Προς το περιεχόμενο

Το Amazon αναστέλλει τις κριτικές για τον LOTR: Rings of Power μετά από τις αντιδράσεις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Επειδή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, οι δημιουργοί ήταν ξεκάθαροι στο ότι το Rings of Power δεν θα είναι πιστό στα βιβλία και ότι θα κάνουν αρκετές αλλαγές…

Αν εσένα αυτές οι αλλαγές δεν σου κάνουν για LOTR, δικαίωμα σου…

Ε καλα και αυτο το "βασισμενο σε" δεν δινει αυτοματα το μπορω να κανω οτι θελω χωρις να ακουσω αρνητικα σχολια.

Να κανουμε αμα ειναι (να προλαβουμε και το νετφλιξ πριν το κανει πρωτο) μια σειρα "βασισμενη" στην ελληνικη επανασταση με τον κολοκοτρωνη εναν τρανσεξουαλ κινεζο ο οποιος ελαβε μερος στην επανασταση γιατι του εφαγε ενας τουρκος (οι οποιοι τουρκοι προφανως θα παρουσιαζονται λευκοι straight γιατι μονο αυτοι ειναι κακοι) τον γκομενο και να πουμε μια χαρα εμεις βασισμενο ειπαμε.Και οποιος κανει και αρνητικα σχολια να πουμε οτι ειναι ρατσιστης φασιστας αντι lgbtq

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
36 minutes ago, kyr123 said:

Κρίμα στους απόγονους του Tolkien που έδωσαν τα δικαιώματα παρόλο που είχαν πει ότι μετά το Hobbit δεν θα τα έδιναν πουθενά αλλού γιατί "δεν ήταν στο πνεύμα του βιβλίου". Τώρα τι λένε άραγε?

Πέθανε ο Christopher.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anax111 είπε

Υποτίθεται ότι επιτρέπεις στον κάθε χρήστη να βαθμολογήσει και να γράψει κριτική για την σειρά προκειμένου να έχεις μια αντικειμενική αντίληψη του τι αρέσει και του τι δεν αρέσει στον κόσμο. Δεν σε ανάγκασε κανένας να το κάνεις. Μπορούσες κάλλιστα να προσλάβεις εξ αρχής επαγγελματίες κριτικούς και να γράφουν μόνο αυτοί την άποψή τους. Από την στιγμή λοιπόν που αρχικά επιτρέπεις την έκφραση της ελεύθερης άποψης του κοινού και μετά απαγορεύεις μόνο τις αρνητικές απόψεις η οποιαδήποτε αντικειμενικότητά σου πάει περίπατο. Επίσης ξέρεις πολύ καλά τι δεν αρέσει στον κόσμο και απλά το αγνοείς. Υπάρχει μια συγκεκριμένη λέξη από Φ για την φίμωση της ελεύθερης γνώμης και τις προσπάθειας για την αναγκαστική αποδοχή μιας προπαγάνδας. Δεν την γράφω γιατί την άλλη φορά οι admins με μπάναραν αλλά όλοι καταλαβαίνεται τι εννοώ. 

Μα είναι δυνατόν να αφήσουν κριτικές επειδή κάποιοι δεν θέλουν μαύρους, λευκούς, γυναίκες ή οτιδήποτε άλλο? Αυτά πάντα σβήνονταν. Εγώ θυμάμαι ότι στην ταινία για τον βαρουφακη είχαν μπει ελληναρες και σπαμαραν με 1 αστέρι, όχι για την ίδια την ταινία, αλλά επειδή δεν τους άρεσε ο βαρουφακης. Το ίδιο γίνεται και εδώ. Η αξιολόγηση πρέπει να γίνεται με την συγκεκριμένη παραγωγή, ερμηνείες, τοπία, περιεχόμενο κτλ. Όχι με βάση ρατσιστικά κίνητρα ή μόνο του τι θέλουμε να αλλάξει στο σενάριο σε μια σειρά που εξ ορισμού δεν είχε αυτό που ζητάνε. Να έλεγαν ότι η σειρά θα αναπαριστά το βιβλίο και τώρα στην πρεμιέρα να άλλαζε, θα το καταλάβαινα. Αλλά να λένε εδώ και 10 χρόνια ότι η σειρά θα διαφέρει από τα βιβλία και στην πρεμιέρα να μπαίνουν αρνητικές κριτικές επειδή δεν αναπαριστά το βιβλίο είναι τουλάχιστον τρελό 

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Macosj είπε

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα με τα μαύρα ξωτικά, νάνους κτλ. Σημασία έχει η ουσία και όχι η επικοινωνία. Ο κόσμος είναι φανταστικός, δεν αποτυπώνει καποια χρονική περίοδο πάνω στη γη. Πείτε ότι είναι και σε άλλο πλανήτη. Γιατί να μην υπάρχουν μαύρα ξωτικά? Εφόσον υπάρχουν  για χιλιάδες χρόνια( ίσως εκατομμύρια) τότε με βάση την εξέλιξη γίνεται να υπάρξουν και ξωτικά άλλου χρώματος. Εκτός αυτού, δεν αναφέρθηκε κάπου ότι η σειρά αυτή μεταφέρει πιστά τον κόσμο του Τοκλιν, αλλά βασίζεται σε αυτον. Οπότε αρνητικές κριτικές επειδή δεν αποτελεί σειρά που αναπαριστά πιστά τον κόσμο του Τοκλιν είναι εξ ορισμού τρελές. Μάλλον σε λάθος σειρά βάζουν αυτές τις κριτικές. 

 

Εγώ πιστεύω ότι η μιζέρια και ο ρατσισμός  του μέσου ανθρώπου δεν τον αφήνει να χαρεί. Έτσι και στο τελευταίο επεισόδιο του game of throne, δεν σας άρεσε που είδατε βασιλιά σε καροτσάκι, αφού αυτός με βάση τα πρότυπα σας  πρέπει να έχει μυϊκή δύναμη, ανηθικότητα κτλ. Ομως στην πραγματικότητα ο βασιλιάς πρέπει να έχει πνευματική δύναμη, εγκράτεια κτλ

Δε μας άρεσε γιατί δεν έφτιαξαν το arc του για να γίνει βασιλείας. Ο άλλος αναστήθηκε γιατί υποτίθετε ήταν ο Βασιλειάς κτλπ και κατέληξε παραμεθόριο χωρίς λόγο. Ο Night King πέθανε από την Arya έτσι λες και ήταν κάτι απλό. Τι μας πειράζει ότι πέθανε έτσι απλά ή ότι τον σκότωσε η Arya

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Macosj είπε

Δεν είναι η πρώτη φορά που σβήνονται κριτικές άσχετες με την παραγωγή. Ας σοβαρευτούμε. Τα 1-2 δεν αφορούσαν την παραγωγή αλλά πως θα ηθελαν το σενάριο, και αυτό να αναπαριστά το βιβλίο. Η σειρά εδώ και τόσα χρόνια που έχει ανακοινωθεί αναφέρει ότι θα βασίζεται στο βιβλίο. Είναι σαν να βάζω 1 στο τιτανικό επειδή δεν αναπαριστά πίστα την πραγματικότητα και το τι έγινε 

Πάω πάσο, αφού πρόλαβες και διάβασες 6-7.000 κριτικές των 1-2 και τις πετάς έτσι οκ. Θα νομίζεις ότι διαφωνώ άλλα αντιθέτως συμφωνώ, οι κριτικές 1 έπρεπε να πάρουν πόδι γιατί μόνο τα scenery και cgi στο 95% τους ήταν πολύ καλά το ίδιο ισχύει και για τα 10άρια τα οποία ήταν και 2-3.000 παραπάνω από τους άσσους. Έτσι βγαίνει ένα ωραιότατο 6,5. Δηλαδή μια καλή σειρά ένα score το οποίο με βρίσκει πάνω-κάτω σύμφωνο. Προσωπικά δεν τη βλέπω σαν αναπαράσταση ούτε βασισμένη στο LOTR την βλέπω πραγματικά σαν cosplay attemps με μεγάλο budget. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι τέτοιες κινήσεις της εταιρίας δε θα φάνε δούλεμα ή κράξιμο από εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα να μπαίνεις σε forum που στην καλύτερη έχουν δει δύο βίντεο στο YouTube για το lore του LOTR κι έχουν απόλυτη άποψη. Το lore έχει βάθος. Έχει βιβλία από τον γιο του που σπατάλησε όλη του τη ζωή για να συμπληρώσει αυτά που είχε σκεφτεί ο πατέρας του. Έχει γράμματα στους εκάστοτε εκδότες σε Μεγάλη Βρετανία κι Αμερική κλπ κλπ κλπ. Είναι ακαδημαϊκή συζήτηση που την κάνουν σε ένα καφενείο στην ουσία..

Μέσα βάζω και τον εαυτό μου παρόλο που έχω διαβάσει αρκετά, δεν το έχω φτάσει σε βάθος.

Δε μετράνε μόνο το βασικό βιβλίο (που έκαναν τριλογία), το Hobbit, Silmarilion, Beren and Lúthien, Children of Hurin και Nature of Middle Earth.

Υπάρχουν εκδόσεις γραμμάτων του σε εκδότες που γράφει λεπτομέρειες που πλέον θα έβγαζαν δύο βιβλία για το καθένα.

Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Aúle πάντως. Μόνο αυτό έχω να σχολιάσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Ε καλα και αυτο το "βασισμενο σε" δεν δινει αυτοματα το μπορω να κανω οτι θελω χωρις να ακουσω αρνητικα σχολια.

Να κανουμε αμα ειναι (να προλαβουμε και το νετφλιξ πριν το κανει πρωτο) μια σειρα "βασισμενη" στην ελληνικη επανασταση με τον κολοκοτρωνη εναν τρανσεξουαλ κινεζο ο οποιος ελαβε μερος στην επανασταση γιατι του εφαγε ενας τουρκος (οι οποιοι τουρκοι προφανως θα παρουσιαζονται λευκοι straight γιατι μονο αυτοι ειναι κακοι) τον γκομενο και να πουμε μια χαρα εμεις βασισμενο ειπαμε.Και οποιος κανει και αρνητικα σχολια να πουμε οτι ειναι ρατσιστης φασιστας αντι lgbtq

Μα αν γινοτανε αυτό, το βρίσκω δικαιολογημένο να παραπονεθεί κάποιος…

αν όμως έδειχνε την Μπουμπουλίνα ισότιμη ή και πιο ηρωική από τους υπόλοιπους άνδρες που την περιτριγύριζαν, ή έδειχνε κάποιον gay ή δυο τρεις μαύρους κλέφτες δεν θα ήταν κάπως ύποπτο να σε ενοχλήσει?

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hellghan είπε

για να γίνει βασιλείας

Δεν είπαν ποτέ ότι θα γινόταν βασιλιάς. Μπορεί η αποστολή του να ήταν να σώσει το βασίλειο από την τυραννία, και ότι αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία από το να καταλάβει την εξουσία. Νομίζω ότι το τελευταίο επεισόδιο έδινε πολύ καλά μηνύματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Macosj είπε

Μα είναι δυνατόν να αφήσουν κριτικές επειδή κάποιοι δεν θέλουν μαύρους, λευκούς, γυναίκες ή οτιδήποτε άλλο? ...

Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις όλους αυτούς που το έθαψαν θα σου πουν ότι: Δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το Tomb Rider, άρα δεν έχουν πρόβλημα με τους δυναμικούς γυναικείους χαρακτήρες. Τους αρέσουν πολλές ταινίες του Denzel Washington και σίγουρα έχουν κάποια αγαπημένη ( η δική μου είναι η Ημέρα Εκπαίδευσης), άρα δεν είναι ρατσιστές. Και σίγουρα έχουν παρακολουθήσει δεκάδες εκπομπές με γκέι παρουσιαστές, άρα δεν έχουν πρόβλημα ούτε με αυτό. Φίλε είσαι λάθος. Κάποια πράγματα μπορείς να τα αλλάξεις σε μια διασκευή κάποια άλλα όχι. Όταν αλλάζεις βασικά χαρακτηριστικά σε χαρακτήρες ενός φανταστικού σύμπαντος τότε ξενερώνεις όλους τους φαν που με το δίκιο τους σε κράζουν. 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πέθανε ο Christopher.

Ναι το ξέρω.Στην εταιρία είναι τα παιδιά του τώρα.2 γιοί και μία κόρη κάνουν την διαχείριση πλέον.

Και το θλιβερό είναι ότι ένας από τους γιούς/εγγονός του John είναι σύμβουλος στην ομάδα του Ring Of Power.

Δηλαδή με λίγα λόγια έβαλε και αυτός το λιθαράκι του για να καταστραφεί το έργο του παππού του.

Επεξ/σία από kyr123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, anax111 είπε

Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις όλους αυτούς που το έθαψαν θα σου πουν ότι: Δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το Tomb Rider, άρα δεν έχουν πρόβλημα με τους δυναμικούς γυναικείους χαρακτήρες. Τους αρέσουν πολλές ταινίες του Denzel Washington και σίγουρα έχουν κάποια αγαπημένη ( η δική μου είναι η Ημέρα Εκπαίδευσης), άρα δεν είναι ρατσιστές. Και σίγουρα έχουν παρακολουθήσει δεκάδες εκπομπές με γκέι παρουσιαστές, άρα δεν έχουν πρόβλημα ούτε με αυτό. Φίλε είσαι λάθος. Κάποια πράγματα μπορείς να τα αλλάξεις σε μια διασκευή κάποια άλλα όχι. Όταν αλλάζεις βασικά χαρακτηριστικά σε χαρακτήρες ενός φανταστικού σύμπαντος τότε ξενερώνεις όλους τους φαν που με το δίκιο τους σε κράζουν. 

Και όμως φίλε μου μια βόλτα στο αντίστοιχο θέμα στις Σειρές, θα δεις ότι οι περισσότεροι λένε ότι είναι γεμάτη woke στοιχεία… 

Μακάρι κάποιος να βρει κάτι woke μπας και καταλάβουμε και εμείς…

Επεξ/σία από AtiX
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ο Μπέζος αναγκάζει τους υπαλλήλους του να κατουράνε σε μπουκαλάκια και να χέζουν σε κουβάδες, στις κριτικές θα κολλήσει? 😅

Αλίμονο αν έχουμε την απαίτηση της ελευθερίας λόγου, μην είστε παράλογοι μερικοί. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, anax111 είπε

Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις όλους αυτούς που το έθαψαν θα σου πουν ότι: Δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το Tomb Rider, άρα δεν έχουν πρόβλημα με τους δυναμικούς γυναικείους χαρακτήρες. Τους αρέσουν πολλές ταινίες του Denzel Washington και σίγουρα έχουν κάποια αγαπημένη ( η δική μου είναι η Ημέρα Εκπαίδευσης), άρα δεν είναι ρατσιστές. Και σίγουρα έχουν παρακολουθήσει δεκάδες εκπομπές με γκέι παρουσιαστές, άρα δεν έχουν πρόβλημα ούτε με αυτό. Φίλε είσαι λάθος. Κάποια πράγματα μπορείς να τα αλλάξεις σε μια διασκευή κάποια άλλα όχι. Όταν αλλάζεις βασικά χαρακτηριστικά σε χαρακτήρες ενός φανταστικού σύμπαντος τότε ξενερώνεις όλους τους φαν που με το δίκιο τους σε κράζουν. 

Το θέμα είναι ότι οι κριτικές δεν αφορουν την παραγωγή αυτή καθ'αυτή. Εφόσον η αμαζον πήρε τα δικαιώματα, τότε αυτοί που τα έδωσαν έχουν την πλήρη ευθύνη αν αυτό που συμφώνησαν αρέσει στους φαν του έργου τους. Δεν θα κάτσει η αμαζον να κάνει μια παραγωγή μόνο για 1-2 εκατομμύρια φαν κάποιων βιβλίων και αυτοί να σπαμαρουν μια σειρά που κοστίζει δισεκατομμύρια. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα απώλεια εσόδων, γιατί ο άλλος βλέπει 6,5 βαθμολογία και νομίζει ότι είναι πατάτα. Ενώ η σειρά είναι καταπληκτική για κάποιον που δεν ασχολείται με το τι γράφουν τα βιβλία όπως εγώ που είχα δει την τριλογία πριν 20 χρόνια και το χόμπιτ πριν 10. Ούτε την υπόθεση δεν θυμάμαι από αυτά. Καλύτερα μια νέα παραγωγή, να μην αναπαριστά βιβλία ώστε να υπάρχει και το μυστήριο. Διαφορετικά θα ξέραμε αρχή, μέση και τέλος με ακρίβεια τι θα γίνει 

Επεξ/σία από Macosj
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...