλεόραση όπου όσο περισσότερο αυτό γίνεται τόσο περισσότερο πας προς Samsung γιατί είναι αρκετά πιο φωτεινή. Αντίθετα σε σκοτεινό χώρο η Philips είναι πολύ καλύτερη. Ακόμα αν είχα μεγαλύτερη προτεραιότητα το gaming θα κοιτούσα Samsung. Για ταινίες την Philips καθώς υποστηρίζει όλους τους τύπους HDR. Άρα με βάση τις συνήθειές σου θα αποφασίσεις φωτεινος χώρος gaming Samsung. Ταινίες κινηματογραφική εμπειρία θέασης σε χαμηλό φωτισμό Philips.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Philips ειναι ανυπαρκτη στην ελλαδα. Στο τομεα gaming επισης υστερει παρα πολυ. Μην ασχολεισε. Αν θες Oled σε οικονομική τιμή μονο LG. Λογω παιδιων και φωτεινο σαλονι θα ελεγα μαλλον να πας προς QLED.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2022 στις 12:30 ΠΜ, privateer είπε

Η Philips ειναι ανυπαρκτη στην ελλαδα. Στο τομεα gaming επισης υστερει παρα πολυ. Μην ασχολεισε. Αν θες Oled σε οικονομική τιμή μονο LG. Λογω παιδιων και φωτεινο σαλονι θα ελεγα μαλλον να πας προς QLED.

Καλησπέρα φίλε και ευχαριστώ για την απάντηση, λοιπόν κατέληξα στην philips oled 706 για διάφορους λόγους όπως oled panel(υπάρχει προστασία οθόνης μετά από λίγο για τα pixels και εγώ την βλέπω φωτεινή αν την βάλεις στο dynamic) και τα πρότυπα Dolby vision  όπως τα Dolby atmos και Dts τα οποία η samsung δυστηχως δεν υποστηρίζει και άρα πολλά codec δεν θα τα έπαιζε γιατί γενικά βλέπω αρκετά μέσω usb ταινίες, usb 3.0 που ούτε η samsung έχει ούτε η C1,η κυρία χρήση της είναι ταινίες(netflix, disney+) και Gaming, όταν παρακολουθώ καμία ταινία το μεσημέρι  πάντα κάνω συσκότιση κλεινωντας κουρτίνες ή παντζούρια, επίσης λόγω ότι δεν γνωρίζω πως είναι το service της philips έκανα και 5ετη εγγύηση από Κωτσοβολο να είμαι καλυμμένος γιατί πλέον όπως έχουν κάνει τις τηλεοράσεις είναι αναγκαίο πλέον.. Ουτοσιαλλως το πάνελ είναι της Lg και όλα αυτά τα χαρακτηριστικά τα έβλεπα στη C1 που κοστίζει από 1200 και πάνω και από 1300 η sony.. 

IMG_20220906_214110_edit_1843837863504587.jpg

Screenshot_20220907_191039_com.android.gallery3d_edit_1850794764143109.jpg

Στις 5/9/2022 στις 5:07 ΜΜ, alexzorb είπε

Οι oled επειδή έχουν οργανικά υλικά έχουν όντως πιο περιορισμένο χρόνο ζωής. Σίγουρα με τα χρόνια θα υπάρχει μείωση φωτεινότητας αλλά τουλάχιστον για μια δεκαετία αν τις προσέξεις θα είναι λειτουργικές. Φόβος για burn in πάντα υπάρχει αλλά αν τα παιδιά πατάνε pause και η τηλεόραση δεν μένει στο ίδιο σημείο για πάνω από 2 ώρες δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Επίσης λογικά θα υπάρχει και κάποια προστασία οθόνης που θα την απενεργοποίει αν είναι σε παύση. Το κτήριο επιλογής ανάμεσα στις δύο είναι πόσο πολύ βλέπεις στη διάρκεια της ημέρας τηλεόραση όπου όσο περισσότερο αυτό γίνεται τόσο περισσότερο πας προς Samsung γιατί είναι αρκετά πιο φωτεινή. Αντίθετα σε σκοτεινό χώρο η Philips είναι πολύ καλύτερη. Ακόμα αν είχα μεγαλύτερη προτεραιότητα το gaming θα κοιτούσα Samsung. Για ταινίες την Philips καθώς υποστηρίζει όλους τους τύπους HDR. Άρα με βάση τις συνήθειές σου θα αποφασίσεις φωτεινος χώρος gaming Samsung. Ταινίες κινηματογραφική εμπειρία θέασης σε χαμηλό φωτισμό Philips.

Ευχαριστω φίλε για την απάντηση σου, τελικά κατέληξα στην philips και δεν το μετάνιωσα καθόλου! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι. Αφου μπορείς και ελέγχεις το φως κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν θα έχεις κανένα θέμα και όπως είπε και ο αποπάνω το ambilight είνα μεγάλο + στις ταινίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...