Προς το περιεχόμενο

Το Amazon αναστέλλει τις κριτικές για τον LOTR: Rings of Power μετά από τις αντιδράσεις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, corr8 είπε

Αυτο ισχυει. Εχει γινει δυστυχως πλεον "μοδα" με το παραμικρο να τρεχουν να ουρλιαξουν "ααααα WOKE WOKE! Δεν το βλεπωωω ειναι wokeeeee". Εχουν βαφτίσει τα παντα woke και μαλιστα το αστειο ειναι οταν χρησιμοποιουν ως παραδειγμα παλιες ταινιες με δυναμικες γυναικες, gay χαρακτηρες κτλπ για να δικαιολογησουν τα κομπλεξ τους.

Για παραδειγμα, η Σαρα Κονορ απο Terminator, η Ριπλει απο Aliens. Οι ταινιες αυτες που τοσο δοξαζουν και χαρακτηριζουν ως "σωστες ταινιες με δυναμικες γυναικες" εαν ειχαν βγει ΣΗΜΕΡΑ αυτες οι ταινιες και οχι στη δεκαετια του '80 και '90, θα τις χαρακτηριζαν ΚΑΙ αυτες ως WOKE. Ειναι ακριβως στο ιδιο μοτιβο ταινιων με δυνατους γυναικειους χαρακτηρες.

Προφανώς δεν ξέρεις τι σημαίνει woke. Woke είναι μια ιδεολογία που ξεκίνησε κυρίως απο μαύρες φεμινίστριες οι οποίες θέλουν να αναδείξουν τα προβλήματα που πιστεύουνε ότι έχουν συλλογικά ως κοινωνική ομάδα. Δεν είναι τυχαίο ότι οι όροι μισογυνισμός και ρατσισμός πάνε χέρι χέρι στην σύγχρονη κουλτούρα.

Σε αυτή την θεωρία, το χρώμα της επιδερμίδας σου και η σεξουαλικότητα σου είναι η προσωπικότητα σου. Οπότε woke είναι οι ταινίες που χρησιμοποιούν αυτά τα χαρακτηριστικά ως βασικά στοιχεία των χαρακτήρων. Αν βλέπεις straight, λευκους και άνδρες ως ανήθικους, διεφθαρμένους, ανόητους, δειλούς κτλ και όσους έχουν αντίθετα χαρακτηριστικά απο αυτά ως ήρωες, λογικούς, κοινωνικά υπεύθυνους, δυναμικούς κτλ, τότε είναι woke. Βλέπεις η κοινωνική ομάδα σου είναι η προσωπικότητα σου. Δεν συμβαίνει αυτό με το Alien και το Terminator οπότε άκυρο το σχόλιο σου.

Δεν ξέρω με τι κριτήρια έχουν γράψει αυτή την σειρά και προσωπικά δεν το έχω δει ακόμα, σύντομα, οπότε δεν έχω άποψη για το αν ειναι woke. Οι ίδιοι οι ουντελεστές διαφημίζουν κυρίως το diversity ως βασικό στοιχείο της σειράς και αυτοσκοπό, οπότε μπορεί να είναι τουλάχιστον λίγο woke. Αλλά αν δεν το δω δεν μπορώ να πω πως σίγουρα ακολουθεί την ιδεολογία. 

Τώρα αν σε κούρασε εσένα η γκρίνια για το woke, φαντάσου πόσο έχει κουράσει τους άλλους το γεγονός ότι πρέπει να τα παρακολουθήσουν και να τους αρέσουν κιόλας, αλλιώς τους φορτώνουν με ένα σωρό επίθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Macosj είπε

Μα είναι δυνατόν να αφήσουν κριτικές επειδή κάποιοι δεν θέλουν μαύρους, λευκούς, γυναίκες ή οτιδήποτε άλλο? Αυτά πάντα σβήνονταν. Εγώ θυμάμαι ότι στην ταινία για τον βαρουφακη είχαν μπει ελληναρες και σπαμαραν με 1 αστέρι, όχι για την ίδια την ταινία, αλλά επειδή δεν τους άρεσε ο βαρουφακης. Το ίδιο γίνεται και εδώ. Η αξιολόγηση πρέπει να γίνεται με την συγκεκριμένη παραγωγή, ερμηνείες, τοπία, περιεχόμενο κτλ. Όχι με βάση ρατσιστικά κίνητρα ή μόνο του τι θέλουμε να αλλάξει στο σενάριο σε μια σειρά που εξ ορισμού δεν είχε αυτό που ζητάνε. Να έλεγαν ότι η σειρά θα αναπαριστά το βιβλίο και τώρα στην πρεμιέρα να άλλαζε, θα το καταλάβαινα. Αλλά να λένε εδώ και 10 χρόνια ότι η σειρά θα διαφέρει από τα βιβλία και στην πρεμιέρα να μπαίνουν αρνητικές κριτικές επειδή δεν αναπαριστά το βιβλίο είναι τουλάχιστον τρελό 

Άσχετο πραγματικά εγώ χέστηκα ας είχε και τρανσέξουαλ εξωγήινο νάνο διασταύρωσή με χταπόδι για πρωταγωνιστή. Αλλά επειδή μιλάμε για απόψεις έστω ότι ένας άνθρωπος πει ρε φίλε στο βιβλίο υπάρχουν τα ξωτικά τα οποία είναι λευκά-ξανθά-μακριά μαλλιά και γενικά με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά αν αλλάξουν αυτό το στοιχείο γιατί δεν μπορεί να πει κάποιος ότι για εκείνον δεν άρεσε αυτή η αλλαγή και να βάλει 1/10 ή 5/10 ή 9,9/10. Είναι core κομμάτι στο οποίο έγινε αλλαγή δεν έχει σχέση με τον ρατσισμό, το ίδιο ισχύει αν είχαμε dark elves και έβαζες λευκούς με άσπρα ρούχα ανάμεσα τους δεν ταιριάζουν. Για μένα κάθε άποψη πρέπει να γίνεται σεβαστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anax111 είπε

Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις όλους αυτούς που το έθαψαν θα σου πουν ότι: Δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το Tomb Rider, άρα δεν έχουν πρόβλημα με τους δυναμικούς γυναικείους χαρακτήρες. Τους αρέσουν πολλές ταινίες του Denzel Washington και σίγουρα έχουν κάποια αγαπημένη ( η δική μου είναι η Ημέρα Εκπαίδευσης), άρα δεν είναι ρατσιστές. Και σίγουρα έχουν παρακολουθήσει δεκάδες εκπομπές με γκέι παρουσιαστές, άρα δεν έχουν πρόβλημα ούτε με αυτό. Φίλε είσαι λάθος. Κάποια πράγματα μπορείς να τα αλλάξεις σε μια διασκευή κάποια άλλα όχι. Όταν αλλάζεις βασικά χαρακτηριστικά σε χαρακτήρες ενός φανταστικού σύμπαντος τότε ξενερώνεις όλους τους φαν που με το δίκιο τους σε κράζουν. 

Tyler Perry Yes GIF by Tyler Perry’s A Madea Family Funeral

Άντε, γιατί οι γνωστοί-άγνωστοι κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν τι λέμε..

Εμένα μου άρεσαν οι 11+Max απ' το Stranger Things και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το να δείξουν ότι ο Will είναι gay. Έπαιξα με την Κασσάνδρα στο AC και το ευχαριστήθηκα, λάτρεψα τη Ripley και τη Sarah Connor, ο ανεκπλήρωτος εφηβικός μου έρωτας είναι η Lara Croft. Υποστηρίζω τον Obama, απεχθάνομαι τον Trump. Είπαμε, όμως: δεν αντέχουμε την κριτική, βαφτίζουμε συλλήβδην όσους λένε τα πράγματα με τ' όνομά τους ρατσιστές/μισογύνηδες/ομοφοβικούς και καθαρίσαμε την μπουγάδα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, grevoil είπε

Αλλά επειδή μιλάμε για απόψεις έστω ότι ένας άνθρωπος πει ρε φίλε στο βιβλίο υπάρχουν τα ξωτικά τα οποία είναι λευκά-ξανθά-μακριά μαλλιά και γενικά με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά αν αλλάξουν αυτό το στοιχείο γιατί δεν μπορεί να πει κάποιος ότι για εκείνον δεν άρεσε αυτή η αλλαγή και να βάλει 1/10 ή 5/10 ή 9,9/10

Αντε πάλι, γιατί η παραγωγή βασίζεται στα βιβλία. Εφόσον πήρε τα δικαιώματα να κάνει αυτές τις αλλαγές, και το ξέραμε όλοι από την αρχή δεν έχει νόημα να υπάρχει αρνητική βαθμολογία για αυτά. Οι υπερφαν τα ήξεραν, άρα θα μπορούσαν αν δεν τους άρεσε να μην δουν καν αυτή τη σειρά, όχι να σπαμαρουν με αρνητική βαθμολογία. Εμενα που δεν με νοιάζει τι γράφουν τα βιβλία για το πώς είναι τα ξωτικά, δεν με πειράζει να βλέπω μαύρα, κουτσά, κοντά κτλ ξωτικά. 

Επεξ/σία από Macosj
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα αν γινοτανε αυτό, το βρίσκω δικαιολογημένο να παραπονεθεί κάποιος…

αν όμως έδειχνε την Μπουμπουλίνα ισότιμη ή και πιο ηρωική από τους υπόλοιπους άνδρες που την περιτριγύριζαν, ή έδειχνε κάποιον gay ή δυο τρεις μαύρους κλέφτες δεν θα ήταν κάπως ύποπτο να σε ενοχλήσει?

Ναι θα ηταν,εμενα ομως δεν με ενοχλει η μαυρη νανος ή ο μαυρος ξωτικος (παροτι σε εναν τερμα φανατικο που μαζευει ξερω γω κουπες βιβλια καταλαβαινω οτι μπορει να τον ενοχλησει πες προβλημα του ας μην ειναι υπερβολικος) εγω οπως ειπα και στα πρωτα μου σχολια το βρησκω απλα μια πολυ κακη μεταφορα αν ηταν μια σειρα που εβλεπα χωρις να υπηρχε το λοτρ στη μεση (δηλαδη να μην ελεγαν οτι βασιζεται πουθενα ειναι δικη τους δημιουργια) παλι ενα 5αρι θα εβαζα αντε θες 6 γιατι εχω καλη διαθεση?εστω.Τωρα ομως που μιλαμε μεταφορα απο βιβλια και εναν ηδη κοσμο με ενα κοινο πρεπει να υπαρχει ενας καλος συσχετισμος και συνεχεια,πραγματα τα οποια δεν υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Macosj said:

Ενώ η σειρά είναι καταπληκτική για κάποιον που δεν ασχολείται με το τι γράφουν τα βιβλία όπως εγώ που είχα δει την τριλογία πριν 20 χρόνια και το χόμπιτ πριν 10. Ούτε την υπόθεση δεν θυμάμαι από αυτά. Καλύτερα μια νέα παραγωγή, να μην αναπαριστά βιβλία ώστε να υπάρχει και το μυστήριο. Διαφορετικά θα ξέραμε αρχή, μέση και τέλος με ακρίβεια τι θα γίνει 

Αφού έτσι κι αλλιώς το 70-80% της σειράς δεν είναι "canon", γιατί δεν εφτιαχναν original series εξαρχής για να γλυτώσουν από τους fans? 

Μια χαρά νεα παραγωγή θα ήταν που δεν θα αναπαριστά βιβλία και θα υπήρχε μυστήριο όπως γράφεις.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αφού έτσι κι αλλιώς το 70-80% της σειράς δεν είναι "canon", γιατί δεν εφτιαχναν original series εξαρχής για να γλυτώσουν από τους fans? 

Μια χαρά νεα παραγωγή θα ήταν που δεν θα αναπαριστά βιβλία και θα υπήρχε μυστήριο όπως γράφεις.

Γιατί να κάτσουν να φτιάξουν ένα νέο κόσμο, όταν μπορούν να αγοράσουν έναν έτοιμο?. Πόσο μάλλον, αν αυτό είχε κάνει τεράστια επιτυχία στο παρελθόν. Αν δεν αρέσει στους φαν, την πλήρη ευθύνη την έχουν οι δικαιούχοι του κόσμου, τα δικαιώματα του οποίου πουλησαν 

Επεξ/σία από Macosj
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Macosj είπε

Μα είναι δυνατόν να αφήσουν κριτικές επειδή κάποιοι δεν θέλουν μαύρους, λευκούς, γυναίκες ή οτιδήποτε άλλο? Αυτά πάντα σβήνονταν. Εγώ θυμάμαι ότι στην ταινία για τον βαρουφακη είχαν μπει ελληναρες και σπαμαραν με 1 αστέρι, όχι για την ίδια την ταινία, αλλά επειδή δεν τους άρεσε ο βαρουφακης. Το ίδιο γίνεται και εδώ. Η αξιολόγηση πρέπει να γίνεται με την συγκεκριμένη παραγωγή, ερμηνείες, τοπία, περιεχόμενο κτλ. Όχι με βάση ρατσιστικά κίνητρα ή μόνο του τι θέλουμε να αλλάξει στο σενάριο σε μια σειρά που εξ ορισμού δεν είχε αυτό που ζητάνε. Να έλεγαν ότι η σειρά θα αναπαριστά το βιβλίο και τώρα στην πρεμιέρα να άλλαζε, θα το καταλάβαινα. Αλλά να λένε εδώ και 10 χρόνια ότι η σειρά θα διαφέρει από τα βιβλία και στην πρεμιέρα να μπαίνουν αρνητικές κριτικές επειδή δεν αναπαριστά το βιβλίο είναι τουλάχιστον τρελό 

Εσυ αυτο καταλαβες;
Οτι κανουν αρνητικες κριτικες γιατι ειναι ρατσιστες που δεν πανε τους μαυρους;
Σταματηστε να βλεπετε φαντασμα, κανενας δεν τα εχει βαλει με τους μαυρους γιατι ειναι μαυροι.
Οι αρνητικες ειναι γιατι σε ενα κοσμο που δεν ειχε μαυρα elves,dwarves,harfoots καποιος προσπαθει να τα επιβαλει λογω πολιτικης ορθοτητας.
Το ιδιο θα γινοταν αν στο Black Panther ειχε λευκους κατοικους της Wakanda και ο Black Panther ηταν ο Jet Li.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Macosj είπε

Αντε πάλι, γιατί η παραγωγή βασίζεται στα βιβλία. Εφόσον πήρε τα δικαιώματα να κάνει αυτές τις αλλαγές, και το ξέραμε οι από την αρχή δεν έχει νόημα να υπάρχει αρνητική βαθμολογία για αυτά. Οι υπερφαν τα ήξεραν, άρα θα μπορούσαν αν δεν τους άρεσε να μην δουν καν αυτή τη σειρά, όχι να σπαμαρουν με αρνητική βαθμολογία. Εμενα που δεν με νοιάζει τι γράφουν τα βιβλία για το πώς είναι τα ξωτικά, δεν με πειράζει να βλέπω μαύρο, κουτσά, κοντά κτλ ξωτικά. 

Γιατι επιμενεις δεν μπορω να καταλαβω οτι εχεις δικιο.Αν δεν σε ενδιαφερουν τα βιβλια δεν σε ενδιαφερει το lotr.Η σειρα φτιαχτηκε για φαν και μη και εφοσον φτιαχτηκε για ολους ολοι εχουν δικαιωμα την δουν και σχολιασουν και να αξιολογησουν οπως θελουν αν μη τι αλλο αδικο εχεις εσυ οχι αυτοι που το συγκρινουν με τα βιβλια.Παρολα αυτα δες το και βαλε του δεκα ασε τους αλλους να βαλουν ενα.

Αν εγω μαγειρεψω ενα πιατο βασισμενο στο παστιτσιο και εχει απλα νουντλς αντζουγιες και μανγκο μπορει σαν πιατο να ειναι μεχ αλλα για παστιτσιο ειναι μια μαλακια και μιση καταλαβαινεις?Απλα μην προσπαθεις να πεισεις οσους δεν συμφωνουν

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Macosj said:

Γιατί να κάτσουν να φτιάξουν ένα νέο κόσμο, όταν μπορούν να αγοράσουν έναν έτοιμο?. Πόσο μάλλον, αν αυτό είχε κάνει τεράστια επιτυχία στο παρελθόν. Αν δεν αρέσει στους φαν, την πλήρη ευθύνη την έχουν οι δικαιούχοι του κόσμου, τα δικαιώματα του οποίου πουλησαν 

Για να μην φάνε σκατό. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και όμως φίλε μου μια βόλτα στο αντίστοιχο θέμα στις Σειρές, θα δεις ότι οι περισσότεροι λένε ότι είναι γεμάτη woke στοιχεία… 

Μακάρι κάποιος να βρει κάτι woke μπας και καταλάβουμε και εμείς…

Φίλε είναι γεμάτη woke στοιχεία και ενοχλούν γιατί σου τα δίνουν να τα φας αναγκαστικά και με το έτσι θέλω σε χαρακτήρες που δεν είναι μέρος της ταυτότητάς τους και δεν αγαπήθηκαν για αυτό. Αντίθετα σε όλες τις περιπτώσεις που προανέφερα και σε δεκάδες άλλες δεν ενοχλούν κανένα γιατί απλά οι χαρακτήρες δημιουργήθηκαν με την woke προοπτική τους. Είναι κομμάτι της ταυτότητάς τους. Η Lara δημιουργήθηκε ως γυναικείος δυναμικός χαρακτήρας και την λατρεύουμε. O Blade δημιουργήθηκε ως μαύρος badass vampire hunter και τον λατρεύουμε. Αλλά όταν πας και κάνεις μαύρο τον Αχιλλέα της Ιλιάδος του Ομήρου που ήταν ξανθός,  τoν g@mises τον χαρακτήρα ρε φίλε. Για αυτό και θα σε κράξουν. Και πίστεψέ με θα τους βρίσω με το ίδιο πάθος αν πάνε να κάνουν τον Blade λευκό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Macosj είπε

Δεν είπαν ποτέ ότι θα γινόταν βασιλιάς. Μπορεί η αποστολή του να ήταν να σώσει το βασίλειο από την τυραννία, και ότι αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία από το να καταλάβει την εξουσία. Νομίζω ότι το τελευταίο επεισόδιο έδινε πολύ καλά μηνύματα 

Υποτίθεται ότι είναι ο νόμιμος διάδοχος του θρόνου. Σίγουρα κανέναν δεν ενόχλησε η αναπηρία του bran

Επεξ/σία από hellghan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, merphi είπε

Προφανώς δεν ξέρεις τι σημαίνει woke. Woke είναι μια ιδεολογία που ξεκίνησε κυρίως απο μαύρες φεμινίστριες οι οποίες θέλουν να αναδείξουν τα προβλήματα που πιστεύουνε ότι έχουν συλλογικά ως κοινωνική ομάδα. Δεν είναι τυχαίο ότι οι όροι μισογυνισμός και ρατσισμός πάνε χέρι χέρι στην σύγχρονη κουλτούρα.

Σε αυτή την θεωρία, το χρώμα της επιδερμίδας σου και η σεξουαλικότητα σου είναι η προσωπικότητα σου. Οπότε woke είναι οι ταινίες που χρησιμοποιούν αυτά τα χαρακτηριστικά ως βασικά στοιχεία των χαρακτήρων. Αν βλέπεις straight, λευκους και άνδρες ως ανήθικους, διεφθαρμένους, ανόητους, δειλούς κτλ και όσους έχουν αντίθετα χαρακτηριστικά απο αυτά ως ήρωες, λογικούς, κοινωνικά υπεύθυνους, δυναμικούς κτλ, τότε είναι woke. Βλέπεις η κοινωνική ομάδα σου είναι η προσωπικότητα σου. Δεν συμβαίνει αυτό με το Alien και το Terminator οπότε άκυρο το σχόλιο σου.

Δεν ξέρω με τι κριτήρια έχουν γράψει αυτή την σειρά και προσωπικά δεν το έχω δει ακόμα, σύντομα, οπότε δεν έχω άποψη για το αν ειναι woke. Οι ίδιοι οι ουντελεστές διαφημίζουν κυρίως το diversity ως βασικό στοιχείο της σειράς και αυτοσκοπό, οπότε μπορεί να είναι τουλάχιστον λίγο woke. Αλλά αν δεν το δω δεν μπορώ να πω πως σίγουρα ακολουθεί την ιδεολογία. 

Τώρα αν σε κούρασε εσένα η γκρίνια για το woke, φαντάσου πόσο έχει κουράσει τους άλλους το γεγονός ότι πρέπει να τα παρακολουθήσουν και να τους αρέσουν κιόλας, αλλιώς τους φορτώνουν με ένα σωρό επίθετα.

Καμία, μα καμια, σχέση για το τι σημαίνει το woke, βέβαια όποιος ξέρει καταλαβαίνει και ποιοι την χρησιμοποιών και γιατί...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Για να μην φάνε σκατό. 😛

Εγώ πιστεύω ότι στοχεύουν στο 99,9 του πληθυσμού που δεν έχουν διαβάσει, ούτε είναι φαν προφανώς, κάποιον βιβλίων. Και όπως είπα, κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε γιατι ειναι λάθος οι αρνητικές βαθμολογίες σε αυτό. Δεν είναι βαθμολογίες, αλλά σπαμαρισμα μιας παραγωγής. Σαν bots που θέλουν να χαλάσουν κάτι. Αν θέλετε να βάλετε 1, τουλάχιστον αφήστε να τελειώσει η σειρά. Στην πρεμιέρα και σπαμαρισμα σημαίνει ότι οποιαδήποτε παραγωγή και ννα ήταν θα σβήνονται οι κριτικές. Όπως το παράδειγμα με την ταινία του βαρουφακη. Και τότε, τα σπαμαρισματα σβήστηκαν, και δεν νομίζω να ήταν παραγωγή της αμαζον ή το μπεζος να είναι αριστερός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...