Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Epox8rda3+


Angelcrow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Configuration

psu power inovator 400wat από το eshop

mobo epox 8rda3+

2x256 kingstron ddr 400 3cl δουλευουν default στα 2,5 fsb 333

Amd barton 2600+

 

Προβλημα

Μερικες φορές όταν ξεκινάω από cold start ή κάνω reboot μετά από ώρα χρήσης κυρίως gaming στατηγικής

Κολάει δείχνοντας το fsb υποχρονισμένο στα 100 και μου λέει κάτι ότι οι ρυθμίσεις του επεξεργαστή είναι λάθος ή ότι έχει oc error

Το σύστημα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ overclocked

 

Τάσεις τροφοδοτικού:

vdd 1.616v

vcore 1.648v

vdimm 2.720

+5v 5.053

+12v 11.734

vagp 1.536v

-5v 5.149

vbat 3.120v

5vsb 5.018v

 

Από θερμοκρασίες νομίζω καλά είμαι : cpu 46c και system 32c

Λειτουργικό xp pro en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω καινούργια μητρική αλλά μήπως η μπαταρία τα έχει φτήσει νωρίς νωρίς?

Κάνε και ένα bios update μήπως γίνει κάτι.

 

Υ.Γ. :Όταν λες κολλάει εννοείς καθώς παίζεις ή οτι κατά την εκκίνηση σου μηδενίζει το bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο όταν κάνω restart ή cold start και όχι συχνά αλλά είναι ανησυχητικό το φαινόμενο αυτό

bios update έχει γίνει και η μητρική είναι REV 2.1 δηλαδή η καλή έκδοση

Λες να φταίει η μπαταρία θα το κοιτάξω.

Από που αγοράζω μπαταρία τέτοιου τύπου;Από τον Γερμανό;

Υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι μνήμες ή ο επεξεργαστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγώ από epox είμαι καμμένος αφού μου έκαψε 2 φορές τις μνήμες (και μάλιστα την τελευταία φορά καήκε και η ίδια) χωρίς να έχω κάνει ποτε overclocking. Είχα και επώνυμο τροφοδοτικό!

 

Ευτυχώς οι μνήμες ήταν Lifetime και δεν πλήρωσα τίποτα. Τώρα είμαι με asus και έχω το κεφάλι μου ήσυχο (ελπίζω τουλάχιστον!)

 

Στο δικό σου πρόβλημα τώρα: Δε νομίζω να είναι μπαταρία μιας και κρατάνε τουλάχιστον 1χρόνο. Βέβαια μπορείς εύκολα στον Γερμανό να σου ελέγξουν την μπαταρία και αν όντως είναι πεσμένη να πάρεις άλλη.

Ωστόσο μετά από αποτυχημένο boot ή κόλλημα όλες οι μητρικές ξεκινάνε με safe ρυθμίσεις και άρα με fsb 100.

 

Μνήμες έχεις επώνυμες, επεξερργαστής δε νομίζω ότι φταίει. Το τροφοδοτικό μόνο δεν ξέρω τί λέει... Το κάνει μόνο με ένα συγκεκριμένο game? Μήπως φταίει και το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει γενικά με παιχνίδια.

Μερικες φορές όταν κάνω εκίννηση του υπολογιστή μου βγάζει αυτό το error με συχνότητα 1 στις 40 φορές.

Όταν λέω εκκίνηση εννοω ότι είναι κλειστός για μία μέρα και μετά τον ανοίγω,

Ο όρος είναι cold start kαι σπάνια μετά από επανεκίνηση του υπολογιστή

 

Οι μνήμες είναι kingston lifetime (αφτά πάντα τα προσέχουμε!!!!)

 

Γενικά ο υπολογιστής πάει τζάμι και δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα μόνο αυτό

 

Τις μνήμες θα τις τεστάρω με το memetest και θα δω τι παίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά 32euro για 500watt ! Είμαι περίεργος πόσα watt γράφει στα 3,3+5V που χρησιμοποιούν κατακόρον οι amd.

Του αδερφού μου το 350άρι δίνει 165watt ενώ το δικό μου antec 300άρι δίνει 220watt!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά το Memtest μετά από 22ώρες και 4 περάσματα σε όλα τα τεστ δεν έδειξε τίποτα.

Κλασσικά άνοιξα τον υπολογιστή έλενξα και πίεσα όλα τα καλώδια τροφοδοσίας μπας και δεν είναι τίποτα καλά συνδεμένο κοίταξα τις ρυθμίσεις του bios και είδα κάτι ρυθμίσιες για τον σκληρό δίσκο και κάτι χαρακτηριστικά τα οποία δεν είμαι σίγουρος αν ο δικός μου τα υποστηρίζει (20gb ata10 segeate) και τις έκανα disabled όπως smart capability , block mode κτλ και το πρόβλημα εξαφανίστηκε δια μαγείας

Το Panel πάντως όταν κόλαγε έλεγε 7f

Τώρα όποιος κατάλαβε κατάλαβε γιατί εγώ δεν ξέρει!!!

Πάντως την άλλη εβδομάδα πάω για ups line interactive γιατί η ΔΕΗ εν Κορυδαλλώ δεν μας τα λέει καλά τις τελευταίες μέρες

Αν ξέρει κανείς αυτό το 7F στο πάνελ της Epox τι σημαίνει να μου εξηγήσει και εμένα!

Ευχαριστώ!!!!

Τελικά είναι να μην σου κάτσει η μ@λ@κ...!!!!!!!!!!!!!

Να μία σωστή υπογραφή :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file den einai tipota [kai mena to kanei mia fora ton mhna]!!

akribws meta apo cold start![me aplo restart den to kanei pote]

profanws kati paizei me pyknwtes pou prepei na "fortwsoun" :D

 

mhn allakseis thn epox pote! :D yposthrizei oles tis mnhmes.antitheta apo thn abit pou den ksekinouse me tipota!me tis mnhmes pou ebala [sto telos kahke]! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μητρική είμαι super ευχαριστημένος. και από επιδόσεις μαμάει και στο oc

Τον είχα φτάσει στα 11,5χ 190 με box ψύκτρα και δεν κόλαγε πουθενά αλλά δεν γούσταρα να χώσω άλλα 60-70 ευρώ για ψύκτρα και ανεμιστηράκι

Τελικά το πρόβλημα έχει φύγει εδώ κια μία εβδομάδα.

Μιάς και ανέφερες τους πυκνωτές είχα στριμώξει κάτι καλώδια του τροφοδοτικού και ακουμπάγανε πάνω στους πυκνωτές της μητρικής και τα έβγαλα από εκεί.

Κάποιος μου είπε και για το σκληρό ότι μάλλον δημιουργείτε πρόβλημα απο τις ρυθμίσεις του bios και τα έκανα disabled και τώρα ......

Όλα καλά Όλα καλά!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To jumper είναι default τοποθετμένο για 166-200 fsb

Όσο αφορά την λειτουργία της μνήμης by spd την έχω δει την επιλογή στο bios αλλά δεν ξέρω τί είναι και τι κάνει αλλά και τι επιλογές πρέπει να βάλλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το spd (Serial Presence Detect) θεώρησε το ώς το bios της μνήμης,σαν να ενημερώνει δηλαδή η μνήμη με τί χρονισμούς και σε τι συχνότητες θα δουλέψει ή πως είναι κατασκευασμένη να δουλέψει,απαλλάσσοντας εσένα από το βραχνά αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...